Справа№464/8555/25
пр.№ 3/464/2895/25
29.12.2025 року суддя Сихівського районного суду м.Львова Теслюк Д.Ю., з участю потерпілої ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 КУпАП,
згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №527917 від 30.11.2025 ОСОБА_2 30.11.2025 о 14:20 год за адресою: м.Львів, вул. Стрийська, 115Е, керуючи транспортним засобом та рухаючись заднім ходом, не стежив за дорожньою обстановкою, не впевнився в безпечності та скоїв зіткнення із транспортним засобом марки «Peugeot» моделі 301, р.н. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 , яка рухалась позаду та намагалась його об'їхати з правого боку, чим порушив п.п.10.9, 2.3.б ПДР.
Під час розгляду справи 19.12.2025 ОСОБА_2 вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення не визнав та долучив до матеріалів справи відеозапис дорожньо-транспортної пригоди.
Оглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що дану справу слід повернути в Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення, з огляду на таке.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно із ст.256 КУпАП встановлено загальні вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №527917 від 30.11.2025, у такому зазначено, що ОСОБА_2 рухався заднім ходом та порушив п.10.9 ПДР. Разом з тим, під час перегляду відеозапису, на якому зафіксовано дану дорожньо-транспортну пригоду, встановлено, що ОСОБА_2 не здійснював рух заднім ходом.
Пунктом 12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» визначено, що норми КУпАП не забороняють вмотивованою постановою суду для належного оформлення повернути протокол про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП.
Вищевказані розбіжності мають суттєве значення для вирішення справи, за наслідками встановлених недоліків немає можливості точно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, у зв'язку із чим, приходжу до висновку про необхідність повернення справи для належного оформлення.
Керуючись статтями 256, 278, 283 КУпАП,
справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП повернути в Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Суддя Дмитро ТЕСЛЮК