Номер провадження 3/754/4496/25
Справа №754/19011/25
Іменем України
25 грудня 2025 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Скляренко У.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних партій Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
який є керівником політичної партії «Ліберально-демократичної партії України»
за ст. 212-20 КУпАП
ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Ліберально-демократична партія України», всупереч вимогам Закону України «Про політичні партії в Україні», порушив порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а саме: неповноту звіту, що полягає у невідображенні в звіті Партії від 02.07.2025, інформації стосовно внеску та/або фінансового зобов'язання на користь особи, яка здійснила вказану оплату, що є порушенням ч. 11 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».
У судове засідання ОСОБА_1 не зявився. Про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Надав суду письмові пояснення в яких просив суворо не карати та зазначив що сума яка не була відображена у звіті складає 549 грн., та не може бути визнана як корупційне діяння в його діях.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/1227 від 16 жовтня 2025 року та додатки до нього, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, у зв'язку з чим він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Відповідальність за ст. 212-21 КУпАП настає за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Судом досліджено: протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/1227 від 16 жовтня 2025 року, роздруківку з вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції щодо оприлюднення списку політичних партій, які не подали свої звіти у визначений строк; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копію наказу Національного агентства з питань запобігання корупції «Про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 16.01.2024 №24/24» від 13.06.2024 № 151/24.
Дослідивши докази, надавши їм оцінку, суд дійшов висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Згідно ст. 33 КУпАП при накладені стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
З огляду на обставини справи та особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді усного зауваження.
Призначення саме такого адміністративного стягнення на переконання суду є необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Згідно із ч.2 ст.284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
На підставі вищевикладеного, ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності, оголосивши йому усне зауваження, а провадження у справі закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 24, 33-35, 221-21, 251-252, 268, 277, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про притягненняОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя У.В. Скляренко