Рішення від 26.12.2025 по справі 542/647/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 542/647/25

Провадження № 2-о/542/63/25

16 грудня 2025 року селище Нові Санжари

Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді - Кашуби М.І.,

присяжних - Лози Б.М., Скирди Н.М.,

за участю секретаря судового засідання - Журавель О.В.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в селищі Нові Санжари цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , законним представником якого є ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України про оголошення фізичної особи померлою,-

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника - адвокат Ангелін І.І. звернувся до суду із заявою про оголошення громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Карлівка Полтавського району Полтавської області, померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 на території населеного пункту Тошківка Луганської області під час здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації.

У заяві вказав, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_4 та ОСОБА_2 . ОСОБА_4 з 29.04.2022 був призваний ІНФОРМАЦІЯ_3 та почав виконувати службові (бойові) завдання із захисту незлежності та територіальної цілісності. ІНФОРМАЦІЯ_4 під час виконання бойових завдань по захисту Батьківщини в населеному пункті Тошківка Луганської області відбувся масований артилерійський обстріл позицій військової частини НОМЕР_1 , а також вогневе зіткнення з ворожими силами збройних сил російської федерації, що здійснювалося силами та засобами військової частини НОМЕР_1 . Під час припинення вогню та перевірки особового складу була виявлена відсутність військовослужбовця ОСОБА_4 .

Оголошення ОСОБА_4 померлим необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть, а також для реалізації особистих та майнових прав, як члена сім'ї загиблого військовослужбовця, реалізації прав на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибелю батька та пільг, передбачених ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 28.04.2025 провадження по справі відкрито та призначено судове засідання (а.с. 55).

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 12.06.2025 витребувано від Державної прикордонної служби України відомості про перетин державного кордону громадянином України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 із зазначенням місця та часу за період з 18.06.2022 по теперішній час;

- від відділу ДРАЦС у Полтавській області управління державної реєстрації Східного МУ МЮ України щодо наявності в Державному реєстрі актів цивільного стану актового запису про зміну прізвища ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- від ГУНП в Полтавській області щодо наявності судимості у ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 18.06.2022 по теперішній час та про наявність понесених покарань згідно з нормами ККУ;

- від Державної податкової служби України щодо відомостей про доходи ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 18.06.2022 по теперішній час (а.с. 128-129).

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 10.07.2025 витребувано від Новосанжарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повний витяг з актового запису про смерть ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також повний витяг актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 173).

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 24.07.2025 витребувано від Новосанжарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 189-190).

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 26.08.2025 витребувано від Новосанжарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; витребувано від Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01024; ідентифікаційний код: 00032684; електронна пошта: pgmia@mvs.gov.ua) як держателя Реєстру інформацію (витяг) про внесення відомостей про зникнення безвісти ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (а.с. 207-208).

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 24.09.2025 витребувано від Новосанжарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції інформацію щодо наявності в Державному реєстрі актів цивільного стану актового запису про зміну прізвища ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; повний витяг з актового запису про смерть ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 232).

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 23.10.2025 витребувано від Новосанжарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції:

- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;

- повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актових записів про шлюб та розірвання шлюбу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дітей у ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 243).

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 23.10.2025 витребувано від Міністерства оборони України інформацію чи перебував ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 з червня 2022 року по квітень 2025 року та чи перебуває зараз (а.с. 244).

Заявник ОСОБА_10 та його представник в судове засідання не з'явилися, повідомлялися належним чином.

Заінтересована особа- ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася. До суду надала заяву, у якій просила розгляд справи здійснювати без її участі, заяву підтримала та просила задовольнити (а.с. 241).

У судове засідання представник Міністерства оборони України не з'явився. У поданих до суду поясненнях 08.05.2025 просив прийняти рішення у межах чинного законодавства, у разі необхідності витребувати від державних органів необхідні відомості, розгляд справи просив проводити за його відсутності (а.с. 59-62).

Представник військової частини НОМЕР_1 в судове засідання не з'явився, у поданих до суду заявах просив розгляд справи здійснювати без його участі (а.с. 91,150-151, 228)

Відповідно до частини 3 статті 211 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Суд, відповідно до частини 1 статті 223 ЦПК України вважає можливим розглянути справу у відсутність учасників справи, які не з'явилися.

Згідно з частиною 2 статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, встановив обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 та є сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , факт споріднення підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , актовий запис № 3932 від 18.09.2007 та повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження (а.с. 9, 249-250).

Згідно з повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб, 14.07.2006 зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (після реєстрації шлюбу змінено прізвище на « ОСОБА_8 »). 15.07.2019 шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_11 розірвано (а.с. 251-252).

Зазначене підтверджується також рішенням Червонозаводського районного суду міста Харкова від 15.07.2019, згідно з яким шлюб між ОСОБА_11 та ОСОБА_4 , зареєстрований 14 липня 2006 року у міському відділі реєстрації актів цивільного стану № 1 Харківського обласного управління юстиції, актовий запис № 1120 розірвано. Після розірвання шлюбу прізвище дружини змінено на « ОСОБА_12 » (а.с. 10).

Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с. 196-197).

Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_11 (а.с.236-237).

Згідно з повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб, 21.12.1969 зареєстровано шлюб між ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (після реєстрації шлюбу змінено прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 »). 15.08.1984 шлюб між ними було розірвано (а.с. 216-218).

Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб, 06.08.1989 зареєстровано шлюб між ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_12 та ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , (після реєстрації шлюбу змінено прізвище з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_16 ») (а.с. 213-215).

Відповідно до інформації, наданої Новосанжарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області № 377/30.24-35 від 24.10.2025 за даними Державного реєстру актових записів про народження дітей, батьком яких був вказаний ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виявлено (а.с. 247).

Згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) Міністерства оборони України № 89 від 19.06.2022, номер обслуги гранатометного взводу роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_4 визнано зниклим безвісти 18.06.2022, під час виконання обов'язків військової служби в зоні ведення бойових дій по відсічі збройної агресії російської федерації (а.с. 15-16).

Відповідно до письмових пояснень від ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , перебуваючи під мостом під час обстрілу, після першого вибуху ОСОБА_18 отримав перше поранення в руку, коли йому надали домедичну допомогу відбувся другий вибух, після якого ОСОБА_18 було поранено в ногу, але він був живий і йому знову надали допомогу, зазначив, що після третього вибуху нічого вже не пам'ятає, оскільки втратив свідомість (а.с.24).

Відповідно до письмових пояснень від 22.06.2022, сержант 34 батальйону 3 роти ОСОБА_19 повідомив, що під час бою в районі моста, поблизу станції Шипиловка в с. Оріхове Луганської області, під час арт обстрілу ОСОБА_4 отримав поранення. Противник підійшов близько і кинув гранату під міст. Під час відходу ОСОБА_19 , ОСОБА_4 залишався під мостом, забрати його та інших поранених не було можливості через артобстріл та противника, який підійшов та кидав гранати (а.с. 25).

Відповідно до письмових пояснень від 27.06.2022, солдата НОМЕР_4 ОМПБР, 34 батальйону 1-ї роти ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_13 перебував на призначеній позиції біля станцій Шипиловка в с. Оріхово Луганської області, з ним також перебував ОСОБА_4 , якого під час арт обстрілу було поранено в руку та ногу. На його заклик евакуюватися разом з іншими, ОСОБА_4 не зміг спуститися та залишився на місці. Вказав, що коли відходив останнім з позиції, то ОСОБА_4 на його оклики не відповідав (а.с. 25 зворот).

Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 152 від 18.06.2022 наказано провести службове розслідування стосовно зникнення безвісти 18.06.2022 військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 командира бойової машини - командира відділення 1 механізованого відділення - бойової машини 1 механізованого взводу 3 механізованої роти військової роти військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_21 , номеа обслуги 4 розрахунку 2 гранатометного відділення гранатометного взводу роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_4 (а.с. 14).

Як вбачається з Акту проведення службового розслідування за фактом безвісного зникнення 18.06.2022 військовослужбоця служби військової частини НОМЕР_1 , старшого солдата ОСОБА_4 (надалі- Акт) 18.06.2022 після артилерійського обстрілу позицій військової частини НОМЕР_1 , а також бойового зіткнення із збройними силами російської федерації поблизу АДРЕСА_1 під час перевірки особового складу військової частини НОМЕР_1 виявлено відсутність військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 номера обслуги гранатометного взводу роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_4 . Зазначено, що на телефоні дзвінки не відповідає, на радіозв'язок не виходить, місце знаходження не відомо, особиста зброя відсутня. Тіло ОСОБА_4 виявлено не було, пошуки ОСОБА_4 позитивних результатів не дали (а.с. 11-13).

У Акті вказано обставини та факти, що були встановлені під час проведення службового розслідування. Так, ІНФОРМАЦІЯ_4 по населеному пункту Тошківка Луганської області відбувся масований артилерійський обстріл позицій військової частини НОМЕР_1 , а також відбулося вогневе зіткнення з ворожими силами збройних сил російської федерації, що здійснювалося силами та засобами особового складу військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 . Під час припинення вогню ворожими силами противника, була проведена перевірка особового складу військової частини НОМЕР_1 під час якої була виявлена відсутність військовослужбовців військової служби військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_21 та старшого солдата ОСОБА_4 . На телефонні дзвінки не відповідають, на радіозв'язок не виходять. Ознак кримінальних правопорушень, передбачених ст. 429 «Самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю» та ст. 430 «Добровільна здача в полон» в діях ОСОБА_4 не вбачається.

Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України № 89 від 19.06.2022, службове розслідування закінчене, встановлено, що номер обслуги гранатометного взводу роти вогневої старший солдат ОСОБА_4 зник безвісти 18.06.2022, під час виконання обов'язків військової служби в зоні ведення бойових дій по відсічі збройної агресії російської федерації (а.с. 15-16)

Відповідно до сповіщення сім'ї № 78 від 27.10.2022, яке надійшло колишній дружині ОСОБА_2 від ІНФОРМАЦІЯ_14 , старший солдат ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після артилерійського обстрілу 18.06.2022 та безпосереднього бойового зіткнення з противником під час наступальних дій в районі населеного пункту Тошківка Луганської області при перевірці особового складу виявився відсутнім та рахується зниклим безвісти за особливих обставин (а.с. 17).

Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_5 Міністерства оборони України № 1393 від 24.03.2023 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, молодший сержант ОСОБА_4 в період з 30.04.2022 по ІНФОРМАЦІЯ_4 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в населених пунктах Новотошківка Луганської області, смт. Тошківка Луганської області (а.с. 17 зворот).

Згідно з випискою з реєстру оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора від 21.01.2025 № 08-11/1987, наданою у відповідь на адвокатський запит державним підприємством «Український національний центр розбудови миру» Міністерства розвитку громад та територій України, інформація з приводу підтвердження перебування у полоні від держави-агресора через Центральне агенство з розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста та підтвердження про перебування у полоні держави-агресора з інших відкритих джерел щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відсутня (а.с. 18).

Відповідно до відповіді Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України від 23.01.2025 № 34.7-31, наданої на запит адвоката Ангеліна І.І., під час взаємодії з органами, які уповноважені на розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, міжнародними організаціями, відомості про місцезнаходження ОСОБА_4 , перебування його у полоні держави агресора тощо на цей час Об'єднаним центром не отримувались (а.с. 19).

Як вбачається з відповіді на адвокатський запит ВЧ НОМЕР_1 № 1508 від 21.03.2025 року, старший солдат ОСОБА_4 з 18.06.2022 вважається таким, щодо якого відсутні відомості про його місцезнаходження, за цим фактом призначено розслідування. За результатом службового розслідування встановлено, що 18.06.2022 почався масовий артилерійський обстріл позицій військової частини НОМЕР_6 в АДРЕСА_1 , відбулось вогневе зіткнення з ворожими силами російської федерації. Під натиском переважаючих сил противника військовослужбовці в/ч НОМЕР_1 були витісненні на околиці н.п. Тошківка Луганської області, після відходу на околиці була проведена перевірка на наявність особового складу ВЧ НОМЕР_1 , після якої була виявлена відсутність старшого солдата ОСОБА_4 . Пошукові заходи позитивних результатів не дали, на радіо та мобільний зв'язок не виходив. У діях військовослужбовця не виявлено складу злочину за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст 429 «Самовільне зплишення поля бою або відмови діяти зброєю», ст. 430 КК України «Добровільна здача в полон», будь-яких інших неправомірних дій також не встановлено. Подія сталась під час виконання військовслужбовцем обов'язків військової служби в районі ведення бойових дій по відсічі збройної агресії російської федерації (а.с.20).

Згідно з листом Головного управління Національної поліції в Луганській області № 12260/111/18-2025 від 12.03.2025, під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022131240000896 від 22.06.2022 за ознаками кримінального правопрушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, місцезнаходження зниклого безвісти ОСОБА_4 не встановлено. Інформації щодо збігів з невпізнаними трупами, доставленими з місць проведення бойових дій та в порядку репартріації не отримано. Окрім того, до матеріалів кримінального провадження долучено копії пояснень військовослужбовців ОСОБА_20 , ОСОБА_17 , ОСОБА_19 (а.с. 22).

Як вбачається з письмових пояснень від Міністерства оборони України на заяву про оголошення фізичної особи померлою, поданими до суду 08.05.2025, ОСОБА_4 не займав жодної посади в штаті саме Міністерства оборони України, як юридичної особи, військової служби безпосередньо в Міністерстві оборони України не проходив, а отже будь- які безпосередні правовідносини між ОСОБА_4 та Міністерством оборони України відсутні (а.с. 58-62).

Відповідно до відповіді Управління державної міграційної служби України в Полтавській області, інформація, що міститься в Єдиній інформаційно-аналітичній системі управління міграційними процесами ДМС України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_7 , оформлений 30.04.2015, терміном дії до 30.04.2025, орган видачі 6324. Інформація про звернення з питань оформлення, обміну, втрати паспорта громадянина України для виїзду за кордон у період з 18.06.2022 по теперішній час, в УДМС у Полтавській області, відсутня. В свою чергу зазначили, що дійсно, 18.06.2022 після масованого артилерійського обстрілу в н.п. Тошківка Луганської області та припинення вогню була виявлена відсутність війьковослужбовця ОСОБА_4 , що підтверджується актом службового розслідування (а.с. 105).

Згідно з витребуваною інформацією від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 24.06.2025 за № 19/52050-25- Вих, відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України громадянином України ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 18.06.2022 по 24.06.2025 в Базі даних не виявлено (а.с. 146, 166).

Як вбачається з відповіді управління державної міграційної служби України в Полтавській області № 5301.4-3286/53.1-25 від 19.05.2025, інформація щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про звернення з питань оформлення, обміну, втрати паспорта громадянина України для виїзду за кордон у період з 18.06.2022 по час надання відповіді УДМС у Полтавській області відсутня (а.с.105).

Відповідно до наданої інформації відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавській області управління державної реєстрації Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 24.06.2025 за № 20473/24110-10-25/15.5, проведеною перевіркою архівів, у тому числі за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян, актового запису про державну реєстрацію зміни імені (прізвища, імені, по-батькові) стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виявлено (а.с. 161).

Відповідно до довідки № 62-20062025/53210, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 22.06.2022 перебуває у державному розшуці МВД Луганській області, як безвісти зниклий, до кримінальної відповідальності на території України не притягувався (а.с.164).

Згідно з наданою інформацією від Державної податкової служби України № 9535/5/99-00/12-04-02-05 від 24.06.2025 та наданими відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми нарахованого та виплаченого доходу, нарахованого (перерахованого) податку за період з червня 2022 по квітень 2025, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснювалися нарахування грошових коштів у період з червня 2022 року по квітень 2025 року в загальному розмірі 484132,87 грн ( а.с. 156-159).

Водночас, як вбачається із заяви представника заявника - адвоката Ангеліна І.І. від 16.12.2025, а також доданих до неї довідок про рух коштів по банківському рахунку, ОСОБА_2 дійсно отримувала грошові кошти- як заробітну плату з військової частини за вказаний період, які вона отримувала як законний представник ОСОБА_1 (а.с. 267-271).

Відповідно до частини першоїстатті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною першоюстатті 4 ЦПК Українивстановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини першоїстатті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

При цьому кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (статті 12, 13 ЦПК України).

Звертаючись до суду із заявою про оголошення ОСОБА_4 померлим, заявник вказував на те, що загибель (смерть) його батька фактично є встановленою, проте отримання необхідних документів для реєстрації смерті та свідоцтва про смерть є неможливим.

Згідно з частинами третьою-четвертоюстатті 49 ЦК Українидержавній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першоїстатті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану'державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Частиною першою статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності оспорюваних прав.

ЦПК України містить чотири процедури, наслідком якої є ухвалення судового рішення, на підставі якого органами Державної реєстрації актів цивільного стану може бути видано свідоцтво про смерть, зокрема:

- встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першоїстатті 315 ЦПК України);

- встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першоїстатті 315 ЦПК України);

- встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України);

- визнання фізичної особи померлою (статті 305-309 ЦПК України).

Вказані процедури є відмінними між собою, мають певні особливості та різні правові наслідки.

Оголошення померлим (смерть in absentia) - це судове визнання померлим фізичної особи, про яку за місцем постійного проживання відсутні будь-які відомості про місце її перебування протягом встановленого законом строку. Оголошення особи померлою юридично прирівнюється до фізичної смерті, є припущенням смерті (praesumptio mortis) і має своїм наслідком припинення правоздатності особи. Тому при оголошенні особи померлою суд виходить із презумпції смерті особи, тобто припущення, що на момент розгляду справи особинемає в живих, однак встановити це достеменно неможливо. Оголошення особи померлою здійснюється судом на підставі непрямих доказів або у зв'язку з тривалою безвісною відсутністю.

Оголошення фізичної особи померлою є юридичною фікцією, техніко-правовим прийомом, за якого суд визнає дійсними юридичні факти і обставини, які не підтверджуються неспростовними доказами через брак останніх або їх недостатність.

Свого часу Верховний Суд України роз'яснив судам, що оголошення фізичної особи померлою це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті (п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»).

Законодавець розрізняє дві підстави оголошення судом фізичної особи померлою: загальну та спеціальну.

У частині 1 статті 46 ЦК України міститься загальна норма: «фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років» та дві спеціальні: «якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, протягом шести місяців» та «за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».

У частині 2 статті 46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).

Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бутиоголошена померлою від дня її вірогідної смерті (частини 2, 3 статті 46 ЦК України).

Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України (частина 4 статті 46 ЦК України).

Відповідно до змісту статті 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

Згідно із частиною першоюстатті 306 ЦПК Україниу заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою: обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.

Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі №177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі № 607/159/23.

У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути, зокрема: письмові докази; речові докази, у тому числі звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.

Вочевидь вказаний перелік доказів не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин.

Подібні висновки висловлені у постанові Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року справі № 607/1612/23.

Разом із тим, суд повинен мати достатні належні та допустимі докази для встановлення обставин, на підставі яких можливо зробити вірогідне припущення про смерть громадянина. Відсутність безумовних доказів або суперечність у доказах на підтвердження обставин, що надаються заявником та/або заінтересованими особами, унеможливлює оголошення особи померлою (постанова Верховного Суду від 08 лютого 2024 року у справі № 148/1207/22).

Тобто, на відміну від підстави для встановлення факту смерті особи (наявність достовірних доказів, що свідчать про її загибель), підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

Згідно з положеннями статей12,81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується навсебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частина 1 статті 89 ЦПК України).

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності (частина 2 статті 89 ЦПК України).

На переконання суду, заявником було надано докази, які з достатньою вірогідністю підтверджують загибель ОСОБА_4 у районі воєнних (бойових) дій. Жодних доказів, які б свідчили про те, що після 18 червня 2022 року наявна будь-яка інформація про місце перебування чи знаходження ОСОБА_4 , матеріали справи не містять, як і не містять жодних відомостей про нього як про живого.

Натомість, відповідно до Акту службового розслідування та пояснень інших військовослужбовців, ОСОБА_4 пропав безвісті за обставин, які дають підстави вважати, що він загинув.

Поряд з цим, за результатами службового розслідування відсутні підстави вважати військовослужбовця таким, що самовільно залишив підрозділ, здався в полон або ухилився від проходження військової служби. Проведені розшукові заходи результатів не дали, інформації про його місцезнаходження, перебування в полоні чи ідентифікацію за ДНК не встановлено.

Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» від (в редакції від 14 квітня 2022 року № 2191-ІХ) визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов'язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб і членів їхніх сімей.

Для цілей цього Закону особливими обставинами вважаються збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

Згідно з частиною третьою статті 4 вказаного Закону надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин відповідно до цього Закону не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.

За відсутності лише тіла загиблого військовослужбовця, при наявності достатніх доказів його загибелі при проведенні бойових дій, відмова у заяві про оголошення такого військовослужбовця померлим не може вважатися такою, що відповідає завданням цивільного судочинства та принципу правової визначеності. Вказане вище узгоджується з висновком Верховного Суду, висловленим у постановах від 26 лютого 2024 року у справі № 686/9938/23, від 25 квітня 2024 року у справі № 278/970/23.

З огляду на викладене, виходячи зі змісту положень статей 43, 46 ЦК України, статей 305, 306 ЦПК України, за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним є звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина другастатті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи (пункт 8 частини першоїстатті 315 ЦПК України).

Поряд з цим, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22 вирішила виключну правову проблему щодо початкувідліку строку, передбаченого частиною другої статті 46 ЦК України, для оголошення судом фізичної особи померлою.

Велика Палата Верховного Суду наголосила, що в частині другій статті 46 ЦК Україний деться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на всій території України.

З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча і є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних дій.

Також слід вказати, що шестимісячний строк, зазначений у частині другій статті 46 ЦК України, має відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (території) ймовірної загибелі фізичної особи, а не від дня закінчення воєнного стану чи воєнних дій на всій території України.

Суд наголошує на тому, що обрахування шестимісячного строку, зазначеного у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій - правовій визначеності.

«…Під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь- які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди.

Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.

Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.»

Отже, шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.

Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, який був чинним до 20.03.2025 та Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025.

У цьому Наказі зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. Важливо, що цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території, що допомагає суду визначити початок перебігу шестимісячного строку для оголошення особи померлою.

Отже, суди можуть використовувати дані, зокрема з вказаного Наказу, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року за №376, бойові дії у районі населеного пункту Тошківка Гірської міської територіальної громади Луганської області розпочалися 24 лютого 2022 року та завершилися 23 червня 2022 року, а з 23 червня 2022 року по цей час є тимчасово окупованою територією.

Заявник- ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про оголошення померлим його батька- ОСОБА_4 у квітні 2025 року. Тож як на момент його звернення до суду з такою заявою, так і на час ухвалення судом рішення, сплинув шестимісячний строк, зазначений у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України.

Схожий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 24 червня 2025 року у справі № 740/3257/23.

Враховуючи, що за офіційним сповіщенням № 78 від 20 жовтня 2022 року, старший солдат ОСОБА_4 зник безвісти 18 червня 2022 року під час бойових дій в районі населеного пункту Тошківка Луганської області, суд вважає, що місцем смерті ОСОБА_4 належить вважати саме цей населений пункт.

Оскільки днем вірогідної смерті особи у населеному пункті Тошківка Луганської області є 18.06.2022, з урахуванням вимог частини 3 статті 46 ЦК України, необхідно оголосити саме з цього дня ОСОБА_4 померлим.

Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

При цьому суд зауважує, що законом встановлений правовий запобіжник порушення будь- яких прав особи, оголошеної судом померлою, оскільки відповідно до статті 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

Таким чином, судом встановлено, що наявні у справі матеріали не містять жодних суперечностей щодо обставин загибелі військовослужбовця ОСОБА_4 та надають можливість зробити вірогідне припущення про його смерть внаслідок бойових дій під час виконання ним обов'язків військової служби ІНФОРМАЦІЯ_15 в районі населеного пункту Тошківка Луганської області.

За наведених обставин доводи заявника є обґрунтованими і наявні правові підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 про оголошення його батька ОСОБА_4 померлим.

На підставі викладеного, керуючись ст. 263-265, 305-308, ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , законним представником якого є ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.

Оголосити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Карлівка Полтавського (колишнього Карлівського) району Полтавської області, загиблим ІНФОРМАЦІЯ_15 у селищі Тошківка Луганської області, під час виконання бойового завдання в ході здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи до Полтавського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;

законний представник заявника: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;

представник заявника: адвокат Ангелін Іван Ігорович, місцезнаходження: м. Київ, вул. Тарасівська, 4а, офіс 11, 01033;

заінтересована особа: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 ;

заінтересована особа: Військова частина НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_4 ;

заінтересована особа: Міністерство оборони України, місцезнаходження: проспект Повітрофлоцький, 6 м. Київ, 03168.

Суддя М.І.Кашуба

Присяжні: Б.М.Лоза

Н.М.Скирда

Повне рішення складено 26.12.2025