Справа № 393/92/25
пров. 3/393/52/25
29 грудня 2025 року селище Кам'янець
Суддя Новгородківського районного суду Кіровоградської області Добрострой О.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
Прізвище ОСОБА_1
Ім'я ОСОБА_2
По батькові ОСОБА_3
Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Місце проживання
АДРЕСА_1
Громадянство України
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_4 02.02.2025р. о 10 год 00 хв по вул. Криворізька, 50 у с-щі Кам'янець керував автомобілем ''ВАЗ 2107'', державний номер НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.9 ''а'' ПДР України, за що передбачена відповідальність по ч.1 ст.130 КУпАП. Стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_4 встановлено за допомогою алкотестера ''Драгер 6820'', тест №801 від 02.02.2025р., результат тесту 0,40 проміле. Від керування транспортним засобом ОСОБА_4 відсторонений.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 , та його захисник Качан Р.Ю. не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомленні належним чином. 29.12.2025р. захисник Качан Р.Ю. подав до суду заяву, в якій просить відкласти розгляд справи, так як ОСОБА_4 , який є військовослужбовцем, перебуває у відрядженні, а тому не може своєчасно прибути у судове засідання. При цьому, доказів службового відрядження ОСОБА_4 , захисник Качан Р.Ю. до суду не надав. Таким чином, суд вважає, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилася до суду без поважних причин. Обґрунтовуючи такий висновок, суд враховує, що у рішенні від 7 липня 1989 року у справі ''Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain'' Європейський суд з прав людини зазначив, що передбачене ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження. Суд також враховує, що за клопотаннями захисника Качана Р.Ю. розгляд вказаної справи неодноразово відкладався, а тому з метою недопущення порушення строків, передбачених ч.6 ст.38 КУпАП, які відведенні для розгляду зазначеної справи та які спливають 02.02.2026р., справа розглядається за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Вина ОСОБА_4 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується наявними матеріалами справи, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №236504 від 02.02.2025р.; роздруківкою алкотестеру ''Драгер'', тест №801 від 02.02.2025р., результат тесту 0,40 проміле; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого слідує, що огляд водія ОСОБА_4 на стан сп'яніння проведено за допомогою алкотестеру ''Драгер 6820'', результат тесту 0,40 проміле, та в якому у графі ''з результатами згоден'' наявний підпис ОСОБА_4 ; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 02.02.2025р., відповідно до якого огляд водія ОСОБА_4 на стан сп'яніння проводився за допомогою алкотестера ''Драгер 6820'', результат тесту 0,40 проміле; розпискою ОСОБА_4 від 02.02.2025р.; відеозаписом, який наявний на диску, та з якого слідує, що ОСОБА_4 керував автомобілем і за порушення ПДР України був зупинений працівниками поліції, на вимогу працівника поліції ОСОБА_4 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотестера ''Драгер 6820'', результат тесту 0,40 проміле, незгоду з результатом огляду ОСОБА_4 не висловлював; постановою про накладення адміністративного стягнення серія ЕНА 3987562 від 02.02.2025р., відповідно до якої ОСОБА_4 на підставі ст.36 КУпАП притягувався до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121 КУпАП.
Як слідує з п.1.9 ПДР України особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з п.2.9 "а" ПДР України водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У рішенні від 21 липня 2011р. по справі ''Коробов проти України'' Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення ''поза розумним сумнівом''. Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту.
Суд вважає, що вина ОСОБА_4 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, доведена ''поза розумним сумнівом'' та випливає із співвідношення достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків (доказів).
З огляду на викладене, ОСОБА_4 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, - керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння.
В рішенні по справі ''О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства'' від 29.06.2007р., Європейський суд з прав людини постановив, що володіння та керування автомобілем визнаються такими, що можуть потенційно завдати серйозної шкоди. Можна вважати, що ті, хто вирішив володіти та керувати автомобілями, погодилися на певну відповідальність та обов'язки як частину режиму регулювання, що застосовується до автомобільного транспорту.
Отже, ОСОБА_4 реалізував своє право на керування автомобілем, за вище наведених обставин, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки згідно законодавства України.
При визначенні виду і міри адміністративного стягнення, згідно зі ст. 33 КУпАП, суд враховує характер здійсненого правопорушення, особу правопорушника, ступень його вини, майнове становище, обставини пом'якшуючі і обтяжуючі відповідальність.
ОСОБА_4 є військовослужбовцем та проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , що відповідно до копії довідки командира військової частини НОМЕР_2 від 08.03.2025р.
02.02.2025р. ОСОБА_4 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126, ст.125, ч.5 ст.121 КУпАП. ОСОБА_4 отримував посвідчення водія, що відповідно до довідок інспектора САП Кропивницького РУП.
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_4 необхідно накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.130 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.40-1, ч.1 ст.130, ст.249, 251, 252, 279, 280, 283 КУпАП,
Визнати винним ОСОБА_4 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн (сімнадцять тисяч гривень), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Стягувач в частині стягнення штрафу: Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області (місцезнаходження: вулиця Віктора Чміленка, 41, місто Кропивницький Кіровоградської області, 25006, Україна, код ЄДРПОУ 40108709).
Стягнути з ОСОБА_4 (місце проживання АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 605,60 грн на користь держави. Стягувач в частині стягнення судового збору: Державна судова адміністрація України (місцезнаходження: вулиця Липська, 18/5, місто Київ, 01021, Україна, код ЄДРПОУ 26255795).
Боржник ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце проживання АДРЕСА_2 ).
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, негайно подаються до суду.
Відповідно до ч.1 ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
У разі несплати правопорушником у зазначений термін штрафу у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути з ОСОБА_4 (місце проживання АДРЕСА_2 ) подвійний розмір штрафу, який становить 34 000 грн (тридцять чотири тисячі гривень).
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Копію постанови направити ОСОБА_4 , захиснику Качану Р.Ю. та Кропивницькому районному управлінню поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду через Новгородківський районний суд.
Суддя О.С.Добрострой