Справа №295/18648/25
1-кс/295/6799/25
29.12.2025 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управліяння Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Хмельницькому ОСОБА_3 , за погодженням прокурора Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 62024240020001840 від 28.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 1 ст. 263, ч. 2 ст. 366, ч. 1 ст. 436-2 КК України,-
До слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира звернувся старший слідчий другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управліяння Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Хмельницькому ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 62024240020001840 від 28.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 1 ст. 263, ч. 2 ст. 366, ч. 1 ст. 436-2 КК України.
У клопотанні зазначено, що слідчими другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024240020001840 від 28.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 1 ст. 263, ч. 2 ст. 366, ч. 1 ст. 436-2 КК України, за фактом привласнення службовими особами правоохоронних органів Житомирської області шляхом зловживання службовим становищем разом із суб'єктами господарювання, державних коштів, які перебували у їх віданні.
Відповідно до рапорту ст. о/у оперативного відділу у м. Житомирі ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, керівники ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » із залученням інших осіб організували протиправну схему привласнення бюджетних коштів, виділених для закупівлі теплової енергії для потреб державних установ, шляхом внесення недостовірних відомостей до актів прийому-передачі послуг теплопостачання - відображення завищених показників обліку теплової енергії (механічне втручання в роботу приладів обліку).
Зокрема, 09.01.2024 між ІНФОРМАЦІЯ_2 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір постачання до установи теплової енергії (пара, гаряча вода та пов'язана продукція) в кількості 3130,7986 Гкал на загальну суму 9 млн 212 тис грн.
19.01.2024 між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір постачання до установи теплової енергії (пара, гаряча вода та пов'язана продукція) в кількості 2613,9322 Гкал на загальну суму 7 млн 691 тис грн.
Процедура закупівлі теплової енергії УВП проведено без використання електронної системи публічних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_6 , оскільки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » є єдиним постачальником теплової енергії в районі розташування установ.
Відповідно до умов договорів, постачання теплової енергії здійснюється від автономних теплогенеруючих установок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », що розміщені на території установ.
Для генерації теплової енергії ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » використовує процес спалювання деревини, яку для вказаних цілей накопичує на території установ.
У період з 31.01.2024 по 09.04.2024 ЖВК№4 та ЖУВП№8 перерахували на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » бюджетні кошти в загальній сумі 8 млн 447 тис грн за надані послуги по постачанню теплової енергії до вказаних установ (2870,742 Гкал), хоча за вказаний період ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » придбання деревини не здійснювало, однак мало фінансові операції з придбання деревини у ФОП Острогляд у продовж 2022-2023 років об'ємом 9050 куб м. на загальну суму 10 млн 454 тис грн, яка в свою чергу операцій з придбання товару «дров'яна деревина» не здійснювала, що може свідчити про надходження деревини внаслідок незаконних рубок лісових насаджень на території області.
З моменту реєстрації кримінального провадження ініційовано проведення НСРД, які на даний час тривають, а також призначено в ІНФОРМАЦІЯ_7 дослідження за фінансовими операціями, здійсненими між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та установами виконання покарань при закупівлі теплової енергії для потреб установ.
Відповідно до висновку аналітичного дослідження ІНФОРМАЦІЯ_7 від 19.09.2024 за період з 01.01.2021 по 30.06.2024 в діях службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » виявлено ознаки дій, спрямованих на привласнення коштів держбюджету шляхом завищення обсягів поставленої енергії для ЖВК №4 протягом 2021-2023 років пари та гарячої води на суму 6 246 698 грн., у т.ч. за грудень 2022 р. на суму 2 639 224 грн та грудень 2023 року на суму 864 406 грн., а також ознаки легалізації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » коштів, незаконно отриманих від ЖВП №4 внаслідок штучного завищення обсягів постачання пари і гарячої води, шляхом проведення в грудні 2021 року фінансової операції з часткової оплати придбання автомобіля BMW X7 в сумі 2 430 451 грн.
Крім того, аналітичним дослідження встановлено ознаки дій, спрямованих на легалізацію доходів незаконного походження, одержаних внаслідок завищення вартості поставленої ЖВК №4 пари і гарячої води, шляхом вчинення фінансових операцій з повернення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в період з жовтня - грудня 2022 року та лютого - березня 2023 року поворотної фінансової допомоги в загальній сумі 1 779 700 грн., у тому числі засновнику вказаного товариства в сумі 1 234 700 грн та його дружині в сумі 545 тис. грн.
У ході проведення НСРД отримано відомості, які опосередковано можуть свідчити про неправомірність дій власників і службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » щодо придбання для надання послуг з генерації теплової енергії, пари та гарячої води для УВП деревини, яка має незаконне походження, залучення ФОП для надання вказаній деревині офіційного походження шляхом складання фіктивних фінансово-господарських документів, штучного завищення витрат задля зменшення отриманого доходу та розміру податку на прибуток для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », а також наявності позаслужбових стосунків з керівниками та іншими службовими особами УВП.
З урахуванням наявної інформації отримано дозволи суду та 01.05.2025 проведено обшуки в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ряді суб'єктів господарської діяльності - контрагентів вказаного товариства, за місцем проживання і в транспортних засобах власника і службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », а також слідчим 06.05.2025 зареєстровано кримінальне провадження за ч. 1 ст. 209 КК України, за фактами легалізації коштів отриманих злочинним шляхом працівниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » і ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », які об'єднані в одне провадження.
Будучи допитаною в якості свідка заступник начальника Управління - начальник ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 повідомила, що згідно додатку до п. 2 ч. 1.6 Розділу 1 Загальних положень Постанови НКРКП від 22.03.2017 №308 суб'єкт господарювання для отримання ліцензії на транспортування теплової енергії має подати відомості щодо протяжності теплових мереж, зовнішнього діаметру трубопроводів, кількості теплових пунктів, а також документів, що підтверджують наявність трубопроводів та теплових пунктів у власності, користуванні або концесії. У разі користування або концесії тепловими мережами, суб'єкт господарювання зобов'язаний надати копії відповідних договорів. Повну відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у заяві суб'єктом господарювання та додатків до неї несе суб'єкт господарювання, про що зазначається у відповідній заяві.
Згідно відповіді на запит до ІНФОРМАЦІЯ_10 від 10.12.2025 встановлено, що директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_6 , з метою отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами, звернулась з відповідною письмовою заявою від 22.04.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_11 до якої внесла завідомо неправдиві відомості (службове підроблення), в частині відображення недостовірних відомостей щодо перебування на балансі власних теплових мереж у кількості 869 м, які фактично перебувають на балансі ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що призвело до неправомірного отримання вказаної ліцензії та спричинення тяжких наслідків. При цьому директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_6 до відповідної заяви було долучено підробні відомості про засоби провадження господарської діяльності, а саме: інвентарні картки обліку основних засобів від 01.10.2021 №0000-000034; від 29.12.2021 №0000-000040; від 29.12.2021 №0000-000039; від 27.12.2021 №0000-000044; від 01.01.2023 №0000-000001; від 31.10.2023 №0000-000003.
Для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінальних правопорушень, документів, які можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, встановлення істини у справі, а також проведення ряду експертиз, у тому числі судової почеркознавчої, необхідно тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- заяви директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_6 про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами від 22.04.2024;
- додатків до заяви директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_6 від 22.04.2024, а саме: відомість про засоби провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами від 22.04.2024; інвентарні картки обліку основних засобів від 01.10.2021 №0000-000034; від 29.12.2021 №0000-000040; від 29.12.2021 №0000-000039; від 27.12.2021 №0000-000044; від 01.01.2023 №0000-000001; від 31.10.2023 №0000-000003.
Слідчий в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином.
Розгляд клопотання проведено за відсутності особи, у володінні якої перебуває річ, з урахуванням достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни, переховування або знищення документів (ч. 2 ст. 163 КПК України).
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 40-1 КПК України, дізнавач при здійсненні дізнання наділяється повноваженнями слідчого.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Оскільки у поданому клопотанні наводяться відомості про обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, а їх характер виявляє необхідність доступу до запитуваних у клопотанні речей і документів як значимих в розрізі забезпечення повноти та всебічності досудового розслідування, при цьому, отримання таких речей і документів як доказів в інший спосіб є утрудненим, слідчий суддя, виходячи з принципу дотримання співмірності між заходами втручання та потребами досудового розслідування, вважає необхідним задовольнити клопотання, надати доступ до речей і документів у заявленому обсязі.
Відомості про місце перебування запитуваних речей і документів є ґрунтовними.
Керуючись ст.ст. 159-166 КПК України слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 , а також слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 62024240020001840 від 28.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 1 ст. 263, ч. 2 ст. 366, ч. 1 ст. 436-2 КК України, на тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- заяви директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_6 про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами від 22.04.2024;
- додатків до заяви директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_6 від 22.04.2024, а саме: відомість про засоби провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами від 22.04.2024; інвентарні картки обліку основних засобів від 01.10.2021 №0000-000034; від 29.12.2021 №0000-000040; від 29.12.2021 №0000-000039; від 27.12.2021 №0000-000044; від 01.01.2023 №0000-000001; від 31.10.2023 №0000-000003.
Встановити строк дії ухвали до 28.02.2026 включно.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, може бути постановлено ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1