Постанова від 30.12.2025 по справі 300/4812/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 300/4812/24 пров. № А/857/29143/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Мікули О. І.,

суддів - Курильця А. Р., Пліша М. А.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі № 300/4812/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

суддя в 1-й інстанції - Чуприна О. В.,

час ухвалення рішення - 22 жовтня 2024 року,

місце ухвалення рішення - м. Івано-Франківськ,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив визнати дії відповідача щодо зменшення його основного розміру пенсії до 70 відсотків сум грошового забезпечення та обмеження у її виплаті десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, без врахування індексацій в повному обсязі протиправними; зобов'язати відповідача здійснити з 01 лютого 2020 року перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 80 відсотків сум грошового забезпечення відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" від 19 липня 2023 року № 2794 про розмір грошового забезпечення, без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність; зобов'язати відповідача здійснити з 01 лютого 2021 року перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 80 відсотків сум грошового забезпечення відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об єднання МВС України по Івано-Франківській області" від 19 липня 2023 року №2795 про розмір грошового забезпечення, без обмеження десятьма прожитковими мінімумами . установленими для осіб, які втратили працездатність; зобов'язати відповідача здійснити виплату пенсії позивачу без обмеження максимальним розміром з 01 березня 2022 року з урахуванням підвищення пенсії, встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118 шляхом збільшення на коефіцієнт 1, 14, з 01 березня 2023 року з урахуванням підвищення пенсії, установленого постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 шляхом збільшення на коефіцієнт 1,197 та з 01 березня 2024 року з урахуванням підвищення пенсії, установленого постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 шляхом збільшення на коефіцієнт 1, 0796 в повному розмірі та раніше виплачених сум.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження розміру пенсії та зменшення з 01 лютого 2020 року та з 01 лютого 2021 року відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" №2794 та №2795 від 19 липня 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 лютого 2020 року на підставі відомостей довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 лютого 2021 року на підставі відомостей довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років, на підставі відомостей довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, призначеної згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, в тому числі із урахуванням індексації такої пенсії за 2022, 2023, 2024 роки. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 березня 2022 року на підставі відомостей довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, в тому числі із урахуванням індексації такої пенсії за 2022, 2023, 2024 роки, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що територіальним органом ПФУ проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідок станом на 01 січня 2020 року та 01 січня 2021 року, проте її виплату забезпечено з травня 2024 року з урахуванням максимального розміру - 23610,00 грн. Також апелянт на підтвердження своїх доводів покликається на те, що рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року у справі №3-102/2021 (231/21, 415/21) приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VI визнано неконституційними лише для осіб, які мають спеціальний юридичний статус громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Отже, рішення Конституційного суду України від 12 жовтня 2022 року у справі №3-102/2021 (231/21, 415/21) підтверджує дію приписів статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року №3668-VI для всіх інших категорій військовослужбовців, які отримують пенсійні виплати відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Звертає увагу суду на те, що до пенсійної справи позивача та до адміністративного позову не долучено документів, що підтверджували б проходження ним служби у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях щодо захисту суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. В частині вимог позивача щодо зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення з 80% до 70% під час нарахування йому пенсійних виплат відповідач твердить про те, що у разі перерахунку призначеної пенсії військовослужбовця на підставі оновленої довідки, виданої станом на 01 січня 2020 року та 01 січня 2021 року за правилами Постанови № 704 (із включенням додаткових щомісячних видів грошового забезпечення і премії), таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може бути реалізоване на підставі закону, що втратив чинність. Таким чином, вважає, що дії пенсійного органу є правомірними та підстави для задоволення позову відсутні. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що має право на перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, враховуючи неконституційність ч.7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ з 20 грудня 2016 року на підставі рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 та те, що правове регулювання спірних правовідносин не змінилось. Зазначає, що згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668 - VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом, тому, на думку позивача, дія вказаного Закону не поширюється на нього. Таким чином, вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, тому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Справа розглянута судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзив на апеляційну скаргу у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває з травня 2014 року на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується долученим до відзиву матеріалами пенсійної справи № 0903003402 (МВС) щодо призначення пенсії, протоколами та розрахунками за пенсійною справою і не заперечується сторонами (а.с.65-81).

Згідно з матеріалами пенсійної справи та протоколу за пенсійною справою №0903003402 (МВС) від 02 червня 2014 року позивачу призначена пенсія за вислугу років, виходячи із вислуги 35 років, у розмірі 80% грошового забезпечення (а.с.65).

Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

На виконання постанов Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснило з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача, на підставі відомостей довідки, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області" про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за No3735/8-18 від 12 березня 2018 року в сумі 15 330,00 гривень, яка враховується для перерахунку пенсії і протоколом за пенсійною справою від 01 січня 2016 року (а.с.69, зворотній бік а.с.69). Такий перерахунок проведено з 01 травня 2018 року, внаслідок чого розмір пенсії становив 8 063,06 гривень.

В подальшому на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2019 року у справі № 300/400/19, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 , з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум (зворотній бік а.с.70-а.с.71).

На виконання судового рішення у справі № 300/400/19 ГУ ПФ України в області здійснило з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача, виходячи з 80% грошового забезпечення - 15 330,00 гривень, що підтверджується протоколом за пенсійною справою від 12 лютого 2020 року, після перерахунку основний розмір пенсії позивача склав 12 264,00 гривень (а.с.70).

Надалі Департамент персоналу МВС України підготував довідку від 22 липня 2021 року № 22/6-3787 про розмір грошового забезпечення позивача згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 05 березня 2019 року за посадою: начальник відділу Головного управління Державної фельдєгерської служби України в м.Івано-Франківську, яку він займав на день звільнення, у якій визначено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 8 740,00 гривень; оклад за військовим званням - 1 480,00 гривень; надбавка за вислугу років (50%) - 5 110,00 гривень; надбавка за особливості проходження служби (15%) - 2 299,50 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 874,00 гривень, премія (15%) - 1 311,00 гривень, всього 19 814,50 гривень (зворотній бік а.с.73).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року у справі № 300/4900/21, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05 березня 2019 року відповідно до довідки від 22 липня 2021 року № 22/6-3787 виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням проведених платежів, однією сумою (https://reestr.court.gov.ua/Review/100581419).

На виконання судового рішення у справі № 300/4900/21 ГУ ПФ України в області здійснило з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії позивача, виходячи з 70% грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року - 19 814,50 гривень, розмір пенсії позивача склав 13 870,15 гривень (а.с.73).

Зважаючи на положення постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16 лютого 2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" позивачу з 01 березня 2022 року проведено індексацію пенсії, загальний розмір якої розрахований із застосуванням 70% сум грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 05 березня 20219 року, склав 15 811,97 гривень (а.с.74).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2023 року у справі № 300/882/22, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.30-39).

На виконання судового рішення у справі № 300/882/22 ГУ ПФ України в області здійснило з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії позивача, виходячи з 80% грошового забезпечення - 15851,60 гривень, що підтверджується протоколом за пенсійною справою від 20 січня 2023 року.

Після перерахунку основний розмір пенсії позивача склав 18 070,82 гривень (а.с.75).

Застосовуючи положення постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24 лютого 2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" позивачу з 01 березня 2023 року проведено індексацію пенсії, у зв'язку із чим загальний нарахований розмір склав 19 570,82 гривень, основний розмір пенсії склав 80% грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року (а.с.76).

Як свідчать матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , орган пенсійного фонду на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 01 березня 2024 року здійснив позивачу індексацію пенсії, внаслідок чого розмір пенсії склав 21 070,82 гривень (розрахований із 80% грошового забезпечення станом на 05 березня 20219 року в розмірі 19814,50 гривень) (а.с.77).

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2023 року в справі № 300/990/23 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» виготовила:

- довідку від 19 липня 2023 року за №2794 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року відповідно до постанови КМУ №704, з урахуванням постанови Верховного Суду від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21 (з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року), за посадою: начальник відділу Головного управління Державної фельдєгерської служби України в м.Івано-Франківську, яку він займав на день звільнення, у якій визначено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 10 430,00 гривень; оклад за військовим званням - 1770,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 6 100,00 гривень; надбавка за особливості проходження служби (15%) - 2 745,00 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 1 043,00 гривень, премія (20%) - 2 086,00 гривень, всього 24 174,00 гривень (а.с. 18).

- довідку від 19 липня 2023 року №2795 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року відповідно до постанови КМУ №704, з урахуванням постанови Верховного Суду від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 (з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року), за посадою: начальник відділу Головного управління Державної фельдєгерської служби України в м.Івано-Франківську, яку він займав на день звільнення, у якій визначено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 11 260,00 гривень; оклад за військовим званням - 1 910,00 гривень; надбавка за вислугу років (50%) - 6 585,00 гривень; надбавка за особливості проходження служби (15%) - 2963,00 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 1126,00 гривень, премія (35%) - 3 941,00 гривень, всього 27 785,25 гривень (а.с.19).

На виконання вказаного судового рішення ГУ ПФ України в області в травні 2024 року провело перерахунок пенсії позивача згідно з довідками про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року та 01 січня 2021 року в розмірі 27785,25 гривень та із застосуванням 70% сум грошового забезпечення для обчислення пенсії, внаслідок якого з 01 лютого 2020 року нарахований розмір пенсії становив 25172,64 гривень, а фактична виплата пенсії склала 23610,00 гривень, що підтверджується протоколом (розпорядженням) про перерахунок пенсії №0903003402-МВС від 25 червня 2024 року (а.с.78).

Таким чином, як свідчить протокол за пенсійною справою позивача № 0903003402 (МВС) від 25 червня 2024 року, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області при перерахунку пенсії з 01 лютого 2020 року застосувало 70% грошового забезпечення визначеного станом на 01 січня 2020 року та 01 січня 2021 року відповідно до довідок за № 2794 та №2795 від 17 липня 2023 року та обмежило виплату пенсії десятьма розміри прожиткових мінімумів, встановлені для осіб, які втратили працездатність.

Представник позивача звернувся 15 травня 2024 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про проведення перерахунку на підставі довідок №2794 та №2795 від 17 липня 2023 року виходячи із відсоткового значення 80%, з урахуванням індексації за 2022, 2023, 2024 роки, без обмеження максимальним розміром, на яку, листом від 05 червня 2024 року №5543-4196/А-02/8-0900/24 відповідач повідомив позивача, що на виконання рішення суду у справі № 300/5613/23 розмір пенсії з урахуванням постанов №118, №168, №185 проведено перерахунок пенсії, внаслідок якого розмір пенсії склав - 25 172,64 гривень, однак фактична виплата здійснювалась в сумі - 23 610,00 гривень.

Зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії в розмірі 80% та без обмеження її максимальним розміром з урахуванням постанов №118, №168, №185 на орган пенсійного забезпечення покладено не було (а.с.21-25, 26-27).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 80% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку, а також з того, що у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI, відтак судовому захисту і вирішенню позовних вимог підлягає період з 01 лютого 2020 року, так і з 01.03.2022 року, оскільки за цей період мало місце порушення права ОСОБА_1 в частині виплати йому пенсії в повному розмірі її нарахування. Зміст протоколів перерахунку пенсії позивача не містить відомостей про те, що саме не виплачується в повному обсязі чи виплачується частково, в тому числі чи обмежено виплату саме в частині індексації, відтак суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01 лютого 2020 року згідно з відомостями довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення для обчислення пенсії, з 01 лютого 2021 року згідно з відомостями довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення для обчислення пенсії, 01 березня 2022 року згідно з відомостями довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення для обчислення пенсії, в тому числі із урахуванням індексації 2022, 2023, 2024 роки та усіх інших надбавок і підвищень, відповідно до статті 63 Закону No2262-XII, без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, враховуючи при цьому раніше виплачені за період з 01 лютого 2020 року суми пенсії.

Даючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон №2262-XII.

Щодо вимог позивача у частині обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, колегія суддів зазначає наступне.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

За змістом ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1, 2, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З 01 жовтня 2011 року Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI частину п'яту статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

У подальшому, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року №911-VIII частина п'ята статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнена текстом наступного змісту: «тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Згідно з п.2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Таким чином, положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, які визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, тобто з 20 грудня 2016 року.

Конституційний Суд України у рішенні від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», шляхом викладення її в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI.

Тобто положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положення частини першої статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у рішенні від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, положення статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Таким чином, обмеження пенсії максимальним розміром не поширюється на осіб, яким пенсія виплачується відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому необхідно зазначити, що у 2019-2024 роках будь-яких змін до статті 43 Закону №2262, не вносилося.

Колегія суддів зазначає, що з перерахунку за пенсійною справою № 0903003402 (МВС) від 01 лютого 2020 року вбачається, що пенсійна виплата позивача 01 лютого 2020 року нарахована у розмірі 16921,80 грн, проте до виплати призначено 16380,00 грн, що відповідає розміру десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, станом на 01 січня 2020 року (16 380, 00 грн). Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від14 листопада 2019 року № 294-IX встановлено, що у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.

Також згідно з перерахунком за пенсійною справою №0903003402 (МВС) від 01 березня 2022 року пенсійна виплата позивача 01 березня 2022 року нарахована у розмірі 15811,97 грн, до виплати призначено - 15 811,97 грн (а.с.74). Отже, з 01 березня 2022 року розмір пенсії позивача не було обмежено.

Що ж стосується позовної вимоги про перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з 01 лютого 2021 року без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, то така задоволенню не підлягає з огляду на те, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази, в тому числі протокол перерахунку за пенсійною справою позивача, на підтвердження або ж спростування того, що з 01 лютого 2021 року позивачу нараховано та виплачено пенсію із застосуванням обмеження десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.

Отже, з огляду на визнання неконституційними положень частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, та відсутність правових підстав для застосування до спірних відносин положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI, то дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача з 01 лютого 2020 року «максимальним розміром» є протиправними.

Що ж стосується позовних вимог про виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року з урахуванням її підвищення, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", в повному розмірі, то колегія суддів виходить з наступного.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі Порядок №1078).

Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 01 березня 2022 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.

Також пунктом 2 постанови №118 установлено, що з 01 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Відповідно до п.1 Постанови №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Крім того, 23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Як вбачається із преамбули Постанови №185, вона прийнята відповідно до пункту 6 розділу Прикінцеві положення Закону №3460-IX.

Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України Питання проведення індексації пенсій у 2019 році №124 від 20.02.2019, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Підпунктом 1 пункту 2 Постанови №185 установлено, що розміри таких пенсій підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

У свою чергу, пунктом 3 Постанови №185 прямо передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", Головним управлінням ПФУ в Івано-Франківській області здійснено позивачу нарахування індексації суми пенсії з 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року.

Згідно з перерахунком за пенсійною справою № 0903003402 - МВС від 01 березня 2024 року позивачу нарахована індексація базового ОСНП 2022 (15851,6 х 0,140) 2219,22 грн, базового ОСНП 2023 (18070,82 х 0,1970) 1500,00 грн та індексація базового ОСНП 2024 (19570,82 х 0,0796) 1500,00 грн (а.с.77).

Матеріалами справи підтверджується, що пенсійний орган з 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року здійснив нарахування пенсії позивачу з урахуванням індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118, 24 лютого 2023 року №168 та 23 лютого 2024 року №185, проте позивач не погоджується з таким розміром індексації. Так, позивач у позовній заяві зазначає, що нарахована індексація базового ОСНП 2023 (18070,82 х 0,1970) - 1500,00 грн, а, на його думку, мала б становити 4368,01 грн та індексація базового ОСНП 2024 (19570,82 х 0,0796) - 1500,00 грн, а мала б становити 2112,63 грн.

Отже, з матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що відповідач провів індексацію пенсії позивача, визначивши суму індексації у 2023 - 2024 роках у розмірі 1500,00 грн. При цьому пенсійний орган врахував приписи пунктів 1, 2, 10 Постанови № 168, а також пункт 3 Постанови №185, які є чинними, не скасовані, а тому підлягали застосуванню під час обчислення суми індексації пенсії позивача з 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року.

Колегія суддів наголошує, що встановлення граничної величини індексації пенсії саме по собі не є порушенням права позивача на належний соціальний захист, оскільки пов'язане з фінансовими можливостями держави.

Питання застосування граничного розміру індексації пенсій з 01 березня 2023 року відповідно до Постанови №168 було предметом судового розгляду Верховним Судом у справі №420/25804/23.

Так, у постанові від 07 червня 2024 року у справі №420/25804/23 Верховний Суд дійшов наступного висновку: «Обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV, так і положеннями статті 64 Закону № 2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями Постанови №168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

Тобто це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної величини - в розмірі 1500 грн».

На підставі викладеного Верховний Суд у постанові від 07 червня 2024 року у справі № 420/25804/23 дійшов висновку про правомірність дій пенсійного органу щодо встановлення позивачу індексації пенсії з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року у розмірі граничної величини, передбаченої пунктом 10 Постанови № 168 та пунктом 3 постанови № 185 - 1500 грн.

Крім того, за результатами аналізу перерахунків пенсії позивача за пенсійною справою № 0903003402 - МВС з 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року, що містяться в матеріалах справи, колегія суддів не вбачає обмежень пенсії позивача максимальним розміром (а.с.74,76 - 77).

Підсумовуючи зазначене та враховуючи фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині вимог, з наведених вище підстав.

Щодо позовних вимог про зменшення основного розміру пенсії позивача з 80% до 70% сум грошового забезпечення під час перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01 лютого 2020 року та 01 лютого 2021 року колегія суддів зазначає наступне.

За змістом ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року №3668-VI, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Відповідно до Закону України від 27 березня 2014 року №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01 квітня 2014 року внесено зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", де число "80" замінили на число "70" (максимальний розмір пенсії), що, на думку відповідача, передбачає необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.

Зміна встановленого законом максимального розміру пенсії до 70% відповідних сум грошового забезпечення відбувалася вже після призначення позивачу пенсії.

Крім того, пункт 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3668-VI передбачає, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, з аналізу вказаних норм вбачається, що положення статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", якими встановлено розмір пенсії, виходячи з 70% від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01 квітня 2014 року, тобто набрання ними чинності, та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при здійснені перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2020 року застосувало норми, які визначають максимальний відсотковий розмір пенсії, які були чинні на момент перерахунку пенсії, а не її призначення (а.с.40).

Водночас, як вже зазначалось, у матеріалах справи відсутні докази, що підтверджували б здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2021 року, тому позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01 лютого 2021 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% сум грошового забезпечення відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об єднання МВС України по Івано-Франківській області" від 19 липня 2023 року № 2795 про розмір грошового забезпечення задоволенню не підлягає.

Колегія суддів звертає увагу на те, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення, а тому внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення стосуються лише порядку призначення пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяких інших осіб у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, та в жодному разі не перерахунку вже призначеної пенсії. При перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії.

Згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

За змістом ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Колегія суддів зазначає, що у спірних правовідносинах, перерахунок пенсії позивача пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, тому при визначенні розміру такої не може застосовуватися законодавство, яке прийнято після призначення цієї пенсії, крім випадків покращення становища позивача, а тому пенсійний орган, зменшивши відсоткове значення з 80 % (що були йому встановлені при призначенні пенсії) на 70 % при визначенні розміру пенсії, порушив право позивача.

04 лютого 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийнято зразкове рішення у справі №240/5401/18, де суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку. Постановою Великої Палати Верховного суду від 16 жовтня 2019 року це рішення залишене без змін.

Таким чином, аналізуючи наведені вище правові норми та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, колегія суддів вважає, що дії відповідача щодо зменшення з 01 лютого 2020 року основного розміру пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" від 19 липня 2023 року № 2794 про розмір грошового забезпечення є протиправним, оскільки при перерахунку пенсії призначений відсоток пенсії зміні не підлягає у випадку його зменшення, а тому з метою захисту прав позивача необхідно зобов'язати відповідача з 01 лютого 2020 року провести позивачу перерахунок та виплату пенсії в основному розмірі 80% сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" від 19 липня 2023 року №2794 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги частково підставними та такими, що спростовують висновки суду першої інстанції з наведених вище мотивів.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим відповідно до вимог ст.317 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення.

Керуючись ст. 242, 243, 246, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі №300/4812/24 скасувати та прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо здійснення з 01 лютого 2020 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 відсотків сум грошового забезпечення відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" від 19 липня 2023 року №2794 про розмір грошового забезпечення з обмеженням десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01 лютого 2020 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 80 відсотків сум грошового забезпечення відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" від 19 липня 2023 року №2794 про розмір грошового забезпечення без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя О. І. Мікула

судді А. Р. Курилець

М.А. Пліш

Повне судове рішення складено 30 грудня 2025 року.