Постанова від 30.12.2025 по справі 500/5001/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 500/5001/24 пров. № А/857/28315/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Мікули О. І.,

суддів - Курильця А. Р., Пліша М. А.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року у справі №500/5001/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

суддя в 1-й інстанції - Юзьків М. І.,

час ухвалення судового рішення -15 жовтня 2024 року,

місце ухвалення судового рішення - м. Тернопіль,

дата складання повного тексту судового рішення - 15 жовтня 2024 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з позовною заявою до відповідача - Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, в якій просила визнати протиправною та скасувати відмову Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області від 02 серпня 2008 року в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім'я ОСОБА_1 ; зобов'язати Кременецький відділ Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області оформити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503 - XII.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач оскаржила його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що у розпорядження відповідача надано достатньо документів, що надавали можливість провести процедуру встановлення особи. Звертає увагу суду на те, що чинним законодавством визначено позасудовий порядок встановлення особи, а твердження відповідача про те, що позивачу необхідно звертатися до суду відповідно до цивільного процесуального законодавства для встановлення особи, є лише спробою посадових осіб ввести в оману суд з метою ухвалення рішення на їх користь. З урахуванням наведеного просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає про те, що Кременецький відділ УДМС в Тернопільській області діяв у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України. Зазначає про те, що встановлення особи позивача здійснювалось посадовими особами суб'єкта владних повноважень за обставин, коли особу не можна ідентифікувати, а документи з фотокарткою відсутні. Твердить, що в такому випадку залучаються свідки, береться до уваги інформація та документи, надані заявником, тобто процедура встановлення особи потребує активної участі самого заявника, проте опитування родичів не проводилось з причини повідомлення заявником про їх відсутність. Таким чином, вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, а тому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Справа розглянута судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзив на апеляційну скаргу у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно частково задовольнити з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вперше після досягнення 18-річного віку звернулась до Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області із заявою від 05.06.2024 про видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (арк. справи 11).

Листом Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області від 02 серпня 2024 року №Т-30/6/6119-24/6119/30-24 повідомлено позивача про відмову в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року, оскільки у зв'язку із досягненням нею на момент звернення 18-річного віку в обов'язковому порядку підлягала проведенню процедура встановлення особи. Однак за результатами проведення процедури встановлення особи, особу ОСОБА_1 не встановлено, що слугувало підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення про відмову в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року від 02 серпня 2024 року, та рекомендовано заявнику звернутися до суду для встановлення особи у судовому порядку (арк. справи 17).

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася з цим позовом у суд.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки за результатами проведення процедури встановлення особи особу ОСОБА_1 не встановлено, відповідачем прийнято законне і обґрунтоване рішення.

Даючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20 листопада 2012 року №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) встановлено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону. Паспорт громадянина України видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання або не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його термінове отримання. Паспорт громадянина України вперше видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання.

Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 (далі - Порядок № 302).

Відповідно до пункту 7 Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються, зокрема, особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС (пункт 12 Порядку № 302).

Пункт 13 Порядку № 302 передбачає, що для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.

Згідно з пунктом 14 Порядку № 302 до заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт:1) прізвище, власне ім'я та по батькові особи (далі - ім'я) українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації (складова "по батькові" латинськими літерами не зазначається); 2) дата народження; 3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село) українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації; 4) стать; 5) дата та підстави набуття громадянства; 6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності); 7) відцифрований образ обличчя особи; 8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними). Підпис особи із стійкими фізичними, психічними, інтелектуальними або сенсорними порушеннями вноситься з урахуванням фізичної можливості вчинити таку дію. Підпис особи, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особи, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування; 9) відомості про внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, засобів кваліфікованого електронного підпису; 10) відомості про згоду на внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, відцифрованих відбитків пальців рук; 11) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири); 12) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти; 13) реквізити документа, на підставі якого оформляється паспорт; 14) відомості про законного представника особи чи уповноважену особу (ім'я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує її повноваження); 15) додаткова змінна інформація (відомості про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - про РНОКПП або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття зазначеного номера та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу); 15-1) відомості про одночасну реєстрацію особи віком від 14 до 18 років під час оформлення паспорта вперше в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з подальшим відображенням інформації про РНОКПП у паспорті; 16) відомості про сплату адміністративного збору або про звільнення від його сплати; 17) дата заповнення заяви-анкети.

Згідно з пунктом 35 Порядку № 302 заявник для оформлення паспорта подає:

1) свідоцтво про народження (за наявності) або витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (за наявності), або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);

2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

у випадках, коли у заявника з поважних причин (тривалий час не проживає з батьками, місце перебування батьків невідомо або вони померли, зв'язок з ними втрачено або вони позбавлені батьківських прав, про що зазначається у письмовому поясненні заявника) відсутня можливість подати документи, зазначені в абзаці першому цього підпункту, перевірка факту належності заявника до громадянства України здійснюється за обліками ДМС, інших державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, що перебувають у власності держави;

3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну, або для особи, яка набула громадянство України за кордоном);

3-1) заява про зняття з консульського обліку (для особи, яка досягла 14-річного віку, постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну) за встановленою формою (далі - заява про зняття з консульського обліку);

4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);

6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);

7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;

8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): ...;

10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмову заяву в довільній формі, в якій зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про свідків, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи відповідно до абзацу третього пункту 43 цього Порядку. Працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснюється перевірка відомостей та документів, поданих свідками, за наявними обліками ДМС, іншими державними та єдиними реєстрами, іншими інформаційними базами, що перебувають у власності держави.

Отже, для оформлення паспорта заявниця повинна була особисто подати визначений перелік документів як особа, яка звернулась за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку.

За змістом пункту 43 Порядку № 302 у разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, зокрема до Мін'юсту, територіальних органів Національної поліції, ДПС, навчальних закладів, військових частин, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.

Одночасно проводиться перевірка за даними обліку територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС. Перевірка стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України проводиться, зокрема, за даними Державного реєстру виборців шляхом надсилання запитів до відповідних відділів ведення Державного реєстру виборців.

У разі відсутності документів з фотокарткою/ відцифрованим образом обличчя особи, отриманих з державних, єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи шляхом опитування свідків, які були зазначені заявником. Свідками можуть бути дієздатні один із членів сім'ї особи (у тому числі колишня дружина/чоловік), близька особа або сусід, які досягли 14-річного віку та мають документи, що посвідчують особу, які підлягають обов'язковому пред'явленню. Для підтвердження того, що особа є членом сім'ї або близькою особою, подаються документи, що посвідчують відповідні факти (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження, рішення суду та інші документи). У разі відсутності зазначених документів такі відомості перевіряються за наявними даними державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій. Для підтвердження зареєстрованого місця проживання сусіди особи подають довідку про реєстрацію місця проживання, видану органом реєстрації в установленому законодавством порядку, або витяг з реєстру територіальної громади, а в разі їх відсутності такі відомості перевіряються за наявними даними відомчої інформаційної системи ДМС або за відомостями, внесеними до документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документа, що посвідчує особу та підтверджує спеціальний статус. За результатами опитування свідків складається акт встановлення особи за формою, визначеною МВС. У разі встановлення працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС факту невідповідності відомостей, що містяться в документах, поданих заявником та/або свідками, відомостям, що містяться в наявних обліках ДМС, інших державних та єдиних реєстрах, інших інформаційних базах, що перебувають у власності держави, процедура встановлення особи не проводиться.

Строк проведення процедури встановлення особи не повинен перевищувати двох місяців.

Відповідно до пункту 44 Порядку № 302 за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту державної реєстрації народження, а також перевірки факту належності особи до громадянства України працівником територіального підрозділу ДМС складається висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС або його заступником. Якщо за результатами проведення зазначеної процедури особу не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку, передбаченому пунктами 100 і 101 цього Порядку.

Також відповідно абзаців 2, 3 пункту 1 Розділу III Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 червня 2019 року № 456 (далі також - Тимчасовий порядок № 456), заявник, який звертається за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку, додатково подає (за наявності) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, на ім'я якої оформлюється паспорт.

За відсутності таких документів стосовно цієї особи проводиться процедура встановлення особи, визначена в розділі VIII цього Тимчасового порядку. У такому випадку заявник подає письмове звернення у довільній формі, у якому зазначаються адреси місць проживання, навчання, роботи, перебування в установах виконання покарань та інша інформація, відомості про батьків або інших родичів, які залучатимуться до проведення процедури встановлення цієї особи.

За змістом положень Розділу VIII Тимчасового порядку № 456 процедура встановлення особи проводиться в обов'язковому порядку для осіб, які вперше отримують паспорт після досягнення 18-річного віку (абзац 2 пункту 1 Розділу VIII).

Особі пропонується надати наявні документи, у тому числі з фотозображеннями. За відсутності документів, за якими може бути встановлено особу, з метою встановлення особи проводиться опитування родичів, дані про яких зазначаються заявником в окремому зверненні довільної форми. За результатами їх свідчень складається акт встановлення особи за формою згідно з додатком 14 до цього Тимчасового порядку (пункт 2 Розділу VIII).

Ураховуючи обставини документування кожної конкретної особи, під час проведення процедури встановлення особи здійснюється перевірка за даними відомчої інформаційної системи ДМС та засобами поштового або фельд'єгерського зв'язку надсилаються запити до органів державної влади відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» (пункт 3 Розділу VIII).

Висновок за результатами проведення процедури встановлення особи за формою згідно з додатком 15 до цього Тимчасового порядку, погоджений з керівником територіального підрозділу ДМС, затверджується керівником територіального органу ДМС (пункт 4 Розділу VIII).

Отже, системний аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку, що існує законодавчо встановлена процедура оформлення органами ДМС паспорта громадянина України для особи, яка звернулась за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. Така процедура включає, зокрема, етап встановлення особи заявника. Процедура встановлення особи заявника включає надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, до Мін'юсту, територіальних органів Національної поліції, ДПС, навчальних закладів, військових частин, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник. Лише після цього, за відсутності документів з фотокарткою/ відцифрованим образом обличчя особи, отриманих з державних, єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи шляхом опитування свідків.

Матеріалами справи стверджується, що позивачем під час звернення до Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області за оформленням паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку до заяви про видачу паспорта у формі книжечки додатково не подано документа, виданого відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, на ім'я якої оформлюється паспорт, при цьому долучено заяву (оформлену у довільній формі) про встановлення особи заявника. За вказаних обставин стосовно позивача проводилася процедура встановлення особи.

Так, відповідачем на виконання вимог пункту 43 Порядку № 302 надіслано запити до територіальних органів Г(У)ДМС України в областях, ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, ДПС України, ГУНП в Тернопільській області щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником. В процесі здійснення відповідних перевірок з'ясовано, що в Державному реєстрі актових записів цивільного стану громадян наявний актовий запис про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Калита Броварського району Київської області, що підтверджується витягом з ДРАЦС № 00045376149 від 06 червня 2024 року. За результатами відповідей на запити, які були надіслані до територіальних органів Г(У)ДМС України в областях, ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області з метою ідентифікації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено, що позивач щодо отримання паспорта громадянина України/паспорта громадянина України для виїзду за кордон, виїзду на постійне місце проживання за кордон до територіальних органів та територіальних підрозділів, не зверталась. При цьому, згідно з обліком Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області Ткаченко Тетяна Миколаївна, ІНФОРМАЦІЯ_1 , значиться зареєстрованою з 14 вересня 2001 року за адресою: Київська область, Броварський район, селище Калита, вулиця Турчиновського, будинок 27. Документів з фотокарткою/відцифрованим образом обличчя особи, отриманих з державних, єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, не отримано.

Колегія суддів зауважує, що в заяві про встановлення особи позивачем зазначено про навчання у Калитянській загальноосвітній школі I-III ступенів Калитянської селищної ради Броварського району Київської області та додано свідоцтво про базову загальну середню освіту. У висновку за результатами проведення процедури встановлення особи від 02 серпня 2024 року вказано, що проведено перевірку за запитами, в тому числі до Калитянської загальноосвітньої школи I-III ступенів Калитянської селищної ради Броварського району Київської області, проте відповідь від згаданого закладу освіти не надходила.

Колегія суддів критично оцінює такі твердження відповідача, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження факту звернення Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області із запитом до Калитянської загальноосвітньої школи I-III ступенів Калитянської селищної ради Броварського району Київської області.

Крім того, у вищезгаданому висновку від 02 серпня 2024 року зазначено, що опитування родичів не проводилося, оскільки заявник повідомив про відсутність родичів. Натомість зі змісту заяви про встановлення особи вбачається, що позивач вказала дані ОСОБА_3 та зазначила її як матір, що підтверджено свідоцтвом про народження від 14 вересня 2001 року серії НОМЕР_1 та згодом витягом з ДРАЦС №00045376149 від 06 червня 2024 року. Відомостей про смерть ОСОБА_3 матеріали справи не містять, а тому питання залучення матері позивача шляхом опитування до проведення процедури встановлення особи ОСОБА_1 залишено відповідачем поза увагою.

Так, колегія суддів звертає увагу, що згідно з абзацом 1 пункту 43 Порядку № 302 в процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.

Водночас без дотримання процедури встановлення особи та вжиття всіх заходів у межах такої процедури у відповідача були відсутні підстави для відмови в оформленні заявнику паспорта громадянина України. Зважаючи на це, вказана у листі підстава для відмови у оформлені позивачу паспорта громадянина України (особу ОСОБА_1 не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи) є недоведеною та необґрунтованою належними доказами.

Таким чином, аналізуючи наведені вище правові норми та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що відповідачем не надано належних та достатніх доказів на підтвердження правомірності висновку про відсутність підстав для оформлення та видачі паспорта громадянина України позивачу (без вчинення усіх дій, передбачених Порядком № 302), тому необхідно визнати протиправною та скасувати відмову Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім'я ОСОБА_1 , оформлену листом від 02 серпня 2024 року №Т-30/6/6119-24/6119/30-24, і з метою захисту прав позивача зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо оформлення паспорта громадянина України з проведенням процедури встановлення особи відповідно до вимог Порядку № 302, а також вчиненням інших дій, передбачених законом з метою оформлення і видачі паспорта громадянина України.

Колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги частково підставними, такими, що спростовують висновки суду першої інстанції з наведених вище мотивів.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим відповідно до вимог ст.317 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення.

Керуючись ст. 242, 243, 246, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року у справі №500/5001/24 скасувати та прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Кременецького відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року на ім'я ОСОБА_1 , оформлену листом від 02 серпня 2024 року №Т-30/6/6119-24/6119/30-24.

Зобов'язати Кременецький відділ Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо оформлення паспорта громадянина України з проведенням процедури встановлення особи відповідно до вимог Порядку №302, а також вчиненням інших дій, передбачених законом з метою оформлення і видачі паспорта громадянина України.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя О. І. Мікула

судді А. Р. Курилець

М.А. Пліш

Повне судове рішення складено 30 грудня 2025 року.