Справа № 521/17178/25
Номер провадження 3/521/5940/25
02 грудня 2025 року м. Одеса
Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Засядьвовк О.Д.,
за участю секретаря Котляр Ю.Ю.,
представника Одеської митниці Берназ В.П.,
представника особи, що притягається до адміністративної відповідальності Сторожука Д.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, справу, що надійшла з Одеської митниці Державної митної служби України за протоколом складеним відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ», місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 22.10.1998 виданий Жовтневим РВ ОМУ УМВС України в Одеській області, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 , за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України,
До Хаджибейського районного суду м. Одеси надійшов протокол № 0448/UA500000/2025 від 10.07.2025 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
З вищезазначеного протоколу про порушення митних правил вбачається, що 23.06.2025 декларантом ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 40489427) у особі гр. України ОСОБА_1 підготовлена та подана до Одеської митниці митна декларація типу «ІМ 31 АА» (далі - МД), № 25UA500110005150U2.
В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення до Одеської митниці декларантом гр. України ОСОБА_1 надані передбачені ст. 335 Митного кодексу України (далі - МК України) наступні документи: контракт від 02.09.2024 № 2024IS-9-001, доповнення до контракту від 09.06.2025 №1, рахунок - проформа від 26.12.2024 № 2024S12002, домашній коносамент від 22.01.2025 № HLCUTYO250101656, Технічні характеристики (не від виробника) від 17.06.2025 № 106, Зобов'язання від 09.06.2025№ 120/1 та інші товаросупровідні документи.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД №25UA500110005150U2 та товаросупровідних документах встановлено, що відправником товару є компанія «MECH ENTERPRIZE CO., LTD» (4-1 HIROSHIBA-CHO SUITA-CITY, OSAKA 564-0052 JAPAN), а одержувачем, декларантом та особою, відповідальною за фінансове врегулювання є ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 40489427).
Згідно граф 31 МД №25UA500110005150U2 було заявлено товар «Тимчасове ввезення.Самохідна підіймальна установка для пересіченої місцевості на колісномуходу яка відповідає поясненням дотоварної позиції 8426, "самохідні таінші "пересувні" машини", (b), (2). На відміну від транспортних засобів змеханічним приводом, призначених дляспеціальних цілей, товарної позиції 8705, самохідні машини та механізми, щопідпадають під ці товарні категорії, якправило, мають такі характеристики: що до поясненнь до товарної позиції 8426, асаме:- Усі елементи приводу ходової бази установки (важелів керування переключеннямшвидкостей, рульового керування, керування гальмами) знаходяться в одній кабінііз елементами управління робочим обладнанням,незалежно від того, чи може цясамохідна підіймальна установка пересуватись по дорозі своїм ходом чи ні;-Самохідна підіймальна установка має лише одну кабіну;-Самохідна підіймальна установка приводиться в рух двигуном, який становитьчастину підіймального обладнання (один двигун приводить в рух ходову базу машиниі підіймальний пристрій ;-Самохідна підіймальна установка не пересувається під навантаженням. Самохідна підіймальна установка, що була у використанні - 2006 року випуску. Марка:TADANO, Модель: GR-120NL Спеціальний номер: GR-120N-1-00113 Серійний номер: FD1112 Максимальна вантажопідйомність- 12 тон. Призначений для виконання підіймально-вантажних робіт на пересіченій місцевості. Не містить РЗ та ВП. Не для військового використання. Торгівельна марка: TADANO. Виробник: TADANO LTD. Країна виробництва: JP, Японія» вагою брутто/нетто - 14145,00 кг., фактурною вартістю - 4800000,00 Єна, митною вартістю - 1 685 072,49 грн., код товару згідно з УКТЗЕД 8426 41 00 00 (ставка ввізного мита 0%).
Відповідно до ч. 2,3 ст. 106 МК України у разі тимчасового ввезення товарів з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами за кожний повний або неповний календарний місяць заявленого строку перебування на митній території України сплачується 3 відсотки суми митних платежів, яка підлягала б сплаті у разі випуску цих товарів у вільний обіг на митній території України, розрахованої на дату поміщення їх у митний режим тимчасового ввезення. При цьому календарним місяцем вважається проміжок часу з першого по останній день кожного місяця у календарному році.
Сума митних платежів сплачується при поміщенні товарів у митний режим тимчасового ввезення та розраховується за встановлений митним органом строк дії цього митного режиму
Загальна сума сплачених митних платежів по товару №1 за МД №25UA500110005150U2 становить 20 220,87 грн.
Під час здійснення митних формальностей за МД №25UA500110005150U2 при перевірці правильності класифікації та кодування товарів з урахуванням фактично встановлених відомостей під час проведення митного огляду товарів, Управлінням контролю та адміністрування митних платежів Одеської митниці було винесено Рішення щодо класифікації товарів від 08.07.2025 №25UA50011000048-КТ, згідно якого заявлений за даною МД товар є «Автокран на колісному ходу бувший у використанні, марка TADANO, модель: GR-120NL, спеціальний номер: НОМЕР_3 . Серійний номер: НОМЕР_4 , рік випуску - 2006, максимальна швидкість руху - 49км/год., колісна формула: дві осі - 4х4, вантажопідйомність -12 т., двигун -MITSUBISHI 4M50-TLE2A, 4 циліндри, дизель, об'єм двигуна 4,9 л., потужність 125кВт (170 л.с.), кількість місць для сидіння 1, власна вага 14145 кг, що має всі істотні ознаки автомобільного шасі та призначений для використання підіймально-вантажних робіт. Торгівельна марка: TADANO. Виробник: TADANO LTD. Країна виробництва: JP, Японія» у відповідності з основними правилами інтерпретації УКТЗЕД передбачено класифікувати за кодом УКТЗЕД 8705 10 00 00 (ставка мита 10%).
Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України даного товару, відповідно до службової записки митного поста «Чорноморськ» Одеської митниці від 08.07.2025 №28-02/28-02-01/34487 становить 32 353,40 грн., тобто різниця митних платежів становить 12 132,53 грн.
Відповідно до ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно п. 8 ст. 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Статтею 266 Митного кодексу України визначені обов'язки, права та відповідальність декларанта та уповноваженої ним особи, відповідно до яких, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, у випадках, визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.
Згідно ч. 2 ст. 266 Митного кодексу України декларант перед подачею митною декларації має право здійснити фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеним у товаросупровідних документах.
Також, відповідно до ст. 21 Митного кодексу України консультування з питань митної справи надається за зверненнями підприємств та громадян, що переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або провадять діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу покладено на митні органи (заінтересованих осіб), митні органи безоплатно надають консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи.
Отже, декларант перед подачею митної декларації до митниці мав можливість здійснити фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеним у товаросупровідних документах та скористатись правом на консультування щодо відповідності товару та заявити до митної декларації правильний код товару згідно УКТ ЗЕД, який є визначальним для нарахування митних платежів.
Відповідно до ч. 4 ст. 266 МК України у разі самостійного декларування товарів, декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно ст. 293 Митного кодексу України особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, є декларант. Якщо декларування товарів здійснюється особою, уповноваженою на це декларантом, на таку особу покладається обов'язок із сплати митних платежів солідарно з декларантом.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Диспозицією ст. 485 МК Україні передбачено адміністративну відповідальність у разі заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Згідно з ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.
Відповідно до «Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу» затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 № 651 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 заNol372/21684) декларант зобов'язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації.
Таким чином, декларантом ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» в особі гр. України ОСОБА_1 ., заявлено в митній декларації, неправдиві відомості щодо опису та коду згідно УКТ ЗЕД товару, тим самим вчинено дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів у сумі 12 132,53 грн.
Зазначені дії, на думку представника митного органу, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України.
ОСОБА_1 до судового засідання не з'явився. Його представником, адвокатом Сторожуком Д.І., подано до суду письмові заперечення по справі. Крім того долучено до матеріалів справи рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2025 у справі 420/26230/25, відповідно до якого рішення Одеської митниці щодо класифікації товарів №25UA500110000048-КТ від 08.07.2025 та картки відмови визнано протиправним та скасовано.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та застосувати до нього стягнення відповідно до санкції вказаної статті.
Судом встановлено, що 10 липня 2025 року державним інспектором оперативного відділу №2 управління боротьби з порушеннями митних правил Одеської митниці Грищенко С.І. складено протокол про порушення митних правил №0448/UA500000/2025.
02.09.2024 року ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» (покупець) укладено з компанією MЕCH
ENTERPRIZE CO, LTD, (продавець), зареєстрованою у Японії, контракт № 2024IS-9- 001. Відповідно до контракту та інвойсу до нього продавець поставляє Покупцю бувшу у використанні самохідну підіймальну установку для пересічної місцевості марки - TADANO, модель GR-120NL, 2006 р.в. Відповідно до умов доповнення №1 від 09.06.2025 року до контракту № 2024IS-9-001 від 02.09.2024 року сторони дійшли до згоди , що Сторона 1 передає Стороні 2 на тимчасове користування/оренду та відповідне зберігання техніку на 2 місяця.Умови поставки: FОВ OSAKA, JAPAN. Під час розмiцення технiки на територii Сторони 2 (Укpaїнa), Сторона 2 має право: - використовувати дану техніку для особистих потреб; - займатися пошуком клієнтів для подальшого продажу.
23.06.2025 р. ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» було подано до Одеської митниці митну декларацію № 25UA500110005150U2, якою заявлено до митного оформлення у режимі ІМ31 (тимчасове ввезення): Самохідна підіймальна установка для пересіченої місцевості на колісному ходу, яка відповідає поясненням до товарної позиції 8426, "самохідні та інші "пересувні" машини", (b), (2). На відміну від транспортних засобів з механічним приводом, призначених для спеціальних цілей, товарної позиції 8705 , самохідні машини та механізми, що підпадають під ці товарні категорії, як див. доп.
В доповненні №1 до ВМД № 25UA500110005150U2 зазначено: Графа 31 правило, мають такі характеристики: що до пояснень до товарної позиції 8426, а саме:
- Усі елементи приводу ходової бази установки (важелів керування переключенням швидкостей, рульового керування, керування гальмами) знаходяться в одній кабіні із елементами управління робочим обладнанням, незалежно від того, чи може ця самохідна підіймальна установка пересуватись по дорозі своїм ходом чи ні;
-Самохідна підіймальна установка має лише одну кабіну;
-Самохідна підіймальна установка приводиться в рух двигуном, який становить частину підіймального обладнання (один двигун приводить в рух ходову базу машини і підіймальний пристрій ;
-Самохідна підіймальна установка не пересувається під навантаженням.
-Самохідна підіймальна установка, що була у використанні - 2006 року випуску. Марка: TADANO, Модель: GR-120NL Спеціальний номер:GR-120N-1-00113 Серійний номер:FD1112 Максимальна вантажопідйомність- 12 тон. Призначений для виконання підіймально-вантажних робіт на пересіченій місцевості. Не містить РЗ та ВП. Не для військового використання.
Торгівельна марка: TADANO
Виробник: TADANO LTD
Країна виробництва: JP, Японія. Див. "електронний інвойс"
У графі 33 митної декларації зазначено код товару: 8426 41 00 00. Митна вартість товару визначена за основним методом - ціною договору щодо товару, який імпортується.
До митної декларації декларантом були додані також документи які підтверджували обраний ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» код УКТ ЗЕД - зобов'язання підприємства №120/1 від 09.06.2025 р., інвойс №2024S12002 від 26.12.2024р., експортна декларація №43323046310 від 14.01.2025р., коносамент № HLCUTYO250101656 від 22.01.2025р., опис з технічними характеристиками №106 від 17.06.2025 р., контракт № 2024IS-9- 001 від 02.09.2024 р., доповнення до контракту №1 від 09.06.2025 року, пакувальний лист від 22.01.2025р. до інвойсу.
Також ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» було отримано у Одеській регіональній торгово- промисловій палаті експертний висновок про визначення коду УКТ ЗЕД №УТЕ-216 від 18.06.2025 р., що також підтвердив правильність обрання коду ТОВ «КРАНИУКРАЇНИ».
04.07.2025 року Одеською митницею було складено Акт про проведення огляду (переогляду) транспортних засобів. Так в п. 8.3.4. Акту зазначено: «митний огляд проведено згідно ст. 338 МКУ. В ході проведення повного митного огляду самохідної підіймальної установки 2006 року випуску, марки: TADANO, модель: GR-120NL, спеціальний номер:GR-120N-1-00113, серійний номер:FD1112 встановлено, що максимальна швидкість на спідометрі зазначеного ТЗ - 70 км, у зв'язку з чим виникли сумніви щодо класифікації товару. Забезпечено ідентифікацію товару шляхом здійснення цифрової фотозйомки». Надалі, посадовою особою Одеської митниці прийнято рішення № 25UA50011000048- КТ від 08.07.2025 про визначення коду товару.
Відповідно до цього рішення замість коду товару (графа 33 ВМД): 8426 41 0000 задекларованого декларантом ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ», Одеською митницею визначено код товару: 8705 10 0000 та визначено такий опис: графа 33 ВМД: 8426 41 0000 (зазначено ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ»). Опис товару (графа 31 ВМД), зазначений ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ»: Самохідна підіймальна установка для пересіченої місцевості на колісному ходу, яка відповідає поясненням до товарної позиції 8426, "самохідні та інші "пересувні" машини", (b), (2). На відміну від транспортних засобів з механічним приводом, призначених для спеціальних цілей, товарної позиції 8705 , самохідні машини та механізми, що підпадають під ці товарні категорії, як див. доп.
В доповненні №1 до ВМД № 25UA500110005150U2 зазначено:
Графа 31 правило, мають такі характеристики: що до пояснень до товарної позиції 8426, а саме:
- Усі елементи приводу ходової бази установки (важелів керування переключенням швидкостей, рульового керування, керування гальмами) знаходяться в одній кабіні із елементами управління робочим обладнанням,незалежно від того, чи може ця самохідна підіймальна установка пересуватись по дорозі своїм ходом чи ні;
-Самохідна підіймальна установка має лише одну кабіну;
-Самохідна підіймальна установка приводиться в рух двигуном, який становить частину підіймального обладнання (один двигун приводить в рух ходову базу машини і підіймальний пристрій ;
-Самохідна підіймальна установка не пересувається під навантаженням. Самохідна підіймальна установка, що була у використанні - 2006 року випуску. Марка: TADANO, Модель: GR-120NL Спеціальний номер:GR-120N-1-00113 Серійний номер:FD1112 Максимальна вантажопідйомність - 12 тон. Призначений для виконання підіймально-вантажних робіт на пересіченій місцевості. Не містить РЗ та ВП. Не для військового використання.
Торгівельна марка: TADANO
Виробник: TADANO LTD
Країна виробництва: JP, Японія. Див. "електронний інвойс"
графа 33 ВМД: 8705 10 0000 (визначено Одеською митницею). Опис товару (графа 31 ВМД), визначений Одеською митницею: товар №1 автокран на колісному ходу бувший у використанні марки - TADANO; модель - GR-120NL; спеціальний номер - GR-120N- 1-00113; серійний номер - FD1112В; рік випуску - 2006; максимальна швидкість руху - 49 км/год.; колісна формула - дві осі - 4*4; вантажопідйомність - 12 т.; двигун Mitsubishi 4M50-TLЕ2А; 4 циліндри; дизель; об'єм двигуна 4,9 л.; потужність 12 кВт (170 л.с.); кількість місць для сидіння - 1; власна вага - 14145 кг; що має всі істотні ознаки автомобільного шасі та призначений для виконання підіймально-вантажних робіт. Торгівельна марка: TADANO. Виробник: TADANO LTD. Країна походження: JP, Японія.
Так, за результатами розгляду поданої митної декларації і додатків до неї, Одеською митницею було сформовано Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA500110/2025/000229 (далі - Картка відмови), відповідно до якої повідомлено про відмову у митному оформленні товарів з таких причин: Відмовлено в митному оформленні відповідно до статті 256 Закону України від 13/03/2012 № 4495VІ "МИТНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ", згідно зі статтею 69 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI винесено рішення про визначення коду товару 25UA50011000048-KT від 07.07.2025. Складено протокол про ПМП №0448/500000/25 від 10.07.2025 за ст.485 МКУ Рішення про відмову у митному оформленні може бути оскаржено у порядку передбаченому гл. 4 Закону України від 13.03.2012 № 4495-VІ "МИТНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ" або у суді.
Роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення: Подання нової МД з врахуванням рішення про визначення коду товару 25UA50011000048-KT від 07.07.2025. ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» 10.07.2025р. змушений був оформити митну декларацію № 25UA500110006025U0 за кодом УКТЗЕД 8705100000.
У свою чергу картка відмови є похідним документом від рішення про визначення коду УКТ ЗЕД, а тому теж не відповідає критеріям встановленим в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства. Проте, Одеська митниця, на яку покладено тягар доказування, не надало належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що імпортований ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» товар відповідає товарній 8705100000 за УКТЗЕД, і прийняв оскаржуване рішення, ґрунтуючись на припущенні.
02.10.2025 року рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/26230/25 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАНИ УКРАЇНИ» до Одеської митниці про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товарів та картки відмови - задоволено. Визнано протиправним та скасувано рішення Одеської митниці щодо класифікації товарів № 25UA50011000048-КТ від 08.07.2025 року. Визнано протиправною та скасувано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500110/2025/000229, складену Одеською митницею. Рішення суду вступило в законну силу 10.11.2025р.
З рішення суду по справі №420/26230/25 вбачається, що оскільки заявлений ОСОБА_1 код Товару в митній декларації № 25UA500110005150U2 є правомірним, а рішення Одеської митниці про визначення коду товару № 25UA50011000048-КТ від 08.07.2025 року визнано протиправним та скасовано, то таким чином, ОСОБА_1 не було порушено ст. 485 МК України.
Таким чином, висновок про неправомірне визначення коду товару згідно з УКТЗЕД на товар митної декларації типу ІМ31АА № 25UA500110005150U2, зроблений на підставі класифікаційного рішення № 25UA50011000048-КТ від 08.07.2025, яке скасовано.
На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку, що у поданій декларації не було зазначено неправдивих відомостей, а тому дії гр. ОСОБА_1 не можуть містити ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
Згідно зі ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним,- відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Відповідно до ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При розгляді справи підлягають з'ясуванню такі обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 489 МК України, ст.280 КУпАП).
Відповідно до принципу «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у пункті 43 рішення ЄСПЛ у справі «Кобець проти України» від 14.02.2008, доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи не спростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак неможна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом.
Відповідно до ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю при відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що суду не надано беззаперечних доказів вчинення ОСОБА_1 зазначеного у протоколі адміністративного правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, суд не наділений повноваженнями збирати докази та кваліфікувати дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а тому за таких обставин суд позбавлений можливості встановити вину ОСОБА_1 у вчинені ним адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 слід закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 2 КУпАП, питання щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил регулюється Митним кодексом України. Згідно з ч. 1 ст. 487 МК України, провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення. Враховуючи викладене, справи про порушення митних правил розглядаються не за нормами КАС України, а у порядку МК України та КУпАП, якими не передбачено стягнення судових витрат, окрім як стягнення судового збору у порядку ст. 40-1 КУпАП.
Враховуючи викладене, суддя приходить до висновку, що в стягненні зазначених у клопотанні витрат на професійну правничу допомогу слід відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 268, 460, 485, 527, 528, 529 МК України, п.1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Суддя О.Д. Засядьвовк