Справа № 505/2513/25
Провадження № 3/505/1422/2025
Іменем України
10.12.2025 р. Подільський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючої судді Павловської Г.В.
при секретарі судового засідання Киларь Н.Б..
за участю:
прокурора ОСОБА_1
адвоката Погібко О.О.
особи, відносно якої складено адмінпротоколи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративні протоколи які надійшли від Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
РНОКПП: НОМЕР_1 , фахівця відділу психологічного забезпечення та
соціального захисту центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС
України в Одеській області, яка проживає за адресою:
АДРЕСА_1 , зареєстрована за адресою:
АДРЕСА_2 , раніше за адміністративні
правопорушення пов'язані з корупцією до адміністративної відповідальності
протягом року не притягувалась, маючої на утриманні 2 неповнолітніх дітей,
-за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
-за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_2 , старший лейтенант служби цивільного захисту, перебуваючи на посаді провідного фахівця відділу організації наглядово - профілактичної роботи та заходів цивільного захисту Подільського районного управління ГУ ДСНС України в Одеській області, будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подала 16.03.2024 шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.
14.11.2016 ОСОБА_2 вступаючи на службу цивільного захисту, склала Присягу служби цивільного захисту.
Наказом ГУ ДСНС України у м. Києві від 14.12.2017 № 912о/с ОСОБА_2 присвоєно спеціальне звання старший лейтенант служби цивільного захисту.
Наказом ГУ ДСНС України в Одеській області від 19.04.2022 № 257 о/с ОСОБА_2 призначено на посаду провідного фахівця відділу організації наглядово - профілактичної роботи та заходів цивільного захисту Подільського районного управління ГУ ДСНС України в Одеській області.
Відповідно до положення «Про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 593 від 11.07.2013, склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький.
Згідно п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, посада провідного фахівця відділу організації наглядово - профілактичної роботи та заходів цивільного захисту Подільського районного управління ГУ ДСНС України в Одеській області старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_2 віднесена до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону, як на особу начальницького складу служби цивільного захисту, яка є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, та зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ст. 45 вказаного Закону в частині обов'язку подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Згідно Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, та підпунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, особам, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання рекомендаційних роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів.
На виконання вище зазначених вимог, провідний фахівець відділу організації наглядово - профілактичної роботи та заходів цивільного захисту Подільського районного управління ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_2 , як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов'язана подати декларацію за 2021 рік, не пізніше 31.01.2024.
Згідно з інформацією, розміщеною у публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_2 з 2017 року подавала зазначені декларації, що свідчить про її обізнаність з вимогами та порядком декларування.
Крім цього, ОСОБА_2 14.03.2018 власним підписом засвідчила ознайомлення із попередженням про спеціальні обмеження та відповідальність за вчинення корупційних правопорушень.
Проте, ОСОБА_2 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнана щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення ч. І статті 45 Закону, подала відповідну декларацію, лише 16.03.2024 о 14 годині 02 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, старший лейтенант служби цивільного захисту ОСОБА_2 , перебуваючи на посаді провідного фахівця відділу організації наглядово - профілактичної роботи та заходів цивільного захисту Подільського районного управління ГУ ДСНС України в Одеській області, будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подала 19.03.2024 шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Постановою Подільського міськрайонного суду Одеської області від 09.12.2025 за клопотанням представника ОСОБА_2 адвоката Погібко О.О. 2 адміністративні справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 505/2513/25, провадження № 3/505/1422/2025), ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 505/2514/25, провадження № 3/505/1423/2025) об'єднано в одне провадження та присвоєно об'єднаній справі єдиний номер справи № 505/2513/25, провадження № 3/505/1422/2025.
ОСОБА_2 в судовому засіданні вину за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП не визнала. Пояснила, що їй ніхто не повідомив, що потрібно подати декларацію. Причиною несвоєчасної подачі декларацій було те, що на її утриманні перебувають 2 неповнолітніх дітей, які хворіли та часте відключення електроенергії в м. Одеса під час воєнного стану.
Адвокат Погібко О.О. в судовому засіданні просив закрити провадження у справі відносно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративних правопорушень. Звернув увагу суду, що ОСОБА_2 не повідомляли, що змінились сроки подання декларації та просив врахувати, що вона одна виховує двох неповнолітніх дітей.
У судовому засіданні прокурор Бургарт О.В. зазначила про наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, просила визнати її винною у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 850 гривень.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_2 , думку прокурора ОСОБА_1 , адвоката Погібко О.О. та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт несвоєчасної подачі ОСОБА_2 декларацій за 2021 рік і 2022 рік встановлений.
Поважні причини несвоєчасної подачі декларації в ОСОБА_2 відсутні.
Таким чином, ОСОБА_2 , будучи провідним фахівцем відділу організації наглядово - профілактичної роботи та заходів цивільного захисту Подільського районного управління ГУ ДСНС України в Одеській області, являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 16.03.2024 о 14 год. 02 хв. та 19.03.2024 о 13 год. 53 хв., без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та 2022 рік і вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Часом вчинення ОСОБА_2 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією є 16.03.2024 о 14 годині 02 хвилини та 19.03.2024 о 13 годині 53 хвилини, коли ОСОБА_2 несвоєчасно подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік та 2022 рік.
Датою виявлення вчинених провідним фахівцем відділу організації наглядово - профілактичної роботи та заходів цивільного захисту Подільського районного управління ГУ ДСНС України в Одеській області, ОСОБА_2 правопорушень є фактичний момент з'ясування всіх необхідних даних, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі ознаки складу правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що у свою чергу співпадає з датою складання цих адміністративних протоколів, а саме 29.07.2025.
Юридичними наслідками в даному випадку є несвоєчасне, без поважних причин, подання ОСОБА_2 до Національного агентства з питань запобігання корупції, у визначений Законом строк, щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік та 2022 рік.
Вина ОСОБА_2 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №76/2025 від 29.07.2025, протоколом про адміністративне правопорушення №77/2025 від 29.07.2025; послужним списком ОСОБА_3 , витягом з наказу №102 о/с (про призначення на посаду, продовження строку служби за новим контрактом, надання матеріальної допомоги) від 25.02.2022, контрактом №20/22 (про проходження служби цивільного захисту) від 19.01.2022, витягом з наказу (з адміністративно-кадрових питань) №72 від 05.04.2022, витягом з наказу (з адміністративно-кадрових питань) №78 від 14.04.2022, витягом з наказу №244о/с (про призначення на посаду, виконання обов'язків, продовження строку служби за новим контрактом) від 14.04.2022, посадовою інструкцією №10 головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Подільського районного управління ДСНС України в Одеській області затверджену 17.06.2021 начальником Подільського районного управління Головного управління ДСНС України в Одеській області Сергієм Добрянським, витягом з наказу №257 о/с (про визначення на посаду, прийом на роботу, припинення дистанційної роботи, звільнення від тимчасового виконання обов'язків, надання матеріальної допомоги) від 19.04.2022, посадовою інструкцією №4 провідного фахівця відділу організації наглядово-профілактичної роботи та заходів цивільного захисту Подільського районного управління ДСНС України в Одеській області затверджену 17.06.2021 начальником Подільського районного управління Головного управління ДСНС України в Одеській області Сергієм Добрянським, витягом з наказу №286 о/с (про надання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, провадження строку служби за новим контрактом, надання матеріальної допомоги від 26.04.2022, витягом з наказу №639 (про переведення на посаду, провадження строку служби за новим контрактом, та надання відпустки) від 29.08.2022, витягом з наказу №72-НК/60 (про переведення на посаду, виконання обов'язків, призначення на посаду, провадження строку служби за новим контрактом, продовження відпустки) від 23.01.2025, витягом з наказу (по особовому складу) №73-НК/60 (про переведення на посаду, виконання обов'язків, призначення на посаду, продовження строку служби за новим контрактом, продовження відпустки) від 24.01.2025, витягом з наказу №78-НК/60 (про призначення, переведення на посаду, надання відпустки по догляду ) від 27.01.2025, копію контракту №30/25 про проходження служби цивільного захисту, який набрав чинності 23.01.2025, витягом з наказу (по особовому складу) №364-НК/60 про виконання обов'язків, звільнення від тимчасового виконання обов'язків від 01.05.2025, витягом з наказу (по особовому складу) №368-НК/60 про призначення на посаду, покладення тимчасового виконання обов'язків, виключення зі списків від 02.05.2025, посадовою інструкцією фахівця відділу психологічного забезпечення та соціального захисту центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України в Одеській області затверджену 02.05.2025 начальником Центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України в Одеській області Андрієм Гомелько, письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 29.05.2025, копією паспорта ОСОБА_2 , листом керівника апарату Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 № 70-09/22333-25 від 14.03.2025.
Відповідно до санкції ст. 172-6 ч. 1 КУпАП за зазначене правопорушення на особу накладається стягнення у виді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи суспільну небезпеку та характер вчиненого правопорушення зазначене правопорушення, в даному випадку, яке не становить великої суспільної небезпеки, а також цим правопорушенням не було завдано збитків державі чи суспільним інтересам, особу ОСОБА_2 , знаходження на її утриманні двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , скрутне матеріальне становище і те, що вона вперше притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обтяжуючих обставин, у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, суд вважає за можливе обмежитись усним зауваженням.
Згідно із ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений розглядати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Суд вважає можливим застосувати до ОСОБА_2 положення ст. 22 КУпАП та звільнити її від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, й можливістю обмежитися усним зауваженням.
На переконання суду, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Окрім того, Європейський суд з прав людини в своєму рішенні «Ісмаїлов проти Росії» від 06 листопада 2008 року зазначив, що згідно з принципом верховенства права однією з підвалин демократичного суспільства, який закріплений в усіх статтях Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, при розгляді справи та призначенні стягнення потрібно досягти справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, щоб під час відповідного втручання був дотриманий принцип законності і воно не було свавільним, тобто стягнення повинне бути пропорційним, воно має відповідати тяжкості скоєного правопорушення, а також його наслідкам.
Керуючись ст. ст. 22, 36, 172-6 ч. 1, ст.ст. 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суд, -
Визнати винною ОСОБА_2 у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП на підставі ст. 22 КУпАП, оголосивши їй усне зауваження.
Постанова може бути оскаржена в порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Суддя Павловська Г.В.