30 грудня 2025 р. Справа № 520/12990/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Бегунца А.О.,
Суддів: П'янової Я.В. , Русанової В.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.07.2025, головуючий суддя І інстанції: Сліденко А.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 14.07.25 по справі № 520/12990/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають відносно ОСОБА_1 у зменшенні відсоткового розміру пенсії та обмеження пенсії її максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022р. та з 01.02.2023р. відповідно до виготовлених Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідок про грошове забезпечення №11/8734 від 14.06.2024р. та №11/23105-суд від 04.03.2025р. у розмірі 90% від сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених грошових сум.
В обгрунтування позову позивач зазначив, що унаслідок вчинення органом публічної адміністрації протиправного управлінського волевиявлення не одержує пенсію у належному розмірі.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 позов задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022р. в частині основного розміру пенсії без обмежень, запроваджених ст.2 розділу І і п.2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011р. №3668-VI сумою - 19340,00 грн.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.02.2023р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/23105-суд від 04.03.2025р. з урахуванням раніше здійснених платежів.
Позов в решті вимог залишено без задоволення.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 скасувати та ухвалити нове рішення, яким позові вимоги задовольнити у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову в частині виплати позивачеві у розмірі 90% від сум грошового забезпечення з мотивів того, що позивачеві повторно призначено пенсію за поданими матеріалами уповноваженого органу. Проте, повторності призначення пенсії позивачеві не було, оскільки її призначення відбулось при звільненні з військової служби у 2017 році, а повторний призов на військову службу в особливий період з метою захисту Держави не позбавляв виплати призначеної пенсії чи її призупинення для позивача. Виплата пенсії з моменту її призначення з 15.07.2017 продовжується по теперішній час. Позивач зазначив, що так, дійсно, на момент виникнення спірних правовідносин установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до положень ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Також зазначив, що прийняття рішення суду про виплату позивачеві пенсії без обмежнь, але фіксованою сумою 19340,00 грн є привласненням повноважень відповідача, оскільки суд за відсутності спору щодо правильності розрахунків не повинен втручатись у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень. Суд не може вийти за межі позовних вимог та в порушення принципу диспозитивності самостійно обирати правову підставу та предмет позову.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Колегія суддів зазначає, що з огляду на ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивач отримував пенсію від ГУ ПФУ в Харківській області відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90% грошового забезпечення, обліковувався як пенсіонер по лінії Міністерства оборони України.
З 15.01.2017 позивач отримує від ГУ ПФУ в Харківській області пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 70% грошового забезпечення, обліковується як пенсіонер по лінії Державної прикордонної служби України.
Як встановлено з листа відповідача від 18.02.2025 №4987-2428/К-03/8-2000/25, за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 загальна вислуга років на момент звільнення зі служби у запас складає 37 років. Норму пенсії встановлено відповідно до статті 13 Закону України, у розмірі 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.11.2024р. у справі №520/25313/24 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до виготовленої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки №11/8734 від 14.06.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити дії щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі виготовленої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки №11/8734 від 14.06.2024, здійснивши виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії.
На виконання рішення суду від 18.11.2024 у справі №520/25313/24 у січні 2025 року відповідачем проведено перерахунок пенсії, проте із обмеженням максимальним розміром пенсії.
Станом на 01.04.2019 суб'єкт владних повноважень обчислив пенсію позивача у розмірі - 23.270,23 грн (22.855,98 грн основного розміру пенсії як 70% від суми грошового забезпечення 32651,40 грн + 374,25 грн учасник АТО + 40,00 грн учасник бойових дій).
При цьому, сума пенсії до виплати обчислена суб'єктом владних повноважень у 14970,00 грн.
Станом на 01.02.2022 суб'єкт владних повноважень обчислив пенсію позивача у розмірі - 23379,48 грн (22.855,98 грн основного розміру пенсії як 70% від суми грошового забезпечення 32651,40 грн + 483,50 грн учасник АТО + 40,00 грн учасник бойових дій).
При цьому, сума пенсії до виплати була обчислена суб"єктом владних повноважень у 19340,00 грн.
Станом на 01.02.2023 суб'єкт владних повноважень обчислив пенсію заявника у розмірі - 26.619,07 грн (22855,98 грн основного розміру пенсії як 70% від суми грошового забезпечення 32651,40 грн + 3199,84 грн індексації пенсії у порядку постанови КМУ від 19.02.2022 №118 + 523,25 грн учасник АТО + 40,00 грн учасник бойових дій).
При цьому, сума пенсії до виплати обчислена суб'єктом владних повноважень у 20930,00 грн.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 у справі №520/19523/24 визнано протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023р. із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023р., відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704. Зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фону України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення з зазначенням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень і премій) для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Компетентним на видачу довідок про поточне грошове забезпечення органом - Адміністрацією Державної прикордонної служби України на виконання рішення суду відносно заявника складено довідку про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 у розрізі компонентів: 1) оклад за посадою - 9230,00 грн, 2) оклад за військовим званням - 2150,00 грн, 3) надбавка за вислугу років (50%) - 5690,00 грн, 4) надбавка за особливості проходження служби (40%) - 6828,00 грн, 5) надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 923,00 грн; 6) надбавка за кваліфікацію льотного складу клас 1 (7%) - 646,10 грн; 7) премія (180%) - 16614,00 грн, а загалом - 42081,10 грн (довідка від 04.03.2025 №11/23105-суд).
Позивач через портал електронних послуг звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії у зв'язку із збільшення поточної винагороди за службу діючого публічного службовця.
Листом від 18.02.2025 №4987-2428/К-03/8-2000/25 пенсійним органом зазначено, що позивач отримує пенсію за вислугу років з 15.01.2017 по лінії Державної прикордонної служби України. На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.11.2024 у справі №520/25313/24 Головним управлінням у січні поточного року проведено перарахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки виготовленої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки №11/8734 від 14.06.2024. За результатом перерахунку нараховано різницю в пенсії за період з 01.04.2019 по 31.01.2025, виплату якої буде проведено за наявності виділення коштів на цю мету з Державного бюджету України. З 01.01.2025 пенсія виплачується з урахуванням рішення суду. Оскільки рішенням суду зобов'язань щодо виплати пенсії без обмежень її максимальним розміром на Головне управління не покладено, підсумок пенсії встановлено у межах максимального розміру, визначеного Законом №2262-XII.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022р. в частині основного розміру пенсії без обмежень, запроваджених ст.2 розділу І і п.2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011р. №3668-VI сумою - 19340,00 грн. та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.02.2023р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/23105-суд від 04.03.2025р. з урахуванням раніше здійснених платежів.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
У преамбулі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії з 90% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною другою статті 13 Закону Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення позивачу пенсії по лінії Державної прикордонної служби України) визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії позивача встановлено, що ОСОБА_1 початково обліковувався як пенсіонер по лінії Міністерства оборони України, пенсія призначена у розмірі 90% грошового забезпечення.
З наданого до суду листа відповідача від 18.02.2025р. №4987-2428/К-03/8-2000/25 та клопотання від 11.07.2025р. №2000-0802-7/105290 судом встановлено, що з 15.01.2017р. заявник отримує від ГУ ПФУ в Харківській області пенсію у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 70% грошового забезпечення, обліковується як пенсіонер по лінії Державної прикордонної служби України. За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 загальна вислуга років на момент звільнення зі служби у запас складає 37 років. Норму пенсії встановлено відповідно до статті 13 Закону України, у розмірі 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії позивача встановлено, що ОСОБА_1 з 15.01.2017 обліковується як пенсіонер по лінії Державної прикордонної служби України, пенсія розрахована виходячи із 70 % грошового забезпечення.
Отже, до 15.01.2017 позивач обліковувався як пенсіонер по лінії Міністерства оборони України і тому показник відсоткового значення пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення підлягав застосуванню до випадків перерахунку пенсії на підставі довідок про підвищене грошове забезпечення, виданих органами військового управління Збройних Сил України.
Водночас із цим, оскільки 15.01.2017 позивачу призначена пенсія за вислугу років як військовослужбовцю Державної прикордонної служби України у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, то до випадків перерахунку пенсії на підставі довідок про підвищене грошове забезпечення, виданих органами військового управління Державної прикордонної служби України підлягає застосуванню показник відсоткового значення грошового забезпечення у 70%.
Відтак, відсоткове значення грошового забезпечення розміру пенсії при призначенні пенсії позивачу як військовослужбовцю Збройних Сил України (у розмірі 90% грошового забезпечення) не застосовується при повторному призначенні пенсії за оновленим грошовим атестатом з урахуванням проходження служби у Державній прикордонній службі України (у розмірі 70% грошового забезпечення).
Враховуючи вище викладене, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині визнання протиправними дій Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають відносно ОСОБА_1 у зменшенні відсоткового розміру пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022р. та з 01.02.2023р. у розмірі 90% від сум грошового забезпечення.
Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області щодо обмеження пенсії її максимальним розміром та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 та з 01.02.2023 відповідно до виготовлених Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідок про грошове забезпечення №11/8734 від 14.06.2024 та №11/23105-суд від 04.03.2025 без обмеження пенсії її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених грошових сум, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідності до ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень.
Частина 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладена у вказаній редакції Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи № 3668-VІ (ст. 2 цього Закону).
У відповідності до ч. 1 ст. 2 Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи № 3668-VІ максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно ч. 2 розділу Прикінцеві та Перехідні положення Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 у справі № 7-рп/2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб в редакції, яка діяла станом на 20.12.2016, було визнано неконституційним та таким, що втрачає чинність з 20.12.2016.
Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо застосування норм права у спорах, пов'язаних з обмеженням максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-XII.
Зокрема, у постановах від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 20.07.2022 у справі №340/2476/21, від 25.07.2022 у справі №580/3451/21, від 30.08.2022 у справі №440/994/20, від 17.03.2023 у справі №340/3144/21 Верховний Суд дійшов висновку про те, що у правовідносинах щодо призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України № 2262-XII норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, у зв'язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.
Крім того, у постановах від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 27.01.2022 у справі № 240/7087/20, від 17.02.2022 у справі №640/11168/20, від 02.08.2022 у справі № 240/1369/21, від 08.09.2022 у справі № 380/6429/20, від 28.11.2022 у справі № 340/5306/21, від 20.01.2023 у справі № 640/24801/19, від 04.12.2024 у справі №380/24300/23 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження пенсійним органом максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом України №2262-ХІІ, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону України №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача, та отримує пенсію призначену на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII у розмірі 70% грошового забезпечення з 15.01.2017 по лінії Державної прикордонної служби України.
Згідно протоколу перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022 встановлено, що пенсійним органом проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022 та визначено основний розмір у сумі 23379,48 грн, з урахуванням максимального розміру пенсія склала 19340,00 грн.
Згідно протоколу перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 встановлено, що пенсійним органом проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 та визначено основний розмір у сумі 26619,07 грн, з урахуванням максимального розміру пенсія склала 20930,00 грн.
Питання застосування Закону №3668-VI в частині обмеження максимальним розміром пенсії, призначеної згідно Закону №2262-ХІІ, неодноразово предметом розгляду Верховним Судом (зокрема, постанови від 03 жовтня 2018 року у справі №127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року у справі №522/16882/17, від 06 листопада 2018 року у справі №522/3093/17, від 17 жовтня 2019 року у справі №348/190/17, від 05 лютого 2020 року у справі №815/357/18, від 16 квітня 2020 року у справі №620/1285/19, від 30 жовтня 2020 року у справі №522/16881/17, від 16 грудня 2021 року у справі №400/2085/19, від 21 грудня 2021 року у справі №120/3552/21-а, від 18 травня 2022 року у справі №380/12337/20, від 12 грудня 2022 року у справі №620/5701/20, від 04 липня 2023 року у справі №420/10528/21).
Верховний Суд виходив з того, що норма ст. 2 Закону №3668-VI в частині обмеження розміру пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, є абсолютно тотожною нормі ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ, яка вже визнана такою, що суперечить Конституції України (рішення КСУ від 20.12.2016р. №7-рп/2016) та, відповідно, не підлягає застосуванню.
Верховний Суд також неодноразово наголошував, що пенсійний орган свідомо ігнорує рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, яким безпосередньо надається оцінка неконституційності правових норм, якими обмежуються права осіб, звільнених з військової служби, щодо їх пенсійного забезпечення, зокрема визнається неконституційним обмеження розміру пенсій таких осіб.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 сформулювала правовий висновок, який полягає у тому, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи
З урахуванням наведеного вище, колегія суддів вважає, що відповідачем не доведено (доказано) правомірність власних дій, що є предметом оскарження у даній справі.
Відтак, доводи апеляційної скарги позивача в цій частині позовних вимог є обгрунтованими.
Враховуючи вище наведене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії її максимальним розміром та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 та з 01.02.2023 відповідно до виготовлених Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідок про грошове забезпечення №11/8734 від 14.06.2024 та №11/23105-суд від 04.03.2025, без обмеження пенсії її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених грошових сум.
За даних обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи не повно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права які регулюють саме ці правовідносини, однак зроблені судом першої інстанції висновки не відповідають фактичним обставинам справи, тому рішення суду першої інстанції у даній справі про часткове задоволення позову підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 315 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з п. 1, п. 4 ст. 317 КАС України неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права є підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 у справі №520/12990/25 підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 по справі № 520/12990/25 - скасувати.
Прийняти нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії її максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 та з 01.02.2023 відповідно до виготовлених Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідок про грошове забезпечення №11/8734 від 14.06.2024 та №11/23105-суд від 04.03.2025, без обмеження пенсії її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених грошових сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя А.О. Бегунц
Судді Я.В. П'янова В.Б. Русанова