Рішення від 29.12.2025 по справі 620/10800/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2025 року м.Чернігів Справа № 620/10800/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопота С.Л.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та просить наступне.

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 11 серпня 2025 року, з встановленням базового місяця - листопад 2015 року.

2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 11 серпня 2025 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - листопад 2015 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, та виплатити з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в порушення вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» в спірний період не виплачувалась індексація грошового забезпечення.

Зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці, а її проведення у зв'язку зі зростанням споживчих цін є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Ухвалою судді від 01.10.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.

Представник відповідача у встановлений ухвалою суду строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію».

Відповідно до ч.5 ст.94 Закону грошове України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Згідно із статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

В силу статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Так, Законом України від 03.07.1991№1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Частинами першою та п'ятою статті 2 Закону №1282-ХІІ встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

В силу частини першої статті 4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до статті 39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.

Міністерство соціальної політики листом від 04.01.2024 р. № 2/0/214-24 надало роз'яснення, зокрема, на звернення Міністерства економіки України щодо індексації зарплати у 2024 році. У Міністерстві нагадали, що на 2023 рік індексацію зарплати було зупинено.

Правила обчислення ІПЦ для проведення індексації та нарахування сум індексації визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі - Порядок).

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. № 1282-XII (далі - Закон № 1282) та п. 6 Порядку індексація грошових доходів громадян здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів.

Крім того, п. 5 Порядку визначено, що працівникам підприємств і організацій, які перебувають на госпрозрахунку (читайте - комерційні підприємства - прим. ред.), підвищення зарплати у зв'язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом № 1282 та положень Порядку.

Отже, якщо внаслідок інфляції 2022 та попередніх років склалися певні суми індексації зарплати станом на грудень 2022, то підприємства та організації мали самостійно визначитись щодо збереження виплати суми індексації протягом 2023 р. з урахуванням своїх фінансових можливостей. В бюджетній сфері трудових відносин такі можливості були відсутні внаслідок істотного дефіциту бюджету країни.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Міністерство соціальної політики зверталось до Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України щодо надання роз'яснення про збереження виплати у 2023 році сум індексації, які виникли станом на грудень 2022 р. На думку Міністерства соціальної політики та Міністерства економіки України, у 2023 р. зарплата могла виплачуватися із урахуванням індексації, яка склалася станом на грудень 2022 року. Разом з тим, Міністерство Фінансів України зазначило, що п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» зупинено на 2023 рік дію Закону № 1282.

Отже, якщо у 2023 р. було збережено суму індексації зарплати, яка виникла за період до січня 2023 р., то вона може виплачуватися і у 2024 р.

При цьому, у разі зростання посадового окладу з січня 2024 р., сума індексації зарплати має визначатись з урахуванням п. 5 Порядку.

Тобто, значення ІПЦ приймається за 1 або 100% у місяці, в якому відбувається підвищення тарифних ставок (посадових окладів). Обчислення ІПЦ для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів), тобто з лютого 2024 р. Сума індексації у місяці підвищення посадового окладу має розраховуватися як різниця між сумою індексації і розміром підвищення зарплати. Тобто, сума індексації зменшується на суму підвищення зарплати.

Якщо підвищення посадових окладів (тарифних ставок) у січні 2024 р. не відбувається, то обчислення ІПЦ для проведення індексації починає здійснюватися з січня 2024 р.

Одночасно, у випадку якщо особа працює/ служить неповний робочий/ службовий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу /кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/ службовому часу (п. 4 Порядку).

Таким чином, грошове забезпечення поліцейських ГУНП в Чернігівській області індексується з базовим місяцем для розрахунку індексації грудень 2023 року.

Аналізуючи вказані норми, слід дійти до висновку, що законодавець фактично зазначив, що в 2024 році індексація нараховується за базовим місяцем січень 2024 року, а у 2025 році індексації грошового забезпечення нараховується з базовим місяцем січень 2025 року.

Право позивача на індексацію у 2024 році виникло у серпні 2024 року коли індекс споживчих цін перевищив поріг у 103%.

Відповідно до довідки від 19.08.2025 № 697/124/21/01-2025 позивачу в було нараховано індексацію за серпень 2024 - 130,20 грн., за вересень 2024 - 130,20 грн., за жовтень 2024 - 130,20 грн., за листопад 2024 - 130,20 грн., за грудень 2024 - 254,32.

Таким чином, ГУНП в Чернігівській області проіндексовало грошове забезпечення позивачу з 01.01.2024 по 31.12.2024 в повному обсязі з базовим місяцем для розрахунку індексації грудень 2023 року, у відповідності до норм чинного законодавства та з урахуванням рекомендацій Мінсоцполітики зазначених в листі від 10.12.2024 №105/0/214-24.

Окремо суд зазначає, що індексація позивачу проводилась виключно в місяцях коли індекс споживчих цін перевищував поріг 103%.

Щодо нарахування та виплати індексації позивачу у 2025 році, суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів статті 34 Закону України «Про Держаний бюджет України на 2025 рік» в якій вказано, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.

Мінсоцполітики у листі від 10.12.2024 №105/0/214-24 надало роз'яснення як роботодавцю нараховувати індексацію за 2025 рік та з урахуванням якого базового місяця. Міністерство зазначило на тому, що стартовим «базовим» місяцем для обчислення індексації у 2025 році є січень 2025 року. Відповідно, попри сказане в Держбюджеті-2025, на думку Мінсоцполітики, обчислення індексу споживчих цін почнеться з лютого 2025 року.

У п. 5 Порядку №1078 зазначено, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, береться за 1 або 100 відсотків. Ось цей місяць підвищення окладів ми й вважаємо «базовим». Він має і ще одну ознаку: обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Отже, з січня 2025 року встановлено єдиний підхід для обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення у 2025 році.

Таким чином, індексу споживчих цін (далі - ІСЦ) у січні 2025 року приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення ІСЦ для проведення індексації починається з лютого 2025 року.

При цьому відповідно до Закону № 4059 збереження раніше визначеної суми індексації не передбачено.

Згідно з пунктом 11 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (зі змінами) (далі - Порядок), право на індексацію відбудеться, коли ІСЦ, обчислений наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації встановлений у розмірі 103 відсотка.

Так, у 2025 році право позивача на індексацію виникло в липні та серпні 2025 року, а саме коли ІСЦ перевищив поріг у 103 %.

ГУНП в Чернігівській області виплатило позивачу наступні суми індексації з розрахунком базового місяця січень 2025 року, а саме:

- за липень 2025 року - 133,23 грн.

- за серпень 2025 року - 47,28 грн. (за фактично відпрацьовані дні)

ГУНП в Чернігівській області нараховувало та виплачувало індексацію грошового забезпечення позивачу у відповідності до норм чинного законодавства.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для відмови у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (пр-т Перемоги, 74, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14000) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 29 грудня 2025 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ