Рішення від 30.12.2025 по справі 580/11912/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2025 року справа № 580/11912/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Янківської В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави до Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

24 жовтня 2025 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави до Городищенської міської ради, в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,7 га під закладом дошкільної освіти (ясла-садок) “Казка» с. Богданівка, розташованого за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Богданівка, вул. Шкільна, 8;

2) зобов'язати Зорівську сільську раду Золотоніського району Черкаської області вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,7 га під закладом дошкільної освіти (ясла-садок) “Казка» с. Богданівка, розташованого за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Богданівка, вул. Шкільна, 8.

Позов мотивовано тим, що в порушення норм чинного законодавства відповідачем протягом тривалого часу не вчинено жодних дій, направлених на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,7 га під закладом дошкільної освіти (ясла-садок) “Казка» с. Богданівка, розташованого за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Богданівка, вул. Шкільна, 8.

Ухвалою судді від 29.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.

Відповідач відзив на позовну заяву до суду не надав.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій просить позов задовольнити повністю.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Під час вивчення стану законності з питань дотримання земельного законодавства України у сфері охорони дитинства Золотоніською окружною прокуратурою виявлено ряд недоліків щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які перебувають в користуванні навчальних закладів Золотоніського району та негативно впливають на організацію належного утримання, раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд і можуть привести, у разі їх негайного не усунення, до настання тяжких наслідків, зокрема втрати цих земельних ділянок шляхом незаконного перепрофілювання чи вилучення.

Зокрема, встановлено, що за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Богданівка, вул. Шкільна, 8, функціонує заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Казка» с. Богданівка (далі - ЗДО «Казка»).

Рішенням Ленінської сільської ради від 30.01.2006 № 27-8/IV «Про прийняття об'єктів соціальної сфери в комунальну власність сільської ради» у комунальну власність Ленінської сільської ради прийнято об'єкти згідно з Додатком, у тому числі ЗДО «Казка».

Згідно рішення Ленінської сільської ради Драбівського району Черкаської області від 25.12.2015 № 3-5/VII «Про добровільне об'єднання територіальних громад» вирішено об'єднатися з територіальними громадами сіл Зорівка та Чернещина Зорівської сільської ради, села Мехедівка Мехедівської сільської ради, села Вершина Згарська Вершинозгарської сільської ради у Зорівську територіальну громаду з центром у селі Зорівка Золотоніського району Черкаської області. Правонаступником активів і пасивів (зобов'язань) сільської ради визначено Зорівську сільську раду, утворену внаслідок добровільного об'єднання.

З інформації виконавчого комітету Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області від 29.09.2023 № 545/02-34, від 15.10.2025 № 583/02-34 вбачається, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку під закладом дошкільної освіти (ясла-садок) «Казка» с. Богданівка Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області відсутні, орієнтовна площа земельної ділянки під вказаним закладом освіти 0,7 га.

Крім того, згідно з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 13.10.2025 № 447400191 відомості про реєстрацію речових прав на земельну ділянку під вказаним закладом дошкільної освіти відсутні.

За інформацією Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 14.10.2025 № 10-23-0.2-6469/2-25 у місцевому фонді документації із землеустрою та оцінки земель відсутня технічна документація із землеустрою на земельну ділянку під закладом дошкільної освіти (ясла-садок) «Казка» с. Богданівка Зорівської сільської ради.

Відповідно до п. 3 Статуту закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Казка» с. Богданівка (далі - Статут ) засновником закладу дошкільної освіти є Зорівська сільська рада. Згідно п. 4 Статуту засновник здійснює фінансування закладу дошкільної освіти, його матеріально-технічне забезпечення.

Заклад дошкільної освіти є юридичною особою, має печатку та штамп встановленого зразка, бланки з власними реквізитами, може мати рахунки в органах Державного казначейства (п. 5 Статуту).

Відповідно до п. 11.1 Розділу ХІ Статуту заклад дошкільної освіти підпорядкований , підзвітний Засновнику - Зорівській сільській раді.

Таким чином, Золотоніською окружною прокуратурою встановлено, що Зорівською сільською радою протягом майже 10 років, починаючи з кінця 2015 року по даний час, не вжито жодних заходів з метою оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під вказаним закладом дошкільної освіти.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України “Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог статті 23 Закону України “Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вiдповiдно до ст. 22 Закону України «Про освіту», юридична особа має статус закладу освiти, якщо основним видом її дiяльностi є освiтня дiяльнiстъ. Заклад освiти залежно вiд засновника може дiяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.

Частиною 6 статті 25 закону України «Про освіту» передбачено, що засновник закладу освіти зобов'язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти; забезпечити відповідно до законодавства створення в закладі освіти безперешкодного середовища для учасників освітнього процесу, зокрема для осіб з особливими освітніми потребами.

Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту», до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Власником комунального майна, що є спільною власністю сільських, селищних, міських територіальних громад, управління яким здійснюється районними, обласними радами, повинно бути із зазначенням усіх власників цього майна - відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст, що розташовані в межах району, області, в особі відповідної районної чи обласної ради.

За приписами статті 316 Цивільного Кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтями 328, 331 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

За правилами частини четвертої статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.

Статтями 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав здійснюється на засадах обов'язковості державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов'язковій державній реєстрації.

У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.

Відповідно до пунктів 6, 7, 44 «Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.

Для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 року, за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Згідно ст. 172 Цивільного кодексу України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до ст. 327 Цивільного кодексу України, у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

У даному випадку таким органом є зорівська сільська рада Золотоніського району Черкаської області.

Обов'язковою умовою фактичного використання нерухомого майна є наявність правовстановлюючих документів на майно, оформлених у відповідності до вимог закону.

Проте, в порушення вказаних норм законодавства правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 0,7 га під закладом дошкільної освіти (ясла-садок) “Казка» с. Богданівка, розташованого за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Богданівка, вул. Шкільна, 8 не оформлено.

Відсутність правовстановлюючих документів призводить до неефективного використання об'єктів комунальної власності, створює передумови для зловживань при користуванні та розпорядженні ними, формує ризик для нормального функціонування даного закладу.

Відтак, факт відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,7 га під закладом дошкільної освіти (ясла-садок) “Казка» с. Богданівка, розташованого за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Богданівка, вул. Шкільна, 8, може мати негативні наслідки для збереження існуючої мережі закладів дошкільної освіти та створення належних умов для її здобуття.

Крім того, наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під закладом дошкільної освіти дозволить покращити роботу закладу, привести її у відповідність до вимог чинного законодавства та унеможливити зловживання щодо розпорядження майном закладу

Тому, заявлена позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,7 га під закладом дошкільної освіти (ясла-садок) “Казка» с. Богданівка, розташованого за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Богданівка, вул. Шкільна, 8, підлягає до задоволення.

Відповідно до пункту 23 частини першої статті 4 КАС України, похідна позовна вимога вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

За правилами частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Зважаючи на попередній висновок суду про протиправність оскаржуваної бездіяльності, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення похідної позовної вимоги зобов'язального характеру.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вказане вище свідчить про наявність достатніх правових підстав для задоволення позову.

Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 189, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,7 га під закладом дошкільної освіти (ясла-садок) “Казка» с. Богданівка, розташованого за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Богданівка, вул. Шкільна, 8.

Зобов'язати Зорівську сільську раду Золотоніського району Черкаської області вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,7 га під закладом дошкільної освіти (ясла-садок) “Казка» с. Богданівка, розташованого за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Богданівка, вул. Шкільна, 8.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА