Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
30 грудня 2025 року Справа № 520/29556/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЕДРПОУ НОМЕР_2 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 правил військового обліку.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач повідомлений про розгляд справи своєчасно та належним чином, правом подання відзиву не скористався.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
У вересні 2025 року позивачу стало відомо, що органами Національної поліції були внесені данні до системи ІПНП щодо оголошення ОСОБА_1 у розшук, здійснення приводу за вчинення правопорушення у зв'язку з ухиленням від призову на військову службу під час мобілізації.
З метою з'ясування всіх обставин, позивач звернувся з відповідним письмовим запитом до Національної поліції України, в якому прохав надати наступну інформацію:
1) Повідомити чи було внесено працівниками Національної поліції України дані до ШНП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 з приводу оголошення його у розшук, здійснення його приводу до ІНФОРМАЦІЯ_4 як особи що вчинила правопорушення у зв'язку з ухиленням від призову на військову службу під час мобілізації;
2)Чи перебуває ОСОБА_1 на даний час у розшуку;
3)Якщо такі дані відносно ОСОБА_1 були внесені до ІПНП, прошу повідомити якою посадовою особою, та на підставі яких документів (надати копії цих документів);
4)У разі відсутності законних підстав внесення відповідних даних до ІПНП щодо розшуку, здійснення приводу та інших процесуальних дій відносно ОСОБА_1 , прошу Вас НЕГАЙНО виключити такі дані з ІПНП, надавши при цьому відповідну письмову довідку.
Так, згідно відповіді від ГУНП в Харківській області від 30.10.2025 (588103) № 285510-2025, було встановлено, що за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_4 у вигляді набору даних, зареєстровано звернення у ХРУП №1 ГУНП в Харківській області в системі ІПНП за №22886 від 05.12.2024 були сформовані матеріали перевірки відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
З метою з'ясування додаткових обставин незаконних дій з боку правоохоронних органів та відповідача, 17.10.2025 позивач звернувся з відповідним письмовим запитом до ІНФОРМАЦІЯ_5 , в якому прохав надати наступну інформацію та виконати необхідні дії:
1)Повідомити чи перебувають на теперішній час у Вашій установі матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо порушення останнім законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, якщо так то з приводу чого саме;
2)Чи направлені дані матеріали до органу Національної поліції, якщо так то до якого саме, (повідомити номер реєстрації заяви), чи оголошено останнього у розшук з приводу цього;
3)Які дії необхідно виконати ОСОБА_1 для зняття його з розшуку, та закриття матеріалу з приводу порушення останнім законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
4)Надати копію всіх документів які знаходяться в матеріалах за фактом порушення ОСОБА_2 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, (протоколи, постанови, пояснення, повістки та інше);
5)Внести відповідні дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів - “Оберіг», щодо зняття ОСОБА_3 з розшуку ТЦК.
Вказаний запит було отримано уповноваженою особою відповідного ТЦК та СП 21.10.2025. Однак будь-якої відповіді до теперішнього часу отримано не було, документів що підтверджують факт порушення позивачем законодавства у сфері оборони, мобілізаційної підготовки та мобілізації, відсутні.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до ч.8-9 ст. 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби Документ сформований в системі
безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до п.1 Положення “Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Частиною 1 ст. 12 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» реєстр ведеться в електронній формі з єдиною централізованою базою даних, яка містить персональні та службові дані всіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до ст. 9 цього ж Закону України призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. За змістом ч.1 ст. 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Згідно ч. 6 ст. 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органи адміністрування Реєстру: 1) здійснюють аналітичну обробку даних; 2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру.
З матеріалів справи встановлено, що відносно позивача не було складено протокол про адміністративне правопорушення, позивач не притягувався до адміністративної відповідальності. Відповідачем, в свою чергу, не надано доказів направлення позивачу повісток, не пред'явлено до суду інших доказів порушення позивачем правил військового обліку.
Однак, стосовно виключення позивача з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 правил військового обліку, суд зазначає, що це є дискреційними повноваженнями відповідача, а отже задоволенню ця вимога не підлягає.
Задля належного захисту прав позивача, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача повторно розглянути запит позивача 17.10.2025.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЕДРПОУ НОМЕР_2 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 17.10.2025 про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ним правил військового обліку.
Відмовити в задоволені інших вимог.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.