Справа № 640/17987/19
16 грудня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Щепанюк Ю.Ю.
представника позивача Урєкє А.В.
представника відповідача Цісар Г.І.
представника відповідача Компанець Н.М.
представника третьої особи Новгородська Д.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Акціонерного товариства "Українська залізниця" Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач" третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Головного управління ДПС у м. Києві про стягнення податкового боргу, -
Офіс великих платників податків ДФС звернувся до суду з позовом до Акціонерне товариство "Українська залізниця" про стягнення податкового боргу.
Ухвалою судді окружного адміністративного суду м. Київ від 26 вересня 2019 року справу прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального провадження.
Представник відповідача Офіс великих платників податків ДФС скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов до суду із відповідними письмовими доказами 18.11.2019. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові.
Представником позивача 10.03.2020 подано до суду додаткові пояснення по даній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2020 залучено Державне підприємство матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач" в якості співвідповідача.
Представник відповідача Офіс великих платників податків ДФС скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов до суду із відповідними письмовими доказами 18.11.2019. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові.
Представник відповідача Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач" скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов до суду із відповідними письмовими доказами 29.03.2021. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові та зазначає наступне.
Податковий борг виник у зв'язку з несплатою грошових зобов'язань самостійно визначених контролюючим органом відповідно до податкових повідомлень рішень від 08.04.2015 № 0000444201, № 0000454201 та № 0000464201, які узгоджено ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.04.2016 у справі № 826/14818/15.
Проте, ДП «Укрзалізничпостач» не погоджується з висновками Київського апеляційного адміністративного суду від 26.04.2016 у справі № 826/14818/15 та повторно подано до Окружного адміністративного суду м. Києва заяву про перегляд постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2016 у справі № 826/14818/15 за нововиявленими обставинами. Наразі очікується призначення справи до розгляду (ДП «Укрзалізничпостач» одразу буде повідомлено Окружний адміністративний суд м. Києва у справі № 640/17987/19 про ухвалу у справі №826/14818/15).
На сьогодні ДП «Укрзалізничпостач» знаходиться в стані припинення, про що зроблено відповідний запис в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та не має в своєму володінні ні майна, ні коштів.
В свою чергу, системний аналіз п. 102.4 ст. 102 ПК України дає підстави стверджувати, що вказана норма визначає також можливість припинення зобов'язань платника зі сплати податкового боргу за наслідками прийняття контролюючим органом рішення про визнання такого боргу безнадійним.
Підставами для прийняття такого рішення є неможливість стягнення такого податкового боргу протягом 1095 днів з дня його виникнення (п.п. 101.23 п. 101.2 ст. 101, п. 102.4 ст. 102 ПК України).
З огляду на вищевикладене, ДП «Укрзалізничпостач» вважає податковий борг у загальній сумі 335 497 866,87 грн. безнадійним.
Запис про припинення юридичної особи ДП «Укрзалізничпостач» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутній, робота комісії з припинення ДП «Укрзалізничпостач» триває, то можливо зробити висновок про те, що процес реорганізації ДП «Укрзалізничпостач» не завершено, в зв'язку із чим твердження Позивача, що AT «Укрзалізниця» набуває всіх прав і обов'язків ДП «Укрзалізничпостач», у тому числі податкового боргу у загальній сумі 335 497 918,56 гри є передчасним.
На підставі викладеного, просив в задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив представником позивача викладені доводи, які за своєю суттю аналогічні мотивам, викладеним у позовній заяві.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.04.2021 залучено Державну податкову інспекцію у Солом'янському районі Головного управління ДПС у м. Києві в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.10.2021 зупинено провадження в адміністративній справі №640/17987/19 за позовом Офісу великих платників податків Державної податкової служби України до Акціонерного товариства "Українська залізниця", Державного підприємства матеріально-технічного забезпечення залізничного транспорту України "УКРЗАЛІЗНИЧПОСТАЧ", третя особа: Державна податкова інспекція у Солом'янському районі Головного управління ДПС у м Києва про стягнення податкового боргу у сумі 335 497 866,87 грн. до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №826/14818/15.
Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до частини третьої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.
Пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-IX (в редакції Закону України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» від 16.07.2024 № 3863-IX (далі - Закон №3863-ІХ), який набрав чинності 26.09.2024) установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту. Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом №3863-ІХ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом №3863-ІХ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
На підставі пункту 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-IX (в редакції Закону № 3863-ІХ) та Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України; за його результатами дана справа передана на розгляд та вирішення Тернопільському окружному адміністративному суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 цю справу передано для розгляду судді Подлісна І.М.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу 640/17987/19 за позовною заявою Офісу великих платників податків ДФС до Акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення податкового боргу та призначено по справі підготовче судове засідання на 09 квітня 2025 року о 11:30 год. в залі судового засідання Тернопільського окружного адміністративного суду за адресою: 46006 м.Тернопіль, вул. Острозького, 20.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 доручено проведення судового засідання на 09.04.2025 о 11:30 год. в режимі відеоконференції.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 здійснено заміну у справі сторони позивача Офіс великих платників податків ДФС України на його правонаступника Центральне міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3, код ЄДРПОУ ВП 44082145). Відкладено підготовче засідання в режимі відеоконференції у справі на 06 травня 2025 року о 11:00 год., який відбудеться в залах судових засідань Тернопільського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.04.2025 доручено проведення судового засідання на 06.05.2025 о 11:00 год. в режимі відеоконференції.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.05.2025, постановленою в судовому засіданні, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву до 02.06.2025 о 11:30 год.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011). Встановлено третій особі строк для подання пояснення щодо позову до 02.06.2025.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 відкладено підготовче засідання на 17.06.2025 о 11:00 год. та доручено його проведення в режимі відеоконференції.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.06.2025, постановленою в судовому засіданні, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву у підготовчому засіданні до 23.07.2025 о 11:30 год., витребувано докази по справі та продовжено строк розгляду справи на 2 місяці.
На виконання ухвали від 17.06.2025 представником позивача долучено до матеріалів справи витребувані докази.
Ухвалами Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.07.2025, від 28.08.2025 відкладено підготовче засідання на 09.10.2025 о 10:45 год. та доручено його проведення в режимі відеоконференції.
Представником третьої особи Головним управлінням ДПС у м. Києві 09.10.2025 надіслано через систему "Електронний суд" додаткові пояснення у справі та заяву про розгляд даної справи без їх участі.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.10.2025, постановленою в судовому засіданні, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву в засіданні до 29.10.2025 о 10:00 год.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.10.2025, постановленою в судовому засіданні, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду на 20.11.2025 о 10:45 год.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.11.2025, постановленою в судовому засіданні, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву в засіданні до 16.12.2025 о 11:30 год.
Представником відповідача Акціонерним товариством "Українська залізниця" 10.12.2025 надіслано через систему "Електронний суд" додаткові пояснення у справі.
Представник позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених у позовній заяві, додаткових поясненнях та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідачів в судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративний позов не визнали з підстав, викладених у відзивах на позов, додаткових поясненнях, просили у його задоволенні відмовити повністю.
Представник третьої особи в судовому засіданні в режимі відеоконференції позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши сторін, дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Державне підприємство "Укрзалізничпостач" (код ЄДРПОУ 19014832) (далі - ДІЇ "Укрзалізничпостач") перебуває на обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби (надалі - Позивач, Офіс), що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, що додається.
Станом на 23.07.2019 у ДП "Укрзалізничпостач" (код ЄДРПОУ 19014832) обліковується податковий борг: по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у загальній сумі - 133 477 507,01 грн., у тому числі основна сума боргу - 125 363 731,83 грн., та пеня у сумі - 8 113 775,18 грн., податку на прибуток підприємств у сумі - 201 639 445,56 грн. податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у загальній сумі - 380 914,30 грн., у тому числі основна сума боргу - 351 941,37 грн., та пеня у сумі - 28 973,00 грн, що у загальній сумі складає - 335 497 866,87 грн.
Податковий борг виник у зв'язку з несплатою грошових зобов'язань самостійно визначених контролюючим органом відповідно до податкових повідомлень рішень від 08.04.2015 №0000444201, № 0000454201 та №0000464201, які узгоджено ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.04.2016 у справі № 826/14818/15.
AT «Укрзалізниця», яка реорганізовуються шляхом злиття та передачі до статутного фонду всього майна підприємств залізничного транспорту, набуває всіх прав і обов'язків ДП «Укрзалізничпостач», у тому числі податкового боргу у загальній сумі 335 497 918,56 грн.
Платником податків вказана заборгованість самостійно не погашена.
Офісом було вжито наступні заходи з метою погашення податкового боргу ДП «Укрзалізничпостач»:
- відповідно до статей 59, 89 Податкового кодексу Офісом великих платників сформовано та направлено податкову вимогу від 07.06.2016 № 77-18 та прийнято рішення про опис майна в податкову заставу від 07.06.2016 № 12670/10/28-10-17-2-23;
- на виконання ст. 89, ст. 91 та п.5, Розділу III «Порядку визначення та звільнення податкового керуючого з визначенням його функцій та повноважень» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.05.2017 № 529;
- податковим керуючим складено Акт опису майна від 15.06.2016 №27, яким підтверджено відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу;
- на виконання п.95.1. ст.95, пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу 21.11.2 Офісом великих платників направлено позовну заяву до Окружного адміністративного с м. Києва з метою стягнення податкового боргу із рахунків ДП «Укрзалізничпостач»;
- 26.07.2018 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва (далі ОАС м.Київа) по справі №826/18160/16 позов Офісу великих платників про стягнення податкового боргу з рахунків ДП «Укрзалізничпостач» задоволено, яке набрало законної сили 19.10.2018 у зв'язку поверненням апеляційної скарги апелянту;
- на виконання п.95.3. ст.95 Податкового кодексу та рішення ОАС м. Києва 26.07.2018, Офісом великих платників проведено роботу по виставленню інкасових доручень рахунки відкриті в банках ДП «Укрзалізничпостач». Інкасові доручення повернуті виконання, у зв'язку з тим що рахунки закриті або відсутні кошти.
Проте, станом на момент звернення до суду відповідною позовною заявою сума заборгованості залишається несплаченою до Державного бюджету України.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
За приписами п.п. 191.1.24 п. 191.1 ст. 191, п.п. 20.1.29 п. 20.1 ст. 20, п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), контролюючі органи виконують зокрема, такі функції як списання безнадійного податкового боргу.
Контролюючі органи мають право приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом
Відповідно до п. 101.1 ст. 101 ПК України, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Зі змісту п.п. 101.2.3 п. 101.2 ст. 101 ПК України вбачається, що під терміном безнадійний розуміється, зокрема податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений п. 102.4 ст. 102 ПК України.
Так, відповідно до п. 102.4. ст. 102 ПК України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Суд зауважив, що ДП «Укрзалізничпостач» знаходиться в стані припинення, про що зроблено відповідний запис в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та не має в своєму володінні ні майна, ні коштів.
В свою чергу, системний аналіз п. 102.4 ст. 102 ПК України дає підстави стверджувати, що вказана норма визначає також можливість припинення зобов'язань платника зі сплати податкового боргу за наслідками прийняття контролюючим органом рішення про визнання такого боргу безнадійним.
Підставами для прийняття такого рішення є неможливість стягнення такого податкового боргу протягом 1095 днів з дня його виникнення (п.п. 101.23 п. 101.2 ст. 101, п. 102.4 ст. 102 ПК України).
З огляду на вищевикладене, даний податковий борг у загальній сумі 335 497 866,87 грн. є безнадійним.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 «Про утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (далі - Постанова) утворено Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» (далі - AT «Укрзалізниця», Товариство), 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття.
Додатком 1 до вказаної вище Постанови визначено перелік підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється AT «Укрзалізниця», в тому числі ДП «Укрзалізничпостач».
Постановою також було встановлено, що статутний капітал Товариства формується шляхом внесення до нього: майна Укрзалізниці, підприємств, зазначених у додатку 1.
Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам- правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Статтею 59 Господарського кодексу України передбачено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішеннями власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішеннями інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами - за рішеннями суду.
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» визначено, що у разі злиття юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутвореної юридичної особи та державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття. Злиття вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Отже, моментом переходу прав і обов'язків до правонаступника юридичної особи слід вважати дату внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, тобто запису про припинення юридичної особи.
Таким чином, припинення юридичної особи шляхом злиття вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення такої юридичної особи.
При цьому суд зазначає, що внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про створення та припинення є не лише реєстраційною дією, а відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» є офіційним визнанням шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи.
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДП «Укрзалізничпостач» перебуває в стані припинення за рішенням засновників, однак не є припиненим.
У відповідності до законодавства України при реорганізації (злитті) юридичних осіб перехід прав і обов'язків до новоутвореної юридичної особи відбувається на підставі передавального акта, в якому про це має бути чітко зазначено, а правонаступництво вважається здійсненим з моменту виключення юридичної особи - попередника з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Так, головою та членами комісії з реорганізації юридичної особи ДП «Укрзалізничпостач» з однієї сторони та в.о. голови правління та членів правління AT «Укрзалізниця» з іншої сторони складено заключний передавальний акт від 01.12.2015.
Згідно із зазначеним актом одна сторона передала, а інша прийняла майно, правонаступництво щодо якого переходить до AT «Укрзалізниця».
У заключному передавальному акті визначено, що правонаступництво щодо усього майна станом на дату інвентаризації 01.07.2014 усіх прав та обов'язків, в т.ч. Позивача, переходять до AT «Укрзалізниця» тільки після реорганізації шляхом злиття.
Тобто вказівка в Постанові, Статуті і відомостях в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про те, що AT «Укрзалізниця» є правонаступником усіх прав і обов'язків підприємств залізничного транспорту, в тому числі ДП «Укрзалізничпостач», не означає автоматичного правонаступництва без припинення юридичних осіб.
Цивільна правоздатність та дієздатність юридичної особи припиняється саме з моменту державної реєстрації припинення такої юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до частин першої та п'ятої статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з частиною третьою статті 3 Закону України від 17 вересня 2008 року N 514-VI "Про акціонерні товариства" акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство. Товариство вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дати його державної реєстрації в установленому законодавством порядку.
Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 37 Закону України від 15 травня 2003 року N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції, яка діяла на дату реєстрації АТ "Укрзалізниця") злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Законом про особливості утворення Укрзалізниці визначено правові, економічні та організаційні особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі, управління і розпорядження його майном та цей Закон спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави.
Відповідно до частин третьої, шостої, сьомої та дев'ятої статті 2 цього Закону:
- товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття;
- товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту;
- оприлюднення затвердженого КМУ переліку підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворюється товариство, є офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких суб'єктів господарювання;
- одночасно з прийняттям рішення про утворення товариства КМУ формує комісію з утворення товариства, до складу якої входять представники КМУ, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, Державної адміністрації залізничного транспорту України, Фонду державного майна України, центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, профспілок, що діють у галузі;
- комісія у чотиримісячний строк з дня затвердження її складу подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, для затвердження у місячний строк зведений передавальний акт, зведений акт оцінки майна залізничного транспорту загального користування, а також проект статуту товариства для подання КМУ;
- зведені передавальний акт та акт оцінки складаються на основі узагальнених даних передавальних актів та актів оцінки, складених стосовно цілісного майнового комплексу кожного підприємства залізничного транспорту;
- розмір статутного капіталу товариства визначається під час його утворення згідно зі зведеним актом оцінки майна залізничного транспорту загального користування.
Пунктом 2 розділу III "Перехідні та прикінцеві положення" цього Закону встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Державну реєстрацію АТ "Укрзалізниця" здійснено 21 жовтня 2015 року. Згідно зі статутом, затвердженим постановою КМУ N 735, АТ "Укрзалізниця" є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, серед яких ДП "Донецька залізниця". Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації в установленому законом порядку.
При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов'язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов'язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.
Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов'язків, а усієї їх сукупності.
У процедурі реорганізації підприємств залізничного транспорту у формі злиття все майно, права та обов'язки державних підприємств, які припиняються, переходять до правонаступника - АТ "Укрзалізниця".
При реорганізації в формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов'язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов'язків.
Частини друга та третя статті 107 ЦК України до внесення до них змін згідно із Законом України від 26 листопада 2015 року N 835-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", який набрав чинності 13 грудня 2015 року, мали таку редакцію: "Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом". Тобто і для передавального акта, і для розподільчого балансу встановлювалися однакові вимоги.
Натомість у редакції, чинній з 13 грудня 2015 року, цими нормами установлено, що після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Отже, лише при припиненні суб'єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов'язків при таких видах реорганізації неможливий.
Таким чином, законодавець встановив для кредиторів юридичних осіб, які припиняються шляхом злиття, інші гарантії захисту законних інтересів їх прав, аніж встановлені статтями 105 і 107 ЦК України. Такий підхід зумовлений унікальним статусом АТ "Укрзалізниця" для економіки України як монополіста на ринку перевезень залізничним транспортом, будь-які процеси реорганізації якого не повинні перешкоджати роботі такого підприємства, зокрема перевезенням вантажів та пасажирів. Права кредиторів можуть вважатися належним чином захищеними закріпленням в частині шостій статті 2 Закону про особливості утворення Укрзалізниці положень про правонаступництво АТ "Укрзалізниця" щодо усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.
Крім того, наказом ДП «Укрзалізничпостач» від 14.07.2014 № 154 «Про утворення комісії з реорганізації ДП «Укрзалізничпостач» утворено комісію з реорганізації ДП «Укрзалізничпостач».
Також, суд звертає увагу, що сума податкового боргу, яка є предметом розгляду в межах даної справи обліковується в інтегрованих картках Відповідача 2, а в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про передачу цієї суми податкового боргу АТ «Укрзалізниця», як і доказів внесення до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про припинення Відповідача 2.
Наступне, про що варто зауважити - це рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.07.2018 у справі № 826/18160/16, відповідно до резолютивної частини якого, стягнуто з наявних банківських рахунків ДП «Укрзалізничпостач» податковий борг перед бюджетом в сумі 335 515 092, 46 грн.
Отже, наявне рішення суду між тими самими особами (у справі № 826/18160/16: орган ДПС - ДП «Укрзалізничпостач»; у справі № 640/17987/19: орган ДПС - ДП «Укрзалізничпостач» та його правонаступник) з тим самим предметом (податковий борг ДП «Укрзалізничпостач») та з тих самих підстав.
Тобто, звернення до суду з позовом, що є предметом розгляду у справі № 640/17987/19 за своєю суттю є нічим іншим ніж наміром органів ДПС виконати рішення суду у справі № 826/18160/16, яке набрало законної сили, що не допускається процесуальним законодавством, з огляду на таке.
Так, згідно з частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом.
Згідно з положеннями частини першої статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі за текстом - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
У частині першій статті 11 Закону № 1404-VIII йдеться про те, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Таким чином, стадія виконання судових рішень є функціоналом органів виконавчої служби.
З аналізу вищезазначених законодавчих норм убачається, що не можна зобов'язати того чи іншого суб'єкта виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом №1404-VIII.
Таким чином, ініціювання нового позову з метою фактично виконати рішення, яке вже набрало законної сили, суперечить самій природі адміністративного судочинства та процесуальному призначенню позовного провадження, оскільки звернення із позовом не є інструментом виконання судових рішень, а слугує механізмом захисту порушеного права.
Більше того, подання нового позову з ідентичним предметом і підставами фактично спрямоване на повторне вирішення питання, яке вже остаточно вирішене судом у справі № 826/18160/16, що прямо суперечить принципу res judicata (принципу юридичної визначеності та остаточності судового рішення). Рішення, яке набрало законної сили, не може бути переглянуте або уточнене шляхом ухвалення нового рішення за аналогічними вимогами, оскільки це призвело б до можливості нескінченного оскарження та дублювання судових процесів.
Такі дії податкового органу також порушують принцип процесуальної економії, адже судовий механізм не може бути використаний замість передбачених законом процедур виконавчого провадження.
Податковий орган не був обмежений у праві звернутися із заявою про заміну боржника у виконавчому провадженні у справі № 826/18160/16, однак, замість застосування належних юридичних механізмів, обрав шлях подання нового позову, чим фактично намагається створити новий спосіб реалізації судового рішення.
Відтак, звернення до суду з позовом, що є предметом розгляду у справі № 640/17987/19 підмінює собою стадію виконавчого провадження, що суперечить статтям 370, 372 КАС України та Закону № 1404-VIII, а Позивач фактично просить суд знову ухвалити рішення щодо того самого обов'язку, хоча такий обов'язок уже визначений судом.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені в судовому засіданні докази, норми законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, доказів, які б спростовували правомірність дій відповідачів позивачем не представлено, а судом таких доказів не здобуто, в зв'язку з чим суд приходить до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Акціонерного товариства "Українська залізниця", Державного підприємства матеріально - технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач", третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Головного управління ДПС у м. Києві про стягнення податкового боргу відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 26 грудня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження/місце проживання: вул. Кошиця Олександра, 3,м. Київ,02068, код ЄДРПОУ/РНОКПП 44082145);
відповідач:
- Акціонерне товариство "Українська залізниця" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Єжи Ґедройця, 5,м. Київ,03150, код ЄДРПОУ/РНОКПП 40075815);
- Державне підприємство матеріально- технічного забезпечення залізничного транспорту України "Укрзалізничпостач" (місцезнаходження/місце проживання: просп. Повітряних Сил, 11/15,м. Київ,03049, код ЄДРПОУ 19014832);
третя особа:
- Головне управління ДПС у м. Києві (місцезнаходження/місце проживання: вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116, код ЄДРПОУ/РНОКПП 44116011) .
Головуючий суддя Подлісна І.М.