Постанова від 29.12.2025 по справі 740/7269/25

Справа № 740/7269/25

Провадження № 3/740/1950/25

ПОСТАНОВА

іменем України

29 грудня 2025 року м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

судді Олійника В.П., при секретарі Пучка М.С.,

розглянувши матеріали, які надійшли із Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого в АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.195-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Згідно з протоколом від 15 грудня 2025 року за ч.1 ст.195-2 КУпАП-15 грудня 2025 року в 16-10 год поліцейською Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області Лазоренко О.Л. (м.Ніжин, вул.С.Прощенка, 22) встановлено, що ОСОБА_1 , який згідно з дозволом №476 від 03 квітня 2019 року є власником газового пістолету UMAREX «Победа» к.9 мм № НОМЕР_1 , порушив строки його перереєстрації.

У поясненнях до протоколу ОСОБА_1 зазначає, що на час закінчення строку дозволу служив в ЗСУ і після звільнення не знав, що потрібно продовжувати дозвіл під час воєнного стану.

Відповідно до заяви від 29 грудня 2025 року ОСОБА_1 просить справу розглянути за відсутності, вину не визнає, вказує, що не перереєстрував зброю, так як був у зоні бойових дій, після звільнення вважав, що не потрібно перереєстровувати зброю у зв'язку з військовим станом.

Відповідно до КУпАП суд розглядає справу в межах протоколу про адміністративне правопорушення і не повноважний виходити за його межі.

Відповідно до протоколу від 15 грудня 2025 року ОСОБА_1 порушив строки перереєстрації газового пістолета.

За поданими матеріалами судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно з дозволом за №476 від 03 квітня 2019 року (дійсний до 03 квітня 2022 року) має право на зберігання та носіння газового пістолету UMAREX «Победа».

Відповідно до Наказу МВС №642 від 18 жовтня 1993 року затверджено заходи щодо виконання постанови КМУ від 07 вересня 1993 року №706, якою затверджено «Положення про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівливої дії».

Відповідно до п.2 «Положення про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосування, спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 993 року №706 (далі - Положення), до спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, дозволених до виготовлення, реалізації (продажу), придбання, реєстрації, обліку, зберігання (носіння) і застосування, належать газові пістолети і револьвери та патрони до них калібру 6, 8 і 9 міліметрів, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії.

Пунктом 16 Положення передбачено, що для продовження терміну дозволу на зберігання (носіння) газових пістолетів і револьверів (перереєстрації) власник зобов'язаний за один місяць до закінчення терміну дії дозволу подати до органу внутрішніх справ за місцем проживання (юридичною адресою), наявні газові пістолети (револьвери) і такі документи: заяву (лист юридичної особи) на ім'я начальника органу внутрішніх справ з проханням провести перереєстрацію газових пістолетів (револьверів), що є у нього: квитанцію (платіжне доручення) про оплату послуг, пов'язаних з перереєстрацією газових пістолетів (револьверів); висновок (довідку) медичного закладу (лікувально-кваліфікаційної комісії) встановленої форми.

Відповідно до п.1 Наказу №195 МВС України від 18 березня 2022 року під час дії воєнного стану в Україні строк дії дозволів, визначених Інструкцією про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 серпня 1998 року № 622, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 1998 року за № 637/3077 (далі-Інструкція), продовжується на період до 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.

У зазначеному Наказі №195 МВС України відсутнє посилання на спеціальні засоби самооборони - газові пістолети, що виключає його дію на дозволи, що видані власникам газових пістолетів, обіг якої регулюється Постановою Кабінету Міністрів України №706 від 07 вересня 1993 року.

Таким чином, згідно з п.16 зазначеної Постановою Кабінету Міністрів України №706 від 07 вересня 1993 року для продовження терміну дозволу, який дає право зберігати та носити спеціальні засоби самооборони - газові пістолети, необхідно за місяць до закінчення терміну його дії звернутись до органу внутрішніх справ.

Водночас п.2 зазначеного Наказу №195 МВС України встановлено, що продовження визначеного в пункті 1 цього наказу строку дії дозволів у сфері обігу зброї, пристроїв та вибухових матеріалів проводиться уповноваженими підрозділами Національної поліції України за зверненням громадян України, уповноважених представники юридичних осіб відповідно до вимог Інструкції.

Таким чином, відповідно до вищевказаного Наказу МВС №195 строк дії дозволів на зброю продовжується на період до 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні, однак для цього власник зобов'язаний звернутися до поліції та надати перелік документів визначених Інструкцією.

Матеріали справи не містять даних про своєчасне подання ОСОБА_1 до Ніжинського РУП у порядку, передбаченому п.16 Положення, відповідного переліку документів з метою продовження терміну дії дозволу від 03 квітня 2019 року, термін дії якого закінчився 03 квітня 2022 року, при цьому за поданим суду матеріалами ОСОБА_1 , який згідно з посвідченням від 30 серпня 2023 року, є учасником бойових дій, вказує, що не вчинив даних дій через службу в ЗСУ.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч.1 ст.9 КУпАП).

Вказаний протокол та додані до нього матеріали (копії сторінок паспорта громадянина України ОСОБА_1 , копія дозволу №476, копія квитанції №56/2025) не містять даних на підтвердження протиправних, винних дій чи бездіяльності ОСОБА_1 , і що стало підставою для складення протоколу за ч.1 ст.195-2 КУпАП, дані про те, що поліцейська взагалі перевіряла доводи ОСОБА_1 про неможливість перереєстрації газового пістолета внаслідок виконання ним обов"язків військової служби в період до 03 квітня 2022 року і після цього,-подані суду матеріали не містять, також поліцейською не враховано, що вона, як представник влади, повинна повно і неупереджено дослідити обставини при складенні протоколу, виявити ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують, у даному випадку ОСОБА_1 , натомість дії поліцейської зведені до складення протоколу, що в свою чергу не відповідає завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідно до ст.1 щодо зокрема охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, при цьому ст.7 даного Кодексу встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, у зв'язку з чим дії поліцейської Лазоренко О.Л. на підставі поданих нею суду документів, розцінюються судом, як виключно її формальний підхід до виконання своїх службових обов"язків, що в свою чергу не є сумісним із завданням поліції, яка покликана охороняти права і свободи людини, а не сприяти їх порушенню.

За змістом ст.ст.251, 254 КУпАП обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протокол про адміністративне правопорушення, що є складовою презумції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст.62 Конституції України та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, та звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до вчинення порушення. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях. Згідно приписів ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Зазначені у протоколі відомості не відповідають вимогам як ст.256 та і ч.1 ст.195-2 КУпАП, які передбачають наведення у ньому усіх відомостей, які необхідні для розгляду справи судом, при цьому обов'язок з'ясування фактів не може перекладатися на суд, адже протокол має бути належним чином оформленим, а обставини, викладені у ньому, повинні бути підтверджені належними доказами, достатніми для вирішення питання по суті, що узгоджується із практикою ЄСПЛ, яка звертає увагу на роль національних судів щодо організації судових проваджень таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (рішення ЄСПЛ у справі «Шульга проти України»). ЄСПЛ у справі "Ушаков та Ушакова проти України" вказує на те, що суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності "поза розумним сумнівом". Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою. Більше того, під час провадження на підставі Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод неухильно застосовується принцип-той, хто стверджує щось, повинен довести це твердження. Тобто, вказуючи у протоколі про певного роду факти, поліцейський має довести, що вони дійсно мали місце.

В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винуватості особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, що є підставою для закриття провадження у справі згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку недоведеністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.195-2 КУпАП.

Керуючись ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-

постановив:

Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.195-2 КУпАП-закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Газовий пістолет UMAREX «Победа» - 9 мм №В 317099,-повернути ОСОБА_1 , як законному володільцю.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В.Олійник