Рішення від 29.12.2025 по справі 420/29415/25

Справа № 420/29415/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 його заробітної плати за періоди з вересня 2001 року по жовтень 2005 року, з січня 2006 року по червень 2013 року, з серпня 2013 року по лютий 2022 року на підставі довідок від 23.03.2022 №03/03-197, №03/03-196, №03/03-195, №03/03-194;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення, тобто з 05.08.2023 із врахуванням його заробітної плати, отриманої ним у періоди з вересня 2001 року по жовтень 2005 року, з січня 2006 року по червень 2013 року, з серпня 2013 року по лютий 2022 року, підтвердженої довідками від 23.03.2022 №03/03-197, №03/03-196, №03/03-195, №03/03-194.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої відбувалась трудова діяльність; пільговий стаж, набутий на території однієї з цих двох держав, визнається іншою державою. Отже, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої відбувалась трудова діяльність; пільговий стаж, набутий на території однієї з цих двох держав, визнається іншою державою. При цьому, в період набуття стажу і заробітної плати позивачем у спірний період Угода від 13.03.1992 була чинна. Щодо обов'язку відповідача зарахувати стаж позивача, зокрема у періоди з вересня 2001 року по жовтень 2005 року, з січня 2006 року по червень 2013 року, з серпня 2013 року по лютий 2022 року суд вже зробив висновок у справі №420/33174/23. Відтак, зважаючи на те, що стаж позивача у вказані періоди враховано, то на підставі частини 3 статті 6 Угоди заробіток у ці періоди теж для обчислення пенсії позивача підлягає врахуванню.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву, зазначаючи, зокрема, що відповідачем виконано всі необхідні дії для виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2024 року по справі № 420/33174/23 з урахуванням доводів суду викладених в ухвалі Одеського окружного адміністративного суду від про встановлення судового контролю. Питання врахування заробітної плати згідно довідок № 03/03-197, № 03/03-196, № 03/03-195, № 03/03-194 від 23.03.2022 року, отриманих у спірний період, не були предметом розгляду справи № 420/33174/23, про що зазначено в ухвалі Одеського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 щодо прийняття звіту про виконання рішення суду. Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області наголошує, що ОСОБА_1 з питанням врахування довідок про заробітну плату № 03/03-197, № 03/03-196, №03/03-195, №03/03-194 від 23.03.2022 року до Відповідача не звертався, жодних рішень щодо врахування заробітної плати згідно вищезазначених довідок під час обрахунку пенсії Головним управлінням не приймалось.

Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій представник позивача вказав, що саме Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області виконало рішення суду шляхом призначення позивачу пенсії, провело її розрахунки і передало для виплати до пенсійного органу за місцем реєстрації позивача. Тобто саме відповідач, обчисливши пенсію позивача з порушеннями під час її призначення, не врахувавши заробітну плату позивача, допустив повторне порушення його права. Пенсійний орган, в якому позивач перебуває наразі на обліку лише виплачує те, що нарахував належний відповідач у цій справі під час призначення позивачу пенсії.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/29415/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 27.10.2025 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, м. Житомир, вул. Ольжича, 7). Розгляд справи № 420/29415/25 розпочато спочатку.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому, серед іншого, наголошено, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 05.08.2023 року та отримує пенсію за віком призначену на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 №420/33174/23 . За матеріалами електронної пенсійної справи страховий стаж становить 35 років 01 місяць 22 дні. Коефіцієнт страхового стажу становить 0,35083. Відповідно до ст. 10 Закону №1058, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Відповідно до частини 3 ст. 45 Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Для обчислення пенсії позивача врахована заробітна плата за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.07.2023(індивідуальний коефіцієнт - 0,15360). Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії врахована за періоди страхового стажу, набутого на території України, на умовах, визначених частиною першою статті 40 Закону. Розмір пенсії на даний час становить 3323,00 грн. Отже, дії Управлінням є правомірними та вмотивованими, а позов є необґрунтованим, тому підлягає залишенню без задоволення.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 05.08.2023 року отримує пенсію за віком, призначену на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 №420/33174/23.

10.08.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з відповідною заявою про призначення йому пенсій за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

17.08.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області, за принципом екстериторіальності, прийнято Рішення № 063350027729 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу (а.с.24-26).

Згідно з вказаним Рішенням, вік заявника становить 55 років 6 днів. Страховий стаж 15 років 9 місяців 29 днів. Пільговий стаж складає 11 років 4 місяці 2 дні, до пільгового стажу враховано період роботи з 04.03.1991 по 05.09.2001, з 01.09.2022 по 30.06.2023 згідно довідки виданої Комунальним некомерційним підприємством “Житомирське трамвайно-тролейбусне управління» від 04.08.2023 №02/423.

За результатами розгляду документів доданих до заяви, до страхового та пільгового стажу не зараховано періоди роботи на підприємствах, які розташовані на території російської федерації:

- відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 від 03.04.1989 за записами: №8 - №9 період роботи з 18.09.2001 по 17.09.2002; №10 - №11 період роботи з 18.10.2002 по 17.10.2003; №12 - №13 період роботи з 26.11.2003 по 25.11.2004; №14 - №15 період роботи з 27.11.2004 по 26.11.2005; №16 - №17 період роботи з 25.01.2006 по 24.01.2007; №18 - №19 період роботи з 15.03.2007 по 10.06.2008; №20 - №23 період роботи з 17.07.2008 по 13.07.2009; №24 - №25 період роботи з 13.08.2009 по 30.07.2010; №26 - №27 період роботи з 02.09.2010 по 05.08.2011; №28 - №29 період роботи з 13.09.2011 по 10.07.2012; №30 - №33 період роботи з 23.08.2012 по 20.06.2013; №34 - №36 період роботи з 23.08.2013 по 21.05.2014; №37 - №38 період роботи з 23.05.2014 по 13.04.2015;

- відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 від 14.05.2015 за записами: №39 - №40 період роботи з 16.05.2015 по 08.05.2016; №41 - №46 період роботи з 17.05.2016 по 13.02.2022;

- довідки від 13.04.2022 №221, виданої Государственным унитарным предприятием города москвы “Мосгортранс» (мовою оригіналу) по періодам з 18.09.2001 по 17.09.2002; з 18.10.2002 по 17.10.2003; з 26.11.2003 по 25.11.2004; період роботи з 27.11.2004 по 26.11.2005; з 25.01.2006 по 24.01.2007; з 15.03.2007 по 10.06.2008; з 17.07.2008 по 13.07.2009; з 13.08.2009 по 30.07.2010; з 02.09.2010 по 05.08.2011; з 13.09.2011 по 10.07.2012; з 23.08.2012 по 20.06.2013; з 23.08.2013 по 21.05.2014; з 23.05.2014 по 13.04.2015; з 16.05.2015 по 08.04.2016; з 17.05.2016 по 16.05.2016; з 01.08.2016 по 13.04.2022.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 року по справі № 420/33174/23 визнано протиправним та скасовано рішення від 17.08.2023 № 063350027729 Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення позивачу пенсії за віком від 10.08.2023 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області прийнято рішення від 15.04.2025 року №063350027729 про призначення пенсії ОСОБА_1 за яким визначено тривалість стажу - 35 років 1 місяць 22 дні, врахований страховий стаж позивача у періоди з 04.03.1991 по 05.09.2001; з 18.09.2001 по 17.09.2002; з 18.09.2001 по 17.09.2002; з 18.10.2002 по 17.10.2003; з 26.11.2003 по 25.11.2004; з 27.11.2004 по 26.11.2005; з 25.01.2006 по 24.01.2007; з 15.03.2007 по 10.06.2008; з 17.07.2008 по 10.09.2009; з 13.08.2009 по 30.07.2010; з 02.09.2010 по 05.08.2011; з 13.09.2011 по 10.07.2012; з 23.08.2012 по 20.06.2013; з 23.08.2013 по 21.05.2014; з 23.05.2014 по 13.04.2015; з 16.05.2015 по 08.05.2016; з 17.05.2016 по 28.02.2022; з 01.09.2022 по 10.08.2023.

17.07.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою, в якій вказав, що разом з заявою про призначення пенсії як документи, що підтверджують стаж і заробітну плату подавались довідки про заробіток, отриманий ним у вищевказані періоди (починаючи з 2000 року) і їх незарахування разом зі стажем є порушенням. Заявник просив провести перерахунок моєї пенсії з дня її призначення із врахуванням заробітної плати, визначеної в довідках від 23.03.2022 №03/03-197, №03/03-196,03/03-195, 03/03-194.

Листом від 15.08.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області надано відповідь та повідомлено, що надані Вами довідки від 23.03.2022 №03/03-194, №03/03-195, №03/03-196 та №03/03-197 не можуть бути враховані для обчислення розміру пенсії, оскільки це суперечить вимогам чинного законодавства.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 44 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно ч. 1, 3 ст. 44 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема, для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Таким чином, з аналізу вищевикладеного слідує, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 року по справі № 358/1179/17, від 17.04.2018 року по справі № 376/2559/17, від 25.09.2018 року по справі № 539/1386/17, від 10.07.2019 року по справі № 539/2726/16-а, від 05 березня 2020 року по справі № 539/3234/16-а, від 04 травня 2022 року по справі № 819/946/18.

В додатку № 1 до Порядку № 22-1 передбачено, що в довідці про заробітну плату повинні міститись штамп органу, що видав довідку, назва первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якими можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам, вказівку про те, що орган, що видав довідку не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у довідці, а також підпис, прізвище та ініціали керівника та головного бухгалтера органу, що видав довідку.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачами, що звертаючись до Головного управління із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 було надано довідки про заробітну плату від 23.03.2022 №03/03-197, №03/03-196,03/03-195, 03/03-194.

При цьому, довідки про заробітну плату містить дати її видачі та номер, прізвище та ініціали керівника органу, що видав довідку та підпис, прізвище та ініціали начальника відділу (головного бухгалтера). Довідка завірена штампом органу, що її видав довідку.

Також, у вказаній довідці зазначена підстави їх видачі - особові рахунки.

Верховний Суд в постанові від 21 лютого 2020 по справі №291/99/17 вказав, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.

Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 29 липня 2020 року по справі № 341/1132/17, від 03 червня 2021 року по справі № 127/8001/17,

Згідно пп. 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

При цьому, ненадання/ненадходження інформації щодо відрахованих сум єдиного соціального внеску до відповідного пенсійного фонду не може бути підставою для позбавлення особи права на пенсійне забезпечення та врахування стажу за вказаний час роботи.

При цьому, відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі Пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода) пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 6 Угоди передбачено, що для встановлення права на пенсію громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою.

Згідно із абзацами 2, 3 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом РФ "Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн" від 14 січня 1993 року, трудовий стаж, включаючи стаж який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визнається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. Сторонами визнаються дипломи, свідоцтво, інші документи державного зразка про рівень освіти і кваліфікації, які видані відповідними компетентними органами Сторін, без легалізації.

Частиною другою статті 4 Угоди "Про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудівників-мігрантів" від 15 квітня 1994 року, підписаної Урядами Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, республіки Білорусь, Республіки Грузія, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Молдова, РФ, Республіки Таджикистан, Туркменістану, Республіки Узбекистан, України, передбачено, що трудовий стаж, зокрема стаж на пільгових підставах і за спеціальністю, взаємно визнається Сторонами.

Таким чином, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої відбувалась трудова діяльність; пільговий стаж, набутий на території однієї з цих двох держав, визнається іншою державою.

Постановою Кабінету Міністрів України №1328 від 29.11.2022 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» постановлено вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 р. у м. Москві.

Вказана постанова набрала чинності 02.12.2022.

1 грудня 2022 року прийнято Закон України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» № 2783-IX, який набрав чинності 23.12.2022 року.

Отже, до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 1328 від 29.11.2022 року та Закону України № 2783-IX від 1 грудня 2022 року, Україна як держава - учасниця Угоди та Конвенції виконує зобов'язання, взяті згідно Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року та Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року.

Верховний Суд переглядаючи судові рішення у подібному спорі у своїй постановах від 03.11.2025 у справі №560/129/24, від 30.10.2025 у справі № 300/6020/23, від 28.01.2025 у справі № 620/3530/22 сформував такий висновок: «…наведені положення вказаних міжнародних договорів (а саме Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (Угода припинила дію для України 19 червня 2023 року, Угода 1) та Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, від 14.01.1993 (Угода припинила дію 4 липня 2023 року, Угода 2)) передбачають, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчислення. При цьому, обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться за законодавством держави, на території якої вони проживають. На час роботи позивачки в Російській Федерації Україна була учасником Угоди, відтак норми Угоди застосовуються до спірних відносин. …Не є підставою для відмови у зарахуванні спірного стажу роботи позивача до стажу, який враховується для призначення пенсії і припинення участі Російської Федерації в Угоді, адже такий стаж ним набутий до прийняття відповідних нормативних актів.».

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Крім того, суд зауважує, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 року по справі № 420/33174/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення позивачу пенсії за віком від 10.08.2023 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

При цьому, довідки про заробітну плату від 23.03.2022 №03/03-197, №03/03-196,03/03-195, 03/03-194 надавались ОСОБА_1 разом із заявою про призначення пенсії від 10.08.2023.

Тобто, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яке розглядало заяву ОСОБА_1 про призначення позивачу пенсії за віком від 10.08.2023 протиправно не враховано при призначенні та розрахунку пенсії позивачу з 05.08.2023 року суми заробітної плати, отриманої ним, згідно довідок про заробітну плату від 23.03.2022 №03/03-197, №03/03-196,03/03-195, 03/03-194.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, є правомірними, а отже підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.

Керуючись статтями 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 його заробітної плати за періоди: з вересня 2001 року по жовтень 2005 року, з січня 2006 року по червень 2013 року, з серпня 2013 року по лютий 2022 року, на підставі довідок від 23.03.2022 №03/03-197, №03/03-196, №03/03-195, №03/03-194;

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення, тобто з 05.08.2023, із врахуванням його заробітної плати, отриманої ним у періоди: з вересня 2001 року по жовтень 2005 року, з січня 2006 року по червень 2013 року, з серпня 2013 року по лютий 2022 року, підтвердженої довідками від 23.03.2022 №03/03-197, №03/03-196, №03/03-195, №03/03-194.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, адреса місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень, 96 коп.).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Ю.В. Харченко

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.29.12.2025.