30 грудня 2025 р. № 400/6218/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005,
третя особаДержавна виконавча служба Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м. Одеса), вул. Артилерійська, 18, м. Миколаїв, 54006,
провизнання дій неправомірними,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ДПС) з видачі вимоги від 12.09.2024 року № Ф-70460-17У на стягнення боргу в сумі 15819,24 грн та скасування цієї вимоги.
Ухвалою від 15.07.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ним припинено підприємницьку діяльність з 11.12.2018 року. Крім того, відповідачем винесено оскаржувану вимогу з порушенням строків давності, передбачених ст. 102 ПК України. Заява про скасування податкової вимоги контролюючим органом не розглянута.
Відповідач надав відзив на позов, в якому у задоволенні вимог позивача просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що в інтегрованій картці платника податків за кодом бюджетної класифікації доходів 71040000 фізичної особи підприємця ОСОБА_1 сума нарахованого на центральному рівні єдиного внеску відповідає реєстраційним даним платника та становить 15819,54 грн.
Виконавчою службою в межах виконавчого провадження стягнуто 1611,47 грн єдиного внеску (п/д № 40287 від 28.05.2025 року).
Сума заборгованості по єдиному внеску в розмірі 14208,07 грн ФОП ОСОБА_1 станом на 26.06.2025 року не сплачена.
Також відповідач зауважив, що за звітні періоди 2013 - 2018 роки звітність по єдиному внеску станом на 25.06.2025 року позивачем не подана.
Враховуючи наявність станом на 31.10.2018 року заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, ГУ ДПС сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2018 року № Ф-70460-17 на суму 15819,54 грн, яка була направлена засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручена 06.12.2018 року.
Також, у зв'язку з наявністю станом на 31.08.2024 року заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.09.2024 року № Ф-70460-17 на суму 15819,54 грн, яка була направлена засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручена 23.09.2024 року.
Враховуючи несплату позивачем заборгованості з єдиного внеску та набранням чинності, узгоджена вимога про сплату боргу (недоїмки) від 12.09.2024 року №Ф-70460-17- У на суму 15819,54 грн була направлена для подальшого стягнення до Центрального відділу ДВС у м. Миколаєві ПМУ Міністерства юстиції (м. Одеса).
Станом 27.06.2025 року органами ДВС з платника в межах виконавчого провадження стягнуто 1611,47 грн (дата зарахування - 28.05.2025 року), в ІКП за кодом бюджетної класифікації 71040000 обліковується заборгованість (недоїмка) зі сплати єдиного внеску у сумі 14208,07 грн.
Крім того, заява позивача від 29.03.2025 року про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2018 року розглянута. Відповідь була надіслана рекомендованим листом від 22.04.2025 року за № 11692/6/14-29-13-03-04 з повідомленням про вручення на адресу (зазначену платником у заяві): АДРЕСА_1 , яка була повернута поштою із відміткою «за закінченням терміну зберігання» 10.05.2025 року.
Платнику було роз'яснено, що скарга на вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2018 року № Ф-70460-17 подана з порушенням порядку та строків адміністративного оскарження, встановленого чинним законодавством, і не підлягає розгляду, при цьому зазначено, що може бути оскаржена в судовому порядку.
Третя особа письмових пояснень по суті спору не надала.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Відповідно інформаційної бази даних IKC «Податковий блок», ОСОБА_1 перебував на обліку як фізична особа-підприємець у ГУ ДПС у Миколаївській області, Миколаївська ДПІ (Центральной район) з 27.11.2002 року по 11.12.2018 року, на загальній системі оподаткування.
07.10.2002 року - дата державної реєстрації підприємницької діяльності. 10.12.2018 року - дата державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Станом на по почну дату перебуває в « 11» - припинено, але не знято з обліку (кор не пусті).
Реєстрація платником єдиного внеску з 30.01.2003 року за № 14021110197.
В інтегрованій картці платника податків за кодом бюджетної класифікації доходів 71040000 фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , сума нарахованого на центральному рівні єдиного внеску відповідає реєстраційним даним платника та становить 15819,54 грн.
Враховуючи наявність станом на 31.10.2018 року заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, ГУ ДПС сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2018 року № Ф-70460-17 на суму 15819,54 грн.
Вимога була направлена засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручена 06.12.2018 року.
У подальшому, у зв'язку з наявністю станом на 31.08.2024 року заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, 12.09.2024 року ГУ ДПС було сформовано та надіслано позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-70460-17, якою нараховано суму боргу зі сплати єдиного внеску у розмірі 15819,54 грн.
Вимога була направлена засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручена 23.09.2024 року.
Не погоджуючись з вимогою ГУ ДПС, позивач оскаржив її та дії щодо її складання у судовому порядку.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).
Пунктами 4, 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність.
Платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464).
Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, визначених статтею 4 Закону, встановлено у розмірі 22 відсотка відповідно до визначеної у статті 7 Закону бази нарахування єдиного внеску.
Фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов'язані сплачувати єдиний внесок нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).
Тобто, граничний термін сплати єдиного внеску для таких платників - 19 число місяця, що настає за кварталом за який сплачується єдиний внесок.
Частиною 12 ст. 9 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п. 4 (крім ФО-П, які обрали спрощену систему оподаткування), на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не було отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник був зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом (ця норма Закону № 2464 була чинною з 01.01.2017 року до 31.12.2020 року).
Для виконання платниками податків (у період з 01.01.2017 року по 31.12.2020 року) було впроваджено алгоритми автоматичного нарахування єдиного внеску для контролю за виконанням платниками єдиного внеску обов'язку, визначеного п. 1 ч. 2 ст. 6, п. 1, 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464, у розмірі мінімального страхового внеску в терміни, встановлені абз. 3 ч. 8ст. 9 Закону № 2464 для платників єдиного внеску, зазначених у п. 4, 5 та 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464.
Відповідно до п. 4 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову митну політику надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Згідно з пунктом 3 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 (далі - Інструкція № 449), передбачено що податкові органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску податковими органами; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):
- платникам, зазначеним у пункті 1 статті 4 Закону № 2464-VI, протягом 20 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) крім загальних реквізитів має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: перша частина - літера «Ю» (вимога до юридичної особи, у тому числі відокремлених підрозділів юридичної особи) або «Ф» (вимога до фізичної особи), друга частина - порядковий номер, третя частина - літера «У» (узгоджена вимога).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.
У відповідності до вимога п. 5 розділу VI Інструкції № 449 податковий орган протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги (набрання нею чинності) пред'являє її до виконання органу державної виконавчої служби в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Так, облік податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальне державне соціальне страхування здійснюється відповідно до приписів Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальне державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року № 5.
З метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються інтегровані картки платника (далі ІКП) за кожним платником и кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками податків на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
Під час проведення облікової операції в ІКП зазначається дата запису операції, зміст, облікові показники та /або документ, на підставі якого здійснюється запис. Спеціальне кодування всіх операцій, що використовуються для відображення в ІКП облікових показників, забезпечує автоматизоване ведення ІКП.
Постійними реквізитами ІКП окрім іншого, є в тому числі код класифікації доходів бюджету/технологічний код класифікації єдиного внеску.
Судом встановлено, що в інтегрованій картці платника податків за кодом бюджетної класифікації доходів 71040000 ФОП ОСОБА_1 , сума нарахованого на центральному рівні єдиного внеску відповідає реєстраційним даним платника та становить 15819,54 грн, а саме:
- нараховано 09.02.2018 року - 8448,00 грн (за 2017 рік);
- нараховано 19.04.2018 року - 2457,18 грн (за I кв. 2018 року);
- нараховано 19.07.2018 року - 2457,18 грн (за II кв. 2018 року);
- нараховано 19.10.2018 року - 2457,18 грн (за III кв. 2018 року).
Виконавчою службою в межах виконавчого провадження стягнуто 1611,47 грн єдиного внеску (п/д № 40287 від 28.05.2025 року).
Сума заборгованості по єдиному внеску в розмірі 14208,07 грн ФОП ОСОБА_1 станом на 26.06.2025 року не сплачена. За звітні періоди 2013 - 2018 роки звітність по єдиному внеску станом на 25.06.2025 року позивачем не подана.
Враховуючи наявність станом на 31.10.2018 року заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, ГУ ДПС сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2018 року № Ф-70460-17 на суму 15819,54 грн, яка вручена засобами поштового зв'язку 06.12.2018 року.
Заборгованість погашено не було.
Тому, у зв'язку з наявністю станом на 31.08.2024 року заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, ГУ ДПС сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.09.2024 року № Ф-70460-17У на суму 15819,54 грн, яка вручена засобами поштового зв'язку 23.09.2024 року.
У зв'язку з несплатою сум єдиного внеску, податкову вимогу направлено для примусового виконання.
Щодо доводів позивача на неотримання оскаржуваної вимоги суд зазначає наступне:
Положеннями п. 3 розділу VI Порядку № 449 передбачено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.
У разі якщо неможливо надіслати (вручити) платнику єдиного внеску вимогу про сплату боргу (недоїмки) поштою у зв'язку з відсутністю його за місцезнаходженням (місцем проживання) (відсутністю службових (посадових) осіб платника єдиного внеску за його місцезнаходженням), відмовою платника єдиного внеску або службових (посадових) осіб платника прийняти вимогу, поверненням поштового відправлення у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання або з інших причин, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення, вимога вважається надісланою (врученою) платнику єдиного внеску у день, зазначений поштовою службою у повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Як вже встановлено судовим розглядом, оскаржувану у цій справі вимогу було надіслано позивачу засобами поштового зв'язку, вимога відповідно до даних ІКС «Податковий блок» вважається врученою 23.09.2024 року.
Крім того доводи позивача, при припинення ним підприємницької діяльності та зняття з обліку не звільняє від сплати податкових зобов'язань у визначені законом строки за попередні періоди.
Доказів, що у період, за який був нарахований борг з єдиного внеску, позивач, як найманий працівник, був застрахованою особою, а тому обов'язок сплати єдиного внеску за нього виконував його страхувальник (відомості за формою ОК-5) позивачем до суду не надано.
Інших доказів протиправності формування відповідачем спірної вимоги до суду не надано.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно сформовано оскаржувану вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.09.2024 року № Ф-70460-17У, у зв'язку з чим, остання не підлягає скасуванню.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027), за участю третьої особи - Державна виконавча служба Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві південного міжрегіонального Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Артилерійська, 18, м. Миколаїв, 54006, код ЄДРПОУ 33896071) про визнання неправомірними дій Головного управління ДПС у Миколаївській області з видачі вимоги від 12.09.2024 року № Ф-70460-17У на стягнення боргу в сумі 15819,24 грн та її скасування - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30.12.2025 року.
Суддя О.В. Малих