Рішення від 30.12.2025 по справі 380/19790/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/19790/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Колективного підприємства «Вектор» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Колективне підприємство «Вектор» (далі - позивач, КП «Вектор»), в інтересах якго діє адвокат Янклевич Ярема Євстахович, звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач-1, ГУ ДПС у Львівській області), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2, ДПС України), в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийняті Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області № 12980983/30873486 та № 12980984/30873486 від 17.06.2025;

- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані КП «Вектор» податкові накладні № 3 та № 4 від 31.05.2024 датою подання їх на реєстрацію.

Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначив, що подав засобами електронного зв'язку до ДПС України на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 3 та № 4 від 31.05.2024, але їх реєстрацію було зупинено і повідомлено, що вказані податкові накладні відповідають вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. За результатами отриманих повідомлень позивач направив на адресу ГУ ДПС у Львівській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено № 1 від 31.05.2025. Зазначає, що ГУ ДПС у Львівській області 05.06.2025 запропонувало надати додаткові пояснення та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Після цього 13.06.2025 він направив до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та/або документів № 1 від 12.06.2025, за результатами розгляду якого отримав квитанцію № 2 (реєстраційний номер документа 9170810773) про те, що повідомлення від 13.06.2025 № 9170810773 про подання пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 31.05.2024 № 3, ПН/РК від 31.05.2024 № 4 порушено термін подання повідомлення, визначений пунктом 9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом МФУ від 12.12.2019 № 520. За результатами розгляду поданих документів, комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області 16.06.2025 прийняла рішення № 12980983/30873486 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 31.05.2024 та рішення № 12980984/30873486 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 31.05.2024 у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних при отриманні повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку. Позивач також зазначає, що 24.06.2025 КП «Вектор» подало до ДПС України скарги на оскаржувані рішення, проте 01.07.2025 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України прийняла рішення № 27321/30873486/2 та № 27323/30873486/2, якими скарги позивача залишила без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін. Вважає рішення № 12980983/30873486 та № 12980984/30873486 від 17.06.2025 про відмову у реєстрації податкових накладних протиправними та не погоджується з ними, адже КП «Вектор» надало контролюючому органу усі документи, необхідні для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Просить позов задовольнити повністю.

Відповідачі щодо задоволення позову заперечили з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у правомірності відмови позивачу в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відзив обґрунтований тим, що зміст операцій, у зв'язку з виконанням яких відбувається реєстрація податкових накладних, податковому органу невідомий. Тобто сам платник податку має визначити, які первинні документи слід подати контролюючому органу на підтвердження реальності господарської операції та прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Відповідачі зауважують, що у квитанції чітко визначений критерій, передбачений п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Контролюючий орган наголошує на обставині невиконання позивачем на час прийняття спірного рішення вимог Податкового кодексу України і Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання на реєстрацію податкових накладних. Вважає, що обов'язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. На думку відповідачів, комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області правомірно прийняла рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12980983/30873486 та № 12980984/30873486 від 17.06.2025. Зазначають, що зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначених податкових накладних є передчасним, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача-2 повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних. Просять у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою суду від 03.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Представник позивача 13.10.2025 (вх. № 81486) подав клопотання з процесуальних питань.

Відповідачі 24.10.2025 (вх. № 85424) подали відзив на позовну заяву.

Позивач 26.11.2025 (вх. № 94560) подав клопотання з процесуальних питань.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Колективне підприємство «Вектор» зареєстроване як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та перебуває на податковому обліку у відповідача-1. Основним видом економічної діяльності КП «Вектор» є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «ПЕРША МИКОЛАЇВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ» (Замовник) та Колективним підприємством «Вектор» (Генпідрядник) 14.07.2023 було укладено договір підряду № 1-07 (далі - Договір № 1-07) на виконання загально-будівельних робіт.

Відповідно до п. 1.1. Договору № 1-07, замовник доручає а генпідрядник забезпечує згідно з проектною документацією та умовами Договору виконання будівельних робіт з нового будівництва об'єкта (далі - об'єкт). Замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи згідно з умовами даного Договору.

Згідно з пунктом 1.2 Договору № 1-07, об'єкт: «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом по вул. Львівській в м. Миколаєві Стрийського району Львівської області».

Пунктом 3.1 Договору № 1-07 передбачено, що договірна ціна робіт визначається у кошторисі., є приблизною, за яку генпідрядник погоджується виконати доручені за цим Договором будівельні роботи та/або в протоколі погодження договірної ціни до даного Договору.

Відповідно до пункту 3.2 Договору № 1-07 обсяги та вартість виконаних робіт визначаються сторонами в актах за формою КБ-2в та КБ-3, що є додатками до даного Договору.

Сторонами Договору № 1-07 була узгоджена Договірна ціна на будівництво «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом по вул. Львівській - пр. Грушевського у м. Миколаєві Стрийського району Львівської області».

Згідно з пунктом 8.1 Договору № 1-07 забезпечення робіт матеріалами та устаткуванням здійснює генпідрядник.

Державна інспекція архітектури та містобудування України 04.08.2023 надала Замовнику Товариству з обмеженою відповідальністю «ПЕРША МИКОЛАЇВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ» та Генпідряднику Колективному підприємству «Вектор» Дозвіл № ІУ012230727757 на виконання будівельних робіт на об'єкт «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом по вул. Львівській в м. Миколаєві Стрийського району Львівської області».

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «МОНОБЕТ» (Постачальник) та КП «Вектор» (Покупець) 11.04.2024 було укладено договір поставки № 11/04-21 (далі - Договір № 11/04-21).

Згідно з пунктом 1.1 Договору № 11/04-21, постачальник бере на себе зобов'язання здійснити поставку товару бетон та цементний розчин в кількості та асортименті згідно із замовленням покупця, а покупець прийняти цей товар та оплатити в кількості та по ціні, обумовленій даним Договором.

Відповідно до пункту 1.2 Договору № 11/04-21, ціна товару є договірною та узгоджується сторонами за кожну партію замовленого товару і зазначається в накладних на відвантаження товару.

На виконання умов Договору поставки № 11/04-21 від 11.04.2024 Товариством з обмеженою відповідальністю «МОНОБЕТ» в травні 2024 року було поставлено КП «Вектор» бетон М-350, що підтверджується такими документами: видатковими накладними № 624 від 22.05.2024; № 630 від 23.05.2024; № 642 від 24.05.2024; № 638 від 27.05.2024; № 639 від 27.05.2024, товарно-транспортними накладними № Р624 від 22.05.2024; № Р630 від 23.05.2024; № Р642 від 24.05.2024; № Р638 від 27.05.202; № Р639 від 27.05.2024.

КП «Вектор» 24.05.2024 здійснило Товариству з обмеженою відповідальністю «МОНОБЕТ» оплату за бетон згідно з актом звірки у сумі 198 000 грн (165 000 грн, ПДВ 20% - 33 000 грн), що підтверджується платіжною інструкцією № 356.

Також 15 травня 2024 року Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будінвест» (Постачальник) та КП «Вектор» (Покупець) 15.05.2024 було укладено Договір поставки продукції № ДГ-000015/05/24 (далі - Договір № ДГ-000015/05/24).

Згідно з пунктом 1.1. Договору № ДГ-000015/05/24, постачальник зобов'язується своєчасно поставити та передати у власність товарно-матеріальні цінності (будматеріали в асортименті), а Покупець прийняти та своєчасно провести повні розрахунки на умовах і в терміни, визначені цим Договором.

Відповідно до пункту 3.1. Договору № ДГ-000015/05/24, загальна ціна цього договору складає загальну вартість переданих товарно-матеріальних цінностей, яка зазначена в усіх видаткових накладних.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Будінвест» на виконання умов Договору поставки продукції № ДГ-000015/05/24, на підставі видаткової накладної № ВП00002103 24.05.2024 здійснило постачання та передало у власність КП «Вектор» арматуру 12 міри та арматуру 20 міри на загальну суму 118 590 грн, в т.ч. ПДВ 19 765 грн.

КП «Вектор» 24.05.2024 здійснило Товариству з обмеженою відповідальністю «Будінвест» оплату за арматуру у сумі 118 590 грн (98 825 грн, ПДВ 20% - 19 765 грн), що підтверджується платіжною інструкцією № 357.

В травні 2024 року КП «Вектор» на виконання умов Договору підряду № 1-07 від 14.07.2023 виконало роботи по будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом по вул. Львівській - пр. Грушевського у м. Миколаєві Стрийського району Львівської області на загальну вартість 576 358,66 грн, що підтверджується Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за травень 2024 року (Форма КБ-3) та Актом № 1 приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року (Форма КБ-2в).

Товариство з обмеженою відповідальністю «ПЕРША МИКОЛАЇВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ» 31.05.2024 здійснило КП «Вектор» оплату за умовами Договору підряду № 1-07 від 14.07.2023 у сумі 98 400 грн (82 000 грн, ПДВ - 20 % - 16 400 грн), що підтверджується платіжною інструкцією № 313 та у сумі 240 360 грн (200 300 грн, ПДВ - 20% - 40060 грн), що підтверджується платіжною інструкцією № 314.

КП «Вектор» за результатом господарської операції склало податкові накладні від 31.05.2024 № 3 та № 4, яку засобами електронного зв'язку направлено до Державної податкової служби України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до квитанцій ДПС України від 18.06.2024 (реєстраційні номери документів 9167240557 та 9167262886) реєстрація податкових накладних від 31.05.2024 № 3 та № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами). Обсяг постачання товару/послуги 41.00 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=123.1165%, «Pпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

КП «Вектор» після отримання квитанцій про зупинення реєстрації 31.05.2025 направило контролюючому органу повідомлення № 1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого було долучено копії документів, в тому числі: договір підряду № 1-07 від 14.07.2023, договірну ціну на роботи, акти виконаних робіт КБ-3 та КБ-2, видаткові накладні на матеріали та договір поставки матеріалів

Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області 05.06.2025 направила позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної № 3 (№ 12947946/30873486) та про реєстрацію податкової накладної № 4 (№ 12947947/30873486), відповідно до яких зазначено про необхідність надання копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, а саме:

- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, зокрема:

- первинних документів щодо постачання, придбання товарів/послуг,

- розрахункових документів та /або банківських виписок з особових рахунків.

КП «Вектор» 13.06.2025 направило контролюючому органу повідомлення № 1 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31.05.2024 № 3 та № 4, в якому зазначено, що Колективне підприємство «Вектор» виконує будівельні роботи для ТОВ «Перша Миколаївська будівельна компанія» згідно договору підряду № 1-07 від 14.07.2023 (договір підряду направлено), а також було додано видаткові накладні, товаротранспортні накладні на матеріали та платіжні інструкції про їх оплату.

Згідно з квитанцією ДПС України від 13.06.2025 № 2 (реєстраційний номер документа: 9170810773) повідомлення від 13.06.2025 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 31.05.2024 № 3, та ПН/РК від 31.05.2024 № 4 порушено термін подання повідомлення, визначений пунктом 9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом МФУ від 12.12.2019 № 520.

Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області 17.06.2025 прийняла рішення № 12980983/30873486 та № 12980984/30873486 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. У рішенні зазначається, що рішення про відмову в реєстрації податкових накладних прийнято у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримання повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація: поле не заповнене.

КП «Вектор» 24.06.2025 подало до ДПС України скарги на рішення комісії регіонального рівня № 12980983/30873486 від 17.06.2025 та № 12980984/30873486 від 17.06.23025, в яких було зазначено інформацію про причини незгоди платника податку на додану вартість з рішенням комісії регіонального рівня, а також долучило 16 документів щодо підтвердження реальності здійснення операцій щодо податкових накладних № 3 та № 4 від 31.05.2024.

Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України 01.07.2025 прийняла Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 27321/30873486/2 від 01.07.2025 та № 27323/30873486/2 від 01.07.2025, якими скарги позивача залишила без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін. Зазначено підстави: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження аддукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, ти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Предметом оскарження є рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, прийняті Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області № 12980983/30873486 та № 12980984/30873486 від 17.06.2025, з підстав протиправності таких.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - Податковий кодекс, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, в силу вимог пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу встановлений обов'язок платника податків на дату виникнення податкових зобов'язань скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

На виконання вказаних вище норм законодавства позивач сформував податкові накладні від 31.05.2024 № 3 та № 4 та засобами електронного зв'язку подав їх на реєстрацію в ЄРПН, проте отримав квитанції, відповідно до яких: Документ збережено. Реєстрація зупинена.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу, яким встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ПН/РК) в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12. 2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки ПН/РК визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких ПН/РК не зупиняється в ЄРПН.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в ЄРПН ПН/РК, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав ПН/РК для реєстрації в ЄРПН, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої ПН/РК зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу ПН/РК встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім ПН/РК, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

1) номер та дата складення ПН/РК;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Як встановив суд, реєстрацію податкових накладних № 3 та № 4 від 31.05.2024 зупинено з тих підстав, що «Обсяг постачання товару/послуги 41.00 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції (додаток 3 Порядку)».

Критерії ризиковості здійснення операцій визначено у додатку 3 до Порядку № 1165.

Зокрема, відповідно до пункту 1 критерієм ризиковості є обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у ПН/РК до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в ЄРПН, перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у ЄРПН, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в ПН/РК (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у ЄРПН за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Таким чином, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Як встановив суд, надіслані позивачу квитанції від 18.06.2024 (реєстраційні номери документів 9167240557 та 9167262886) про зупинення реєстрації податкових накладних від 31.05.2024 № 3 та № 4 містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішень про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Суд зауважує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів. При цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган повинен вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, чого зроблено не було.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без наведення відповідної підстави і розрахованих показників за критерієм, якому відповідає платник податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Суд звертає увагу на те, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Зупинення реєстрації податкової накладної не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів є підставою для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Саме такий висновок зроблено Верховним Судом у подібних правовідносинах в постанові від 05.08.2021 справі № 816/2222/18.

Щодо прийнятого контролюючим органом рішення про відмову в реєстрації податкових накладних від 31.05.2024 № 3 та № 4 та поданого платником податку до контролюючого органу повідомлення про надання додаткових пояснень, суд зазначає таке.

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 4, 5 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Платник податку, який склав ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких ПН/РК в ЄРПН може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в ПН/РК.

Згідно з пунктом 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК;

або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Суд зауважує, що 31.05.2025 позивач направив контролюючому органу повідомлення за № 1 про подання пояснень та пакет документів, який, на думку позивача, цілком та достатньо розкриває зміст даної господарської операції щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Так, зі змісту пояснень, було долучено договір підряду № 1-07 від 14.07.2023, договірну ціну на роботи, акти виконаних робіт КБ-3 та КБ-2, видаткові накладні на матеріали та договір поставки матеріалів.

Проте комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області 05.06.2025 направила позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної № 3 (№ 12947946/30873486) та про реєстрацію податкової накладної № 4 (№ 12947947/30873486). У вказаних повідомленнях зазначено про необхідність надання копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, а саме:

- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, зокрема:

- первинних документів щодо постачання, придбання товарів/послуг,

- розрахункових документів та /або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач, скориставшись своїм правом надання додаткових пояснень на отримані повідомлення від контролюючого органу, 13.06.2025 направив до ГУ ДПС у Львівській області повідомлення за № 1 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних № 3 та № 4 від 31.05.2024. Зі змісту пояснень, суд встановив, що КП «Вектор» долучило видаткові накладні, товаротранспортні накладні на матеріали та платіжні інструкції про їх оплату.

З огляду на наведене, суд має підстави для висновку, що позивач надав контролюючому органу копії документів на власний розсуд, оскільки відповідачем-1 ні в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних, ні в повідомленнях від 05.06.2025 не зазначено, які саме конкретно документи та в підтвердження якої обставини необхідно подати.

Суд також встановив, що відповідач-1 отримав сформоване позивачем повідомлення про подання додаткових пояснень від 13.06.2025 та відмовив в його прийняті до розгляду у зв'язку з порушеннями терміну подання, визначеного пунктом 9 Порядку № 520.

З аналізу фактичних обставин справи (в їх хронологічному порядку) та з урахування передбачених пунктом 9 Порядком № 520 вимог, можна стверджувати, що останнім днем для подання позивачем до контролюючого органу додаткових пояснень було 12.06.2025.

Аналіз пункту 9 Порядку № 520 дає підстави стверджувати, що він не передбачає такого наслідку як відмова в прийняті до розгляду/ не прийняття до розгляду додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. Вказаний пункт містить лише наслідки неподання взагалі додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, якими є відмова у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.

Згідно з оскаржуваним рішенням відповідача-1 позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних з підстав: ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація: поле не заповнене.

Верховний Суд у постанові від 06.10.2022 у справі № 816/2159/18 зазначив, що суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку № 117, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.

Саме за результатами детального дослідження змісту документів, наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

Можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Водночас, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

При цьому, предметом розгляду є виключно правильність та правомірність зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Верховний Суд дійшов висновку, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів.

Також Верховний Суд у постанові від 01.02.2023 № 2240/2900/18 зазначив: «…оскільки відповідач у рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкової накладної, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що Державна фіскальна служба України прийняла невмотивоване рішення, оскільки його зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для платника податків рішення.

При вирішенні питання про реєстрацію податкових накладних адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин. Завдання суду полягає у дослідженні документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій. Необхідність підтвердження реальності господарських операцій переслідує публічно-правові цілі - встановлення належності виконання платниками податків визначених законодавством податкових обов'язків».

Суд зазначає, що в даній справі суд не надає оцінку реальності здійснення господарських операцій, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

На підтвердження правомірності складення податкових накладних, позивач подав до податкового органу пояснення та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

Вказані документи є у матеріалах справи та підтверджують факт здійснення господарської операції, тому суд висновує, що у межах прийнятих рішень про зупинення реєстрації податкових накладних позивач надав достатні документи для реєстрації таких в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ураховуючи викладене в сукупності, суд зазначає, що рішення ГУ ДПС у Львівській області № 12980983/30873486 та № 12980984/30873486 від 17.06.2025 не є обґрунтованими та вмотивованими, та не містять переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.

Відповідно до вимог частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачі не подали належних доказів правомірності прийняття ГУ ДПС у Львівській області рішень № 12980983/30873486 та № 12980984/30873486 від 17.06.2025.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши рішення відповідача-1 № 12980983/30873486 та № 12980984/30873486 від 17.06.2025 про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН, суд висновує, що такі прийняті без урахування вимог Податкового кодексу України та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів, тому їх слід визнати протиправними та скасувати, задовольнивши першу позовну вимогу.

Друга позовна вимога про зобов'язання відповідача-2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 3 та № 4 від 31.05.2024 датою подання їх на реєстрацію є похідною від позовної вимоги про оскарження рішень про відмову в їх реєстрації.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу 10 пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Оскільки рішення ГУ ДПС у Львівській області № 12980983/30873486 та № 12980984/30873486 від 17.06.2025 про відмову в реєстрації податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню з мотивів, наведених судом вище, то, ураховуючи норми Порядку № 1246, підлягають до задоволення і позовні вимоги до ДПС України про зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 3 та № 4 від 31.05.2024 датою подання їх на реєстрацію.

Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Львівській та ДПС України порівну понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 6 056 грн, сплаченого згідно з платіжними інструкціями № 544 та № 545 від 01.10.2025.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Колективного підприємства «Вектор» (вул. Степана Бандери, буд. 9, с. Розвадів, Стрийський район, Львівська область, 816634, код ЄДРПОУ 30873486) до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 43968090), Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 43968090) № 12980983/30873486 та № 12980984/30873486 від 17.06.2025 про відмову в реєстрації податкових накладних № 4 та № 3 від 31.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 3 та № 4 від 31.05.2024, складені Колективним підприємством «Вектор» (вул. Степана Бандери, буд. 9, с. Розвадів, Стрийський район, Львівська область, 816634, код ЄДРПОУ 30873486), датою їх подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ 43968090) та Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) по 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн судових витрат у вигляді судового збору на користь Колективного підприємства «Вектор» (вул. Степана Бандери, буд. 9, с. Розвадів, Стрийський район, Львівська область, 816634, код ЄДРПОУ 30873486).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Хома О. П.