Рішення від 30.12.2025 по справі 380/6757/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2025 рокусправа № 380/6757/25 м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/6757/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо оподаткування військовим збором грошового забезпечення ОСОБА_1 в період його безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації за період військової служби з 16.07.2023 по 24.12.2024;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму утриманого військового збору з грошового забезпечення за період служби з 16 липня 2023 року по 24 грудня 2024 року за період його безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у періоди безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії РФ з грошового забезпечення та додаткової винагороди позивача стягувався військовий збір.

Разом з цим представник позивача звертає увагу, що відповідно до підпункту 1.7 пункту16-1 підрозділу10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осібна період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Отже, представник позивача зазначає, що з аналізу даної норми чітко вбачається, що не підлягають оподаткуванню військовим збором усі доходи у вигляді грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, премії, надбавки, індексації) військовослужбовців Державної прикордонної служби України на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а не лише ті доходи (додаткова винагорода), які отримані внаслідок безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

З наведених підстав представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що під час проходження військової служби позивачем у Військовій частині НОМЕР_1 виплата грошового забезпечення військовослужбовцю здійснювалась відповідно до вимог чинного законодавства України в межах наявного фонду грошового забезпечення, жодних звернень (заяв, скарг) щодо порушень при виплаті грошового забезпечення позивач не заявляв.

Відповідач зазначає, що позивач з заявою про перерахунок грошового забезпечення та виплати компенсації стягненого військового збору до військової частини не звертався та відмови за такою заявою не отримував а тому вважаємо такі позовні вимоги передчасними, так як відсутня протиправні дії Військової частини НОМЕР_1 .

Також, повідомляє, що ознайомившись з позовною заявою по даній справі, та перевіривши періоди виконання військовослужбовцем бойових завдань та утриманого за ці періоди військового збору з грошового забезпечення, командиром підрозділу в якому перебував позивач, 22.04.2025 було подано рапорт про здійснення перерахунку утриманого військового збору з грошового забезпечення ОСОБА_1 . Станом на день подання даного відзиву по справі вищезазначений рапорт було задоволено та передано на виконання до фінансової служби частини для здійснення перерахунку та їх подальшої виплати.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 18.04.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Судом встановлені наступні обставини:

ОСОБА_1 з 16.07.2023 по 24.12.2024 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №373 від 24.12.2024 ОСОБА_1 було звільнено у запас за підпунктом «г» (у зв'язку з сімейними обставинами) відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення та визначено належні грошові виплати при звільненні.

Згідно карток особового рахунку позивача позивач отримував додаткову винагороду:

- 51612,90 грн. - у серпні 2023 року (на підставі наказу №2461 від 05.08.2023), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 100000 грн - у вересні 2023 року (на підставі наказу №2901 від 05.09.2023) з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн.;

- 100000 грн - у жовтні 2023 року (на підставі наказу №3500 від 05.10.2023), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 93548,39 грн - у листопаді 2023 року (на підставі наказу №4201 від 05.11.2023), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн та 75 грн з премії;

- 70000 грн - у грудні 2023 року (на підставі наказу №4701 від 05.12.2023), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 96774,19 грн - у січні 2024 року (на підставі наказу №41 від 05.01.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 100000 грн - у січні 2024 року (на підставі наказу №471 від 05.02.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 86206,90 грн - у лютому 2024 року (на підставі наказу №818 від 05.03.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 90322,58 грн - у березні 2024 року (на підставі наказу №1441 від 05.04.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 93333,33 грн - у квітні 2024 року (на підставі наказу №1851 від 05.05.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 96774,19 грн. - у травні 2024 року (на підставі наказу №2191 від 05.06.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 359,21 грн;

- 43333,33 грн - у червні 2024 року (на підставі наказу №2511 від 05.07.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 373,19 грн;

- 52903,22 грн - у липні 2024 року (на підставі наказу №2821 від 05.08.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 388,85 грн;

- 95483,87 грн - у серпні 2024 року (на підставі наказу №3301 від 05.09.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 396,25 грн;

- 100000 грн - у вересні 2024 року (на підставі наказу №3941 від 05.10.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 396,25 грн;

- 100000 грн - у жовтні 2024 року (на підставі наказу №4501 від 05.11.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 398,32 грн;

- 210000 грн - у листопаді 2024 року (на підставі наказу №5077 від 05.12.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 399,95 грн;

- 100000 грн - у грудні 2024 року (на підставі наказу №5101 від 05.12.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 1400,60 грн.

Позивач, вважаючи що дії відповідача щодо утримання з грошового забезпечення ОСОБА_1 військового збору є протиправними та такими, що порушують законні права та інтереси позивача, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону №2011-XII встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 9 Закону №2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Згідно з підпунктом 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України (далі - ПК України) доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного платника податку і є базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПК України встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 ПК України.

Згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Відповідно до підпунктів 1.1-1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу (підпункту 1.2).

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту (підпункт 1.3).

Відповідно до абзацу 1 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 3 і 4 пункту 170.13-1 статті 170 цього Кодексу.

Законом України від 18.06.2015 №548-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції», який набрав чинності 09.07.2015 та був введений в дію 10.09.2015, доповнено підпункт 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України абзацом такого змісту: «Тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції».

Законом України від 19.06.2018 №2463-VIII «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відносин, пов'язаних із здійсненням заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях абзац другий підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України викладено у такій редакції: «Тимчасово, на період проведення антитерористичної операції (далі - АТО) та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в АТО та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення ООС».

Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України (абзац 3 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України).

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 30.12.2015 №1161 «Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором» (далі - Постанова №1161).

Згідно з Постановою №1161 (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №650) відповідно до підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України Кабінет Міністрів України установив, що підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь:

в антитерористичній операції, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки про залучення таких осіб до проведення антитерористичної операції та наказів оперативного штабу з управління антитерористичною операцією про прибуття (вибуття) таких осіб до (із) складу сил і засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції;

у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, витягів з наказів Командувача об'єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення таких заходів.

Зазначені документи командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів), керівники установ, організацій та підприємств, у складі яких проходять службу чи працюють особи, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), подають до відповідної бухгалтерської служби для здійснення розрахунків.

Отже, з 10.09.2015 до введення в Україні режиму військового стану, чинним законодавством були передбачені пільги з оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України, які розповсюджувалися на осіб, які беруть безпосередню участь: 1) в антитерористичній операції; 2) у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС). На підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь, законодавством визначався відповідний перелік документів для підтвердження такого статусу.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє до сьогодні.

Законом України від 19.06.2022 №2308-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь у бойових діях в умовах воєнного стану» (далі - Закон №2308-ІХ), який набрав чинності 09.07.2022, внесено такі зміни: «підпункт 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13-17, ст. 112) після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту: “У період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації».

У зв'язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим.

У пункті 1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону №2308-ІХ визначено, що цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

Таким чином, Законом №2308-ІХ, який набрав чинності 09.07.2022, визначено, що звільняється від оподаткування військовим збором грошове забезпечення військовослужбовців саме на період дії правового режиму воєнного стану.

Абзац 3 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону України від 19.06.2022 №2308-IX не має зворотної дії в часі, тобто діє тільки на правовідносини, що виникли з 09.07.2022 (день набрання чинності Законом №2308-IX).

Отже, у період з 24.02.2022 по 08.07.2022 грошове забезпечення військовослужбовців теж підлягало оподаткуванню військовим збором, оскільки не було правового регулювання, яким би передбачалось звільнення від відрахування військового збору під час дії правового режиму воєнного стану.

При цьому, порядок пільгового оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців на період дії правового режиму воєнного стану визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2023 №244 (далі - Постанова №244) та якою до постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1161 «Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором» внесені зміни:

Назву постанови викладено в такій редакції:

1. «Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором».

2. У постановляючій частині:

1) після абзацу третього доповнити постанову новими абзацами такого змісту:

«у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів (копій наказів) командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди, передбаченої абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1253, № 58, ст. 3463, № 82, ст. 5035; 2023 р., № 13, ст. 778), особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, та позбавлені з будь-яких причин виплати додаткової винагороди, застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів (копій наказів) командирів (начальників) про позбавлення виплати додаткової винагороди, де зазначаються періоди безпосередньої участі у зазначених заходах, за які особа позбавлена такої виплати».

У зв'язку з цим абзац четвертий вважати абзацом шостим;

2) абзац шостий після слів «операції Об'єднаних сил (ООС)» доповнити словами «здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації».

Враховуючи викладене слід виснувати, що лише з прийняттям Постанови №244 необхідною умовою підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів (копій наказів) командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди, передбаченої абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів».

Таким чином, у період з 09.07.2022 по 24.03.2023 питання застосування пільги з оподаткування військовим збором регулювалося лише нормами Закону №2308-ІХ.

Враховуючи викладені норми права, якими врегульовано спірні правовідносини, та їх дію у часі, суд висновує, що від оподаткування військовим збором грошового забезпечення звільняються військовослужбовців, які беруть безпосередню участь:

в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), в період з 10.09.2015 до 21.02.2024;

які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, починаючи з 09.07.2022.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно карток особового рахунку позивача позивач отримував додаткову винагороду:

- 51612,90 грн. - у серпні 2023 року (на підставі наказу №2461 від 05.08.2023), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 100000 грн - у вересні 2023 року (на підставі наказу №2901 від 05.09.2023) з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн.;

- 100000 грн - у жовтні 2023 року (на підставі наказу №3500 від 05.10.2023), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 93548,39 грн - у листопаді 2023 року (на підставі наказу №4201 від 05.11.2023), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн та 75 грн з премії;

- 70000 грн - у грудні 2023 року (на підставі наказу №4701 від 05.12.2023), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 96774,19 грн - у січні 2024 року (на підставі наказу №41 від 05.01.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 100000 грн - у січні 2024 року (на підставі наказу №471 від 05.02.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 86206,90 грн - у лютому 2024 року (на підставі наказу №818 від 05.03.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 90322,58 грн - у березні 2024 року (на підставі наказу №1441 від 05.04.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 93333,33 грн - у квітні 2024 року (на підставі наказу №1851 від 05.05.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 350,23 грн;

- 96774,19 грн. - у травні 2024 року (на підставі наказу №2191 від 05.06.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 359,21 грн;

- 43333,33 грн - у червні 2024 року (на підставі наказу №2511 від 05.07.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 373,19 грн;

- 52903,22 грн - у липні 2024 року (на підставі наказу №2821 від 05.08.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 388,85 грн;

- 95483,87 грн - у серпні 2024 року (на підставі наказу №3301 від 05.09.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 396,25 грн;

- 100000 грн - у вересні 2024 року (на підставі наказу №3941 від 05.10.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 396,25 грн;

- 100000 грн - у жовтні 2024 року (на підставі наказу №4501 від 05.11.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 398,32 грн;

- 210000 грн - у листопаді 2024 року (на підставі наказу №5077 від 05.12.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 399,95 грн;

- 100000 грн - у грудні 2024 року (на підставі наказу №5101 від 05.12.2024), з грошового забезпечення утримано військовий збір у сумі 1400,60 грн.

Отже, суд висновує, що позивач в період участі у бойових діях та здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, відповідно до приписів Закону №2308-ІХ мав право на пільгу з оподаткування військовим збором грошового забезпечення.

Відповідно до частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4); інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

З позиції суду, ефективним та належним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу суму утриманого військового збору в період участі у бойових діях та здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 16.07.2023 по 24.12.2024.

Щодо твердження відповідача у відзиві про те , що позивачем, 22.04.2025 було подано рапорт про здійснення перерахунку утриманого військового збору з грошового забезпечення ОСОБА_1 . Станом на день подання даного відзиву по справі вищезазначений рапорт було задоволено та передано на виконання до фінансової служби частини для здійснення перерахунку та їх подальшої виплати.

Станом на день розгляду позовної заяви відповідачем не подано жодних належних та допустимих доказів щодо нарахованого та виплаченого утриманого військового.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

В И Р ІШ И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - задоволити повністю.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо оподаткування військовим збором грошового забезпечення ОСОБА_1 в період його безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації за період військової служби з 16.07.2023 по 24.12.2024.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму утриманого військового збору з грошового забезпечення за період служби з 16 липня 2023 року по 24 грудня 2024 року за період його безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення цього Кодексу.

Рішення складено в повному обсязі 30.12.2025 року.

СуддяГавдик Зіновій Володимирович