ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"30" грудня 2025 р. справа № 300/7397/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (відповідач-2), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні з 01.01.2022 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 в розмірі 82% від грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2022 відповідно до довідки, виданої Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону про розмір грошового забезпечення №37 від 24.02.2024, з урахуванням виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та з 01.01.2025 виплату нарахованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»№1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), у повному підсумковому розмірі без його зменшення, без застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови КМУ від 03.01.2025 №1 та без будь-яких обмежень граничного розміру з урахуванням виплачених сум пенсії виходячи з розрахунку 82% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01.01.2022, відповідно до довідки, виданої Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону про розмір грошового забезпечення №37 від 24.02.2024, з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію згідно Закону України «Про прокуратуру». У квітні 2025 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2022 відповідно до нової довідки, виданої Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 24.02.2025 №37, з урахуванням раніше виплачених сум у розмірі 82% від середньомісячної плати (грошового забезпечення), без обмеження максимальним розміром. Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 11.04.2025 прийнято рішення №926160820323 про відмову у перерахунку пенсії через відсутність індивідуальних змін. Позивач стверджує, що відповідач протиправно обчислює його пенсію у розмірі 60% загального розрахунку пенсії від середньомісячного заробітку. Більше того виплата пенсії обмежена максимальним розміром. Вважає, що при перерахунку пенсії, як працівнику прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Також вказує, що відповідач безпідставно застосовує до спірних правовідносин положення Закону України «Про прокуратуру» в частині обмеження пенсії максимальним розміром, адже такі поширюють свою дію на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності. При цьому пенсія позивачу призначена з 29.10.2010 відповідно до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, тобто до набрання чинності Законом №1697-VII, а відтак при обчислені його пенсії не можуть застосовуватися обмеження максимальним розміром, визначене Законом №1697-VII.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.10.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
03.11.2025 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представниця заперечила щодо задоволення позовних вимог. Зазначила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує з 29.10.2010 пенсію за вислугу років, згідно вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». 04.04.2025 позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України з заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, з урахуванням принципу екстериторіальності, розглянуто заяву позивача та прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки №37 виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону 24.02.2025 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсій. Вказано, що підставою для проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Разом з тим, як вказано у рішенні ГУ ПФУ у Львівській області, станом на 01.01.2022 не відбулися індивідуальні зміни.
Також представниця зауважує, що відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Вважає, що до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набрання чинності Законом №1697-VII, повинні застосовуватися виключно норми цього Закону, оскільки застережень щодо застосування норми, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, Законом №1697-VII не містить та не встановлює окремого порядку обчислення відсоткового розміру пенсії під час перерахунку раніше призначеної пенсії з рахуванням норми Закону №1789-ХІІ, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках та яка діяла на момент призначення пенсії, тобто одночасного застосування норм, які передбачені різними законами. Звернено увагу, що з моменту набрання чинності Законом №1697-ХІІ питання призначення та перерахунку пенсії працівникам прокуратури врегульовувалися нормами цього Закону, зокрема ч.15 ст. 86, якою було встановлено обмеження пенсії максимальним розміром.
Ухвалою суду від 10.11.2025 залучено до участі у справі № 300/7397/25 як співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 26.11.2025 надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві представниця вказує, що за принципом екстериторіальності заява позивача розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, яким було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 926160820323 від 11.04.2024. Вказано, що пенсія працюючим прокурорам перераховується у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати, таких як: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання або наукового ступеня; збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера в порядку передбаченому частинами другою, третьою та четвертою статті 86 Закону № 1697, при звільненні з роботи, за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії. Перерахунок пенсії проводиться за зверненням пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України незалежно від факту їх роботи на підставі довідок про заробітну плату ( Додаток 1), виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок ( дата збільшення заробітної плати в тому числі її складових). Розглянувши подані документи прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії із збільшенням заробітної плати на підставі довідок про складові заробітної плати відповідно до Закону № 1697, оскільки не відбулися індивідуальні зміни.
Вважає, що до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набрання чинності Законом №1697, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, оскільки застережень щодо застосування норми, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, Закон №1697 не містить та не встановлює окремого порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням норми Закону №1789, що визначала розмір місячного заробітку у відсотках та яка діяла на момент призначення пенсії, тобто одночасного застосування норм, які передбачені різними законами. Крім того, відповідно до абз.6 ч.15 ст.86 Закону №1697 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Норма абз. 6 ч.15 ст. 86 Закону №1697 не визнавалася Конституційним Судом України такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), отже є чинною і підлягає виконанню.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській та отримує пенсію за вислугу років згідно вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
06.03.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2022, в розмірі 82% із врахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2022 відповідно до нової довідки, виданої Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 24.02.2025 №37, з урахуванням раніше виплаченим сум, без обмеження максимальним розміром (а.с.15).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 02.04.2025 №2680-1903/Я-02/8-0900/25 роз'яснило порядок звернення із заявою про перерахунок пенсії. Також вказано, що при здійсненні даного перерахунку органи Пенсійного фонду України будуть керуватися ст. 86 Закону №1697, згідно з якою пенсія обчислюється в розмірі 60% від середньомісячного заробітку, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти розмірів прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність (а.с.16-17).
04.04.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 24.02.2025 №37, виданої Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону (а.с.121-123).
За принципом екстериторіальності заяву позивача розглядало Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняло рішення №926160820323 від 11.04.2025 про відмову у перерахунку пенсії. У рішенні зазначено, що пенсія працюючим прокурорам перераховується у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати, таких як: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання або наукового ступеня; збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера в порядку передбаченому частинами другою, третьою та четвертою статті 86 Закону № 1697, при звільненні з роботи, за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії. Перерахунок пенсії проводиться за зверненням пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України незалежно від факту їх роботи на підставі довідок про заробітну плату ( Додаток 1), виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок ( дата збільшення заробітної плати в тому числі її складових). Розглянувши подані документи прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії із збільшенням заробітної плати на підставі довідок про складові заробітної плати відповідно до Закону № 1697, оскільки не відбулися індивідуальні зміни (а.с.130-131).
Позивач, не погоджуючись з даною відмовою пенсійного органу, звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України) .
Зокрема, на час призначення позивачу пенсії умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури (до 15 липня 2015 року) визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (надалі - Закон №1789).
Згідно із частиною дванадцятою вказаної статті Закону №1789 обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1 Закону №1789).
14 жовтня 2014 року ухвалено Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ).
Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;
частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:
визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
«20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Згідно із частиною третьою статті 81 Закону №1697-VII посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. З 1 січня 2021 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а з 1 січня 2022 року - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
26.03.2020 Конституційний суд України ухвалив Рішення № 6-р/2020 у справі у справі №1-223/2018(2840/18) щодо відповідності Конституціїокремого положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України».
Конституційний Суд України у вказаному рішенні зазначив, що відповідно до підпункту 5 пункту 63розділу І Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року №79-VIIIрозділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу доповнено, зокрема, пунктом 26, яким встановлене відмінне від спеціального нормативного регулювання заробітної плати прокурора, закріпленого частиною першою статті 81 Закону, за якою заробітна плата прокурора регулюється Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Наділивши Кабінет Міністрів України повноваженнями встановлювати порядок та розміри заробітної плати прокурора, законодавець запровадив відмінне від передбаченого положеннями статті 81 Закону нормативне регулювання заробітної плати прокурора.
Таким чином, Конституційний Суд України вважає, що окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу, згідно з яким норми і положеннястатті 81 Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та Закону, а отже, є таким, що суперечить принципу верховенства права, передбаченого частиною першоюстатті 8 Конституції України.
Отже, рішенням від 26.03.2020 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що:
- перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
- відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VIIперерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
У зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішеня від 26.03.2020 №6-р/2020 Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_1 видано довідку від 24.02.2025 №37 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, в якій вказано розмір заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування за нормами чинними на 01.01.2022 за посадою слідчий в особливо важливаих справах слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України за відповідною (прирівняною) посадою прокурор відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону (а.с.14).
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що в силу частини третьої статті 81 Закону №1697-VII посадовий оклад прокурора збільшився з 1 січня 2022 року до 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, суд вважає наявними підстави для перерахунку пенсії позивача, а тому рішення від 11.04.2025 №926160820323 про відмову в такому перерахунку з підстав, вказаних в ньому, є протиправним та підлягає скасуванню.
Оскільки позивач звернувся до пенсійного органу із заявою 04.04.2025, додавши до неї довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, тим самим виконавши обов'язок щодо умов порядку надання документів суб'єкту владних повноважень та враховуючи частину двадцяту статті 86 Закону №1697-VII перерахунок пенсій позивачу необхідно проводити з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, з 01.02.2022.
Суд наголошує, що різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Стосовно вимоги позивача протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні з 01.01.2022 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 в розмірі 82% від грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2022 відповідно до довідки, виданої Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону про розмір грошового забезпечення №37 від 24.02.2024, з урахуванням виплачених сум, то така вимога задоволенню не підлягає, оскільки жодних дій або рішень щодо перерахунку його пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вчинено не було, натомість рішенням, яке безпосередньо впливає на права позивача, є рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.04.2025 №926160820323, яке і підлягає скасуванню.
Окремо суд звертає увагу, що перерахунок пенсії колишнім працівникам органів прокуратури проводиться на підставі норм встановлених законодавцем в статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, а саме в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За правилами абзацу шостого частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Слід зазначити, що у постанові від 21 грудня 2021 року у справі №580/5962/20 Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, відступив від правової позиції, викладеної зокрема у постанові Верховного Суду від 10 вересня 2021 року у справі № 580/5238/20 та від 04.03.2021 у справі № 589/3997/16-а у подібних правовідносинах, та сформував правовий висновок, відповідно до якого до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набранням чинності Законом № 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, зокрема частини другої статті 86, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури, а не норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Крім того, пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VI не скасовує обмеження максимального розміру пенсії, призначеної працівнику прокуратури до набрання чинності цим Законом, а встановлює особливе регулювання щодо застосування такого обмеження до осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом № 3668-VI, і в яких розмір пенсії на момент набрання чинності цим Законом перевищував максимальний розмір. Зокрема, шляхом надання права на отримання пенсії у розмірі, який перевищує максимальний, без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту відповідності розміру пенсії максимальному розміру пенсії, - поширення на її розмір загальних правил щодо обмежень, установлених статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а з 14.10.2014 - абзацом шостим частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII."
Як свідчать матеріали справи, на момент звернення позивача із заявою про перерахунку пенсії стаття 50-1 Закону № 1789-ХІІ відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1697-VII у частині перерахунку пенсії втратила чинність, а тому на спірні правовідносини поширюються положення частини другої статті 86 Закону № 1697-VII, у силу вимог яких пенсія працівникам прокуратури призначається (перераховується) в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.
Також суд виснує, що на спірні правовідносини поширюються положення абзацу шостого частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, які встановлюють обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Вказана правова позиція відповідає правовим позиціям, висловленим Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постановах від 29 листопада 2022 року у справі № 640/30983/20, від 26 січня 2023 року у справі №580/5427/21.
Натомість, відповідно до матеріалів пенсійної справи, розмір призначеної пенсії позивача з 01.03.2025 становить 21027,14 грн (а.с.18), що не перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (23610 грн.)
Отже, позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії у повному підсумковому розмірі без його зменшення, без застосування коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови КМУ від 03.01.2025 №1 та без будь-яких обмежень граничного розміру з урахуванням виплачених сум пенсії виходячи з розрахунку 82% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), також є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Щодо органу Пенсійного фонду України, якого належить зобов'язати відновити порушене право позивача на перерахунок пенсії, суд зазначає таке.
У цій справі заяву позивача про перерахунок пенсії за принципом екстериторіальності розглянуло Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке за результатами її розгляду прийняло оскаржуване рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії.
Отже, право позивача на перерахунок пенсії порушило Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з огляду на що саме цей орган Пенсійного фонду України належить зобов'язати відновити порушене право позивача.
Така позиція суду ґрунтується на правовій позиції Верховного Суду від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23 та від 09.07.2024 у справі № 240/16372/23.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн (50%), понесення яких підтверджується квитанцією від 13.10.2025, яка міститься серед матеріалів справи.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.04.2025 №926160820323 про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська область, 79016) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.02.2025 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону від 24.02.2024 №37, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська область, 79016) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Гомельчук С.В.