30 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/6731/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Закарпатській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 податковий борг у розмірі 3247,57 грн за платежем 50 18010700 «Земельний податок з фізичних осіб».
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що заборгованість відповідача виникла у зв'язку з несплатою ним визначеного контролюючим органом грошового зобов'язання із земельного податку. Такі податкові зобов'язання були нараховані контролюючим органом в податкових повідомленнях-рішеннях, що були ним отримані, не оскаржувалися ні в адміністративному, ані в судовому порядку. Однак сума визначеного податкового зобов'язання позивачем сплачена не була. Контролюючим органом було здійснено всі визначені законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, в тому числі, скеровано на адресу такого платника податків податкову вимогу. Однак такі дії не призвели до позитивного результату, а тому сума податкового боргу підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі, надано відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву та повідомлено, що згідно з вимогами ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зазначену ухвалу направлено на адресу реєстрації місця проживання відповідача, відповідно до відомостей Єдиного державного демографічного реєстру (відповідь №1693724 від 22.08.2025), однак повернулася до суду без вручення з відміткою органу поштового зв'язку: «адресат відсутній за вказаною адресою», датованою 30.08.2025.
Відповідно до ч. 10 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), ухвала про відкриття провадження у справі постановляється з додержанням вимог статті 126 цього Кодексу.
Згідно ч. 11 ст. 126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Отже, суд вважає, що ухвала суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 25 серпня 2025 року є належним чином врученою відповідачу 30 серпня 2025 року. Проте відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не подав, про причини неподання суд не повідомив, про продовження процесуального строку для подання такого не клопотав.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У зв'язку з вищенаведеним, враховуючи положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області (далі - ГУ ДПС у Закарпатській області) податковими повідомленнями-рішеннями було нараховано ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) земельний податок у розмірі 3247,57 грн. на підставі:
- податкового повідомлення-рішення №522347-2407-0713 від 13.05.2021 року у розмірі 3,03 грн;
- податкового повідомлення-рішення №522350-2407-0713 від 13.05.2021 року у розмірі 31,89 грн;
- податкового повідомлення-рішення №522348-2407-0713 від 13.05.2021 року у розмірі 8,33 грн.
- податкового повідомлення-рішення №522351-2407-0713 від 13.05.2021 року у розмірі 75,72 грн;
- податкового повідомлення-рішення №522349-2407-0713 від 13.05.2021 року у розмірі 106,01 грн;
- податкового повідомлення-рішення №522352-2407-0713 від 13.05.2021 року у розмірі 5,30 грн;
- податкового повідомлення-рішення №1527793-2412-0713 від 29.09.2022 року у розмірі 445,35 грн;
- податкового повідомлення-рішення №1527794-2412-0713 від 29.09.2022 року у розмірі 39,67 грн;
- податкового повідомлення-рішення №1527795-2412-0713 від 29.09.2022 року у розмірі 318,11 грн;
- податкового повідомлення-рішення №1527791-2412-0713 від 29.09.2022 року у розмірі 12,72 грн;
- податкового повідомлення-рішення №1527792-2412-0713 від 29.09.2022 року у розмірі 34,99 грн;
- податкового повідомлення-рішення №1527796-2412-0713 від 29.09.2022 року у розмірі 22,27 грн;
- податкового повідомлення-рішення №5762900-2412-0713 від 20.06.2023 року у розмірі 12,72 грн;
- податкового повідомлення-рішення №6072389-2412-0713 від 23.06.2023 року у розмірі 34,99 грн;
- податкового повідомлення-рішення №6098251-2412-0713 від 23.06.2023 року у розмірі 39,67 грн;
- податкового повідомлення-рішення №6304168-2412-0713 від 27.06.2023 року у розмірі 22,27 грн;
- податкового повідомлення-рішення №501976-2412-0713 від 29.12.2023 року у розмірі 445,35 грн;
- податкового повідомлення-рішення №6147970-2412-0713 від 26.06.2023 року у розмірі 318,11 грн;
- податкового повідомлення-рішення №142224-2412-0713 від 16.04.2024 року у розмірі 49,17 грн;
- податкового повідомлення-рішення №142223-2412-0713 від 16.04.2024 року у розмірі 18,48 грн;
- податкового повідомлення-рішення №142226-2412-0713 від 16.04.2024 року у розмірі 447,00 грн;
- податкового повідомлення-рішення №14225-2412-0713 від 16.04.2024 року у розмірі 99,33 грн;
- податкового повідомлення-рішення №142228-2412-0713 від 16.04.2024 року у розмірі 625,80 грн;
- податкового повідомлення-рішення №142227-2412-0713 від 16.04.2024 року у розмірі 31,29 грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення вручені відповідачу особисто, що підтверджується його особистим підписом на таких.
Прийняті контролюючим органом стосовно ОСОБА_1 податкові повідомлення-рішення ні в адміністративному, ані в судовому порядку оскаржені не були.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Вказане кореспондується з положенням пп.16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України.
Згідно зі ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно пп. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269 ПК України платниками плати за землю є, в тому числі, платники земельного податку: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування.
Відповідно до п. 270.1 ст. 270 ПК України, об'єктами оподаткування платою за землю, зокрема земельним податком, є: земельні ділянки, які перебувають у власності; земельні частки (паї), які перебувають у власності; земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування;
П. 286.5 ст. 286 ПК України визначено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ст. 287 ПК України).
П. 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Судом встановлено, що нараховане контролюючим органом ОСОБА_1 податкове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб у встановлений нормами ПК України строк у повному обсязі сплачено не було.
Пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України дає визначення поняттю «податковий борг», відповідно до якого таким є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У зв'язку з несплатою в повному обсязі податкових зобов'язань у встановлені ПК України строки ОСОБА_1 було виставлено в порядку, передбаченому п. 59.1 ст. 59 ПК України, податкову вимогу від 12 вересня 2024 року №0008668-1307-0716. Судом встановлено, що такий податковий борг не переривався з часу вручення платнику податку зазначеної податкової вимоги.
Таким чином, станом на день розгляду даної справи в суді у ОСОБА_1 наявний податковий борг за платежем 50 18010700 «Земельний податок з фізичних осіб» у розмірі 3247,57 грн.
Нормами п. 95.3 ст. 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Разом з тим, згідно п. 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 ПК України).
За наведених обставин, враховуючи норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Позов Головного управління ДПС у Закарпатській області (місцезнаходження: вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДПРОУ ВП 44106694) до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) податковий борг у розмірі 3247,57 грн (Три тисячі двісті сорок сім гривень 57 коп.) за платежем 50 18010700 «Земельний податок з фізичних осіб».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяР.О. Ващилін