Рішення від 30.12.2025 по справі 260/8479/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2025 рокум. Ужгород№ 260/8479/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої - судді Маєцької Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України до громадської організації «Доста Україна», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Служба безпеки України про заборону та припинення діяльності громадського об'єднання, -

ВСТАНОВИВ:

Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до громадської організації «Доста Україна», в якій просить: заборонити діяльність громадського об'єднання - громадська організація «Доста Україна» в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 41125112) та діяльність її відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи: Відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Хмельницькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498650 (ЄДРПОУ 42887570); відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Чернівецькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498654 (ЄДРПОУ 42887586); відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Волинській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498649 (ЄДРПОУ 42887565); відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Вінницькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1514907 (ЄДРПОУ 44136305); відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Харківській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1514909 (ЄДРПОУ 44100352); відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Полтавській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522508 (ЄДРПОУ 44515041); відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Житомирській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522505 (ЄДРПОУ 44601528); відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Київській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522504 (ЄДРПОУ 44542625); відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Луганській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522506 (ЄДРПОУ 44591672). При цьому виконання функцій ліквідаційної комісії (ліквідатора) покласти на орган управління юридичної особи, та повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію - Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (88602, Закарпатська область. Ужгородський район, місто Ужгород, пл. Народна, 4).

Ухвалою судді від 10 жовтня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі наявних у ній матеріалів.

Вказаною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Службу безпеки України.

Ухвалою суду від 18 грудня 2025 року змінено найменування позивача у справі з Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на Івано-Франківське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшло звернення від Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України від 25.08.2025 року щодо здійснення заходів відповідно до статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання», в частині заборони громадського об'єднання - Громадської організації «Доста Україна», у зв'язку з тим, що її керівництво та члени здійснюють діяльність, спрямовану на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки та пропаганду війни, посягання на права та свободи людини. Відтак, у Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції є підстави для звернення до суду з позовом у порядку, встановленому КАС України щодо заборони громадського об'єднання, яке має наслідком припинення його діяльності, у порядку встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак, вказана кореспонденція повернулася до суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою". Відтак, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження та надано достатній строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Третя особа надала до суду пояснення, в яких зазначила, що на підставі отриманих даних та проведеного аналізу діяльності громадської організації «Доста Україна» встановлено її причетність до деструктивної діяльності на користь держави-агресора. Відтак, Служба безпеки України вважає, що за даних умов в забороні діяльності громадського об'єднання - відповідача існує об'єктивна соціальна потреба з метою захисту демократичного суспільства та прав і свобод громадян. Вказане обмеження спрямоване на забезпечення більшої стабільності країни, зокрема в умовах ведення воєнних дій та інформаційно-психологічних операцій з боку держави-агресора, а тому вказаний захід є виправданим.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ГО «Доста Україна» зареєстроване за адресою: Закарпатська область, Ужгородський район, смт. Великий Березний, вул. Верховинська, буд. 19, керівник - Павлов П.П.

Крім того, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано 9 відокремлених підрозділів, а саме:

- відокремлений підрозділ Громадської організації «Доста Україна» у Хмельницькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498650 (ЄДРПОУ 42887570);

- відокремлений підрозділ Громадської організації «Доста Україна» у Чернівецькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498654 (ЄДРПОУ 42887586);

- відокремлений підрозділ Громадської організації «Доста Україна» у Волинській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498649 (ЄДРПОУ 42887565);

- відокремлений підрозділ Громадської організації «Доста Україна» у Вінницькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1514907 (ЄДРПОУ 44136305);

- відокремлений підрозділ Громадської організації «Доста Україна» у Харківській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1514909 (ЄДРПОУ 44100352);

- відокремлений підрозділ Громадської організації «Доста Україна» у Полтавській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522508 (ЄДРПОУ 44515041);

- відокремлений підрозділ Громадської організації «Доста Україна» у Житомирській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522505 (ЄДРПОУ 44601528);

- відокремлений підрозділ Громадської організації «Доста Україна» у Київській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522504 (ЄДРПОУ 44542625);

- відокремлений підрозділ Громадської організації «Доста Україна» у Луганській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522506 (ЄДРПОУ 44591672).

Департамент захисту національної державності Служби безпеки України звернувся до Міністерства юстиції України із листом від 25 серпня 2025 року № 5/1-1176 «Щодо заборони діяльності громадського об'єднання», в якому просило ініціювати процедуру заборони її діяльності у судовому порядку.

Відповідно до вказаного листа ВГО «Доста Україна» зареєстрована у лютому 2017 року (до грудня 2018 мала назву «Доста Закарпаття»). Протягом 2017-2021 років організація проводила агресивну інформаційну діяльність через соціальні мережі, використовуючи наявні соціально-економічні проблеми, шляхом надання їм широкого громадського розголосу, а також демонстрації заходів т.зв. «боротьби із ними», які в переважній більшості носили фіктивний характер та мали на меті рекламу організації. Так, основна діяльність ВГО «Доста Україна» полягала у проведенні інформаційної діяльності, пов'язаної із дискредитацією державних структур та окремих посадовців під декларативним відстоюванням прав громадян на доступне розмитнення авто на іноземній реєстрації, боротьбою із нібито «незаконним» видобутком корисних копалин, «незаконним» гральним бізнесом, діяльністю «незаконних» АЗС, відключенням газопостачання громадянам за несплату його транспортування тощо. Ініціювали проведення низки замовних інформаційних та протестних акцій, пов'язаних із просуванням наративу роспропаганди щодо шкоди вакцинації від Covid-19 у період загострення пандемії.

У вказаному листі зазначено, що членами ВГО «Доста Україна» в інформаційному просторі публікуються дописи та відеоматеріали. спрямовані на дискредитацію державної оборонної політики, зокрема мобілізаційних заходів, прийнятих рішень щодо збройного захисту суверенітету, територіальної цілісності та надання відсічі військовій агресії російської федерації.

Керівник та співзасновник ВГО «Доста Україна» - громадянин України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець смт. Великий Березний Закарпатської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) з 2015 року активно займався резонансною на той час проблемою розмигнення вживаних авто на іноземній реєстрації (т.зв. «євробляхи»). Неодноразово організовував протестні акції з блокування пунктів пропуску державного кордону шляхом перекриття автошляхів до країн Європейського Союзу із тенденційним висвітленням даних подій у мережі Інтернет.

У березні 2021 року ОСОБА_1 засуджений за ч.І ст. 286 та ч.З ст. 135 КК України до 6 років позбавлення волі та в даний час відбуває покарання, в зв'язку з чим фактично участі в діяльності ВГО «Доста України» не приймає.

Інші співзасновники ВІ О «Доста Україна» - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 самоусунулись від управління та діяльності громадської організації, тривалий час перебуваючи за кордоном. ОСОБА_2 виїхав за межі України 06.06.2020, ОСОБА_3 - 02.06.2023.

На цьому фоні роль ситуативного центру у громадському об'єднанні перейшла до Вінницького відокремленого підрозділу ГО «Доста Україна», керівник - ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ), члени якого в умовах воєнного стану зосередилися на створенні антиукраїнського інформаційного контенту, який активно поширюється в ЗМІ рф. Дані матеріали містять антимобілізаційну риторику, налаштовують громадськість на протидію статутній діяльності співробітників ТЦК та СП, акцентують увагу на нібито їх незаконних діях, порушеннях прав людей тощо. Закликають до проведення акції громадської непокори та блокування адмінбудівель ТЦК та СП для перешкоджання призову до лав Сил Оборони України.

У вказаному листі Департамент захисту національної державності Служби безпеки України зазначає, що фактично вказана громадська організація своєю системною деструктивною інформаційною діяльністю сприяє спеціальним інформаційно- психологічним операціям спецслужб російської федерації з маніпулювання масовою та індивідуальною свідомістю з метою формування вигідних для російської влади соціальних установок та суспільних цінностей, впливу на мотивацію та поведінку споживачів інформації. Таким чином, дії представників організації створюють реальні та потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяють терористичній діяльності держави- агресора в Україні, порушують права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства та держави.

До вказаного листа долучено Акт огляду інтернет-ресурсу від 21 серпня 2025 року.

Крім того, Департамент захисту національної державності надіслав до Західного міжрегіонального Міністерства юстиції України лист щодо заборони діяльності громадського об'єднання від 18.09.2025 року № 5/1-1510 (в доповнення до № 5/1-1176 від 25.08.2025, лист Мінюсту 123030/147219-8-25/19.2.1 від 27.08.2025), до якого долучено акт огляду інтернет-ресурсу від 11.09.2025 року.

Міністерством юстиції України листом від 28 серпня 2025 року № 4619/9 «Щодо направлення документів» направлено до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для розгляду та вжиття відповідних заходів лист Служби безпеки України від 25 серпня 2025 року № 5/1-1176 (вх. № № 147219-8-25, № 147236-8-25 від 26 серпня 2025 року) щодо заборони діяльності Всеукраїнської громадської організації «Доста Україна».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об'єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.

Відповідно до статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств.

Здійснення цих свобод, оскільки вони пов'язані з обов'язками і відповідальністю, можуть підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду.

Положеннями статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Приписами абзацу 1,2 пункту 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №228 визначено, що Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства та державну політику у сфері запобігання неплатоспроможності боржників, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі - виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, з питань утримання військовополонених; у сфері міжнародного правового співробітництва у цивільних і кримінальних справах; у сфері захисту інтересів України в Європейському суді з прав людини під час розгляду справ про порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, координації виконання його рішень, а також інформування Комітету міністрів Ради Європи про хід виконання рішень Європейського суду з прав людини; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації; забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції.

Відповідно до положень п.14 ч.1 ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV суб'єктом державної реєстрації є Міністерство юстиції України безпосередньо та/або через утворені ним територіальні органи - у разі державної реєстрації громадських формувань, символіки громадських формувань, відомостей про дату початку обліку/дату припинення обліку часток товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю в обліковій системі часток, що ведеться Центральним депозитарієм цінних паперів (далі - облікова система часток), та пов'язаних із цим змін згідно з вимогами цього Закону.

Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань визначає Закон України від 22 березня 2012 року № 4572-VI "Про громадські об'єднання".

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про громадські об'єднання" громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Обмеження щодо утворення і діяльності громадських об'єднань визначені статтею 4 Закону України "Про громадські об'єднання", згідно із якою утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду російської імперської політики та її символіки, комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, порушення рівноправності громадян залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками; поширення відомостей, що містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього конфлікту, громадянського конфлікту, громадянської війни, заперечення тимчасової окупації частини території України; пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну, забороняються.

Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань.

Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Громадським об'єднанням не можуть надаватися владні повноваження, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 25 Закону України "Про громадські об'єднання" припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється:

1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації;

2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Припинення діяльності громадського об'єднання відбувається в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Отже, припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється або за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації або ж за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Заборона громадського об'єднання здійснюється з підстав, визначених статтею 28 Закону України "Про громадські об'єднання", відповідно до положень якої громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Справа про заборону громадського об'єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

У разі прийняття рішення про заборону громадського об'єднання майно, кошти та інші активи громадського об'єднання за рішенням суду спрямовуються до державного бюджету.

Інші підстави для заборони діяльності громадського об'єднання, крім зазначених у частині першій цієї статті, не допускаються.

Як встановлено судом, до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надійшов лист Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України від 25.08.2025 року № 5/1-1176 щодо здійснення заходів відповідно до статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання» про заборону громадського об'єднання - громадської організації «Доста Україна».

Так, відповідно до вказаного листа у ході здійснення контррозвідувальних заходів із протидії розвідувально-підривній діяльності російської федерації проти України у поле зору Департаменту потрапила Всеукраїнська громадська організація «Доста Україна», функціонери якої створюють реальні загрози інтересам національної безпеки України, причетні до дестабілізації суспільно-політичної ситуації в державі, підриву її безпеки, перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, незаконного захоплення органів державної влади тощо. Протягом 2017-2021 років організація проводила агресивну інформаційну діяльність через соціальні мережі, використовуючи наявні соціально-економічні проблеми, шляхом надання їм широкого громадського розголосу, а також демонстрації заходів т.зв. «боротьби із ними», які в переважній більшості носили фіктивний характер та мали на меті рекламу організації. На даний час, членами ВГО «Доста Україна» в інформаційному просторі публікуються дописи та відеоматеріали. спрямовані на дискредитацію державної оборонної політики, зокрема мобілізаційних заходів, прийнятих рішень щодо збройного захисту суверенітету, територіальної цілісності та надання відсічі військовій агресії російської федерації. Фактична діяльність ВГО «Доста Україна» носить виражену антиукраїнську позицію, яка активно використовується окремими проросійськими інформаційними пропагандистськими структурами під час реалізації ними спеціальних інформаційних акцій, спрямованих на підрив авторитету органів державної влади України та створення негативного іміджу нашої держави на міжнародній арені, що безпосередньо завдає шкоди національний безпеці у питаннях взаємодії з міжнародними партнерами в умовах військової агресії рф. Керівник та співзасновник ВГО «Доста Україна» - громадянин України ОСОБА_1 засуджений за ч.1 ст. 286 та ч.З ст. 135 КК України до 6 років позбавлення волі та в даний час відбуває покарання, в зв'язку з чим фактично участі в діяльності ВГО «Доста України» не приймає. Інші співзасновники ВІ О «Доста Україна» - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець М.Ужгород, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець с.Дусино Свалявського району Закарпатської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ) самоусунулись від управління та діяльності громадської організації, тривалий час перебуваючи за кордоном. ОСОБА_2 виїхав за межі України 06.06.2020, ОСОБА_3 - 02.06.2023. На цьому фоні роль ситуативного центру у громадському об'єднанні перейшла до Вінницького відокремленого підрозділу ГО «Доста Україна» (ЄДРПОУ 44136305. Вінницька область. с. Павлівка, вул. Миру, 121, керівник - ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ), члени якого в умовах воєнного стану зосередилися на створенні антиукраїнського інформаційного контенту, який активно поширюється в ЗМІ рф. Дані матеріали містять антимобілізаційну риторику, налаштовують громадськість на протидію статутній діяльності співробітників ТЦК та СП, акцентують увагу на нібито їх незаконних діях, порушеннях прав людей тощо. Закликають до проведення акції громадської непокори та блокування адмінбудівель ТЦК та СП для перешкоджання призову до лав Сил Оборони України.

Відповідно до вказаного листа, на початку квітня 2024 року у м. Дунаївці Хмельницької області представники ГО «Доста Україна», перебуваючи в приміщенні місцевого ТЦК та СП, відкрито перешкоджали роботі співробітників установи, чинили опір законним вимогам представників правоохоронних органів. 12.04.2024 Національною поліцією України за вказаним фактом розпочато кримінальне провадження за ч.2 ст. 296 КК України (Хуліганство). 07.04.2025 група із близько 10 осіб на чолі із керівником Вінницького відокремленого підрозділу ГО «Доста Україна» ОСОБА_4 та активістом даної організації ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , провели у м. Чернівці акцію протесту радикального характеру у формі блокування адмінприміщення ТЦК та СП у Чернівецькій області з вимогою до співробітників держустанови вчинити незаконні дії - звільнити затриманих осіб, що перебували у розшуку ТЦК та СП. Під час масового заходу група осіб незаконно проникла на територію режимного об'єкту Об'єднаного обласного центру мобілізації (ООЦМ) шляхом пошкодження вхідних воріт. Надалі були вчиненні хуліганські дії, у результаті яких робота «ООЦМ» була заблокована. При цьому, ОСОБА_4 на власній сторінці у соціальній мережі «Фейсбук» вела прямий ефір та закликала підписників долучатися до протиправних дій. Надалі, відео усіх подій, території режимного об'єкту та військовослужбовців було викладене у вільний доступ мережі Інтернет. За фактом грубого порушення громадського порядку, 07.04.20205 ГУ НП у Чернівецькій області розпочато кримінальне провадження № 12025262020001230 за ч.2 ст. 296 КК України (Хуліганство). Причетних до протиправних дій осіб було затримано співробітниками Національної поліції та доставлено до відділу превенції Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області, куди також прибули інші активісти ГО «Доста Україна», зокрема ОСОБА_4 . При цьому, остання, перебуваючи біля вказаної держустанови, вчиняла дії з блокування роботи органів правопорядку шляхом перешкоджання виїзду службового автотранспорту. Вела себе агресивно та зухвало, висловлювалася нецензурною лайкою, принижувала честь га гідність представників правоохоронних органів. На законні вимоги припинити протиправні дії. ОСОБА_4 не реагувала, продовжуючи правопорушення та знімаючи подію на камеру власного мобільного телефону. Чинячи активний опір, нанесла співробітнику Національної поліції тілесні ушкодження. За вказаним фактом 07.04.2025 ГУ НП у Чернівецькій області розпочато кримінальне провадження № 12025262020001230 за ч.2 ст.342 КК України (Опір працівнику правоохоронного органу під час виконання ним службових обов'язків). 07.05.2025 у м. Гайсин Вінницької області представниками ВГО «Доста Україна» у кількості 3 осіб на чолі з ОСОБА_5 спровоковано конфлікт зі співробітником ІНФОРМАЦІЯ_6 з приводу начебто незаконного затримання у м. Вінниця прихильника організації. Надалі відповідний відеоматеріал із засудженням мобілізаційних заходів ТЦК та СП було поширено в Інтернет мережі. 01.08.2025 у м. Вінниця представниця Вінницького відокремленого підрозділу ГО «Доста Україна» ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 була однією з найбільш активних учасників масових (близько 80 осіб) протиправних дій у формі блокування діяльності ІНФОРМАЦІЯ_8 , метою яких було перешкоджання статутній діяльності держустанови. Учасники заходу пошкодили ворота установи, намагались силою захопити її адмінбудівлю. При цьому, ОСОБА_7 здійснювала онлайн відеотрансляцію з місця події, під час якої закликала громадян приєднуватися до захоплення держустанови та «визволення» людей (у подальшому численні пропагандистські ЗМІ рф розмістили на власних шпальтах дані відеоматеріали із коментарями дискредитуючого керівництво України характеру). За вказаним фактом 02.08.2025 ГУНП у Вінницькій області розпочато кримінальне провадження №12025020010001124 за ст. 341 КК України (Захоплення державних або громадських будівель чи споруд). Управлінням СБ України у Вінницькій області 02.08.2025 розпочато кримінальні провадження № 22025020000000137 за ст. 114-1 КК України (Перешкоджання законній діяльності ЗС України та інших військових формувань) та №22025020000000138 за ст. 1 14-2 КК України (Несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення ЗС України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене у умовах воєнного або надзвичайного стану).Усі наведені події, учасниками яких були члени ГО «Доста України», використовуються останніми для створення інформаційних прецедентів у руслі наративів росгіропаганди та уяви у споживачів інформаційного продукту про нібито відсутність в Україні будь-якого правового поля. Наголошують на незаконності чинної Конституції України, нелегітимності усіх державних органів, в т.ч. ТЦК та СП та необов'язковості виконання їх рішень. З метою дискредитації України на міжнародній арені поширюють т.зв «відкриті звернення» до іноземних та міжнародних інституцій, де наголошують на нібито відсутності правосуб'єктності в українських державних органів, органів місцевого самоврядування, судової системи та правоохоронних структур.

Відтак, відповідно до листа Департаменту захисту національної державності, вказана громадська організація своєю системною деструктивною інформаційною діяльністю сприяє спеціальним інформаційно- психологічним операціям спецслужб російської федерації з маніпулювання масовою та індивідуальною свідомістю і метою формування вигідних для російської влади соціальних установок та суспільних цінностей, впливу на мотивацію та поведінку споживачів інформації. Таким чином, дії представників організації створюють реальні та потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяють терористичній діяльності держави- агресора в Україні, порушують права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства та держави.

На підтвердження вказаних відомостей до листа Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України «Щодо заборони діяльності громадського об'єднання» від 25.08.2025 року № 5/1-1176 долучено Акт огляду інтернет-ресурсу, копія якого наявна в матеріалах адміністративної справи.

Крім того, як вже встановлено судом, в доповнення до листа № 5/1-1176 від 25.08.2025 року Департамент захисту національної державності надіслав лист щодо заборони діяльності громадського об'єднання від 18.09.2025 року № 5/1-1510, до якого в якості додатку долучено Акт огляду інтернет-ресурсу від 11.09.2025 року.

Відповідно до Закону України від 12.05.2015 року №389-VIII, «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Суд зазначає, що при вирішенні даного спору потрібно взяти до уваги введення військового стану в Україні та пряму військового агресію з боку рф.

Враховуючи, що в діях відповідача виявлено ознаки порушення вимог законодавства щодо діяльності громадських організацій, діяльність такої громадської організації суперечить вимогам ст. 4 Закону України «Про громадські об'єднання» та спрямована на підрив безпеки держави, носить виключно деструктивний характер, підсилює інформаційний простір, спрямований проти інтересів України, створюють підґрунтя для вчинення дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, суд прийшов висновку, що позовні вимоги про заборону діяльності громадської організації підлягають задоволенню.

В той же час, на переконання суду, заборона діяльності вказаної громадської організації в умовах повномасштабних воєнних дій та інформаційно-психологічних операцій з боку держави-агресора є пропорційним заходом, адже здійснюється в інтересах національної безпеки, для забезпечення стабільності в країні, та спрямоване на захист демократичного суспільства та прав і свобод громадян.

Відтак, позовні вимоги про заборону діяльності громадського об'єднання - громадської організації «Доста Україна» слід задовольнити.

Крім того, оскільки суд дійшов висновку про заборону діяльності основної громадської організації «Доста України», слід заборонити діяльність усіх місцевих осередків без статусу юридичної особи, легалізованих відповідно до ЗУ «Про об'єднання громадян», а саме:

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Хмельницькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498650 (ЄДРПОУ 42887570);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Чернівецькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498654 (ЄДРПОУ 42887586);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Волинській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498649 (ЄДРПОУ 42887565);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Вінницькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1514907 (ЄДРПОУ 44136305);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Харківській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1514909 (ЄДРПОУ 44100352);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Полтавській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522508 (ЄДРПОУ 44515041);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Житомирській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522505 (ЄДРПОУ 44601528);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Київській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522504 (ЄДРПОУ 44542625);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Луганській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522506 (ЄДРПОУ 44591672).

В той же час, щодо позовних вимог про покладення виконання функцій ліквідаційної комісії (ліквідатора) на орган управління юридичної особи та повідомлення про це орган, що здійснює державну реєстрацію - Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Згідно із частиною другою статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян (пункт 7); примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян (пункт 8).

Керуючись наданими суду повноваженнями при вирішенні справ даної категорії, суд вважає, що належним способом захисту, що відповідає об'єкту порушеного права, та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним, є заборона діяльності громадської організації «Доста України» та діяльності її відокремлених підрозділів.

Відтак, в задоволенні позовних вимог в частині покладення виконання функцій ліквідаційної комісії (ліквідатора) на орган управління юридичної особи та повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію суд відмовляє через їх необґрунтованість та суперечність повноваженням адміністративного суду, визначеним викладеними вище нормами.

З огляду на вищенаведене, позовні вимоги слід задовольнити частково.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (76018, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Грюнвальдська, буд. 11, код ЄДРПОУ 43316386) до громадської організації «Доста Україна» (89000, Закарпатська область, Ужгородський район, смт. Великий Березний, вул. Верховинська, буд. 19, код ЄДРПОУ 41125112), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Служба безпеки України (код ЄДРПОУ 00034074) про заборону та припинення діяльності громадського об'єднання - задовольнити частково.

2. Заборонити діяльність громадської організації «Доста Україна» (89000, Закарпатська область, Ужгородський район, смт. Великий Березний, вул. Верховинська, буд. 19, код ЄДРПОУ 41125112).

3. Заборонити діяльність відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи Громадської організації «Доста Україна» (89000, Закарпатська область, Ужгородський район, смт. Великий Березний, вул. Верховинська, буд. 19, код ЄДРПОУ 41125112), а саме:

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Хмельницькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498650 (ЄДРПОУ 42887570);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Чернівецькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498654 (ЄДРПОУ 42887586);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Волинській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1498649 (ЄДРПОУ 42887565);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Вінницькій області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1514907 (ЄДРПОУ 44136305);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Харківській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1514909 (ЄДРПОУ 44100352);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Полтавській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522508 (ЄДРПОУ 44515041);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Житомирській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522505 (ЄДРПОУ 44601528);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Київській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522504 (ЄДРПОУ 44542625);

- відокремленого підрозділу Громадської організації «Доста Україна» у Луганській області, номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань 1522506 (ЄДРПОУ 44591672).

3. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяН.Д. Маєцька