Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду
30 грудня 2025 року Справа №200/1263/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03.04.2025, яке набрало законної сили 17.09.2025, задоволеноьнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії.
Визнано протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) у відповідності до частини другої статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 21.08.2024.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 гривень.
Виконавчі листи не видавалися.
19.12.2025 позивач звернувся до суду з заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2024 по справі № 200/1263/25.
В обґрунтування заяви зазначає, що відповідач у своїх листах від 18.11.2025 та від 16.12.2025, наданих на скарги позивача щодо невиконання індексації, зробив перерахунок та виплатив позивачу пенсію в розмірі 21410,66 грн., розмір пенсії до перерахунку складав 21390,53 грн.
Тобто, розмір збільшення в результаті перерахунку склав 20,13 грн.
Так, в листі від 16.12.2025 відповідач стверджує, що ним проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки - 9118,81 грн, встановленого при призначенні пенсії, збільшеного на 1,14, на 1,197, на 1,0796.
В результаті проведеного перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні становить 13433,84 грн (9118,81грн х 1,14 х 1,197 х 1,0796), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить - 36665,52 грн (13433,84 грн х 2,72934 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Розмір пенсії з 21.08.2024 складає 21410,66 грн. Яким чином із заробітної плати 36665,52 грн. розраховано такий розмір пенсії 21410,66 грн., відповідач не пояснює та розрахунку не надає.
На веб-порталі ПФУ позивач знайшов розпорядження про призначення/перерахунок пенсії від 23.10.2025, з якого вбачається, що розмір пенсії відповідно до ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 36665,52 грн.) складає 29332.42 грн. З урахуванням обмеження розміру пенсії її максимальним розміром, який становить 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб (23610 грн.), розмір пенсії після перерахунку повинен становити 23610 грн.
Однак, в цьому розпорядженні міститься обмеження в індексації пенсії з 01.03.2024 і його сума становить -7921.76 грн. В даному випадку відповідач не надав позивачу повного розрахунку перерахованої пенсії, а саме: не надав повного розрахунку пенсійної виплати з 01.03.2022 з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки - 9118,81грн, встановленого при призначенні пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 не надав повного розрахунку пенсійної виплати з 01.03.2023 з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки - 9118,81грн, встановленого при призначенні пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 не надав повного розрахунку пенсійної виплати з 01.03.2024 з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки - 9118,81грн, встановленого при призначенні пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796.
Станом на 01.03.2022 в результаті проведеного перерахунку по індексації мої пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні повинен становити 10395,44 грн (9118,81грн х 1,14) середньомісячний заробіток для обчислення пенсії повинен становити - 28372,69 грн (10395,44грн х 2,72934 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2022 повинен становити відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 22698,15 грн. (28372,69 х 0,8).
Станом на 01.03.2023 в результаті послідовно проведеного перерахунку по індексації мої пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні повинен становити 12443,34 грн (10395,44 грн х 1,197) середньомісячний заробіток для обчислення пенсії повинен становити - 33962,11 грн (12443,34 грн х 2,72934 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 01.03.2023 повинен становити відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 27169,68 грн. (33962,11 х 0,8). Тобто, вже при проведенні індексації станом на 01.03.2023 розмір проіндексованої пенсії перевищував максимальний розмір пенсії 23610 грн.
Постанова Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та Постанова Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» не містять жодних обмежень щодо граничного максимального розміру індексації.
Однак, відповідач свавільно до індексацій пенсії, проведених станом на 01.03.2022 та на 01.03.2023 застосував обмеження, не встановлені ніяким нормативним актом, тобто фактично звів індексацію нанівець, не надавши ані розрахунків, ані пояснень. Обмеження щодо розміру індексації встановлені п. 3 Постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», відповідно до якого розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Однак, ці обмеження можуть застосуватись тільки до суми індексації за 2024 рік (станом на 01.03.2024), не можуть стосуватись раніш проведених індексацій за 2022 та 2023 роки, і в будь-якому разі в моєму випадку розмір індексації в 2024 році мав би становити ці самі 1500 грн. Але відповідач проіндексував пенсію на 20 грн. за 3 роки незрозуміло як, порушивши всі нормативні акти. Незрозуміло, куди поділись суми індексації пенсії станом на 01.03.2022 та на 01.03.2023, і чому встановлено обмеження в індексації пенсії -7921,76 грн.
Ухвалою суду від 22.12.2025 прийнято та призначено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку письмового провадження на 30.12.2025. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області 5-денний строк з дня отримання цієї ухвали для подання заперечення щодо поданої заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (за наявності). Зобов'язано відповідача надати докази виконання рішення суду від 03.04.2025, а саме повного розрахунку пенсійної виплати з 01.03.2022 з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки - 9118,81грн, встановленого при призначенні пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14; повного розрахунку пенсійної виплати з 01.03.2023 з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки - 9118,81грн, встановленого при призначенні пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197; повного розрахунку пенсійної виплати з 01.03.2024 з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки - 9118,81грн, встановленого при призначенні пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796.
30.12.2025 відповідачем надано заперечення на заяву про встановлення судового контролю в яких зазначає наступне.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було переглянуто виконання рішення суду та повторно проведено перерахунок пенсії з 21.08.2024 відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058 шляхом Документ сформований в системі «Електронний суд» 30.12.2025 3 послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача (за 2018-2020 роки) в розмірі - 9118,81 на коефіцієнт збільшення 1,14, 1,197, 1,0796 без застосування обмеження індексації з 01.03.2024 в сумі 7921,76 грн. У ході виконання перерахунку пенсії з 21.08.2024: - визначено розмір збільшеного показника середньої заробітної плати: 13433,84 грн (9118,81 х 1,14 х 1,197 х 1,0796); - обчислено середньомісячний заробіток: 36665,52 грн (13433,84 х 2,72934 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення); - коефіцієнт стажу - 0,45083; - розмір пенсії за віком (ст.27) (36665,52 х 0,45083) - 16529,92 грн; - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 10 років) - 236,10 грн; - загальний розмір пенсії - 16766,02 грн; - пенсія по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 36665,52 грн.) - 29332,42 грн; - розмір пенсії з надбавками - 29332,42 грн; - максимальний розмір пенсії - 23610,00 грн.
Таким чином, розмір пенсії до виконання рішення суду станом на 21.08.2024 складав - 20245,66 грн, внаслідок проведеного перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії ОСОБА_1 з 21.08.2024 збільшився до 29332,42 грн та максимальний розмір пенсії склав - 23610,00 грн.
Щодо обмеження індексації пенсії, Головне управління зазначає наступне.
Позовними вимогами у справі № 200/1263/25 було:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення з 21 серпня 2024 року індексації пенсії Позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796;
- зобов'язати відповідача здійснити з 21 серпня 2024 року індексацію пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796, у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 21 серпня 2024 року.
Головне управління звертає увагу Шановного суду на те, що обмеження індексації пенсії не було предметом розгляду справи № 200/1263/25. Суд у рішенні від 03.04.2025 у справі № 200/1263/25 не вивчав законність або порядок застосування обмежень щодо індексації пенсійних виплат, а фокусувався на інших питаннях, що стосуються пенсійних нарахувань чи перерахунків за іншими нормами. Отже, Головне управління вважає, що питання обмежень - це інша справа, яка має розглядатися окремо. Таким чином, Головне управління в межах своїх повноважень виконало можливі та залежні від нього дії, спрямовані на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі № 200/1263/25.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 5 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої ч. 5 ст. 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Постанова суду апеляційної інстанції за результатами перегляду ухвали є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судом встановлено, що рішенням суду від 03.04.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 21.08.2024.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання рішення суду від проведено індексацію та перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 21.08.2024 у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796, що підтверджується рішенням № 057350004372.
У ході виконання перерахунку пенсії з 21.08.2024:
- визначено розмір збільшеного показника середньої заробітної плати: 13433,84 грн (9118,81 х 1,14 х 1,197 х 1,0796);
- обчислено середньомісячний заробіток: 36665,52 грн (13433,84 х 2,72934 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення);
- коефіцієнт стажу - 0,45083;
- розмір пенсії за віком (ст.27) (36665,52 х 0,45083) - 16529,92 грн;
- доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 10 років) - 236,10 грн;
- загальний розмір пенсії - 16766,02 грн;
- пенсія по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 36665,52 грн.) - 29332,42 грн; - розмір пенсії з надбавками - 29332,42 грн;
- максимальний розмір пенсії - 23610,00 грн.
Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону №1058 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з ст. 7 Закону України від 19.11.2024 №4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року установлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в розмірі 2361 гривня.
Таким чином, розмір пенсії до виконання рішення суду станом на 21.08.2024 складав - 20245,66 грн, внаслідок проведеного перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії ОСОБА_1 з 21.08.2024 збільшився до 29332,42 грн та максимальний розмір пенсії склав - 23610,00 грн.
Позивач вважає, що відповідач при здійснені перерахунку його пенсії на виконання рішення суду у даній справі, не правильно нарахував пенсію, та протиправно застосував обмеження індексації у сумі 7921,76 грн.
З рішення № 057350004372 вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області застосовує обмеження індексації в розмірі 7921,76 грн.
Відповідач вказує, що таке обмеження пов'язане з тим, що у 2023-2025 роках уряд встановив тимчасове обмеження на розмір індексації в 1500 грн, а тому незалежно від розрахованого відсотка зростання, пенсія не може збільшитися більш ніж на 1500 гривень.
Так, предметом спору у справі №200/1263/25 було оскарження дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.
Статтею 382 КАС України передбачений судовий контроль за виконанням судових рішень в межах задоволених позовних вимог та відповідний порядок не розповсюджує свою дію на правовідносини, які хоча і виникли під час виконання судового рішення, однак фактично стосується питань, які не були предметом судового розгляду.
Суд зазначає, що питання щодо протиправності обмеження розміру індексації розміром 1500 грн не було предметом судового розгляду.
Таким чином, застосоване відповідачем обмеження індексації в розмірі 7921,76 грн, після проведеного перерахунку на виконання рішення суду, є новими правовідносинами та в разі незгода позивача із застосування відповідачем такого обмеження, підлягають судовому захисту шляхом звернення до суду з відповідним позовом, а не у порядку здійснення судового контролю за виконанням рішення суду в даній справі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 03.04.2025 у справі № 200/1263/25.
Керуючись ст.ст.243, 248, 382, 382-1 КАС України, суд -
Відмовити в задоволені заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.04.2025 у справі № 200/1263/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Повний текст ухвали складено і підписано 30.12.2025.
Суддя І.Г. Аляб'єв