Ухвала від 29.12.2025 по справі 200/4794/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення

29 грудня 2025 року Справа №200/4794/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду від 01.10.2024 у справі №200/4794/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд (з урахуванням уточненої позовної заяви):

- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування страхових виплат щодо ОСОБА_1 з 01.05.2017;

- зобов'язати відповідача відновити нарахування страхових виплат та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01.05.2017.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2024, залишеним без змін, постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09.12.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати страхових виплат щодо ОСОБА_1 з 01.05.2017.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування страхових виплат та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01.05.2017.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

У справі видано виконавчі листи 12.12.2024.

23.06.2025 представник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, зазначивши, що відповідач відмовляє у виплаті заборгованості щомісячних страхових виплат та рішення суду не виконано в повному обсязі, тому є правові підстави для встановлення судового контролю за його виконанням та зобов'язання відповідача у місячний строк подати звіт про виконання рішення суду до Донецького окружного адміністративного суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2025 розгляд заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №200/4794/25 вирішено здійснювати в порядку письмового провадження. Запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області в п'ятиденний строк з моменту отримання цієї ухвали суду надати письмові пояснення щодо заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та докази повного виконання рішення суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.07.2025 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №200/4794/24. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2024 в адміністративній справі № 200/4794/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у строк до 11.09.2025 подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2024 в адміністративній справі №200/4794/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.08.2025, залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2025, заяву представника ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду від 01.10.2024 у справі № 200/4794/24 задоволено. Змінено спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2024 у справі № 200/4794/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01.05.2017, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період з 01.05.2017 по 30.11.2024 у розмірі 490 691 (чотириста дев'яносто тисяч шістсот дев'яносто одна) грн. 75 коп.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.09.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2024 по справі №200/4794/24. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2024 по справі №200/4794/24 у три місяці з дня отримання даної ухвали суду, та зобов'язати відповідача надати до суду підтвердження вчинення активних дій, спрямованих на виконання судового рішення, доказів, які б свідчили про вчинення всіх необхідних і можливих дій, спрямованих на виконання вказаного судового рішення в частині виплати нарахованих позивачу коштів, зокрема, порушення питання щодо зміни розміру нарахованих страхових виплат за рішенням суду та виділення бюджетних коштів на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, в тому числі, задля можливості фінансування виплати здійснених позивачу нарахувань.

18.12.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено, що рішення виконано відповідачем в межах своїх повноважень. Вказано, що виплата заборгованості зі щомісячних страхових виплат за період з 01.05.2017 по 28.02.2021 в сумі 191 223,62 грн, за період з 01.03.2021 по 30.11.2024 в сумі 299 467,68 грн можлива виключно за рахунок коштів Державного бюджету України (ч. 2 ст. 72, ч. 1 ст. 73 Закону України №1058-ІV; ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України), оскільки використання власних коштів Пенсійного фонду України, що формуються за рахунок єдиного соціального внеску, на цю мету заборонено. Отже, нарахована ОСОБА_1 заборгованість зі щомісячних страхових виплат, на виконання рішення суду, має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету. Вказує, що додаткових коштів відповідачем на виконання рішень суду не виділялося. Крім того зазначено, що ГУ ПФУ в Донецькій області не є розпорядником коштів на виплату пенсій за рішенням суду та не може здійснювати жодних розпоряджень коштами.

Заперечень на звіт про виконання рішення суду позивачем/представником позивача надано не було.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд враховує наступне.

Частиною 1 статті 382 КАС України (в редакції на момент встановлення судового контролю у даній справі) було передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України (в редакції на момент встановлення судового контролю у даній справі), за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд також враховує, що 19.12.2024 набув чинності Закон України № 4094-IX від 21.11.2024 щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України, в тому числі, КАСУ, щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень.

Зокрема, КАС України доповнено ст.ст. 382-1, 382-2, 382-3 щодо судового контролю за виконанням судових рішень.

Згідно ч.ч. 1-3 ст. 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Статтею 382-2 КАС України передбачено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.ч. 1-6 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Таким чином, головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто, чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Із матеріалів справи встановлено, що Головним управлінням ПФУ в Донецькій області ОСОБА_1 поновлено щомісячні страхові виплати та виконано розрахунок заборгованості зі щомісячних страхових виплат за період з 01.05.2017 по 28.02.2021 в сумі 191 223,62 грн, за період з 01.03.2021 по 30.11.2024 в сумі 299 467,68 грн. Виплата зазначеної заборгованості можлива виключно за рахунок коштів Державного бюджету України (ч. 2 ст. 72, ч. 1 ст. 73 Закону України №1058-ІV; ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України). Використання власних коштів Пенсійного фонду України, що формуються за рахунок єдиного соціального внеску, на цю мету заборонено.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення суду ГУ ПФУ в Донецькій області виконано в частині поновлено щомісячних страхових виплат та проведено розрахунок заборгованості по щомісячним страховим виплатам.

Вказана сума різниці пенсії обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.

Разом з тим, рішення суду не виконано в повному обсязі, оскільки виплата заборгованості зі щомісячних страхових виплат за період з 01.05.2017 по 28.02.2021 в сумі 191 223,62 грн, за період з 01.03.2021 по 30.11.2024 в сумі 299 467,68 грн на загальну суму 490 691,30 грн не проведена.

Отже, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2024 у справі № 200/4794/24, на даний час відповідачем не виконано в частині виплати на користь ОСОБА_1 заборгованості зі щомісячних страхових виплат за період з 01.05.2017 по 28.02.2021 в сумі 191 223,62 грн, за період з 01.03.2021 по 30.11.2024 в сумі 299 467,68 грн на загальну суму 490 691,30 грн (копія розрахунку заборгованості зі щомісячних страхових виплат знаходяться в матеріалах справи) та позивачу не виплачено вказану суму.

В звіті про виконання рішення суду ГУ ПФУ в Донецькій області зауважено, що виплату даної суми позивачу не здійснено, оскільки кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Тобто, у звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає, що фактично, у повному обсязі виконати судове рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету на виконання судових рішень.

Матеріалами справи підтверджується факт здійснення відповідного нарахування позивачу заборгованості зі щомісячних страхових виплат на виконання судового рішення від 01.10.2024 у справі № 200/4794/24, проте ГУ ПФУ в Донецькій області рішення суду виконало лише частково, оскільки доказів того, що сума заборгованості виплачена на даний час позивачу, матеріали справи не містять.

Під час розгляду поданого відповідачем звіту, судом враховується наступне.

Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Як зазначено судом вище, рішення суду у даній справи виконано лише частково, а саме у частині виплати заборгованості зі щомісячних страхових виплат залишається невиконаним.

Як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у поданих звітах, єдиною причиною, яка ускладнює виконання рішення суду у даній справі, є недостатнє фінансування державою зазначених виплат.

Отже, відсутність відповідного фінансування Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення у даній справі та є підставою для зміни способу і порядку виконання рішення суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.08.2025, залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2025, заяву представника ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду від 01.10.2024 у справі № 200/4794/24 задоволено. Змінено спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2024 у справі № 200/4794/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01.05.2017, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості по щомісячним страховим виплатам за період з 01.05.2017 по 30.11.2024 у розмірі 490 691 (чотириста дев'яносто тисяч шістсот дев'яносто одна) грн. 75 коп.

Таким чином, підстави для встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання рішення суду відстуні, з огляду на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 12.08.2025 про зміну способу і порядку виконання рішення суду.

Тож, суд вважає за можливе прийняти звіт про виконання судового рішення та припинити судовий контроль, оскільки ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.08.2025 змінено спосіб виконання рішення суду зі зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області виплатити позивачу заборгованість по щомісячним страховим виплатам на новий - шляхом стягнення заборгованості по щомісячним страховим виплатам у порядку ч.3 ст. 378 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 382-1, 382-2, 382-3, 382-9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіти Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.12.2025 про виконання судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2024 у справі № 200/4794/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Припинити судовий контроль, установлений згідно з ухвалою від Донецького окружного адміністративного суду від 11.07.2025 у справі №200/4794/24.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Т.В.Загацька