Рішення від 29.12.2025 по справі 200/6133/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2025 року Справа№200/6133/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач), звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач), в якому просить:

Визнати протиправним рішення №053130013526 від 19.06.2025 відповідача в частині неврахування до трудового (страхового) стажу для призначення пенсії позивачу періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу пенсію за віком з 23.06.2025 з врахуванням до трудового (страхового) стажу періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції (07 років 09 місяців 07 днів) на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, згідно наданих документів.

Ухвалою суду від 18.08.2025 по справі було відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ч.5 ст.262 КАС України. Відповідачу запропоновано в 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на адміністративний позов.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що дії відповідача є неправомірними та протиправними, та полягають у невизнанні за позивачем права на врахування пільгової вислуги років - один місяць служби за три за час участі в АТО/ООС до загального трудового стажу, що призвело до недонарахування позивачу суми пенсії в повному обсязі.

Під час розгляду справи до суду надійшов відзив по справі від представника відповідача, в якому зазначено, що 06.06.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно з п.4 ч.1 ст.115 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності відповідно до Порядку приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановленого Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (зі змінами) (далі - Порядок) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.

Позивач є отримувачем пенсії за віком призначеної відповідно до п.4 ст.115 Закону №1058.

За результатом розгляду заяви від 06.06.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області 13.06.2025 прийнято рішення № 053130013526 про призначення позивачу пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058 з 23.06.2025.

У зв'язку з цим, відповідач просить суд залучити в якості другого відповідача по справі Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ЄДРПОУ 21108013, вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська обл., 40009).

Ухвалою суду від 20.10.2025 залучено до участі у справі №200/6133/25 в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013). Надано час на подання відзиву по суті справи.

До суду надійшов відзив по справі від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якому вказано, що зарахування до страхового стажу безпосередньої участі в антитерористичній операції (07 років 09 місяців 07 днів) на пільгових умовах в розмірі один місяць служби за три місяці, не передбачено чинним законодавством.

Дослідивши докази, суд встановив наступне.

06.06.2025 позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно з п.4 ч.1 ст.115 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).

Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності відповідно до Порядку приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановленого Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (зі змінами) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.

ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV( далі- Закон №1058) з 23.06.2025. Відповідно наданих документів страховий стаж становить 37 років 00 місяців 10 днів.

Відповідно до довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агрессії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення від 29.09.2020 № 119, позивач в період з 20.07.2018 по 11.11.2018 , з 20.11.2018 по 02.06.2019, з 02.07.2019 по 11.11.2019, з 14.12.2019 по 21.06.2020, з 29.07.2020 по 25.09.2020 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів м. Сєвєродонецьк, Луганської області.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно зараховано до страхового стажу проходження військової служби в період бойових дій без урахування кратності. Обґрунтовуючи свою позицію позивач посилається на п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058-VI та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яке затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі Положення №530).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058 військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.

Статтею 24 Закону № 1058 передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно зі ст.57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII) військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до п.11 ст.11 Закону № 1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов'язок і військову службу".

Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій (абзац п'ятий статті 1 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Як вже було зазначено, відповідно до абз.2 п.1 ст.8 Закону № 2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 17-1 Закону №2262-XII також передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 17.07.1992 прийняв постанову № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Порядок № 393), п.3 якого становлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абз.1 п.1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.

Варто зауважити, що п.3 Порядку № 393 до 19.02.2022 був викладений у такій редакції: до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абз.1 п.1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.

Однак, Кабінет Міністрів України постановою від 16.02.2022 № 119 (набрала чинності 19.02.2022) вніс зміни до згаданого пункту, внаслідок чого пільгове обчислення календарної вислуги можливе тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.06.2025 по справі №360/665/24.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням того, що на момент звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії (27.11.2024) п.3 Порядку № 393 діяв у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, суд вважає, що періоди проходження військової служби під час особливого періоду та воєнного стану підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в календарному обчисленні, тобто повної кількості календарних днів, а не в кратному розмірі.

Посилання позивача на норми Положення № 530 суд не приймає до уваги, оскільки, згідно зі статтею 17-1 Закону № 2262-XII, це Положення спірні правовідносини не регулює.

Позивач також посилається на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, однак, це рішення ухвалено за інших фактичних обставин (позивач вже був отримувачем пенсії та звертався до пенсійних органів для перерахунку страхового стажу для обчислення пенсії і таке звернення було до 19.02.2022, тобто, до зміни правового регулювання).

Підсумовуючи вищевикладене, суд доходить до висновку, що відповідачем вірно здійснено розрахунок пільгового стажу позивача та обґрунтовано відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

При цьому, суд звертає увагу, що позивач не оскаржує незарахування до його страхового стажу інших періодів періоди роботи, окрім періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції (07 років 09 місяців 07 днів), тобто зазначені інші періоди не є предметом розгляду у даній справі.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази, які є у справі, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.2, 72-90, 139, 242-246, 250, 255, 257-262, 293-295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Судове рішення складене 29.12.2025.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Шинкарьова