29 грудня 2025 рокуСправа №160/18048/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Ніколайчук С.В.
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України (01133, Київська область, м. Київ, вул. Госпітальна, 16, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання незаконним протоколу та зобов'язання вчинити певні дії
20 червня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, в якій просить:
- визнати незаконним протокол Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 04.03.2025 № 2025-0304-0945 щодо залишення без змін постанови про причинний зв'язок захворювань за свідоцтвом про хворобу військово лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 від 22.04.2024 № 1809 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 );
- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України скасувати постанову про причинний зв'язок захворювань за свідоцтвом про хворобу військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 від 22.04.2024 № 1809 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) та визнати: «Цукровий діабет І тип, тяжкого ступеню, в стадії субкомпенсації. Діабетична полінеропатія сенсо-моторна форма, діабетична гепатопатія. Діабетична мікроангіопатія нижніх кінцівок, хронічна ішемія 1 ст. нижніх кінцівок Захворювання, ТАК, пов'язані з захистом Батьківщини».
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 30.09.2022 року ОСОБА_1 був призваний на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_2 під час мобілізації на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/22 «Про загальну мобілізацію» до військової частини НОМЕР_3 . Відповідно до відомостей зазначених у військовому квитку виданого ОСОБА_1 серія НОМЕР_4 сторінка 6 п. 13 зазначено, що 26.09.2022 медичною комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 за графою - ст.- розкладу хвороб Наказу № 402 від 17.08.2008 визнаний придатним до військової служби. Тобто під час медичного огляду ОСОБА_1 не встановлено жодних захворювань та останній до призову на військову службу під час мобілізації був здоровим.
Погіршення стану здоров'я відбулось після безпосередньої участі при здійсненні заходів необхідних для захисту територіальної цілісності України проти агресії Російської Федерації (Додаток 6 видана командиром військової частини НОМЕР_3 № 560 від 27.03.2024) та перебуваючи безпосередньо в районах виконання бойових завдань (наказ командира військової частини НОМЕР_5 № 1024 від 29.12.2023 та № 67 від 22.01.2024).
Погіршення стану здоров'я спричинило визнання останнього тимчасово непридатним до військової служби (свідоцтво про хворобу від 22.04.2024 № 1809). В період проходження військової служби ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, що підтверджується довідкою виданою командиром військової частини НОМЕР_3 № 560 від 27.03.2024. Згідно довідки зазначається, що ОСОБА_1 приймав участь у заходах з 26.01.2023 по 09.03.2023. Також згідно із витягів з наказів командира Військової частини НОМЕР_3 № 43 від 17.02.2023, № 94 від 15.04.2023, наказу командира Військової частини НОМЕР_5 № 1024 від 29.12.2023 ОСОБА_1 перебував в районах виконання завдань необхідних для безпосередньої участі у бойових діях для надання відсічі збройній агресії.
Таким чином на думку представника позивача, що захворювання виявлене у ОСОБА_1 виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, тобто пов'язане з захистом Батьківщини. Позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою від 24 червня 2025 року суд відкрив провадження в цій адміністративній справі, призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Копія ухвали від 24 червня 2025 року отримана представником відповідача, проте станом на день прийняття рішення відповідач правом на надання відзиву не скористався.
В силу ч. 4 ст. 124, ч. 8 ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.
Відповідач, на виконання ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, не надіслав до суду письмового відзиву на адміністративний позов та не повідомив про поважність причин ненадання відзиву.
Відповідно до ч. 6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_6 .
Позивач 30.09.2022 року на виконання вимог Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» був призваний ІНФОРМАЦІЯ_2 на військову службу під час мобілізації.
Проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_3 в період часу з 30.09.2022 по 01.11.2023.
В подальшому переведений до Військової частини НОМЕР_7 , де проходив військову службу з 02.11.2023 по 27.12.2023.
28.12.2023 року переведений до Військової частини НОМЕР_5 та в подальшому командиром Військової частини НОМЕР_5 винесено наказ (по стройовій частині) про зарахування до списків особового складу ОСОБА_1 та призначення на посаду водія.
Під час проходження військової служби у складі Військової частини НОМЕР_5 та здійснення заходів необхідних для надання відсічі збройній агресії з боку РФ, 23.01.2024 внаслідок порушення стану здоров'я ОСОБА_1 був госпіталізований до КНП «Міська клінічна лікарня № 2» Харківської міської ради, де перебував на лікуванні до 02.02.2024 та встановлено діагноз: «Цукровий діабет 1 тип, середньої важкості, стадія декомпенсації. Діабетична полінеропатія нижніх кінцівок, хронічна сенсо-моторна форма. Дисметаболічна дисліпідемія. Стан після часткової резекції підшлункової залози».
В подальшому 15.02.2024 госпіталізований до КП «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І.І. Мечникова». ОСОБА_1 було діагностовано: «Цукровий діабет І тип, середнього ступеню важкості, в стадії декомпенсації при надходженні, субкомпенсований при виписці. Діабетична полінейропатія сенсо-моторна форма. Діабетична гепатопатіяю Діабетична мікроангіопатія н/к, хронічна ішемія 1 ст. нижніх кінцівок. Хронічний мезотимпаніт, стадія загострення».
28.02.2024 року за направлення командира Військової частини НОМЕР_5 ОСОБА_1 був спрямований до госпітальної військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_2 . 22.04.2024 року військово-лікарською комісією в/ч НОМЕР_2 складено свідоцтво про хворобу № 1809, яке 11.05.2024 затверджене 20 регіональною військово-лікарською комісією.
Згідно із постановою під час медичного огляду у ОСОБА_1 було встановлено: «Цукровий діабет І тип, тяжкого ступеню, в стадії субкомпенсації. Діабетична полінеропатія сенсо-моторна форма, діабетична гепатопатія. Діабетична мікроангіопатія нижніх кінцівок, хронічна ішемія 1 ст. нижніх кінцівок. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. На підставі ст. 13 «Д» графи ІІ Рокладу хвороб непридатний до військової служби з переоглядом через 6 місяців».
Не погодившись з постановою військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_2 в частині встановлення причинного зв'язку захворювання ОСОБА_1 , а саме: пов'язаного з проходженням військової служби, як таким, що не ґрунтують на вимогах Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/ 15800, останній звернувся з відповідною скаргою до 20 Регіональної військово-лікарської комісії.
08.10.2024 протоколом 20 Регіональної військово-лікарської комісії № 3717 визначено, що постанова про причинний зв'язок захворювання у свідоцтві про хворобу № 1809 Військової частини НОМЕР_2 від 22.04.2024 прийнята обґрунтовано. Підстав для її відміни, скасування або прийняття іншої постанови не має.
Не погодившись з вказаними висновка про причинний зв'язок захворювань 22.10.2024 ОСОБА_1 звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України. 20.11.2024 року отримано лист з Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України відповідно до якого зазначається на необхідність надання Довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України (Додаток 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413) зі всіма періодами перебування ОСОБА_1 в зоні бойових дій.
В подальшому витребувано з Військової частини НОМЕР_3 витяги з наказів командира Військової частини НОМЕР_3 про вибуття ОСОБА_1 в райони виконання завдань та виведення з них.
Згідно із наказами ОСОБА_1 перебував в районі виконання завдань в період часу з 17.02.2023 по 09.03.2023, з 15.04.2023 по 18.08.2023. Також отримано довідку № 560 від 27.03.2024 про безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України у зв'язку з військовою агресією РФ проти України зазначається, що ОСОБА_1 приймав участь у заходах з 26.01.2023 по 09.03.2023.
Також повторно надано також витяг з наказу командира Військової частини НОМЕР_5 від 29.12.2023 № 1024 про вибуття ОСОБА_1 в район виконання завдань для забезпечення участі у бойових діях у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Також витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 22.01.2024 № 67 про вибуття ОСОБА_1 з району виконання завдання і забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на лікування. 04.03.2025 протоколом засідання військово-лікарської комісії Центральної військоволікарської комісії Збройних Сил України № 2025-0304-0945 визначено: «За результатами надісланих адвокатом Книш Т.Ю. копій медичних документів ОСОБА_1 повідомляється, що будь яких інших документів, які б послужили підставою для відміни, скасування, чи прийняття іншої постанови щодо встановлення причинного зв'язку його захворювання до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України не надано. Ураховуючи вищезазначене, постанова за протоколом засідання 20 РВЛК від 08.10.2024 № 3717 прийнята обґрунтовано, згідно вимог Положення про військоволікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 за № 402».
Представник позивача вважає незаконним протокол засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 04.03.2025 № 2025-0304-0945 про залишення без змін постанови військоволікарської комісії військової частини НОМЕР_2 про встановлення причинного зв'язку захворювання ОСОБА_1 , а саме пов'язаного з проходженням військової служби, та таким, що не ґрунтують на вимогах Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 та підлягає скасуванню, тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідачів, викладених в відзивах на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України «Про національну безпеку України».
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення № 402 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно із пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза -це медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 глави 1 розділу I Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія; ВЛК регіону.
Згідно із підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 Розділу 1 Положення № 402 ЦВЛК має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів службового (спеціального) розслідування, матеріалів дізнання, досудового розслідування, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі запиту оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу);архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати, у разі необхідності, головних медичних фахівців Збройних Сил України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи (за необхідності);надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та інших осіб; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.
Відповідно до підпункту 2.3.5 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Згідно із підпунктом 3.1. пункту 3 вказаного Положення медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
Підпунктом 3.3. пункту 3 передбачено, що особи, звільнені з військової служби, визнані непридатними до військової служби, можуть повторно оглядатися ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після обов'язкового обстеження у спеціалізованих закладах охорони здоров'я з метою підтвердження або зміни встановленого діагнозу. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського ТЦК та СП, про що вносить відповідний запис у реєстр ЕСОЗ. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатка 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатка 1 до цього Положення.
Підпунктом 3.8. пункту 3 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду. Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби. Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках. Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)» не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП. Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Отже, зміст вказаних норм дає підстави зробити висновок про те, що ЦВЛК є найвищим керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, який має повноваження розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Суд звертає у контексті цього увагу на постанову від 10.02.2022 у справі № 160/7153/20 у якій Верховний Суд наголосив, що перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність лише в межах дотримання процедури прийняття таких. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, надавати оцінки діагнозу позивача, у тому числі періоду виникнення захворювань, оскільки суд не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідності дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Аналогічного висновок зробив Верховний Суд у постановах від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, від 12.02.2021 у справі № 820/5570/16, від 26.02.2025 у справі №240/13173/22.
Також Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 зазначив, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Таким чином, суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження, а також визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв військовослужбовців і резервістів, призваних ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд не встановив порушення відповідачем процедури перегляду постанови ВЛК, оформленої свідоцтвом про хворобу військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_2 від 22.04.2024 № 1809 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат між сторонами зі сплати судового збору у даній справі не здійснюється.
Керуючись ст. 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України (01133, Київська область, м. Київ, вул. Госпітальна, 16, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання незаконним протоколу та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук