Рішення від 30.12.2025 по справі 120/1330/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

30 грудня 2025 р. Справа № 120/1330/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області № 1302378-2407-0221-UA05020270000044358 від 30.10.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 55583,20 грн, № 1302379-2407-0221-UA05020270000044358 від 30.10.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 88898,95 грн, № 0586110-2407-0221-UA05020270000044358 від 27.05.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 22 120,05 грн, № 0586111-2407-0221-UA05020270000044358 від 27.05.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 77 750,15 грн, № 1302380-2407-0221-UA05020270000044358 від 30.10.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 64 588,00 грн, № 1302377-2407-0221-UA05020270000044358 від 30.10.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 111595,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що нежитлові будівлі, на які нараховано податок, не є об'єктом оподаткування податком на майно, відмінне від земельної ділянки щодо нежитлової будівлі, оскільки приміщення, яке оподатковано, є нежитловим приміщенням сільськогосподарського призначення. Відтак, податковим органом не враховано, що на ці будівлі поширюється податкова пільга, яка передбачена пунктом “ж» пп.266.2.2 ст.266 ПКУ.

Ухвалою суду від 05.02.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи .

14.02.2025 року через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що згідно з даними інформаційних систем ДПС, ОСОБА_1 не зареєстрований фізичною особою - підприємцем та не здійснював діяльність, як сільськогосподарський товаровиробник. Підстави для застосування вимог підпункту «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України при нарахуванні податку на зазначені вище об'єкти нерухомого майна відсутні.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.

ОСОБА_1 є засновником та головою селянського (фермерського) господарства «Терра» (ЄДРПОУ 32192560), що підтверджується статутом СФГ "Терра" та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

При цьому, позивач є власником нежитлових будівель що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , 60, 58, 61.

Відповідачем, згідно із пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та відповідно до пп.266.7.2 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України відносно позивача прийнято податкові повідомлення рішення:

№ 1302378-2407-0221-ПА05020270000044358 від 30.10.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 55583,20 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податковий період 2023 рік, об'єкт нерухомості - АДРЕСА_2 .;

№ 1302379-2407-0221-ІІА05020270000044358 від 30.10.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 88898,95 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податковий період 2023 рік, об'єкт нерухомості - АДРЕСА_3 ;

№ 0586110-2407-0221-17 А05020270000044358 від 27.05.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 22 120,05 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податковий період 2023 рік, об'єкт нерухомості - АДРЕСА_4 ;

№ 0586111-2407-0221-17А05020270000044358 від 27.05.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 77 750,15 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податковий період 2023 рік, об'єкт нерухомості - АДРЕСА_5 ;

№ 1302380-2407-0221-І7А05020270000044358 від 30.10.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 64 588,00 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податковий період 2023 рік, об'єкт нерухомості - АДРЕСА_1 ;

№ 1302377-2407-0221-І7А05020270000044358 від 30.10.2024 року про нарахування податкового зобов'язання в сумі 111595,20 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податковий період 2023 рік, об'єкт нерухомості - АДРЕСА_5 .

Не погодившись з вказаними рішеннями позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог , суд керується та виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень підп.14.1.235 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу XIV цього Кодексу - сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачанняя.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПКУ платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно із підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПКУ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно із статтею 265 ПК України податок на майно складається, зокрема, з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПКУ визначено, що платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

При цьому, об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПКУ).

Пунктом 266.2 стаття 266 ПКУ визначено перелік об'єктів нерухомості, які не є об'єктом оподаткування.

Так, згідно з підпунктом "ж" вищезазначеної статті до таких об'єктів нерухомості віднесено будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

Відповідно до підпункту 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПКУ база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

У спірних правовідносинах суд звертає увагу, що застосування підпункту "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПКУ передбачає наявність трьох умов, перша з яких: власник об'єкта нерухомості (будівлі, споруди) є сільськогосподарським товаровиробником; друга - об'єкт нерухомості (будівля, споруда) призначений для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності та третя - об'єкти нерухомості не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

Отже, аналіз викладених норм, дає підстави для висновку, що для застосування до особи пільги зі сплати податку на нерухоме майно у вигляді звільнення від його сплати є зокрема правовий статус будівлі.

Визначення приналежності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують право власності, з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення об'єкта нерухомості згідно з Державним класифікатором України будівель та споруд ДК 018-2000.

Наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 №507 затверджено і введено в дію Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000, який призначений для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб'єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) України. Об'єктами класифікації в ДК 018-2000 є будівлі виробничого та невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.

Відповідно до названого Державного класифікатора будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності (будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси тощо) віднесено до підрозділу "Будівлі нежитлові" (група 127 "Будівлі нежитлові інші" клас 1271 "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства").

До будівель, споруд сільськогосподарських товаровиробників, призначених для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності, відносяться об'єкти нерухомості, які відповідно до ДК 018-2000 належать до класу 1271 "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства", що включає підкласи: 1271.1 будівлі для тваринництва, 1271.2 будівлі для птахівництва, 1271.3 будівлі для зберігання зерна, 1271.4 будівлі силосні та сінажні, 1271.5 будівлі для садівництва, виноградарства та виноробства, 1271.6 будівлі для тепличного господарства, 1271.7 будівлі рибного господарства, 1271.8 будівлі підприємств лісівництва і звірівництва, 1271.9 будівлі сільськогосподарського призначення інші.

Визначення приналежності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують право власності, з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення об'єкта нерухомості згідно з Державним класифікатором України будівель та споруд ДК 018-2000.

В ході розгляду справи судом встановлено, що згідно інформації, яка міститься в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, позивачу на праві приватної власності належать:

нежитлова будівля, що знаходиться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, с. Пирогів, вул. Садова, 56, будівля корівника з прибудовами літ. «А» площею 1757,8 кв.м., пункт штучного осіменіння літ «Б» 170,2 кв.м, вигріб літ. «В» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2345909405245, дата державної реєстрації 22.04.2021 р.);

нежитлова будівля, що знаходиться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, с. Пирогів, вул. Садова, 57, будівля корівника літ. «А» площею 863,6 кв.м., прибудова літ «А1», будівля штучного осіменіння літ «Б» загальною площею 39.5 кв.м, будівля свинарника літ. «В» загальною площею 756,1 кв.м., колодязь (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2335980705245, дата державної реєстрації 12.04.2021 р.);

нежитлова будівля, що знаходиться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, с. Пирогів, вул. Садова, 59, будівля телятника літ. «А» площею 994,7 кв.м., тамбур літ «а», тамбур літ «А1», тамбур літ «А2», будівля зерноскладу літ «Б» 725,7 кв.м, будівля телятника літ. «В» загальною площею 933,3 кв.м., тамбур літ «В», вигріб літ. «Г» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2335946505245, дата державної реєстрації 12.04.2021р.);

нежитлова будівля, що знаходиться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, с. Пирогів, вул. Садова, 60, опис: будівля зерноскладу літ. «А» площею 2953,8 кв.м., прибудова літ «А1», будівля зерноскладу літ. «А2», будівля котельні літ «Б» загальною площею 178,9 кв.м, будівля ремонтної майстерні літ. «В» загальною площею 198,5 кв.м., прибудова літ. «В1», вигріб літ. «Г», літ «Д» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2335958405245, дата державної реєстрації 12.04.2021р.);

нежитлова будівля, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа 660.3 кв.м., будівля зерноскладу літ. «А» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2336012705245);

нежитлова будівля, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа 2320.9 кв.м., будівля зерноскладу літ. «А» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2335941405245).

В актуальній інформації про об'єкт нерухомого майна в графі «Об'єкт нерухомого майна» зазначено про належність об'єктів до нежитлових будівель, нежитлових будівель та споруд.

Крім того, підставою для державної реєстрації права власності на вказане майно - нежитлових будівель та споруд, стало рішення виконавчого комітету, серія та номер: 10, виданий 13.03.2012 року Рахно-Полівською сільською радою Тиврівського району Вінницької області; протокол загальних зборів, серія та номер: 1, виданий 25.03.2021 Селянським (фермерським) господарством «Терра»; свідоцтво про право власності на майновий пай, серія та номер ХХ236, виданий 04.04.2017 виданий Рахно-Полівською сільською радою Тиврівського району Вінницької області, свідоцтво про право власності на майновий пай, серія та номер ХХ243, виданий 26.02.2018 виданий Рахно-Полівською сільською радою Тиврівського району Вінницької області, свідоцтво про право власності на майновий пай, серія та номер ХХ214, виданий 17.08.2017 виданий Рахно-Полівською сільською радою Тиврівського району Вінницької області, технічні паспорти видані ФОП ОСОБА_2 09.01.2019 та довідки Рахно-Полівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області від 22.03.2019.

З відомостей внесених до ДРРПНМ свідчить, що будівлі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , 57, 59, 60, 58, 61 є нежитловими будівлями, будівлями або спорудами сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб) та в ДРРПНМ відсутні відомості щодо наявності реєстрації іншого речового права щодо передачу ОСОБА_1 в оренду, лізинг, позичку даних об'єктів нерухомого майна

Тобто, за технічними характеристиками належні позивачу на праві приватної власності будівлі підпадають під визначення об'єктів, що звільняються від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, наведеному у підпункті "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України.

Однак, віднесення нежитлової будівлі до відповідного класу не є безумовною підставою для віднесення фізичної або юридичної особа, яка нею володіє, до осіб на яких розповсюджується податкова пільги, визначена підпунктом "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України.

Законодавець ставить у залежність використання сільськогосподарської інфраструктури в межах сільськогосподарських потреб.

Отже, необхідним для з'ясування у цій справі також є питання того, чи є позивач сільськогосподарським товаровиробником, на якого поширюється пільга, передбачена підпунктом "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України.

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 ПК України, сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу XIV цього Кодексу - це юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.

Застереження в підпункті 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 ПК України щодо цілей глави 1 розділу ХIV ПК України не означає, що у інших випадках, передбачених цим Кодексом, термін "сільськогосподарський товаровиробник" має інше змістовне навантаження.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01.10.2019 у справі №0340/1905/18.

Поряд з цим, відповідно до ст. 1 Закону України "Про особисте селянське господарство " особисте селянське господарство - це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.

Підпунктом 14.1.76 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що землі сільськогосподарського призначення - землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково - дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Отже, сільськогосподарським виробником є фізична або юридична особа, яка здійснює виробництво і самостійну переробку власно виробленої продукції рослинництва і тваринництва. Це визначення пов'язується лише з виробництвом і переробкою сільськогосподарської продукції незалежно від її подальшої долі(використання у власному господарстві або реалізації).

Таким чином, суд доходить висновку, що належність особи до категорії сільськогосподарських товаровиробників не залежить від організаційної форми здійснення нею сільськогосподарської діяльності (юридична особа, фізична особа чи фізична особа-підприємець).

Відповідну позицію викладено Верховним Судом у постановах від 17.02.2020 № 820/3556/17, від 10.04.2020 № 823/1751/17, від 24.04.2020 № 540/2206/19 від 17.02.2021 № 820/3707/17 та від 22.04.2021 № 822/3289/17 та постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2024 р. у справі № 560/20003/23 .

Зокрема, в постанові від 09.05.2023 по справі № 380/10802/22 Верховний Суд зазначив, що "фермерське господарство, в розумінні частини першої статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» від 19 червня 2003 року № 973-IV, є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону".

Так, судом встановлено , що СФГ «Терра» діє на підставі статуту та з 10 січня 2003 року є юридичною особою. Пунктом 1.1.1. Статуту СФГ «Терра» визначено, що засновником є ОСОБА_1 . СФГ «Терра» відповідно до даних витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань займається вирощуванням зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (КВЕД 01.11) як основним видом діяльності.

Пунктом "б" ч. 1 ст. 14 Закону України "Про фермерське господарство" визначено, що фермерське господарство та його члени відповідно до закону мають право самостійно господарювати на землі.

Позивач стверджує, що належні йому нежитлові будівлі використовуються ним через створене фермерське господарство - у виробничому процесі СФГ «Терра», а вказані нежитлові будівлі не передані ним в оренду, лізинг, позичку.

Відповідні доводи відповідачем спростовані не були, протилежного представником відповідача не наведено.

При цьому судом враховано, що постановою КМ України від 28 квітня 2021 р. № 509 до пункту 29 Порядку було внесено зміни, якими зобов'язано вносити інформацію щодо об'єкта будівництва (закінченого будівництвом об'єкту) ідентифікатор об'єкта в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (надалі «ЄДЕССБ») (у разі коли об'єкту присвоєно відповідний ідентифікатор); ідентифікатор об'єкта в ЄДЕССБ (у разі коли об'єкту присвоєно відповідний ідентифікатор).

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» від 23 червня 2021 р. № 681 починаючи з 01 серпня 2021 року, фізичні особи - підприємці або юридичні особи, які проводять технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вносять до електронного кабінету користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відомості про проведену технічну інвентаризацію об'єкта нерухомого майна. При цьому, документи/дії, створені/проведені без використання Реєстру будівельної діяльності електронної системи, є недійсними.

Технічний паспорт 035.7-19 від 09.12.2019 року на комплекс будівель та споруд за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Тиврівська територіальна громада, с. Пирогів, (станом на 01.01.2021), вулиця Садова, 56 (р./н. 2345909405245) з типом будівлі у відповідності до коду ДКБС: 1271.1 «Будівлі для тваринництва» за редакцією документа № 1 від 18.04.2024 року за реєстраційним номером ТІ01:8749-0463-9832-2486 було внесено 18.04.2024 року до ЄДЕССБ.

Технічний паспорт 347.7-19 від 09.12.2019 року на комплекс будівель та споруд за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Тиврівська територіальна громада, с. Пирогів, (станом на 01.01.2021), вулиця Садова, 57 (р./н. 2335980705245) з типом будівлі у відповідності до коду ДКБС: 1271.1 «Будівлі для тваринництва» за редакцією документа № 1 від 17.04.2024 року за реєстраційним номером ТІ01:8211-2753-8029-5338 було внесено 18.04.2024 року до ЄДЕССБ.

Технічний паспорт 356.7-19 від 09.12.2019 року на комплекс будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_6 (р./н. 2335946505245) з типом будівлі у відповідності до коду ДКБС: 1271.1 «Будівлі для тваринництва», 1271.3 «Будівлі для зберігання зерна» за редакцією документа № 1 від 17.04.2024 року за реєстраційним номером ТЮ 1:8047-6354-1504- 1683 було внесено 18.04.2024 року до ЄДЕССБ.

Технічний паспорт 357.7-19 від 09.12.2019 року на комплекс будівель та споруд за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Тиврівська територіальна громада, с. Пирогів, (станом на 01.01.2021), вулиця Садова, 60 (р./н. 2335958405245) з типом будівлі у відповідності до коду ДКБС: 1271.3 «Будівлі для зберігання зерна», 1271.9 «Будівлі сільськогосподарського призначення інші» за редакцією документа № 1 від 17.04.2024 року за реєстраційним номером ТІ01:8292-7295-7767-0643 було внесено 18.04.2024 року до ЄДЕССБ Технічний паспорт 355.7-19 від 09.12.2019 року на комплекс будівель та споруд за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Тиврівська територіальна громада, с. Пирогів, (станом на 01.01.2021), вулиця Садова, 58 з типом будівлі у відповідності до коду ДКБС: 1271.3 «Будівлі для зберігання зерна», за редакцією документа № 1 від 17.04.2024 року за реєстраційним номером ТІ01:8005-1998-6308-9013 було внесено 18.04.2024 року до ЄДЕССБ.

Технічний паспорт 368.7-19 від 09.12.2019 року на комплекс будівель та споруд за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Тиврівська територіальна громада, с. Пирогів, (станом на 01.01.2021), вулиця Садова, 61 з типом будівлі у відповідності до коду ДКБС: 1271.3 «Будівлі для зберігання зерна», за редакцією документа № 1 від 17.04.2024 року за реєстраційним номером ТІ01:8177-4427-2333-3924 було внесено 18.04.2024 року до ЄДЕССБ.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач є сільськогосподарським товаровиробником. Об'єкти нерухомості, які належать позивачу на праві приватної власності, щодо яких контролюючим органом донараховано податкові зобов'язання, зокрема, є будівлями, призначеними для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності. При цьому, такі об'єкти не здаються їх власником в оренду, лізинг, позичку.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що факт того, що позивач є сільськогосподарським товаровиробником доведено, а тому у нього наявна сукупність умов, за яких належне йому нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, звільнено від оподаткування відповідно до положень п.п. "ж" п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України.

За змістом статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вище наведене, на думку суду, відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень не діяв в межах та у спосіб визначений чинним законодавством, а оскаржувані рішення прийнято за відсутності на те правових підстав, а тому вони підлягють скасуванню у судовому порядку.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачкою, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити повністю.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Слід вказати, що у відповідності до пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою-підприємцем складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Матеріали позовної заяви свідчать, що позивач оскаржує податкові повідомлення рішення про застосування відносно нього штрафних санкцій в загальному розмірі 420535,55 грн.

Тобто, не дивлячись на те, що позивачем, згідно квитанцій про сплату судового збору здійснено платежі за вказаним призначенням в загальній сумі 7267,20 грн, зміст позовних вимог дає підстави дійти висновку, що розмір судового збору за подання даного адміністративного позову має становити 4205,35 грн, який і підлягає стягненню на користь позивача.

В той же час, інша частина коштів, може бути повернута позивачу, як надмірно/помилково сплачені кошти, в порядку визначеному "Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787.

Керуючись ст.ст. 73 - 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області № 1302378-2407-0221-UA05020270000044358 від 30.10.2024 року, № 1302379-2407-0221-UA05020270000044358 від 30.10.2024 року, № 0586110-2407-0221-UA05020270000044358 від 27.05.2024 року, № 0586111-2407-0221-UA05020270000044358 від 27.05.2024 року, № 1302380-2407-0221-UA05020270000044358 від 30.10.2024 року, № 1302377-2407-0221-UA05020270000044358 від 30.10.2024 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 4205,35 грн. (чотири тисячі двісті п'ять гривень тридцять п'ять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_7 , РНОКПП: НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21028, код ЄДРПОУ: ВП 44069150)

Суддя Чернюк Алла Юріївна