м. Вінниця
30 грудня 2025 р. Справа № 120/7204/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державної установи "Вінницької установи виконання покарань (№1)" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовано протиправною бездіяльністю відповідача щодо не видачі талона-підтвердження про отримання письмової заяви про забезпечення права користування спортивним інвентарем, ненадання у встановлений законом строк відповіді такої заяви та, відповідно щодо не забезпечення можливості користування спортивним інвентарем.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.
Ознайомившись з наявними матеріалами справи, судом встановлено такі обставини.
ОСОБА_1 засуджений до довічного позбавлення волі та з 30.07.2011 року відбуває покарання в державній установі "Вінницька установа виконання покарань (№1)".
Відповідно до доводів позивача, останній звернувся із заявою від 28.04.2025 року до начальника Державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" у якій просив надати пояснення щодо причин незабезпечення можливості користування в прогулянкових двориках столом для гри в настільний теніс, велотренажером, кардіотренажером, силовим тренажером, штангою та гантелями, а також вказував на необхідність невідкладного забезпечення його права користування вказаним спортивним інвентарем.
Проте, відповідач у встановлений законом строк відповіді на його письмову заяву не надав, як не надав талон-підтвердження про отримання його письмової заяви.
Позивач, вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправно, звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується таким.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормативно-правовим актом, який регламентує порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань з метою захисту інтересів особи, суспільства і держави шляхом створення умов для виправлення і ресоціалізації засуджених, запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами, а також запобігання тортурам та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню із засудженими є - Кримінально-виконавчий кодекс України (далі - КВК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КВК України, держава поважає і охороняє права, свободи і законні інтереси засуджених, забезпечує необхідні умови для їх виправлення і ресоціалізації, соціальну і правову захищеність та їх особисту безпеку.
Засуджені користуються всіма правами людини та громадянина, передбаченими Конституцією України, за винятком обмежень, визначених цим Кодексом, законами України і встановлених вироком суду (ч. 2 ст. 7 КВК України).
Частиною четвертою статті 7 КВК України визначено, що правовий статус засуджених визначається законами України, а також цим Кодексом, виходячи із порядку і умов виконання та відбування конкретного виду покарання.
В свою чергу, порядок і умови виконання та відбування покарання у виді довічного позбавлення волі визначені ст. 151 КВК України. Так, ч. 2 ст. 151 КВК України вказує, що на осіб, які відбувають довічне позбавлення волі, поширюються права і обов'язки засуджених до позбавлення волі, передбачені статтею 107 цього Кодексу.
Статтею 8 КВК України передбачені основні права засуджених. Зокрема одним із них є право звертатися відповідно до законодавства з пропозиціями, заявами і скаргами до адміністрації органів і установ виконання покарань, їх вищестоящих органів, до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Європейського суду з прав людини, а також інших відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, до уповноважених осіб таких міжнародних організацій, суду, органів прокуратури, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об'єднань. Відповідні звернення (кореспонденція) подаються до адміністрації установи виконання покарань. Про отримання адміністрацією звернення (кореспонденції) засудженому видається талон-підтвердження. Протягом трьох діб (а у випадках, встановлених законодавством, протягом однієї доби) з часу видачі талона-підтвердження зазначене звернення (кореспонденція) направляється адресату.
Подібні за змістом положення закріплені в Інструкції з організації перегляду кореспонденції (листування) осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.07.2013 №1304/5. Зокрема, звернення (кореспонденція) засуджених чи осіб, взятих під варту, до адміністрації органів і установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, їх вищестоящих органів, до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Європейського суду з прав людини, Міжнародного кримінального суду, а також інших відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, до уповноважених осіб таких міжнародних організацій, суду, органів прокуратури, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об'єднань подаються до адміністрації установи виконання покарань, слідчого ізолятора. Про отримання адміністрацією звернення (кореспонденції) засудженому чи особі, взятій під варту, видається талон-підтвердження (додаток 1). Протягом трьох діб (а у випадках, встановлених законодавством, протягом однієї доби) з часу видачі талона-підтвердження зазначене звернення (кореспонденція) направляється адресату з урахуванням вимог Закону України «Про попереднє ув'язнення», Кримінально-виконавчого та Кримінального процесуального кодексів України (п.4 розділу І).
Відповідно до наведених у позовній заяві обставин, позивач на ім'я начальника Державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" подав заяву від 28.04.2025 року про надання пояснень щодо підстав незабезпечення можливості користуватися в прогулянкових двориках столом для гри в настільний теніс, велотренажером, кардіотренажером, силовим тренажером, штангою та гантелями та просив негайно забезпечити таке право.
Так, пунктом 6 розділу II Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2018 року № 2823/5 регламентовано (далі - Правила), що фізкультурно-оздоровчі заходи серед засуджених проводяться у встановлений розпорядком дня час та в межах установи виконання покарань. У виправних колоніях мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання, виправних центрах та дільницях соціальної реабілітації (адаптації) такі заходи можуть проводитися за межами жилої зони установи виконання покарань, але в межах дислокації установи.
Адміністрація установи виконання покарань вживає заходів щодо забезпечення засуджених спортивним обладнанням, інвентарем та настільними іграми (шахи, шашки, нарди, доміно), користуватися якими засуджені можуть у вільний від роботи час.
Для засуджених у локальних секторах встановлюються перекладина і бруси, а також за можливості їх розміщення - стіл для гри в настільний теніс, велотренажер, кардіотренажер, силовий тренажер, лава для жиму з прикріпленими до неї сталевими тросами штангою та гантелями.
Окрім того, відповідно до розділу ІІІ Правил, засуджені мають право подавати пропозиції, заяви та скарги в усній чи письмовій формі від свого імені. Письмові пропозиції, заяви та скарги направляються за належністю через адміністрацію установи виконання покарань. Вони реєструються в канцелярії установи виконання покарань і не пізніше ніж у триденний строк відправляються адресатам.
Адміністрація установ виконання покарань має забезпечити виконання вимог Закону України "Про звернення громадян".
Відповідно до положень ст. 15 Закон України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, медіа, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Частиною першою ст. 20 Закону, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Водночас, відповіді на звернення матеріали справи не містять, як відсутні докази видачі позивачу талону-підтвердження.
Судом враховано, що жодних заперечень на зазначені позивачем обставини, відповідачем подано не було.
Відтак, суд дійшов висновку про бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 28.04.2025 року.
Разом з тим, суд зауважує, що згідно зазначених норм Правил стіл для гри в настільний теніс, велотренажер, кардіотренажер, силовий тренажер, лава для жиму з прикріпленими до неї сталевими тросами штангою та гантелями встановлюється у випадку можливості їх розміщення.
Суд зауважує, що позбавлений можливості об'єктивно надавати оцінку підставам не встановлення відповідного спортивного інвентаря та технічної можливості на встановлення такого.
Окрім того, вказане питання було порушено самим позивачем у запиті.
Відтак, у контексті цього, суд зазначає, що оскільки у ході розгляду цієї справи встановлено бездіяльність відповідача щодо не розгляду такого звернення, не надання відповідних пояснень щодо можливості забезпечення вказаного права, то належним та ефективним спосіб захисту останнього є зобов'язання відповідача розглянути звернення та надати відповідь у встановлені терміни.
З підстав цього, вимоги про визнання бездіяльності щодо незабезпечення права на користування настільним тенісом, велотренажером, кардіотренажером, силовим тренажером, лав для жиму з прикріпленими до неї сталевими тросами штангою та гантелями та зобов'язання про негайне забезпечення такого права, є передчасними, оскільки не можуть бути досліджені у контексті наведених обставин.
Відтак, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) до державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" (вул. Брацлавська, буд. 2, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 08562602) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" щодо не розгляду у встановлений строк звернення ОСОБА_1 від 28.04.2025 року про забезпечення права на користування настільним тенісом, велотренажером, кардіотренажером, силовим тренажером, лав для жиму з прикріпленими до неї сталевими тросами штангою та гантелями та щодо невидачі талона-підтвердження про отримання цієї письмової заяви.
Зобов'язати державну установу "Вінницька установа виконання покарань (№1)" розглянути звернення ОСОБА_1 від 28.04.2025 року про забезпечення права на користування настільним тенісом, велотренажером, кардіотренажером, силовим тренажером, лав для жиму з прикріпленими до неї сталевими тросами штангою та гантелями та надати відповідь у встановлений Законом України "Про звернення громадян" строк.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович