Справа № 676/9321/25
Номер провадження 3/676/3142/25
30 грудня 2025 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Мантуляк Ю.В., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи, які надійшли від Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки АДРЕСА_1 , працюючої помічником вихователя ЗДО №23, громадянки України, українки, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №421619 від 04 грудня 2024 року, складеного інспектором ВСОБ Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області Бабієм М.І., ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, зокрема в тому, що 26 листопада2025 року о 09 год. 45 хв. в м. Кам'янці-Подільському Хмельницької області, ухилилася від виконання батьківських обов'язків, передбачених ч.2 ст.150 Сімейного кодексу України (батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток), відносно своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 , 2012 року народження, яка 26 листопада2025 року о 09 год. 45 хв. в приміщенні ліцею №13 в м.Кам'янець-Подільському по вул..Івана Мазепи, 3 розпивала алкогольний напій горілку Nemiroff, емністю 0.5л.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнала та пояснила, що постійно проводить бесіди з донькою та виховує її, а подія сталася у навчальному закладі, де за поведінкою дитини повинні доглядати вчителі.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи, вважаю, що провадження у справі за ч.1 ст.184 КУпАП необхідно закрити, виходячи з наступних підстав.
Так, відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 256 КУпАП передбачає, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частина 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
При цьому, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №421619 від 04 грудня 2025 року, складеного інспектором ВСОБ Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області Бабієм М.І., ОСОБА_1 ставиться у вину порушення вимог ч.2 ст.150 Сімейного кодексу України відносно своєї доньки ОСОБА_2 , 2012 року народження.
Зазначений протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам закону, оскільки в ньому не зазначено і не конкретизовано суть правопорушення, в чому конкретно полягало діяння (дія чи бездіяльність) ОСОБА_1 спрямоване на ухилення від виконання, передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя чи виховання своєї неповнолітньої доньки, від яких саме обов'язків, передбачених ч.2 ст.150 СК України, вона ухилилася. Окрім того, будь-яких доказів того, що ОСОБА_2 вживала горілку внаслідок неналежного виховання чи неналежного виконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків до протоколу не долучено, не встановив суддя такого і в ході судового розгляду.
Статтею 62 Конституції України передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому, судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, яка притягається до відповідальності, і лише в межах зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення обвинувачення, на підставі зібраних посадовою особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, доказів. Суддя не має права збирати з власної ініціативи докази, а також позбавлений права самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні правопорушення,позаяк в протилежному випадку суддя згідно із ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не може бути визнаний безстороннім.
Таким чином, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, приходжу до висновку, що провадження по справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Керуючись ч.1 ст.184, ч.1 ст.247, ст.278, ст..283, п.3 ч.1 ст.284, ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду
Хмельницької області Юрій МАНТУЛЯК