Копія
29 грудня 2025 року Справа № 608/3041/25
Номер провадження3/608/901/2025
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Яковець Н. В. , розглянувши матеріали, які надійшли від Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки і жительки АДРЕСА_1 , освіта середня спеціальна, непрацюючої, одруженої, на утриманні четверо неповнолітніх дітей, притягувалася до адміністративної відповідальності за ч. 1, ч. 3 ст. 184 КУпАП 23 жовтня 2025 року,
за ч. 2 ст. 173-2, ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В провадженні Чортківського районного суду Тернопільської області знаходяться адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за № 608/3041/25 (номер провадження № 3/608/901/2025) за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, за № 608/3042/25 (номер провадження № 3/608/902/2025) за ч. 2 ст. 184 КУпАП .
Згідно протоколів автоматизованого розподілу судової справи між суддями два адміністративні матеріали по відношенню до ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2, ч. 2 ст.184 КУпАП автоматизовано розподілено головуючій судді Яковець Н. В.
Розгляд вищезазначених адміністративних матеріалів призначений на 29 грудня 2025 року.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 745322 від 08 грудня 2025 року, складеного начальником сектору ЮП ВП Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області капітаном поліції Білецькою Ю. М. вбачається, що 21 листопада 2025 року о 10 год. ОСОБА_1 ухилялась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення належного виховання своєї неповнолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що призвело до того, що 21 листопада 2025 року неповнолітня ОСОБА_2 знаходилась в стані наркотичного сп'яніння (позитивний тест на АМР (амфетамін), слабопозитивний тест на ТНС (марихуана). Тим самим своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги ст. 150 Сімейного кодексу України, правопорушення вчинено повторно протягом року з дня накладення стягнення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 745325 від 09 грудня 2025 року, складеного начальником сектору ЮП ВП Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області капітаном поліції Білецькою Ю. М., вбачається, що 04 грудня 2025 року о 16.40 год. ОСОБА_1 , перебуваючи по вул. Чайковського в м. Чортків Тернопільської області, вчинила домашнє насильство відносно своєї неповнолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме ОСОБА_2 йшла вулицею, в той час як мама підійшла до неї і схопивши за куртку, почала шарпати її як за куртку, так і за волосся, внаслідок чого була завдана шкода фізичному здоров'ю потерпілої. Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги ст. 150 Сімейного кодексу України, ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства».
ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних правопорушень визнає, щиро розкаюється у вчиненому.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Вказані матеріали складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд. У зв'язку з чим, на підставі вимог ст. 36 КУпАП дані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження.
Пунктом 6 розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 визначено, що у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою. Відповідно до постанови (ухвали) суду вноситься інформація в АСДС під номером об'єднаної справи (матеріалів кримінального провадження) та відмітки про об'єднання справ (матеріалів кримінального провадження) із зазначенням номера нової судової справи (матеріалів кримінального провадження).
На підставі викладеного, з метою недопущення порушення прав особи, що притягується до адміністративної відповідальності, вважаю за необхідне два матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 184 та ч. 2 ст. 173-2 КУпАП об'єднати в одне провадження та присвоїти адміністративній справі єдиний унікальний номер провадження 3/608/901/2025 та справи № 608/3041/25.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушення, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 184 КУпАП адміністративна відповідальність за вказане правопорушення настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням їхнього належного виховання та навчання.
Диспозиція ч. 2 ст. 184 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Згідно ч. 1 ст. 173-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до ч. 2 ст. 173-2 КУпАП діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до п'ятдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від двох до десяти діб.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення та ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 184 КУпАП повністю доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 745322 від 08.12.2025; письмових поясненнях ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ; висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння від 21.11.2025 року; копії постанови Чортківського районного суду Тернопільської області від 23.10.2025, згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1, ч. 3 ст.184 КУпАП та накладено адміністративне стягнення та інших матеріалах справи.
Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП повністю доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 745325 від 09.12.2025; письмових поясненнях ОСОБА_2 та ОСОБА_1 та інших матеріалах, доданих до протоколу.
За таких обставин вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2, ч. 2 ст. 184 КУпАП, і тому її слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення.
Накладаючи адміністративне стягнення, суд у відповідності до вимог ст.ст. 33, 36 КУпАП враховує характер вчинених правопорушень, особу винної, ступінь її вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, та вважає, що на неї слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме: в межах санкції ч. 2 ст. 184 КУпАП у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягають стягненню 605,60 гривень судового збору на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 9, 33, 36, 40-1, 173-2, 184, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-
Об'єднати справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за № 608/3041/25 (номер провадження № 3/608/901/2025) за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, за № 608/3042/25 (номер провадження № 3/608/902/2025) за ч. 2 ст. 184 КУпАП в одне провадження, присвоївши справі № 608/3041/25 (провадження 3/608/901/2025).
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2, ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України (рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106).
Штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Чортківський районний суд Тернопільської області.
Суддя: /підпис/
Згідно з оригіналом
Постанова набрала законної сили «____» ________________ 202____ року.
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 608/3041/25, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання до "29" березня 2026 року.
Суддя Н. В. Яковець