Справа №601/3783/25
Провадження № 3/601/1490/2025
30 грудня 2025 року
Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Шульгач Н.М., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 ,-
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 неналежно виконує батьківські обов'язки, оскільки її малолітня дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період часу 01.09.2025 по 25.11.2025 пропустила уроки в Почаївській ЗОШ І-ІІІ ступенів без поважних причин, та ухиляється від виконання передбачених ст.150 Сімейного Кодексу України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, однак подала клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Посилається на те, що її донька фактично реалізувала своє право на освіту шляхом інформальної освіти протягом обмеженого періоду часу від 01 вересня 2025 року до 28 листопада 2025 року, що прямо допускається законодавством України. Опорний заклад Почаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів Почаївської міської ради був повідомлений листом від 25.08.2025.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 13.02.2012.
Згідно повідомлення - вимоги від 25.08.2025 ОСОБА_1 повідомила опорний заклад Почаївської ЗОШ І-ІІІ про переведення дочки Агнії, учениці 8-Б классу на інформальну форму навчання.
Згідно повідомлення відділу освіти, молоді та спорту Почаївської міської ради №252 від 17.09.2025 відповідно до ст.ст.9 та 55 Закону України «Про освіту», а також ст.13-14 Закону України «Про повну загальну середню освіту», здобувачі освіти мають право навчатися за різними формами: денною, дистанційною, екстернатною, сімейною (домашньою), педагогічним патронажем. Крім того, законодавство передбачає можливість визнання результатів неформальної та інформальної освіти. Разом з тим, інформальна освіта - це здобуття знань та навичок у процесі повсякденної діяльності, не передбачає системного документального підтвердження і тому не може самостійно замінювати отримання загальної середньої освіти. Для врахування результатів інформальної освіти необхідна процедура їх офіційного визнання закладом освіти відповідно до затвердженого порядку. Отже, вимога матері про «переведення на інформальну освіту» без дотримання визначених процедур не узгоджується з чиним законодавством і не може бути виконана.
Згідно доповідної записки від 30.09.2025 ОСОБА_2 не приступила до навчання з 01.09.2025 без поважних на те причин.
Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч.2 ст. 150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Відповідно до ч.3 ст. 150 СК України батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
За змістом статті 53 Конституції України кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою.
Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 12 ЗУ «Про освіту», повна загальна середня освіта в Україні є обов'язковою і здобувається в інституційних або індивідуальних формах, визначених законодавством, як правило, в закладах освіти. Повна загальна середня освіта має три рівні освіти: початкова освіта тривалістю чотири роки; базова середня освіта тривалістю п'ять років; профільна середня освіта тривалістю три роки. Початкова, базова середня і профільна середня освіта можуть здобуватися в окремих закладах освіти або у структурних підрозділах однієї юридичної особи (закладу освіти).
Частиною 1 ст. 8 ЗУ «Про освіту» визначено, що особа реалізує своє право на освіту впродовж життя шляхом формальної, неформальної та інформальної освіти. Держава визнає ці види освіти, створює умови для розвитку суб'єктів освітньої діяльності, що надають відповідні освітні послуги, а також заохочує до здобуття освіти всіх видів.
Частиною 8 ст. 12 ЗУ «Про освіту» визначено, що результати навчання здобувачів освіти на кожному рівні повної загальної середньої освіти оцінюються шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Згідно ч.4 ст.8 Закону України « Про освіту» інформальна освіта (самоосвіта) - це освіта, яка передбачає самоорганізоване здобуття особою певних компетентностей, зокрема під час повсякденної діяльності, пов'язаної з професійною, громадською, волонтерською або іншою діяльністю, родиною чи дозвіллям.
Відповідно до ст. 9 Закону України « Про освіту» основними формами здобуття освіти є: інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева); індивідуальна (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж, на робочому місці (на виробництві); дуальна.
Частиною 3 статті 55 ЗУ «Про освіту» передбачено, що батьки здобувачів освіти зобов'язані сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню дитиною передбачених нею результатів навчання.
Частиною 2 статті 25 ЗУ «Про повну загальну середню освіту» передбачено, що на батьків учнів, а також керівників закладів освіти, які виконують обов'язки опікунів дитини у випадках, визначених законом, покладається відповідальність за здобуття ними повної загальної середньої освіти.
Враховуючи викладене, можна зробити висновок про те, що здобуття обов'язкової повної загальної середньої освіти інформальним видом не передбачено, однак здобувач освіти має право застосовувати неформальну та/або інформальну освіту, як інструмент для опанування навчальних результатів передбачених освітньою програмою закладу освіти, обравши для себе одну з форм здобуття повної загальної середньої освіти.
Твердження ОСОБА_1 про те, що дитина реалізувала своє право на освіту шляхом інформальної освіти, суд до уваги не приймає, оскільки це не узгоджується із наведеними вимогами законодавства .
Таким чином, судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення доведена матеріалами справи, дослідженими у судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №745022 від 25.11.2025 року, повідомленням служби у справах дітей Почаївської міської ради №01-27/335 від 05.11.2025 «Про притягнення до адміністративної відповідальності за невиконання батьківських обов'язків», повідомленням Опорного закладу Почаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів №290 від 03.10.2025, доповідною запискою від 30.09.2025 повідомленням відділу освіти, молоді та спорту Почаївської міської ради №252 від 17.09.2025 щодо звернення матері учениці 8-Б класу Топорович Агнії, рапортом ПОГ СППП Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області Л.Ярмусь від 25.11.2025, свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 13.02.2012.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на неї адміністративне стягнення.
При обранні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, у зв'язку з цим, вважає за доцільне обрати ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті.
Згідно з вимогами ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення.
Таким чином, у відповідності до положень п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.184,280,283,284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф необхідно сплатити за наступними реквізитами: на користь отримувача ГУК у Терн.обл./тг м.Кремен./ 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37977599, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA518999980314060542000019775, код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в користь держави в розмірі 605 гривень 60 копійок, який слід сплатити за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний штраф.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Кременецький районний суд Тернопільської області.
Суддя: