Постанова від 30.12.2025 по справі 909/708/25

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" грудня 2025 р. Справа №909/708/25

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Бонк Т.Б.,

Суддів Бойко С.М., Якімець Г.Г.,

розглянувши матеріали апеляційної скарги Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії Карпатський лісовий офіс" б/н від 23.10.2025 (вх. суду від 24.10.2025 № 01-05/3120/25)

на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.10.2025 (повне рішення складено 03.10.2025, суддя Михайлишин В.В.)

у справі № 909/708/25

за позовом: Виконувача обов'язків Надвірнянської окружної прокуратури в інтересах держави

в особі: Пасічнянської сільської ради, с. Пасічна, Івано-Франківська обл.

до відповідача: Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України",

м. Київ,

в особі Філії Карпатський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", м. Ужгород,

про: стягнення 139 416, 55 грн шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст вимог позовної заяви і рішення суду першої інстанції:

Виконувач обов'язків керівника Надвірнянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Пасічнянської сільської ради звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України" про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в сумі 139 416, 55 гривень.

В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор зазначав, що відповідач, як лісокористувач, в порушення положень Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Лісового кодексу України не забезпечив охорону та збереження лісового фонду на підвідомчій йому території, допустив самовільну вирубку лісу, чим заподіяно матеріальну шкоду лісовому фонду України та збитки державі в розмірі заявленої до стягнення суми.

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 02.10.2025 у справі №909/708/25 позов задоволено. Стягнуто з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії Карпатський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" на користь Пасічнянської сільської ради 139 416, 55 гривень шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Здійснено розподіл судових витрат.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що прокурором доведено, що відповідач є постійним лісокористувачем ділянки, на якій було виявлено незаконну вирубку лісових насаджень; постійним лісокористувачем не забезпечено охорони і збереження лісового фонду на підвідомчій йому території, допущено самовільну вирубку лісу, внаслідок чого лісовому фонду України заподіяно матеріальної шкоди.

Короткий зміст вимог та узагальнених доводів учасників справи:

Не погодившись з рішенням, Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі філії «Карпатський лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» звернулось до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.10.2025 у справі № 909/708/25 та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Скаржник зазначає, що у матеріалах справи відсутні дані про методику нарахування завданої шкоди; висновок експерта не може вважатися належним доказом, якщо він не містить даних про натурне обстеження місця можливого заподіяння шкоди та перевірку фактичних відомостей, на яких базується розрахунок.

Апелянт вказує, що Державна екологічна інспекція не проводила ані планової, ані позапланової перевірки, не складала акт перевірки, який згідно із законом є ключовим доказом порушення природоохоронного законодавства, тому протоколи огляду місця події в межах кримінального провадження не можуть замінювати акт перевірки.

Скаржник також стверджує, що в матеріалах справи відсутні докази того, що незаконну рубку було допущено через бездіяльність лісокористувача, а не через дії третіх осіб.

Прокурором подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.10.2025 залишити без змін.

Прокурор зазначає, що в матеріалах справи міститься протокол огляду від 22.02.2020, складений у межах кримінального провадження, за участю працівника відповідача, у якому зазначено розмір завданих збитків у сумі 142 892,40 грн; така сума збитків підтверджується і висновком експерта за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи №1142/20-28 від 30.09.2020.

Крім цього, прокурор наголошує, що на відповідача законодавчо покладено обов'язок з охорони та збереження лісів, зокрема від незаконної вирубки.

Позивач відзиву на апеляційну скаргу не подав.

Рух справи в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.10.2025 справу № 909/708/25 розподілено колегії суддів у складі: головуючого судді Бонк Т.Б., суддів Бойко С.М., Якімець Г.Г.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 17.11.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії Карпатський лісовий офіс" б/н від 23.10.2025 (вх. суду від 24.10.2025 № 01-05/3120/25) на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.10.2025 у справі № 909/708/25; постановлено здійснювати розгляд справи № 909/708/25 в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.

Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну правову оцінку доводам, які містяться в апеляційній скарзі, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін, з огляду на таке.

Згідно з встановленими судами першої та апеляційної інстанцій обставин, і визначених відповідно до них правовідносин, вбачається, що:

Надвірнянською окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 12020090200000146 від 26.02.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частини 4 статті 246 Кримінального кодексу України, за фактом незаконної порубки лісу невстановленими особами у виділі 2 кварталі 60 Пасічнянського лісництва в адміністративних межах Пасічнянської територіальної громади у загальній кількості 12 сиро ростучих дерев.

Державне підприємство "Надвірнянське лісове господарство" листом № 01-2/103 від 24.02.2020 повідомило Надвірнянський відділ поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області про те, що працівниками державної лісової охорони на території Пасічнянського лісництва в адміністративних межах Пасічнянської територіальної громади виявлено незаконну порубку дерев у виділі 2 кварталі 60 у кількості 12 дерев породи "сосна".

Згідно з рапортом від 24.02.2020 помічника лісничого Пасічнянського лісництва Осьодла С. С. виявлено незаконну рубку 12 дерев майстром лісу Градюком М. О. обходу № 8, виділ 2 квартал 60.

Відповідно до Акту огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства від 22.02.2020, проведеного за участю майстра лісу Пасічнянського лісництва ОСОБА_1 виявлено незаконну рубку сиро ростучого лісу породи сосна в кількості 12 штук, з діаметрами пнів: 43 см., 42 см., 43 см. 43 см., 44 см., 42 см. 31 см., 47 см., 51 см., 44 см., 58 см., 56 см., загальною кубомасою 15, 74 куб. м., що заподіяло шкоду у розмірі 142 892, 40 гривень.

Факт незаконної порубки дерев зафіксований у Книзі обліку лісопорушень по ДП "Надвірнянське лісове господарство" за 2020 рік, відповідно до якого міститься інформація про виявлення порубки 12 дерев, розмір шкоди - 142 892, 40 гривень.

Вказаний факт порубки 12 дерев породи "сосна" у виділі 2 кварталі 60 також зафіксований у протоколі огляду місця події від 25.11.2021, що проведений слідчим СВ Надвірнянського РВП ГУНП в області за участю майстра лісу Градюка М. О.

У межах досудового розслідування кримінального провадження Івано- Франківським відділенням Київського науково-дослідного інституту експертно-судових експертиз проведено інженерно-екологічну експертизу.

Згідно з висновком експерта складеного за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи № 1142/20-28 від 30.09.2020 розмір шкоди заподіяної внаслідок незаконної порубки 12 дерев породи "сосна" у виділі 2 кварталі 60 Пасічнянського лісництва ДП "Надвірнянсье лісове господарство" складає 139 416, 55 гривень.

В ході досудового розслідування, особи, які вчинили кримінальне правопорушення, не встановлені. Шкода, завдана навколишньому природному середовищу залишається не відшкодованою.

Земельні ділянки лісогосподарського призначення були надані у постійне користування ДП "Надвірнянське лісове господарство" на підставі розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 238 від 05.04.1996 "Про надання в постійне користування земель лісового фонду", згідно з яким надано в постійне користування для ведення лісового господарства державним лісогосподарським підприємствам із земель запасу, які були в тимчасовому користуванні інших землекористувачів, земельні ділянки лісового фонду за межами населених пунктів згідно з додатком № 1.

Згідно з додатком № 1 до означеного розпорядження облдержадміністрації Надвірнянському ДЛГ на території Надвірнянського району надано у постійне користування землі лісового фонду площею 54 999 га.

За приписами пункту 3.1. статті 3 Статуту ДП "Надвірнянське лісове господарство", затвердженого наказом Державного агенства лісових ресурсів України № 302 від 20.07.2017, підприємство створене з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів.

Відповідно до пункту 3.2.5. Статуту, основними напрямками діяльності Підприємства є забезпечення охорони лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, порушень лісового законодавства і притягнення до адміністративної відповідальності громадян та посадових осіб при вчинення ними адміністративних правопорушень у сфері лісового господарства, мисливського господарства та полювання.

У пункті 4.6 Статуту зазначено, що підприємство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями усім належним йому майном згідно з чинним законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання реформування управління лісової галузі" від 07.09.2022 № 1003, утворено Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44768034) та приєднано до нього спеціалізовані державні лісогосподарські підприємства, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів.

Згідно пункту 1 наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 № 923 "Про припинення Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" та затвердження складу Комісії з припинення", Державне підприємство "Надвірнянське лісове господарство" припинено шляхом реорганізації, а саме приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

На базі ДП "Надвірнянське лісове господарство" створено філію "Надвірнянське лісове господарство" ДСГП "Ліси України". Пунктом 8 вищезазначеного Наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 № 923 визначено, що Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" є правонаступником прав та обов'язків Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство".

Наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 11.01.2023 № 108 затверджено передавальний акт ДП "Надвірнянське лісове господарство".

Таким чином, правонаступником майна, прав та обов'язків ДП "Надвірнянське лісове господарство" є ДСГП "Ліси України" в особі філії "Надвірнянське лісове господарство" ДСГП "Ліси України".

Надалі, відповідно до п. 1 наказу № 1892 від 18.10.2024 ДСГП "Ліси України" "Про припинення філії "Надвірнянське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" припинено філію "Надвірнянське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (код ВП 45111957) шляхом її закриття.

Згідно передавального акту, активи та пасиви філії "Надвірнянське лісове господарство" ДП "Ліси України" передано до філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України".

Таким чином, правонаступником майна, прав та обов'язків Філії "Надвірнянське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" є Філія "Карпатський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

Згідно із пунктом 3.2.2. Статуту ДП "Ліси України" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 34 від 06.02.2025, основними напрямами діяльності Підприємства є забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.

Пунктом 7.2. Статуту ДП "Ліси України" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" визначено обов'язки Підприємства, зокрема: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку (п. 7.2.1. Статуту); дотримуватись правил і норм використання лісових ресурсів (п. 7.2.2. Статуту).

Відповідно до пункту 7.3. означеного Статуту, Підприємство дотримується норм та вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.

Наказом державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" від 16.01.2025 за № 179 затверджено Положення про філію "Карпатський лісовий офіс" державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

За пунктом 1.1. Положення, Філія "Карпатський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" є відокремленим підрозділом державного лісогосподарського підприємства "Ліси України", код ЄДРПОУ 44768034.

Пунктом 2.1. Положення передбачено, що Філія створена, зокрема, з метою ведення на землях закріплених за філією, лісового господарства, охорони, захисту, невиснажливого раціонального використання відтворення лісів.

Розмір заподіяних збитків у розмірі 139 416, 55 гривень підтверджується висновком судової інженерно-екологічної експертизи у кримінальному провадженні № 12020090200000146 Івано-Франківського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 30.09.2020 № 1142/20-28.

Судова інженерно-екологічна експертиза проведена за матеріалами кримінального провадження, зокрема, протоколу огляду місця події від 25.11.2021, який містить дані щодо породи зрубаних дерев, кількість пнів, їх ознаки та діаметр, а також розрахунку розміру шкоди, заподіяної лісу пошкодження до ступеня припинення росту в кв. 60 діл. 2 Пасічнянського лісництва, складеного представниками державної лісової охорони ДП "Надвірнянське лісове господарство", інженером охорони та захисту лісу Забачинським А. М. ДП "Надвірнянське ЛГ".

При перегляді рішення місцевого господарського суду судова колегія Західного апеляційного господарського суду керувалась таким:

Згідно з ч.1 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Частиною 2 статті 68 цього Закону встановлено перелік порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища, за які може наступати відповідальність.

Відповідно до ч.ч.3,4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" законодавством України може бути встановлено відповідальність і за інші порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно з ч.1 ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі. Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди.

Відшкодування збитків завданих унаслідок порушення екологічного законодавства здійснюється у спосіб відновлення майнового стану суб'єктів екологічних правовідносин за рахунок інших суб'єктів правопорушників вимог екологічного законодавства і має компенсаційний характер, а також застосовується як вид майнової відповідальності - екологічно-правова санкція відповідно до частини четвертої, п'ятої статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", як за порушення екологічно-правових зобов'язань у межах договірної відповідальності, так і за порушення встановлених вимог щодо раціонального використання природних ресурсів, охорони довкілля та забезпечення екологічної безпеки у межах позадоговірної відповідальності.

Так, загальні підстави відповідальності за завдану шкоду визначено у статті 1166 Цивільного кодексу України, з аналізу якої слідує, що будь-яка майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам або майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується особою, яка її завдала, в повному обсязі. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини відповідно до частини другої цієї статті.

Для відшкодування шкоди за правилами статті 1166 ЦК України необхідно довести такі елементи: 1. Неправомірність поведінки особи. Неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії. 2. Наявність шкоди. Під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права (життя, здоров'я тощо). 3. Причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов'язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди. 4. Вина особи, що завдала шкоду. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

Водночас частиною 2 ст.19 Лісового кодексу України визначено, що обов'язок забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, вжиття інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку, а також дотримання правил і норм використання лісових ресурсів покладено на постійних лісокористувачів.

Положеннями ст.63 Лісового кодексу України передбачено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.64 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від незаконних рубок та інших пошкоджень.

Статтею 86 Лісового кодексу України встановлено, що організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.

Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів (п.5 ч.2 ст.105 Лісового кодексу України).

Статтею 107 Лісового кодексу України визначено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Отже, організація і забезпечення охорони та захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів.

Порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності. При цьому неважливо, хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній лісокористувачу ділянці лісу.

Таким чином, обов'язок щодо забезпечення охорони лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які відповідають за невиконання або неналежне виконання таких обов'язків, в тому числі, у разі незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок дерев.

Отже, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а й постійні лісокористувачі, вина яких полягає у протиправній бездіяльності у вигляді невчинення дій щодо забезпечення охорони та збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчих їм ділянках із земель лісового фонду, що має наслідком самовільну рубку (пошкодження) лісових насаджень третіми (невстановленими) особами. Аналогічну правову позицію викладено у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі від 09.08.2018 у справі № 909/976/17, постановах Верховного Суду від 20.08.2018 у справі № 920/1293/16, від 23.08.2018 у справі № 917/1261/17, від 19.09.2018 у справі № 925/382/17.

Судом встановлено, що земельні ділянки лісогосподарського призначення були надані у постійне користування ДП "Надвірнянське лісове господарство" на підставі розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 238 від 05.04.1996 "Про надання в постійне користування земель лісового фонду", згідно з яким надано в постійне користування для ведення лісового господарства державним лісогосподарським підприємствам із земель запасу, які були в тимчасовому користуванні інших землекористувачів, земельні ділянки лісового фонду за межами населених пунктів згідно з додатком № 1.

Згідно з додатком № 1 до означеного розпорядження облдержадміністрації Надвірнянському ДЛГ на території Надвірнянського району надано у постійне користування землі лісового фонду площею 54 999 га.

Природні ресурси, які перебувають у власності територіальних громад, є складовою частиною матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування (ст. 142 Конституції України). Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема на землю та природні ресурси (ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Статтею 15 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що місцеві ради в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Також, Пасічнянська сільська рада є органом до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища якого мають стягуватися збитки, завдані внаслідок незаконної порубки лісових ресурсів.

Як вбачається з матеріалів справи, виділ 2 кварталу 60 Пасічнянського лісництва ДП "Надвірнянське лісове господарство, правонаступником якого є ДСГП "Ліси України" в особі філії "Карпатський лісовий офіс" ДСГП "Ліси України" (у межах якого виявлено факти незаконної порубки деревини) перебуває у адміністративно-територіальних межах Пасічнянської територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, тому Пасічнянська сільська рада є саме тим органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання реформування управління лісової галузі" від 07.09.2022 № 1003, утворено Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44768034) та приєднано до нього спеціалізовані державні лісогосподарські підприємства, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів.

Згідно з пунктом 1 наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 № 923 "Про припинення Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" та затвердження складу Комісії з припинення", Державне підприємство "Надвірнянське лісове господарство" припинено шляхом реорганізації, а саме приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

На базі ДП "Надвірнянське лісове господарство" створено філію "Надвірнянське лісове господарство" ДСГП "Ліси України". Пунктом 8 вищезазначеного Наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 № 923 визначено, що Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" є правонаступником прав та обов'язків Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство".

Наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 11.01.2023 № 108 затверджено передавальний акт ДП "Надвірнянське лісове господарство".

Таким чином, правонаступником майна, прав та обов'язків ДП "Надвірнянське лісове господарство" є ДСГП "Ліси України" в особі філії "Надвірнянське лісове господарство" ДСГП "Ліси України".

Надалі, відповідно до п. 1 наказу № 1892 від 18.10.2024 ДСГП "Ліси України" "Про припинення філії "Надвірнянське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" припинено філію "Надвірнянське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (код ВП 45111957) шляхом її закриття.

Згідно передавального акту, активи та пасиви філії "Надвірнянське лісове господарство" ДП "Ліси України" передано до філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України".

Таким чином, правонаступником майна, прав та обов'язків Філії "Надвірнянське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" є Філія "Карпатський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

ДП "Надвірнянське лісове господарство" листом № 01-2/103 від 24.02.2020 повідомило Надвірнянський відділ поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області про те, що працівниками державної лісової охорони на території Пасічнянського лісництва в адміністративних межах Пасічнянської територіальної громади виявлено незаконну порубку дерев у виділі 2 кварталі 60 у кількості 12 дерев породи "сосна".

Згідно з рапортом від 24.02.2020 помічника лісничого Пасічнянського лісництва Осьодла С. С. виявлено незаконну рубку 12 дерев майстром лісу Градюком М. О. обходу № 8, виділ 2 квартал 60.

Відповідно до Акту огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства від 22.02.2020, проведеного за участю майстра лісу Пасічнянського лісництва Градюка М. О. виявлено незаконну рубку сиро ростучого лісу породи сосна в кількості 12 штук, з діаметрами пнів: 43 см., 42 см., 43 см. 43 см., 44 см., 42 см. 31 см., 47 см., 51 см., 44 см., 58 см., 56 см., загальною кубомасою 15, 74 куб. м., що заподіяло шкоду у розмірі 142 892, 40 гривень.

Факт незаконної порубки дерев зафіксований у Книзі обліку лісопорушень по ДП "Надвірнянське лісове господарство" за 2020 рік, відповідно до якого міститься інформація про виявлення порубки 12 дерев, розмір шкоди - 139 416,55 гривень.

Вказаний факт порубки 12 дерев породи "сосна" у виділі 2 кварталі 60 також зафіксований у протоколі огляду місця події від 25.11.2021, що проведений слідчим СВ Надвірнянського РВП ГУНП в області за участю майстра лісу Градюка М. О.

Щодо розрахунку шкоди, завданої державі внаслідок незаконної вирубки дерев та порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, колегія суддів зазначає таке.

У межах досудового розслідування кримінального провадження Івано-Франківським відділенням Київського науково-дослідного інституту експертно-судових експертиз проведено інженерно-екологічну експертизу за результатами якої зроблено висновок №1142/20-28 від 30.09.2020 згідно з яким розмір заподіяної шкоди є 139 416,55 грн.

Розрахунок завданих збитків було проведено з застосуванням додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 №665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу».

Експертизи виконано судовим експертом Бахуром Ігорем Ігоревичем., попередженим про відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.

Згідно з матеріалами справи, відповідач здійснює управлінські, організаційно-розпорядчі та господарські заходи з організації належної охорони лісу та недопущення самовільних та незаконних рубок на території лісового фонду підприємства. Однак, факт вчинення вказаного правопорушення свідчить про те, що такі заходи не були достатніми і не змогли забезпечити збереження лісу відповідачем.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що наведені обставини у сукупності свідчать про належне підтвердження протиправної поведінки відповідача у формі бездіяльності, яка полягає у незабезпеченні працівниками підприємства належної охорони і захисту лісів від незаконної порубки на підвідомчій відповідачу території.

У п.88 постанови від 13.05.2020 у справі №9901/93/19 Великою Палатою Верховного Суду зазначено, що згідно вимог частини другої ст.19, ст.63 і 86 Лісового кодексу України, з урахуванням правової позиції, викладеної в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 09 серпня 2018 року та 19 вересня 2018 року у справах №909/976/17, №925/382/17, лісокористувач є не потерпілою, а навпаки, відповідальною особою за шкоду, завдану внаслідок незаконної порубки лісу, перед державою як власником лісових ресурсів. Адже в цьому випадку вина лісокористувача полягає у протиправній бездіяльності щодо невжиття належних заходів захисту й охорони лісових насаджень.

Отже, право на відшкодування шкоди, завданої самовільним вирубуванням лісу, має держава, цивільно-правову відповідальність перед якою несуть безпосередні винуватці порубки нарівні з лісокористувачами.

Наведеним спростовуються доводи відповідача стосовно відсутності у нього обов'язку нести відповідальність за шкоду, завдану діяннями осіб, які вчинили незаконну порубку лісу.

Посилання відповідача на висновки Верховного Суду, зазначені у справі № 907/449/22 колегія суддів оцінює критично, оскільки у вказаній справі були відсутні точні дані про пні, а у спірному випадку всі необхідні параметри зафіксовано належним чином, що дало можливість провести обчислення без проведення натурного огляду.

Відповідач не надав суду доказів, які б свідчили про вчинення ним достатніх дій, направлених на забезпечення охорони і збереження лісу від незаконних вирубок на підвідомчій йому території земель лісового фонду на виконання вимог лісового та природоохоронного законодавства, статутних завдань, а також про відсутність його вини у протиправній бездіяльності. Між бездіяльністю відповідача та завданою шкодою існує причинний зв'язок, відсутність вини відповідачем не доведено.

Перевіривши розрахунки розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства внаслідок незаконної порубки дерев, колегія суддів вважає такі обґрунтованими та правильними, з урахуванням діаметрів пнів незаконно зрубаних дерев у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до статті 2 ГПК України суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Одним з основних принципів господарського судочинства є змагальність сторін.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач не виконав обов'язків, покладених на нього законодавством з охорони лісу, що призвело до незаконної рубки лісу. Зокрема відповідач не виконав обов'язків щодо охорони та захисту лісових насаджень, контролю, обліку та оформлення виявлених лісопорушень, внаслідок невиконання підприємством своїх обов'язків завдано шкоди лісу.

Враховуючи наведене, апеляційний суд зазначає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність у діях відповідача складу цивільного правопорушення та підстав для задоволення позову.

Висновок апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги.

Відповідно до ч.1 ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За приписами ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ч. 1 ст. 276 ГПК України).

На підставі викладеного колегія суддів Західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.10.2025 у справі № 909/708/25 ґрунтується на матеріалах справи та чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, а зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не обґрунтовані і не визнаються такими, що можуть бути підставою для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення.

Судові витрати в суді апеляційної інстанції.

Оскільки у цьому випадку суд апеляційної інстанції не змінює рішення, та не ухвалює нового рішення, розподіл судових витрат судом апеляційної інстанції не здійснюється (частина 14 статті 129 ГПК України). Відтак, згідно з ст. 129 ГПК України сплачений апелянтом судовий збір за подання апеляційної скарги слід залишити за скаржником.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236, 254, 269, 270, 275, 276, 281, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії Карпатський лісовий офіс" б/н від 23.10.2025 (вх. суду від 24.10.2025 № 01-05/3120/25) - залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.10.2025 у справі № 909/708/25 - залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення згідно зі ст.ст. 286-289 ГПК України.

4. Матеріали справи повернути до суду першої інстанції.

Головуючий суддя Т.Б. Бонк

суддя С.М. Бойко

суддя Г.Г. Якімець