Провадження № 1-кс/714/479/25
ЄУН: 714/1883/25
"29" грудня 2025 р. м.Герца
Слідчий суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області ОСОБА_1 ,-
за участю: секретаря судового засіданняОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання начальника відділення №2 (м. Герца) СВ Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю,-
Начальник відділення №2 (м. Герца) СВ ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 , за погодженням прокурора Герцаївського відділу Чернівецької окружної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до суду із вказаним клопотанням, посилаючись на те, що в провадженні слідчого відділення №2 (м. Герца) знаходяться матеріали кримінального провадження внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №420252660100000120 від 09.04.2025 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, за фактом організації посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з корисливих мотивів незаконного переправлення чоловіків віком від 18 до 60 років через державний кордон України.
Як зазначено у клопотанні, органом досудового розслідування встановлено, що протягом 2022 - 2025 роках службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_5 , маючи ліцензію на здійснення міжнародних автомобільних перевезень, у порушення вимог ліцензійних умов та правил перетинання державного кордону, незаконно вносили до системи «Шлях» відомості про військовозобов'язаних чоловіків віком від 18 до 60 років як водіїв, які фактично не перебували з ними у трудових відносинах. Зазначені дії були вчинені з метою сприяння незаконному перетинанню державного кордону України такими особами під час дії воєнного стану.
Зважаючи на вищевикладене, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме до податкової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_5 (поданої в паперовому та електронному вигляді через Електронний кабінет платника), зокрема повідомлень про прийняття працівників на роботу, податкових розрахунків сум нарахованого (сплаченого) доходу на користь фізичних осіб, утриманого податку та нарахованого єдиного внеску (з додатками), за період з І кварталу 2022 року до теперішнього часу
Така інформація має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, зокрема для перевірки факту перебування осіб, внесених ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_5 до Єдиного комплексу інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_3 (інформаційної системи «Шлях», у трудових відносинах із зазначеними суб'єктами господарювання. З огляду на те, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, розгляд такого клопотання просив розглянути без виклику представників ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Прокурор ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, втім від останнього до суду надійшла заява про розгляд клопотання у його відсутності. Клопотання підтримує повністю та просив його задовольнити.
Дослідивши додані до клопотання письмові докази, слід зазначити про наступне.
Частиною 1 ст. 160 КПК України передбачено, право сторони кримінального провадження на звернення до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно п.2 ст. 163 КПК України, у разі якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходиться.
Згідно з ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливість ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Здобуті органом досудового розслідування докази свідчать про те, що ОСОБА_5 будучі фізичною особою підприємцем та надаючи послуги з вантажних перевезень, маючи ліцензію на здійснення міжнародних автомобільних перевезень, у порушення вимог ліцензійних умов та правил перетинання державного кордону, з корисливих мотивів, незаконно вносили до системи «Шлях» неправдиві відомості стосовно 8 (восьми) громадян України призовного віку (18-60 років), які незаконно перетнули державний кордон України.
Окрім того, здобуті органом досудового розслідування докази вказують на те, що використовуючи відомчу базу даних «Гарт І/II Ризик», через Державний кордон України було переправлено вісім осіб, які перебували у трудових відносинах у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_5 . При цьому, були задіяні транспортні засоби які рахуються за вказаними юридичними особами, а саме : «Volvo» р/н НОМЕР_1 , «Volvo» р/н НОМЕР_2 , «Volvo» р/н НОМЕР_3 , «Volvo» р/н НОМЕР_4 , «Volvo» р/н НОМЕР_5 , «Volvo» р/н НОМЕР_6 , «Volvo» р/н НОМЕР_7 , «Volvo» р/н НОМЕР_8 .
За даним фактом 09.04.2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено повідомлення про кримінальне правопорушення за № 420252660100000120 й розпочате досудове розслідування за ч. 3 ст. 332 КК України, за фактом організації посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з корисливих мотивів незаконного переправлення чоловіків віком від 18 до 60 років через державний кордон України, шляхом внесення до системи «Шлях» незаконних відомостей про військовозобов'язаних чоловіків віком від 18 до 60 років як водіїв, які фактично не перебували з ними у трудових відносинах.
Згідно зі ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
За змістом передбаченої ст. 25 КПК України засади публічності кримінального провадження, а також ч. 5 ст. 38 цього ж Кодексу орган досудового розслідування зобов'язаний вжити всіх передбачених законом заходів для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Досягнення та забезпечення ефективності досудового розслідування, дотримання завдань кримінального провадження загалом не можливе без застосування законних засобів доказування, що полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
У відповідності до ч. 1 ст. 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Приймаючи до уваги установлені органом досудового розслідування обставини, що відображені в досліджених матеріалах, суд цілком погоджується з тим, що інформація, яка стосується перебування осіб у трудових відносинах із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_5 , внесених до Єдиного комплексу інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_3 (інформаційної системи «Шлях»), самостійно або у сукупності з іншими доказами може мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Зокрема, існують об'єктивні підстави вважати, що така інформація може містити відомості щодо організації або сприянні у незаконному переправленні вказаними суб'єктами господарювання фізичних осіб за межі України під час дії військового стану попри наявність на то заборони.
З огляду на вищенаведене, ураховуючи предмет доказування у кримінальному провадженні, що розслідується за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КПК України, та версію органу досудового розслідування, суд вважає, що документи про які зазначено у клопотанні слідчого та знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , мають суттєве значення для встановлення обставини у кримінальному провадженні та можуть бути використані як доказ на підтвердження чи спростування факту вчинення кримінального правопорушення відомості щодо якого внесені до ЄРДР, що у свою чергу дасть можливість встановити істину у кримінальному провадженні,
Водночас суд вважає, що на даній стадії досудового розслідування існують складнощі з тим, щоб в інший спосіб, окрім як за допомогою тимчасового доступу до згаданої інформації, установити осіб, які перебували у трудових відносинах із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_5 та незаконно виїхали за межі держави.
У цьому контексті, суд також зауважує на загальновідому високу латентність правопорушень пов'язаних з організацією незаконного переправлення осіб через державний кордон.
На даному етапі досудового розсівання відомості, що можуть бути отримані в результаті реалізації такого заходу забезпечення кримінального провадження, по-перше, сприятимуть з'ясуванню процесуальних джерел доказів у кримінальному провадженні та, відповідно, їх збиранню; по-друге, слугуватимуть засобом перевірки та предметом оцінки у сукупності та взаємозв'язку з іншими зібраними доказами з метою об'єктивного встановлення обставин, які мають значення для кримінального провадження.
З огляду на наведене, враховуючи специфіку розслідуваних обставин та відсутність на даний час інших альтернативних джерел отримання необхідних слідству відомостей, суд доходить висновку про необхідність надання стороні обвинувачення тимчасового доступу до речей і документів, в яких міститься охоронювана законом таємниці, що може бути використана як доказ у кримінальному провадженні.
Тому, суд вважає за можливе надати тимчасовий доступ до інформації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 за період, починаючи з першого кварталу 2022 року по день внесення відомостей до ЄРДР - 09.04.2025 року.
Зазначене, сформульоване у клопотанні слідчого прохання про вилучення копії документів, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 є цілком достатнім для реалізації завдання тимчасового доступу до речей і документів.
Приймаючи до уваги на характер та обсяг відомостей, до яких надається дозвіл на тимчасовий доступ, суд вважає необхідним строком дії ухвали, який забезпечить належне її виконання та досягнення дієвості кримінального провадження, два місяці.
Ураховуючи наведені мотиви, клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 110, 159, 160, 163, 166, 309, 369, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання начальника відділення №2 (м. Герца) СВ Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 задовольнити частково.
Надати начальнику відділення №2 (м. Герца) СВ Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 або іншим слідчим, прокурорам, які входять в групу по даному кримінальному провадженню, тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: до документів податкової звітності поданої у паперовому та електронному вигляді через Електронний кабінет платника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_9 та ФОП ОСОБА_5 , ЄРДПОУ НОМЕР_10 починаючи з першого кварталу 2022 року 09.04.2025 року, а саме: 1) повідомлень про прийняття працівників на роботу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 413 від 17.06.2015 «Про порядок повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_5 та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу»; 2) податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з додатками), з можливістю ознайомлення з ними, вилучення їх копій.
Строк дії ухвали - два місяця з дня постановлення.
Ухвала слідчого судді про доступ до речей і документів, підлягає обов'язковому виконанню.
У випадку невиконання ухвали слідчого судді слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя