Постанова від 07.10.2025 по справі 521/8156/25

Справа №521/8156/25

Номер провадження 3/521/3539/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2025 року м. Одеса

Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Крижановського О.В.,

за участю секретаря Андріяненко К.О.,

за участю представника Одеської митниці

Державної митної служби України Євдокимова Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Хаджибейського районного суду м. Одеси справу, що надійшла з Одеської митниці ДМС України за протоколом №0210/UA500000/2025 від 20.03.2025 року складеним відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Туреччина, місце роботи - FORSAJ UNSAAT, директор, місце проживання - АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 06.04.2021 виданий ОСОБА_2 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, суд

ВСТАНОВИВ:

До Хаджибейського районного суду м. Одеси надійшов протокол №0210/UA500000/2025 від 20.03.2025 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.

З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 20.03.2025 року приблизно о 20 годині 49 хвилин в зону митного контролю відділу митного оформлення №5 пункту пропуску «Орлівка» митного поста «Придунайський» Одеської митниці по смузі руху «зелений коридор» прибув автомобіль марки «MERCEDES-BENZ», держаний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Туреччина, кузов № НОМЕР_3 , який прямував з України (м. Київ) до Туреччин (м. KOCAELY), під керуванням водія, громадянина Туреччини ОСОБА_1 , який прямував з пасажиром, громадянином Туреччини ОСОБА_3 .

При візуальному огляді та усному опитуванні, в порядку ст. 342 Митного кодексу України, водій вказаного автобусу, громадянин Туреччини ОСОБА_1 , та пасажир, який з ним прямував, громадянин Туреччини ОСОБА_3 , заявили посадовій особі митного органу про відсутність товарів та предметів, які підлягають письмовому декларуванню та оподаткуванню митними платежами, або які заборонені чи обмежені до переміщення через митний кордон України.

На підставі оцінки та аналізу ризиків автомобіль марки «MERCEDES-BENZ», держаний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Туреччина, кузов № НОМЕР_3 , було переведено до смуги руху «червоний коридор», для проведення поглибленого огляду вказаного автомобіля та багажу, який в ньому переміщувався, а також особистих речей водія, громадянина Туреччини ОСОБА_1 , та пасажира, громадянина Туреччини ОСОБА_3 .

Під час здійснення митного огляду автомобіля марки «MERCEDES-BENZ», держаний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Туреччина, кузов № НОМЕР_3 , зокрема, в його багажному відділенні, серед особистих речей водія, громадянина Туреччини ОСОБА_1 , було виявлено предмети, переміщувані ним з приховуванням від митного контролю, а саме, блоки зі стіками торгівельної марки «TEREA SILVER» та «TEREA YELLOW», виробник «Філіп Морріс Менюфекчурінг енд Технолоджи Болонья С.п.А.», по 20 стіків в пачці, по 10 пачок в блоці, з акцизною маркою України, загальною кількістю 6400 (шість тисяч чотириста) стіків.

Виявлені блоки зі стіками торгівельної марки «TEREA» знаходились в різних місцях багажного відділення автомобіля марки «MERCEDES-BENZ», держаний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Туреччина, кузов № НОМЕР_3 , а саме: в пакеті чорного кольору, який знаходився безпосередньо на поверхні килимка, яким застелене багажне відділення; також після підняття килимка та відкриття кришки, якою прикриваються конструктивні порожнини багажного відділення, під пластиковою коробкою для зберігання інструментів, було виявлено поліетиленовий пакет чорного кольору з блоками стіків; крім того, в рюкзаку чорного кольору, який знаходився в одній з конструктивних порожнин багажного відділення також виявлено блоки зі стіками. Доступ до виявлених предметів став можливим після відкриття багажного відділення, а також після розсунення та переміщення інших предметів, які переміщувались в багажному відділенні, та видалення з поверхні килимка та відкриття кришки, якою закриваються конструктивні порожнини - ниші багажного відсіку.

Таким чином, водій, громадянин Туреччини ОСОБА_1 , прямуючи на автомобілі марки «MERCEDES-BENZ», держаний номер НОМЕР_2 , країна реєстрації Туреччина, кузов № НОМЕР_3 , вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товарів, а саме, блоків зі стіками торгівельної марки «TEREA SILVER» та «TEREA YELLOW», виробник «Філіп Морріс Менюфекчурінг енд Технолоджи Болонья С.п.А.», загальною кількістю 6400 (шість тисяч чотириста) стіків, з використанням інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, а саме: в пакеті чорного кольору, який знаходився безпосередньо на поверхні килимка, яким застелене багажне відділення; також в конструктивних порожнинах багажного відділення, під пластиковою коробкою для зберігання інструментів, крім того, в рюкзаку чорного кольору, який знаходився в одній з конструктивних порожнин багажного відділення.

ОСОБА_1 був повідомлений про дату та час судового засідання шляхом направлення смс-повідомлення, що було доставлено абоненту. Однак, до суду не з'явився, про причини своєї неявки суд не сповістив. Окрім того, з отриманого протоколу про порушення митних правил ОСОБА_1 було відомо про розгляд справи саме Хаджибейським районним судом м. Одеси. Суд вважає його таким, що своєчасно сповіщений про дату, час та місце судового засідання, а тому наявні усі підстави для розгляду справи без його участі, відповідно до ч. 4 ст. 526 МК.

Представник митниці в судовому засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване. До останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією частини 1 статті 483 МК України, а саме штраф у виді 100 % вартості товару.

Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Статтею 68 Конституції України регламентовано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

За положеннями п. 3 ч. 1ст. 8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.

Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Статтею 487 МК України встановлено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно з п. 43 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України, посадовою особою підприємства є керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно - правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи

Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана з собою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до ч. 4 ст. 266 МК України, у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Частиною 1 ст. 483 Митного кодексу України передбачена адміністративна відповідальність щодо переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, підтверджується протоколом про порушення митних правил №0210/UA500000/2025 від 20.03.2025 року, актом огляду UA500420/2025/000554 від 20.03.2025 року, фототаблицею, довідкою про ціну, та іншими документами.

Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1ст. 486 МК України).

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.

Санкція ч. 1 ст. 483 МК України передбачає накладення на винну особу адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд бере до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, застосувавши до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, з конфіскацією вказаного товару.

Окрім того, із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605, 60 грн., оскільки відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. ст. 483,519,526 МК України, ст. ст. 40-1, 283 КУпАП, Законом України "Про судовий збір", суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 Митного кодексу України, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 100 % вартості товару, що становить 40 000 (сорок тисяч гривень) грн. 00 коп., з конфіскацією товару.

Стягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави 605 грн. 60 коп. судового збору.

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд м. Одеси, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: О.В. Крижановський