29.12.2025 Справа №607/25347/25 Провадження №3/607/8920/2025
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Гуменний П.П., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №4 Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 ,
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за участю: особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,-
До Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з ВП №4 Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області надійшли матеріали із протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №518324 від 20.11.2025 стосовно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №518324 від 20.11.2025: «06.11.2025 о 20:00 в м. Тернополі, на автодорозі Т2002, неподалік с. Великі Бірки, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Volkswagen Passat, державний номерний знак НОМЕР_1 , в порушення вимог п.п. 12.1, 13.1 ПДР України, не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу контролювати його рух, не дотримався безпечної дистанції, у результаті чого здійснив зіткнення із автомобілем Volkswagen Е - Golf, державний номерний знак НОМЕР_2 , який був попереду.
Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження».
У судовому засіданні ОСОБА_1 вини у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення не визнав.
Повідомив, що він 06.11.2025 рухався у своєму транспортним засобом у темну пору доби та здійснив зіткнення із транспортним засобом Volkswagen Е - Golf, державний номерний знак НОМЕР_2 , який уже перебував у нерухомому стані, без ввімкненої аварійної сигналізації чи знаку аварійної зупинки, у зв'язку із чим він був позбавлений можливості належно зреагувати на зміну дорожньої обстановки та зупинити свій транспортний засіб так, щоб уникнути зіткнення..
За таких обставин, вважає, що в його діях відсутні порушення вимог п.п. 12.1, 13.1 ПДР України.
У судовому засідання ОСОБА_2 повідомив, що він, будучи водієм транспортного засобу Volkswagen Е - Golf, державний номерний знак НОМЕР_2 , потрапив в ДТП, внаслідок чого перебував без свідомості. До свідомості прийшов після того, як відбулося зіткнення із автомобілем під керуванням ОСОБА_1 . А тому, відповідно він не міг завчасно ввімкнути аварійну сигналізацію на своєму автомобілі, чи виставити відповідний знак аварійної зупинки.
Заслухавши думку особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , оцінюючи зібрані по справі докази в їх повній сукупності, оглянувши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності - ст. 245 КУпАП.
Диспозицією статті 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно п. 1.4 ПДР України, кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила.
Відповідно до п.п.б п 2.10 ПДР України, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки відповідно до вимог пункту 9.10 цих Правил;
Окрім того, слід зазначити, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, за відсутності інших об'єктивних доказів на підтвердження факту вчинення правопорушення, не може слугувати доказом винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення.
На підтвердження обставин, викладених у протоколі працівниками поліції долучено виключно такі докази:
- копію витягу із підсистеми «Адмінпрактика» від 06.11.2025;
- схему місця ДТП, яка сталась 06.11.2025 о 20:00 на автодорозі Т2002, неподалік с. Великі Бірки із фото таблицею, додатку до протоколу огляду місця події від 06.11.2025 за фактом ДТП на фактом ДТП на автодорозі Т2002;
- письмові поясненнями ОСОБА_1 від 06.11.2025, аналогічні за змістом тим, що він надав у судовому засіданні;
- письмові поясненнями ОСОБА_2 від 06.11.2025, з яких вбачається, що він 06.11.2025 керував транспортним засобом Volkswagen Е - Golf, державний номерний знак НОМЕР_2 з с. малий Ходачків у сторону м. Тернополя, на його смузі, не з'їхавши на обочину стояв автомобіль ВАЗ 21103, д.н.з. НОМЕР_3 на світловій аварійній зупинці, він не встиг зреагувати та в'їхав у нього. У подальшому транспортний засіб Volkswagen Passat, державний номерний знак НОМЕР_1 в'їхав у його транспортний засіб.
Винуватість особи у вчиненні правопорушення повинна бути доведена поза розумним сумнівом, а усі сумніви тлумачиться на користь особи.
Згідно ч.2 ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а згідно з частиною третьою цієї статті обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Статттею 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про дміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Матеріалами справи доведено факт настання зіткнення транспортних засобів, однак не враховано, що в дорожній обстановці, яка склалася в нічну пору доби, водій ОСОБА_1 мав право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ПДР України, натомість іншими учасниками дорожнього руху не було забезпечено дотримання п. 2.10 ПДР України, а саме не було увімкнено аварійну сигналізацію, а також виставлено знак аварійної зупинки, що позбавило можливості ОСОБА_1 вчасно зреагувати до вказану ситуацію.
Тому вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутні порушення вимог п.п. 12.1, 13.1 ПДР України, таким чином відсутні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
З огляду на вищевказане, вважаю, що провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності слід закрити в зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, згідно із п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 124, 247, 280, 283, 284 КУпАП, -
Провадження в адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 статті 7 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Суддя П.П. Гуменний