Справа № 459/1094/23
Провадження № 6/459/60/2025
29 грудня 2025 року Шептицький міський суд Львівської області в складі :
головуючого судді Дем'яновської Ю.Д.,
при секретарі Гук Т.Я.,
розглянувши заяву Державної судової адміністрації України про заміну способу і порядку виконання судового рішення,-
16.12.2025 року представник Державної судової адміністрації України звернувся з заявою, якою просив змінити спосіб і порядок виконання рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 19.07.2023 у справі №459/1094/23 в частині стягнення на користь держави з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судового збору в розмірі 429,44 грн шляхом «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сплатити судовий збір у сумі 429,44 грн на користь держави».
В обґрунтування заяви зазначено, що рішенням Червоноградського міського суду Львівської області від 19.07.2023 у справі №459/1094/23 стягнуто на користь держави з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судовий збір в розмірі 429,44 гривень, на виконання якого видано виконавчий лист. Вказує, що відповідно до ЗУ "Про виконавче провадження" стягувачем за рішеннями про стягнення судового збору на користь держави є ДСА України. Відтак, ДСА України, в порядку статті 6 Закону пред'явила виконавчий лист Червоноградського міського суду Львівської області від 21.08.2023 у справі №459/1094/23 до виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Львівській області. Проте, зазначений виконавчий документ був повернутий органом Казначейства на адресу Територіального управління Державної судової адміністрації України у Львівській області у зв'язку з тим, що у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні відкриті рахунки у органі казначейства. У зв'язку із неможливістю виконати рішення суду в частині стягнення судового збору, представник заявника просить змінити спосіб і порядок виконання такого.
24.12.2025 представником Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подано заперечення на дану заяву. В обґрунтування своєї позиції представник боржника повідомив, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, як територіальний орган виконавчої влади, підпадає під визначення «державний орган» в розумінні Закону №1404 та Закону №4901, а тому примусове стягнення грошових коштів можливе лише через органи Державної казначейської служби України і органам Державної виконавчої служби України відповідні виконавчі документи не підвідомчі. Видатки Пенсійного фонду України, відповідно до основних джерел наповнення та джерел спрямування коштів бюджету даного цільового державного фонду, здійснюється за наступними напрямками: виплату пенсій; здійснення страхових виплат та фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду. Також представник заявника зазначив, що Порядком виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, затвердженим постановою КМУ № 845 від 03.08.2011 визначається механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників. Відтак, посилаючись на ЗУ «Про виконавче провадження» та Бюджетний кодекс України, представник боржника вважає, що відсутні підстави для зміни способу та порядку виконання даного рішення суду та просить відмовити у задоволенні заяви.
В судове засідання представник Державної судової адміністрації України не з'явився, проте у заяві просив розгляд такої проводити у його відсутності.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області висловилася про безпідставність заяви.
Ознайомившись із заявою, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
21.08.2023 видано виконавчий лист у справі №459/1094/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення моральної шкоди, у зв'язку з ушкодженням здоров'я, щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь держави 429 (чотириста двадцять дев'ять) гривень 44 копійки судового збору (а.с.80,122).
Відповідно до ч.3 ст. 435 ЦПК України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Звертаючись до суду із даною заявою, заявник посилається на те, що виконавчий документ первинно повернуто стягувачу на підставі п.9 ст.9 Закону України «Про виконавче провадження», а повторно - у зв'язку з тим, що у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні відкриті рахунки у органі Казначейства.
В той же час, із повідомлення Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 08.11.2023 встановлено, що виконавчий лист у даній справі пред'явлено не за підвідомчістю, оскільки відповідно до п.4 Розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень , затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року №512/5 ( в редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 року №2832/5) Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства Юстиції України підвідомчі рішення, за якими боржниками є територіальні органи центральних органів виконавчої влади та їх структурні підрозділи, місцеві суди, міські, районні або селищі ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, окружні прокуратури, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи та рішення, за якими сума зобов'язання становить від двадцяти п'яти до п'ятдесяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті. Відтак, виконавчий лист повернуто без прийняття до виконання на підставі п.10 ч.4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» (а.с.121).
Відповідно до пункту 7 частини третьої статті 2 ЦПК України обов'язковість судового рішення є однією з основних засад цивільного судочинства.
За змістом частини першою статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.
За наведених обставин, судом не встановлено обставин, визначених частиною 3 статті 435 ЦПК України, які є передумовою для заміни способу виконання судового рішення, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду у даній справі.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Державної судової адміністрації України про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст.260, 353, 435 ЦПК України, суд,-
В задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про заміну способу і порядку виконання судового рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Львівського апеляційного суду.
Ухвалу складено 29.12.2025 року.
Суддя: Ю. Д. Дем'яновська