Справа № 761/22510/25
Провадження № 3/761/4911/2025
07 липня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Чайка О.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, голови політичної партії «Політичне об'єднання «Рідна Вітчизна», за статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
установив:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/957 від 14 травня 2025 року, ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Політичне об'єднання «Рідна Вітчизна» не подав до Національного агентства Звіт за IV квартал 2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному веб-сайті Національного агентства, що є порушенням вимог статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, розміщений на офіційному вебсайті Національного агентстваза посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/83499/.
Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 як керівником політичної партії «Політичне об'єднання «Рідна Вітчизна», ідентифікаційний код - 37147994 не було подано до Національного агентства Звіт за IV квартали 2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства.
Таким чином, з огляду на вищевикладене неподання Звіту політичної партії за IV квартал 2024 року до 10 лютого 2025 року є порушенням вимог ст. 17 Закону, за що ст. 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.
У судові засідання ОСОБА_1 неодноразово не з'являвся, повідомлявся завчасно та належним чином про місце, дату й час судового засідання. Клопотань про відкладення чи про поважність причин неявки на адресу суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Згідно ст. 1 КУпАП завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 212-21 КУпАП передбачено відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Відповідно до досліджених матеріалів, протокол про адміністративне правопорушення складений відносно ОСОБА_1 у зв'язку із порушенням ним, як керівником політичної партії «Політичне об'єднання «Рідна Вітчизна», порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Відповідно до вимог ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Під час судового розгляду було встановлено, що у матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про те, що ОСОБА_2 є посадовою особою, на яку згідно законодавства покладено обов'язки подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оскільки відповідно до протоколу № 1 від 04.01.2021 позачергового з'їзду Політичного об'єднання «Рідна вітчизна», ОСОБА_1 було обрано на посаду Голови партії строком на 4 роки, тобто, відповідно до матеріалів справи наявних у розпорядженні суду, повноваження ОСОБА_1 як голови партії 04.01.2025 були припиненні.
Отже, в силу вимог ст. 14 КУпАП ОСОБА_1 не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, оскільки з 04.01.2025 по 10.02.2025 не мав повноважень керівника політичної партії «Політичне об'єднання «Рідна Вітчизна».
Так, матеріали долучені до протоколу про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 не містять належних та допустимих доказів, які б підтверджували вчинення останнім правопорушення, за яке передбачена відповідальність за с. 212-21 КУпАП.
Приймаючи до уваги те, що суддя розглядає справу про вчинення адміністративного правопорушення в межах і на підставі протоколу, складеного уповноваженими органами, будь-які докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення відсутні, сам по собі протокол не є доказом адміністративного правопорушення, тому провадження в справі про адміністративне правопорушення за ст. 212-21 КУпАП підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 212-21, 247, 278, 280, 283, 284, 285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
постановив:
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП - закрити, у зв'язку із відсутністю в його діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Києва.
Суддя Олена ЧАЙКА