Справа №760/27230/25
3/760/7600/25
05 грудня 2025 року місто Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Верещінська І.В., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Короля Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № RM061818782UA ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 28.07.2004 Ленінським РВ УМВС України в Запорізькій області, РНОКПП - НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_3 , за порушення митних правил, передбачених ч. 2 ст. 473 Митного кодексу України,-
Відповідно до протоколу № 0762/UA100000/2025 про порушення митних правил від 29 липня 2025 року, 30.05.2025 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці, на території логістичного центру «Київ» АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного огляду МПВ № RM061818782UA, яке пересилалося з України відправником гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), адреса: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_3 ) до США отримувач гр. ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), адреса: АДРЕСА_2 , було виявлено - ніж з маркуванням «С» у чохлі - 1 шт.
Листом Київської митниці від 16.06.2025 № 7.8-5/20-06/7/10958, зазначений зразок направлений для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби).
Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 23.06.2025 № 1420003302-0356 ніж, виявлений у МПВ № RM061818782UA, відноситься до короткоклинкової холодної зброї колюче-ріжучої дії.
З огляду на викладене вище, митний орган зробив висновок, що в діях громадянки ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 473 Митного кодексу України.
Громадянка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. Представник ОСОБА_1 - Попов Р.М. подав заперечення на протокол у яких зазначив, що ОСОБА_1 не вчиняла будь-яких протиправних дій і не мала будь-якого умислу відправляти будь-які заборонені предмети; вона не отримувала будь-якої матеріальної вигоди від поштового відправлення або його вмісту. Тому відсутня суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення.
Щодо предмета, нібито, схожого на «ніж», який відправлявся до США, ОСОБА_1 не має жодного відношення. У зв'язку з тим, що в Україні йде війна, багато її друзів, родичів виїхали за межі країни. Інколи вони просять її про послугу, надіслати їм їхні особисті речі до яких не мають доступу. Так сталося і цього разу, її прохали відправити черговий пакунок. ОСОБА_1 не було достовірно відомо, що знаходиться у пакунку, на словах повідомлялося про виріб господарсько-побутового призначення. Вказаний виріб не відноситься до холодної зброї, згідно Методики криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів (зі змінами та доповненнями), затвердженої Рішенням розширеного засідання секції НКМР міністерства Юстиції України з проблем трасології та судової балістики із залученням членів Координаційної ради з питань судової експертизи. Протокол від 15.01.99 року.
Щодо висновку експерта СЛЕД Держмитслужби, вважають, що це не є належним, достатнім, допустимим доказом, адже такий висновок прямо суперечить ст. 3 та ст. 4 ЗУ «Про судову експертизу». Не може орган, який здійснює обвинувачення, а це Київська митниця, проводити експертизу та видавати висновок, який є основним та єдиним доказом вини ОСОБА_1 . За таких обставин недоведена об'єктивна сторона правопорушення.
Підсумовуючи викладене просив провадження у справі 760/27230/25 про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 473 МК України - закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 порушила митні правила, у зв'язку з чим щодо останньої складено протокол про порушення митних правил № 0762/UA100000/2025 за ч.2 ст. 473 МК України. Зазначив, що ОСОБА_1 вчинила дії, спрямовані на пересилання через митний кордон України у МПВ товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу; просив визнати винною ОСОБА_1 з підстав, викладених у протоколі.
Суд, заслухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порушення митних правил передбачене ч.2 ст. 473 МК України полягає у пересиланні через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Абзацом першим підпункту 2 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 передбачено, що товари, які пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу уніфікованого міжнародного документа, форма якого установлена актами Всесвітнього поштового союзу, а саме: митні декларації CN 22, CN 23.
Згідно з Указом Президента України від 10.10.2017 № 316/2017 затверджені Всесвітня поштова конвенція, Загальний регламент Всесвітнього поштового союзу, Заключний протокол Всесвітньої поштової конвенції та Угода про поштові платіжні послуги, підписані від імені України 11 жовтня 2012 року в м. Доха.
Відповідно до Заключного протоколу Регламенту письмової кореспонденції: міжнародні поштові відправлення, що підлягають митному контролю, повинні мати митну декларацію CN 22 або відривний ярлик цієї ж форми; якщо відправник побажає, тоді до відправлень, крім того, додається митна декларація CN 23 (стаття РК156); вміст відправлення детально вказується в митних деклараціях CN 22 та CN 23. Зазначення загального характеру не допускаються (пункт 11 статті РК156). Відправник несе відповідальність за складення митних декларацій (пункт 12 статті РК156).
Частиною 2 статті 235 МК України визначено заборону на переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до законодавства України та актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Судом встановлено, що 30.05.2025 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці, на території логістичного центру «Київ» АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного огляду МПВ № RM061818782UA, яке пересилалося з України відправником гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), адреса: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_3 ) до США отримувач гр. ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), адреса: АДРЕСА_2 , було виявлено - ніж з маркуванням «С» у чохлі - 1 шт.
У експрес-накладній до МЕВ від 27.05.2025 RM061818782UA у відповідній графі опис вкладення зазначено як «home tools (домашні інструменти) 1 шт. загальною вартістю 30USD».
Будь-які дозвільні документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення задекларованого товару, які підтверджують назву, характеристику та вартість товару (предмету, вкладення, вмісту МЕВ), митниці не надавалися.
Листом Київської митниці від 16.06.2025 № 7.8-5/20-06/7/10958, зазначений зразок направлений для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби) для проведення експертного дослідження на предмет встановлення належності зразку до холодної зброї.
Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 23.06.2025 № 1420003302-0356 ніж, виявлений у МПВ № RM061818782UA, відноситься до короткоклинкової холодної зброї колюче-ріжучої дії умовною вартістю 1 грн.
Експертиза проводилася з метою встановлення факту пересилання через митний кордон України ОСОБА_1 товарів, які заборонені до такого пересилання. Тобто, експертне дослідження в даному випадку проводилося у межах ст.ст. 356-357 МК України.
Відповідно до п.п. 1-3 ч. 1 ст. 235 МК України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних експрес - відправленнях товарів, заборонених МК України та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; товарів, відправлених з порушенням митних правил; товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Статтею 236 МК України регламентовано здійснення декларантом письмового декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях.
Згідно з ч.1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Статтями 196, 197 МК України регламентовано порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено ст.ст. 233-237 МК України.
Частиною 7 ст. 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
У відповідності до п. 28 ст. 4 МК України, митні правила - встановлений цим МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи МК України та іншими законами України.
Крім того, зазначені правовідносини врегульовано Всесвітньою поштовою конвенцією (Доха, 2012), яка в силу положень ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України.
За змістом ст. 18 Всесвітньої поштової конвенції (Доха, 2012) до пересилання забороняється в усіх категоріях відправлень предметів ввезення або обіг яких заборонено в країні призначення та предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення.
Товари та інші предмети, які заборонені до переміщення (пересилання) через митний кордон згідно із законодавством або є предметами контрабанди чи порушення митних правил, вилучаються підрозділом митного органу в установленому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Всесвітньої поштової конвенції (учиненої в м. Доха 11 жовтня 2012 року), унесення зазначених нижче предметів забороняється в усіх категоріях відправлень (п.2.1.):
- наркотиків і психотропних речовин, визначених Міжнародним комітетом з контролю за наркотиками, або інших незаконних речовин, заборонених у країні призначення (п.2.1.1.);
- інших предметів, увезення чи обіг яких заборонено в країні призначення (п. 2.1.4.);
- предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення (п. 2.1.5).
За змістом ч. 1 ст. 37 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку» від 05.03.2009 № 270 у міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати холодну зброю, якщо інше не передбачено законодавством.
Відповідно до пункту 2 Положення про дозвільну систему, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.92 р. №576, зокрема, холодна зброя (арбалети, мисливські ножі тощо), належить до предметів, на які поширюється дозвільна система.
Порядок реєстрації та умови переміщення через державний кордон України предметів, на які поширюється дозвільна система, визначено Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.98 р. №622.
Відповідно до пункту 12.14 Інструкції, холодна зброя громадянами України перевозиться через державний кордон України на підставі дозволу, який надається УП ГУНП, УП ЦОУП.
Отже, відправник міжнародного експрес-відправлення від 27.05.2025 RM061818782UA громадянка України ОСОБА_1 пересилала через митний кордон України у міжнародному експрес-відправленні товари, заборонені до пересилання законодавством України. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 473 Митного кодексу України.
Обставини вчинення порушення митних правил підтверджуються наступними доказами: протоколом про порушення митних правил № 0762/UA100000/2025, актом про проведення огляду (переогляду) товарів від 30.05.2025, висновком експерта Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби від 23.06.2025 № 1420003302-0356 та іншими матеріалами справи.
З огляду на наведене, в діях громадянки ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 473 МК України.
Тобто, у діях відправника міжнародного поштового відправлення № RM061818782UA ОСОБА_1 , вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ч.2 ст. 473 Митного кодексу України, а саме пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання.
Таким чином враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є ніж з маркуванням «С» у чохлі у кількості 1 шт., який є короткоклинковою холодною зброєю колюче-ріжучої дії, вартістю 1 грн. (умовно), вилучено і предмет правопорушення зберігається на складі Київської митниці, за адресою: м. Київ, бульв. Вацлава Гавела, 8-А, суд вважає за необхідне застосувати до громадянки ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил.
Керуючись статтями 235, 236, 257, 458, 473, 527-529 МК України, статтями 283, 284, 294 КпАП України, суд,-
Визнати відправника міжнародного поштового відправлення № RM061818782UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 28.07.2004 Ленінським РВ УМВС України в Запорізькій області, РНОКПП - НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_3 , винною у порушенні митних правил за частиною 2 статтею 473 Митного Кодексу України.
Накласти на громадянку ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді конфіскації товарів, заборонених до пересилання через митний кордон України, а саме, ніж з маркуванням «С» у чохлі у кількості 1 шт., який є короткоклинковою холодною зброєю колюче-ріжучої дії, вартістю 1 грн. (умовно), який було вилучено уповноваженими особами Київської Держмитслужби за протоколом про ПМП № 0762/UA100000/2025 від 29.07.2025 року.
Стягнути з громадянки ОСОБА_1 , судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя І.В. Верещінська