Справа № 953/962/25
н/п 3/953/622/25
04 квітня 2025 року м. Харків
Суддя Київського районного суду м. Харкова Глос М. Л., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові матеріали, які надійшли з Харківського районного управління поліції №1 ГУ НП в Харківській області, щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 184 КУпАП,
22.01.2025 року о 14:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством батьківських обов'язків щодо догляду та виховання дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Внаслідок цього діти перебували в неналежних санітарних умовах, мали брудний одяг та неохайний вигляд.?
Крім того, 22.01.2025 року о 14:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинила домашнє насильство психологічного характеру, а саме в ході сварки висловлювалася нецензурною лайкою в присутності дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , чим завдала шкоди психічному здоров'ю дітей.
ОСОБА_1 до суду не з'явилася, про час, дату та місце судового засідання була повідомлена належним чином, причини неявки не повідомила.
Оскільки судові засідання з розгляду справи неодноразово відкладалися у зв'язку з неявкою належним чином повідомленої ОСОБА_1 , від якої під час судового розгляду не надходило жодних клопотань, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, участь якої згідно зі ст. 268 КУпАП у справах цієї категорії не є обов'язковою.
Аналізуючи долучені до адміністративних матеріалів письмові докази й оцінюючи встановлені у справі обставини, суд керується такими нормами процесуального права.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, письмовими доказами, а також іншими документами.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Домашнє насильство як один із різновидів насильства відрізняється від інших його форм тим, що коїться близькими один до одного людьми (родичами або членами сім'ї), які мають тісні стосунки та пов'язані між собою.
За визначенням, закріпленим у п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07грудня 2017року №2229-VIII (надалі Закон №2229-VIII), домашнє насильство становлять діяння (дії або бездіяльність), зокрема, фізичного або психологічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Психологічне насильство згідно з п.14 зазначеної вище частини статті є формою домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2КУпАП, становить вчинення домашнього насильства, тобто будь-яких умисних діянь (дій або бездіяльності), у тому числі фізичного чи психологічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними по справі доказами, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення від 22.01.2025 року, рапортами поліцейських про події, письмовими поясненнями ОСОБА_1 та свідка ОСОБА_5 .
За таких обставин дії ОСОБА_1 суд кваліфікує:
- за ч.2 ст. 173-2 КУпАП - як домашнє насильство психологічного характеру, вчинене щодо трьох малолітніх дітей - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ;
- за ч. 1 ст. 184 КУпАП - як ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків щодо кожного з дітей.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, зокрема, якими завдано психологічної шкоди трьом дітям, дані про особу правопорушниці, яка не має адміністративних стягнень, не погашених у встаноленому порядку, беручи до уваги відсутність обставин, що обтяжують адміністративну відповідальність, суд вважає за можливе застосувати щодо ОСОБА_1 у межах санкції ч. 1 ст. 184 КУпАП стягнення у виді штрафу у максимальному розмірі.
Частинами 1 та 2 ст. 36 КУпАП передбачено, що при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Виходячи з наведеного суд за підсумками розгляду справи вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за сукупністю правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 і ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, у межах санкції ч. 1 ст. 184 КУпАП, якою передбачено відповідальність за більш серйозне правопорушення.
На підставі ст. 40-1 КУпАП України, ст. 4 ч. 2 п. 5 Закону України «Про судовий збір», з правопорушниці на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, ч.2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 184, 284 КУпАП України, суддя,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП: НОМЕР_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 184 КУпАП, і накласти адміністративне стягнення:
-за ч.2 ст. 173-2 КУпАП - у виді штрафу у розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 (шістсот вісімдесят) грн. 00 коп.
-за ч.1 ст. 184 КУпАП - у виді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень.
На підставі ст. 36 КУпАП за сукупністю адміністративних правопорушень остаточно визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 гривень.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати штрафу у розмірі 1 700 грн у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з ОСОБА_1 підлягатиме стягненню подвійний розмір штрафу у сумі 3 400 (три тисячі чотириста) грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її прийняття.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі апеляційного оскарження - з дня прийняття остаточного рішення за результатами апеляційного перегляду, якщо постанову не було скасовано.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя М. Л. Глос