справа № 752/17508/25
провадження №: 1-кс/752/6161/25
про тимчасовий доступ до речей і документів
29.07.2025 року слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Києві клопотання слідчого в ОВС першого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12025010000000115, відомості щодо якого 16.06.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, -
Слідча звернулась до слідчого судді із вказаним клопотанням, в якому просить надати тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до оригіналів документів, на підставі яких вносились недостовірні дані щодо дійсності паспортів до Єдиного державного демографічного реєстру (далі по тексту - ЄДДР) та/або інформаційної системи ЄІАС, щодо наступних осіб за період з 01.01.2014 по даний час: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зокрема: інформації щодо подій, зафіксованих в журналах/реєстрів ІНФОРМАЦІЯ_8 облікової картки громадян України, із зазначенням відносно них: історія авторизації користувачів у системі (дата, час входу/виходу); журнали реєстрації сеансів адміністрування ЄІАС/ЄДДР; тип зміни (додавання/внесення змін/видалення записів); акти технічного втручання, якщо оформлювались; протоколи ідентифікації особи, заяви громадян; інформація про використання кваліфікованого електронного підпису (КЕП) при здійсненні дій; час і дату внесення змін; комп'ютер з якого здійснювались вказані дії (із зазначенням IP та MAC-адрес); дані (ПІБ, дата народження, посада, контактний номер телефону) користувача комп'ютера, з якого вносились зміни; дані (ПІБ, дата народження, посада, контактний номер телефону) службової особи, яка виконувала зазначені дії; підстави для внесення таких змін (запити, листи, службові розпорядження); копії поданих документів (паспортів, заяв, довідок); витяг з реєстру, щодо внесення змін перелічених осіб; збережених записів подій користування інформаційною системою з метою пошуку інформації; інших документів, які могли бути підставою для внесення змін; наказів про призначення/звільнення/переведення на відповідні посади працівників, які мали доступ до інформаційних систем ЄІАС/ЄДДР в роботі з переліченими особами; посадових інструкцій та інших локальних нормативних актів, які регламентують функціональні обов'язки працівників та порядок роботи з реєстрами; наказів про надання прав доступу до систем ЄІАС/ЄДДР (в тому числі журналів реєстрації доступу); журналів розподілу/видачі логінів, паролів, кваліфікованих електронних підписів; графіків відпусток, наказів про відпустки, відрядження, лікарняні - щодо посадових осіб, чий обліковий запис було використано для внесення змін у систему у відповідний час, з можливістю ознайомлення та вилучення інформації на цифровому носії та/або на аркуші(ах) паперу, а також належним чином засвідчених копій.
Разом з цим, слідчий обґрунтовує клопотання тим, що слідчим управлінням головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі за процесуального керівництва прокуратури Автономної республіки Крим та м. Севастополя здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025010000000115, відомості щодо якого 16.06.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України.
В рамках даного кримінального провадження здійснюється документування протиправної діяльності невстановлених осіб, а також співробітників ІНФОРМАЦІЯ_9 , які шляхом умисного порушення процедур верифікації та ідентифікації особи, внесли до Демографічного реєстру дані підроблених паспортів, якими незаконно користуються громадянин російської федерації ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та три невстановлені особи для ухилення від кримінального переслідування правоохоронними органами країн походження.
При цьому встановлено, що ОСОБА_12 , з метою переховування від правоохоронних органів рф, 02.10.2019 за допомогою паспорту громадянина рф для виїзду за кордон № НОМЕР_2 , авіарейсом « ІНФОРМАЦІЯ_11 » прибув на територію України. Під час перебування на території України, ОСОБА_13 намагався легалізуватись, але органами ІНФОРМАЦІЯ_1 йому було відмовлено. З 2019 по 2022 роки, вказаний іноземець в Україні знаходився нелегально та контактував з учасниками організованих злочинних угрупувань створених по етнічному принципу, а також з членом міжнародної терористичної організації «Ісламська держава» (далі - МТО « ІНФОРМАЦІЯ_12 ») громадянином Республіки Таджикистан ОСОБА_14 / ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_13 (в квітні 2024 року затриманий на території Італії правоохоронними органами у зв'язку із перебуванням у міжнародному розшуку за терористичну діяльність по лінії Інтерпол).
На початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, 03.03.2022 ОСОБА_13 , використовуючи паспорт громадянина рф № НОМЕР_3 , виїхав з території України через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_14 » в напрямку Республіки Польща, та в Україну не повертався.
Під час перебування в країнах Європейського Союзу ОСОБА_13 , у період з березня 2022 року по квітень 2024 року, за допомогою ОСОБА_16 придбав паспорт громадянина України на установчі дані ОСОБА_17 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактично проживає на тимчасово окупованій рф території АР Крим, документований паспортом громадянина рф №0314900107 від 18.05.2014), який ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території АР Крим особисто за грошову винагороду був переданий невстановленим особам та в подальшому переправлений до країн Євросоюзу.
Отримавши вказаний паспорт громадянина України НОМЕР_4 , ОСОБА_13 вклеїв у ньому власне фото та, вступивши у змову із невстановленою групою осіб, за їх сприянням, організував внесення до Демографічного реєстру недостовірних даних щодо дійсності паспорту. На даний час ОСОБА_13 перебуває в Німеччині та продовжує користуватись вказаним підробленим паспортом громадянина України НОМЕР_4 .
Крім того, ОСОБА_16 причетний до забезпечення паспортами громадян України на установчі дані: ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець Узбекистану, паспорт громадянина України НОМЕР_5 (на даний час проживає на території АР Крим та документований паспортом громадянина рф № НОМЕР_6 ); ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт громадянина України НОМЕР_7 (на даний час проживає на території АР Крим та документований паспортом громадянина рф № НОМЕР_8 ); ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець Узбекистану, паспорт громадянина України НОМЕР_9 (на даний час проживає на території АР Крим та документований паспортом громадянина рф № НОМЕР_10 ), інших 3 невстановлених осіб, які перебувають на території Європейського Союзу та можливо причетні до діяльності вищевказаного терористичного угрупування, фото яких також несанкціоновано внесено до Єдиного державного демографічного реєстру.
Одночасно з тим встановлено, що невстановленими співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_9 , шляхом умисного порушення процедур верифікації та ідентифікації особи, внесені недостовірні відомості, зокрема дані підроблених паспортів, до Єдиного державного демографічного реєстру (ЄДДР) та/або інформаційної системи ЄІАС, якими незаконно користуються зазначені особи для ухилення від кримінального переслідування правоохоронними органами країн походження.
Таким чином, у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 наявні документи, які є предметом доказування та мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи вищевикладене, з метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, зокрема перевірити правомірність, підстави та законність таких дій, а також зафіксувати можливі факти перевищення службових повноважень, службового підроблення або несанкціонованого втручання в роботу інформаційної системи, виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів, а саме до оригіналів документів, на підставі яких вносились недостовірні дані щодо дійсності паспортів до Єдиного державного демографічного реєстру (далі по тексту - ЄДДР) та/або інформаційної системи ЄІАС, щодо вказаних осіб.
В судове засідання слідча не з'явилась, про дату, час та місце розгляду вказаного клопотання повідомлялась належним чином. До початку розгляду клопотання подала заяву про розгляд клопотання без її участі, клопотання підтримала та просила його задовольнити. Також, просила розглянути клопотання без виклику особи, у якої необхідно отримати вказані оригінали документів, а також в порядку пункту 7 ст. 163 КПК України.
Слідчий суддя визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки слідчою доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Відповідно до ч. 5 ст. 27 КПК України під час судового розгляду та у випадках, передбачених цим Кодексом, під час досудового розслідування забезпечується повне фіксування судового засідання та процесуальних дій за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. Офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, здійснений судом у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Положеннями ч. 1 ст. 107 КПК України визначено, що рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію.
Таким чином, слідчий суддя визнав за можливе розглянути клопотання за відсутності слідчого та без фіксування судового засідання за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.
Слідчий суддя, дослідивши вказане клопотання та документи, якими воно обґрунтовується, вважає необхідним задовольнити клопотання, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Пунктом 5 частини 2 статті 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження зокрема тимчасовий доступ до речей і документів.
Зі змісту положень ч. 3 ст. 132 КПК України, вбачається, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження допускається у разі існування обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; виконання завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
При цьому слідчий та/чи прокурор повинні довести зазначене, належним чином, як у самому клопотанні так і матеріалами доданими до нього.
Разом з цим, слідчим суддею встановлено, що у клопотанні слідчого викладені обставини кримінального правопорушення, які мають місце; правову кваліфікацію із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави щодо отримання вказаних речей і документів і значення цих речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні щодо використання їх як доказів, що у сукупності також підтверджується копіями документів долучених до клопотання. Також, слідчою доведено, що вказані документи та інформація перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
При цьому, оригінали вказаних документів необхідно вилучити, з метою їх приєднання до матеріалів кримінального провадження та подальшого аналізу, проведення експертизи з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, зокрема, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя вважає, що в повному обсязі наведено та вбачається із наданих матеріалах підстави, якими слідча обґрунтувала вказане клопотання. При цьому вважає, що досягнення, зазначеної мети слідчою в клопотанні, отримання доступу до вказаних документів - повнота, всебічність та неупередженість під час розслідування кримінального провадження та отримання відомостей (інформації) з документів, які можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, може бути досягнуто на цьому етапі досудового розслідування лише з вилученням оригіналів вищевказаних документів.
Враховуючи вищевикладене та з огляду на те, що вказані документи, дозвіл на тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, які містять охоронювану законом таємницю, слідчий суддя прийшов до висновку про наявність достатніх підстав для надання тимчасового доступу до вказаних документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), з можливістю вилучення оригіналів документів та належним чином засвідчених копій, у зв'язку із цим клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 164, 372 КПК України, -
Клопотання слідчого в ОВС першого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати слідчому в ОВС першого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі ОСОБА_3 та іншим слідчим, які входять до групи слідчих, зокрема ОСОБА_21 у кримінальному провадженні №12025010000000115, відомості щодо якого 16.06.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до оригіналів документів, на підставі яких вносились недостовірні дані щодо дійсності паспортів до Єдиного державного демографічного реєстру (далі по тексту - ЄДДР) та/або інформаційної системи ЄІАС, щодо наступних осіб за період з 01.01.2014 по даний час: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зокрема: інформації щодо подій, зафіксованих в журналах/реєстрів ІНФОРМАЦІЯ_8 облікової картки громадян України, із зазначенням відносно них: історія авторизації користувачів у системі (дата, час входу/виходу); журнали реєстрації сеансів адміністрування ЄІАС/ЄДДР; тип зміни (додавання/внесення змін/видалення записів); акти технічного втручання, якщо оформлювались; протоколи ідентифікації особи, заяви громадян; інформація про використання кваліфікованого електронного підпису (КЕП) при здійсненні дій; час і дату внесення змін; комп'ютер з якого здійснювались вказані дії (із зазначенням IP та MAC-адрес); дані (ПІБ, дата народження, посада, контактний номер телефону) користувача комп'ютера, з якого вносились зміни; дані (ПІБ, дата народження, посада, контактний номер телефону) службової особи, яка виконувала зазначені дії; підстави для внесення таких змін (запити, листи, службові розпорядження); копії поданих документів (паспортів, заяв, довідок); витяг з реєстру, щодо внесення змін перелічених осіб; збережених записів подій користування інформаційною системою з метою пошуку інформації; інших документів, які могли бути підставою для внесення змін; наказів про призначення/звільнення/переведення на відповідні посади працівників, які мали доступ до інформаційних систем ЄІАС/ЄДДР в роботі з переліченими особами; посадових інструкцій та інших локальних нормативних актів, які регламентують функціональні обов'язки працівників та порядок роботи з реєстрами; наказів про надання прав доступу до систем ЄІАС/ЄДДР (в тому числі журналів реєстрації доступу); журналів розподілу/видачі логінів, паролів, кваліфікованих електронних підписів; графіків відпусток, наказів про відпустки, відрядження, лікарняні - щодо посадових осіб, чий обліковий запис було використано для внесення змін у систему у відповідний час, з можливістю ознайомлення та вилучення інформації на цифровому носії та/або на аркуші(ах) паперу, а також належним чином засвідчених копій.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Уповноваженим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, зазначеним в ухвалі особам, підготувати документи для можливості вилучення їх оригіналів та належним чином засвідчених копій.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Вона є обов'язковою для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для всіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1