Постанова від 29.12.2025 по справі 420/33200/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/33200/24

Перша інстанція: суддя Білостоцький О.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів - Бойка А.В., Єщенка О.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2025 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), в якому просить:

- визнати протиправною та дискримінаційною, а також скасувати відмову викладену у листі №2100-0202-8/29900 від 05.07.2024 стосовно поновлення виплати пенсії на визначений банківський рахунок;

- зобов'язати відповідача з 07.10.2009 здійснювати виплату пенсії, в тому числі суму недоотриманої пенсії, на банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ «Ощадбанк» у розмірі відповідно до норм Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV ).

В обґрунтування позову зазначає, що як громадянин України, який постійно проживає за кордоном в державі Ізраїль, має право на отримання пенсії, яке закріплене рішенням Конституційного Суду України № 25-рп/2009 від 07.10.2009. Також позивач зазначає, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду у справі №821/536/18 зобов'язано територіальний орган Пенсійного фонду відновити виплату пенсії за віком та здійснити ї перерахунок відповідно до положень Закону № 1058-ІV. Представник позивача звернувся до Пенсійного фонду із заявою про проведення пенсійних виплат його довірителя на банківський рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк». Однак, листом від 05.07.2024 відповідач відмовив у здійсненні нарахування пенсійних виплат на новий банківський рахунок, посилаючись на необхідність особистого звернення заявника до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України, що на думку позивача є грубим порушенням його прав та законних інтересів на отримання пенсії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2025 року в задоволенні позову ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо відмови у виплаті пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на визначений пенсіонером банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк».

Зобов'язано відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_1 на визначений пенсіонером банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк» з 01.11.2023.

В задоволенні іншої частини позовних вимог суд відмовив.

Стягнуто з ГУ ПФУ в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.

В апеляційній скарзі, ОСОБА_1 посилаючись на те, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, що мають значення для справи, просить рішення суду змінити в частині строку з якого має бути здійснена виплата пенсії та постановити в цій частині нове рішення про задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання відповідача здійснювати виплату пенсії, в тому числі суму недоотриманої пенсії на визначений ним банківський рахунок відкритий в АТ «Ощадбанк» з 07.10.2009, відповідно до норм Закону №1058-IV.

Мотивуючи свою позицію апелянт зазначає, що під час ухвалення рішення суд першої інстанції не врахував, що відповідач не здійснює ані виплату поточної пенсії, ані виплату недоотриманої пенсії за період з 07.10.2009. Даний факт не заперечує відповідач, що підтверджується його листом від 05.07.2024, яким останній відмовив виплачувати пенсійні кошти на визначений позивачем банківський рахунок, оскільки для виплати пенсії через поточні рахунки в банках позивачу необхідно особисто подати заяву про виплату пенсії на його банківський рахунок.

ГУ ПФУ в Херсонській області своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Не погоджуючись з рішенням суду в частині задоволених вимог ГУ ПФУ в Херсонській області також подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, яке призвело до неправильного вирішення справи, просить рішення суду в частині задоволених вимог скасувати та прийняте нове про відмову задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що під час ухвалення рішення суд першої інстанції не звернув уваги на те, що відповідно до пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058-IV виплата пенсії позивачу припинена з 01.11.2023 у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, а також на те, що у органу Пенсійного фонду відсутні правові підстави в односторонньому порядку поновити нарахування та здійснити виплату припиненої пенсії.

Апелянт зауважує на тому, що для перерахування позивачу пенсії на відповідний банківський рахунок, необхідно спочатку здійснити її поновлення відповідно до положень Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1), шляхом звернення позивача до органів Пенсійного фонду з відповідною заявою. Апелянт наголошує на тому, що в даній справі поновлення та виплата пенсії залежить саме від волевиявлення позивача та здійснення ним відповідних дій, передбачених чинним законодавством України, у зв'язку з чим, на його думку відсутні підстави для задоволення позову.

ОСОБА_1 у відзиві на апеляційну скаргу зазначає про необґрунтованість та безпідставність доводів, наведених органом Пенсійного фонду у поданій скарзі, у зв'язку з чим в задоволенні апеляційної скарги просить відмовити.

Відповідно до частини 1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України 08.11.1998 виїхав з України на постійне місце проживання до держави Ізраїль, де прийнятий на консульський облік в Посольстві України в державі Ізраїль.

До виїзду за кордон позивач мешкав за адресою: АДРЕСА_1 . У зв'язку з виїздом за кордон виплата пенсії була припинена.

Позивач, через свого представника, звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про поновлення виплати пенсії, однак отримав відмову, яку оскаржив в судовому порядку.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 у справі №821/536/18 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком, починаючи з 07.10.2009 та провести її перерахунок відповідно до Закону №1058-IV з проведенням індексації та компенсації втрати її частини.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2018 рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 скасовано. Прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону №1058-IV, починаючи з 18.08.2017.

Постановою Верховного Суду від 12.03.2021 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2018 скасовано, а рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 - залишено в силі.

На час виконання рішення суду від 17.05.2018 у справі №821/536/18, в матеріалах електронної пенсійної справи наявна заява від 14.03.2019 на виплату пенсії або грошової допомоги через ОПЧ ТВБВ10021/148 на поточний рахунок № НОМЕР_2 , який, за даними АТ «Державний Ощадний банк України», закритий 11.10.2022, що підтверджується листом АТ «Ощадбанк» від 16.03.2023.

З 01.05.2023 виплата пенсії здійснювалась через національного оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги».

Згідно звітів про невиплату пенсії, наданих АТ «Укрпошта», пенсію позивач не отримував з 01.05.2023 по 31.10.2023.

01.11.2023 виплата пенсії ОСОБА_1 припинена у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, що підтверджується листом ГУ ПФУ в Херсонській області від 21.11.2023.

10.06.2024 через веб-портал Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Херсонській області представник позивача подав заяву, в якій просив виплату пенсії здійснювати на банківський рахунок позивача № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк», додавши до заяви апостильований та нотаріально завірений ордер та довіреність на підтвердження представництва Зінчіна Н.Ю. представником В.Меламедом.

В матеріалах справи також міститься заява Зінчіна Н.Ю. від 11.06.2024 адресована ГУ ПФУ в Херсонській області, про виплату пенсії або грошової допомоги на його поточний рахунок, який відкритий у ТВБВ №10013/003, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 9, поточний рахунок № НОМЕР_1 , код банку 325796, код ЄДРПОУ 09325703. У заяві також зазначено, що ОСОБА_1 уповноважує працівника банку передати від його імені цю заяву до відповідного органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення.

Окремо у вказаній заяві від 11.06.2024 провідний економіст, підтверджує, що ідентифікація клієнта під час відкриття рахунка, в тому числі з обов'язковим пред'явленням паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця її проживання, проведена у повному обсязі відповідно до вимог законодавства та нормативно-правових актів Національного банку, а копії відповідних документів сформовані в окрему справу.

Листом від 05.07.2024 ГУ ПФУ в Херсонській області відмовило у поновленні виплати пенсії, посилаючись на те, що заявнику необхідно особисто звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України, як передбачено Порядком №22-1. Також у листі зазначено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунку подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України.

Не погодившись із вищевказаною відмовою та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті та задовольняючи частково позов, суд першої інстанції з огляду на встановлені обставини справи вважав необхідним для належного захисту прав та інтересів позивача зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області поновити виплату пенсії на визначений пенсіонером банківський рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк», з 01.11.2023, оскільки саме з цієї дати позивачу припинена виплата пенсії. Водночас, позовні вимоги в частині зобов'язання виплачувати пенсію у розмірі, відповідно до норм Закону №1058-IV суд визнав передчасними та такими, що задоволенню не підлягають.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі і вище - Закон № 1058).

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 49 Закону №1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Згідно статті 51 Закону №1058-IV у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 №25-рп/2009 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення пункт 2 частини 1 статті 49, другого речення статті 51 Закону №1058-IV щодо припинення виплати пенсії пенсіонерам на час постійного проживання за кордоном у разі, якщо Україна не уклала з відповідною державою міжнародний договір з питань пенсійного забезпечення і якщо згода на обов'язковість такого міжнародного договору не надана Верховною Радою України.

Відповідно до пункту 3.3 Рішення Конституційного Суду України від 07.10.2009 вказаними нормами Закону (статті 51) конституційне право на соціальний захист поставлене в залежність від факту укладення Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення. Таким чином держава, всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.

Конституційний Суд у цьому рішенні зазначив, що право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні, оскільки держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно вад того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами. Після прийняття вищевказаного рішення інших законів, які регламентують виплату пенсій пенсіонерам, які постійно проживають у державах, з якими Україною не укладений відповідний договір, не прийняті.

Також варто зазначити, що частина 3 статті 2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини визначає, що кожна людина має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання. Кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну. Отже, кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вибір свого місця проживання, зі збереженням усіх конституційних прав.

Виходячи з наведених законодавчих норм позивач, проживаючи в Державі Ізраїль, як громадянин України, має такі самі конституційні права, як і інші громадяни України, так як Конституція України та пенсійне законодавство України не допускає обмеження права на соціальний захист, зокрема, права на отримання пенсії, за ознакою місця проживання громадянина України.

Як мовилося вище, рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 у справі №821/536/18 зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком, починаючи з 07.10.2009 та провести її перерахунок відповідно до Закону №1058-IV з проведенням індексації та компенсації втрати її частини.

Водночас, з матеріалів справи вбачається, що підставою для відмови позивачу у поновленні пенсії територіальний орган Пенсійного фонду мотивує тим, що позивач подав заяву про поновлення виплати пенсії з порушенням Порядку № 22-1.

Оцінюючи вказаний аргумент ГУ ПФУ в Херсонській області колегія суддів керується наступним.

25.11.2005 постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі і вище - Порядок №22-1).

Пункт 1.1 розділу І Порядку №22-1 визначає, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.

Заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1.

Пункт 1.2 Порядку №22-1 визначає, що заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596 затверджений Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках (далі - Порядок №1596) (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), пункт 1 якого визначає механізм виплати пенсій шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії в уповноважених банках.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1596 уповноваженими банками є банки, визначені відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1231.

Згідно пункту 4 Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1231, Міністерство фінансів України на своєму офіційному сайті опублікувало перелік уповноважених банків станом на 01.02.2022, серед яких є АТ «Ощадбанк».

Отже, через відділення АТ «Ощадбанк» може здійснюватися виплата пенсій.

Пункт 3 Порядку №1596 унормовує, що виплата і доставка пенсій та грошової допомоги здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком, та на підставі договорів, що укладаються: між уповноваженими банками та органами соціального захисту населення; між уповноваженими банками, Пенсійним фондом України та органами Пенсійного фонду України.

Положення пункту 4 Порядку №1596 визначають, що сума пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України, органами соціального захисту населення шляхом зарахування на поточний рахунок одержувача в уповноваженому банку. У разі відсутності в одержувача поточного рахунку такі виплати можуть проводитися органами Пенсійного фонду України шляхом переказу коштів одержувачу без відкриття рахунка через банк, який є уповноваженим на провадження розрахунково-касових операцій з коштами Пенсійного фонду України, визначений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2004 №25 «Про визначення уповноваженого банку, який провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду України», а також органами соціального захисту населення - через уповноважений банк, з яким передбачено такий спосіб виплати договором, зазначеним у пункті 3 цього Порядку.

Згідно пункту 6 Порядку №1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Відповідно до пунктів 8-9 Порядку №1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.

Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.

Пункт 10 Порядку №1596 визначає, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.

Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку.

Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.

У разі отримання від одержувача заяви про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка орган Пенсійного фонду України або орган соціального захисту населення інформує одержувача про необхідність укладення договору банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком.

Органи Пенсійного фонду України та органи соціального захисту населення формують перелік одержувачів на підставі отриманих заяв про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка та разом із необхідними для відкриття поточних рахунків таким особам документами та відомостями, визначеними нормативно-правовими актами Національного банку, подають його відповідному уповноваженому банку у строки, визначені у договорі, але не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дати прийняття документів.

Уповноважений банк може відмовити у відкритті поточного рахунка одержувачу з підстав, визначених законодавством та/або нормативно-правовими актами Національного банку, або у разі надання не в повному обсязі та/або недостовірної інформації чи документів, що містять недостовірну/неправдиву інформацію, та/або будь-яких інших відомостей, необхідних уповноваженому банку для відкриття поточного рахунка згідно з вимогами законодавства та/або нормативно-правових актів Національного банку, про що повідомляє відповідному органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення із зазначенням причин відмови у відкритті рахунка для інформування одержувача або подання відсутньої/уточнювальної інформації, відсутніх відомостей та/або документів.

Уповноважений банк щомісяця не пізніше 20 числа подає органам Пенсійного фонду України або органам соціального захисту населення перелік відкритих за зверненнями органів Пенсійного фонду України та органів соціального захисту населення поточних рахунків одержувачам із зазначенням номерів таких рахунків та інформації про укладення договорів банківського рахунка з одержувачами, а в разі відмови у відкритті поточного рахунка - інформацію про причину відмови.

Заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.

Пункт 11 Порядку №1596 визначає, що одержувачі, крім внутрішньо переміщених осіб, можуть у будь-який час змінити уповноважений банк, подавши заяву до відповідного уповноваженого банку чи органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення згідно з пунктом 10 цього Порядку.

Згідно пункту 14 Порядку на підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.

З огляду на викладене, слід дійти висновку, що підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії або грошової допомоги, яка може бути подана пенсійному органу відповідно до пункту 10 Порядку №1596, двома шляхами: особисто пенсіонером до органу Пенсійного фонду або від установи уповноваженого банку.

Аналогічні положення закріплені у пункті 4.10 Порядку №22-1, втім наведені норми не містять вимог щодо обов'язку пенсіонера звертатись із заявою про поновлення виплати пенсії особисто. Вжитий у пункті 1.1 термін заявник, як вже зазначено вище, дає підстави стверджувати, що таким заявником може бути і представник за довіреністю.

З цього приводу варто зазначити, що Верховний Суд у постанові від 24.07.2023 у справі №280/6637/22 під час розгляду спірного питання виснував, що наразі відсутній чіткий механізм щодо відновлення виплати пенсій особам, які виїхали на постійне місце проживання за межі України, а тому існуючі загальні норми, на думку суду, не повинні тлумачитись Пенсійним фондом з надмірним формалізмом, зважаючи на те, що не проведення виплати пенсії таким особам відбулося з вини держави в особі її компетентних органів. Таким чином, суд вважав за можливе проводити виплату пенсії громадянам, які виїхали на постійне проживання за кордон, шляхом її перерахунку на діючі карткові рахунки, відкриті в українських банках. При цьому, відповідну заяву із зазначенням реквізитів рахунку може подавати представник пенсіонера за довіреністю. Особиста присутність пенсіонера під час подання такої заяви чинним законодавством не вимагається.

Повертаючись до матеріалів справи, колегія суддів враховує, що уповноваженим працівником банку АТ «Ощадбанк» була підписана заяву ОСОБА_1 про виплату пенсії або грошової допомоги від 11.06.2024, згідно якої позивач просить належні йому суми пенсії перераховувати на його поточний рахунок, який відкритий у ТВБВ №10013/003, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 9, поточний рахунок № НОМЕР_1 , код банку 325796, код ЄДРПОУ 09325703. У заяві окремо зазначено, що ОСОБА_1 уповноважив працівника банку передати від його імені цю заяву до відповідного органу Пенсійного фонду або органу соціального захисту населення. У вказаній заяві відповідальний працівник банку підтвердив особистим підписом, що була проведена ідентифікація заявника відповідно до вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів Національного банку.

Окрім цього, 10.06.2024 через веб-портал Пенсійного фонду України подана заява, в якій представник позивача просив виплату пенсії здійснювати на банківський рахунок позивача № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк», додавши до такої заяви апостильований та нотаріально завірений ордер та довіреність Зінчіна Н.Ю. щодо представництва його В. Меламедом.

За таких підстав, на думку колегії суддів, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що подана представником заява через веб-портал Пенсійного фонду України про поновлення виплати пенсії на поточний рахунок в АТ «Ощадбанк» не порушує приписи пункту 10 Порядку №1596, а тому відмова у поновленні виплати пенсії на поточний рахунок в АТ «Ощадбанк» є протиправною.

При цьому колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що відновлення виплати пенсії має бути здійснене з 01.11.2023 - з дати припинення виплати пенсії.

При цьому, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про передчасність позовних вимог в частині виплату пенсії у розмірі, відповідно до норм Закону №1058-IV, оскільки поновлення та виплата пенсії на банківський рахунок, відкритий позивачем в АТ «Ощадбанк» ще не здійснені, а в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права.

Доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення суду у справі №821/536/18 відповідач не здійснює ані виплату поточної пенсії, ані виплату недоотриманої пенсії починаючи з 07.10.2009, а тому позовні вимоги мають бути задоволенні саме з 07.10.2009, є помилковими, оскільки не виконання рішення суду у справі №821/536/18 має вирішується у порядку статей 383 КАС України та не може вирішуватися в межах даного спору.

Оцінюючи доводи апеляційної скарги ГУ ПФУ в Херсонській області колегія суддів вважає, що судом першої інстанції була надана належна правова оцінка доводам, викладеним у позовній заяві та запереченнях проти позову. Жодних нових доводів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права при винесенні оскаржуваного судового рішення, апеляційна скарга не містить.

З урахуванням викладеного, слід констатувати, що доводи апеляційних скарг не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, є помилковими та висновків суду першої інстанції не спростовують, та не містять аргументів яким би не була надана оцінка судом першої інстанції.

Відповідно до частини 2 статті 6 КАС України та статті 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерела права.

Зокрема, у пункті 23 рішення ЄСПЛ від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України» суд зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи, що і зроблено апеляційним судом переглядаючи рішення суду першої інстанції, аналізуючи відповідні доводи скаржника.

Колегія суддів вважає, що надала відповідь на ключові доводи апеляційних скарг та не вбачає підстав для їх задоволення.

Відповідно до вимог статті 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, якщо суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

На думку колегії суддів, суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2025 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуюча суддя О. А. Шевчук

суддя А. В. Бойко

суддя О. В. Єщенко