Постанова від 29.12.2025 по справі 280/4257/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/4257/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року

у справі №280/4257/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області,

третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

23 травня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просила:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розрахунку розміру пенсії позивачки без урахування вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

зобов'язати відповідача здійснити позивачці перерахунок пенсії з 30.07.2024, відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка посилається на те, що відповідачем під час призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, на виконання рішення суду, проігноровані положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що призвело до призначення пенсії у меншому розмірі. Позивачка зазначає, що основний розмір її пенсії повинен становити 80% від середньої заробітної плати, а саме: 10910,60 грн., а не 4993,72 грн., як визначив відповідач.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Суд першої інстанції виходив наявності підстав для перерахунку пенсії позивачки з 30.07.2024, відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду від як таке, що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Відповідач вважає, що суд не надав належної оцінки тій обставині, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №280/7854/24 призначено ОСОБА_1 з 30.07.2024 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції згідно з рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020, зарахувавши до її пільгового стажу за Списком №1 період роботи у Приватному акціонерному товаристві «Запорізький залізорудний комбінат» з 27.07.2012 по 13.07.2016, з 14.07.2021 по 15.06.2022.

Відповідач зазначає, що Запорізьким окружним адміністративним судом від 09.06.2025 у справі №280/4257/25 не зобов'язано проводити призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 у розмірі відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум. Також, відповідач вказував на те, що враховуючи вищевикладене, період роботи на посадах відповідно з постановою Кабінету Міністрів України №202 відсутній.

Позивачем до суду подано відзив на апеляційну скаргу, в якому позивачка вважає безпідставними доводи апеляційної скарги, просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №280/7854/24 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 період роботи у Приватному акціонерному товаристві «Запорізький залізорудний комбінат» з 27.07.2012 по 13.07.2016, з 14.07.2021 по 15.06.2022, та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213-VII з 30.07.2024.

На виконання зазначеного рішення суду, позивачці призначено пенсію за віком на пільгових умовах.

Позивачка, вважаючи, що під час призначення пенсії відповідачем протиправно не враховано положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», звернулася до суду.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Згідно із абзацом 3 частини першої статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 1 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно ст. 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону №345-VI) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

До кола працівників, на яких поширюється дія Закону №345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач вказує на те, що позивачка не має достатнього стажу роботи під землею.

В той же час з матеріалів справи вбачається, що у період з 27.07.2012 по 15.06.2022 позивачка працювала підземним стовбуровим підземної дільниці шахтних підйомів шахти «Експлуатаційна» з повним робочим днем під землею, що підтверджується довідкою Підприємства з іноземними інвестиціями у формі Приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат» про особливий характер роботи та умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії від 16.10.2023 №14/159. Пільговий характер вказаних робіт підтверджується також довідками ОК-5 та ОК-7, які містять таблицю з відомостями по спеціальному стажу і в них зазначено код підстави для обліку спецстажу - ЗПЗ01ЗА1 та ЗП3014А1.

Наведені обставини також підтверджені рішенням Запорізького окружного адміністративного судом у справі №280/7854/24, яке набрало законної сили, а отже не підлягають окремому доказуванню.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає неспроможними доводи скаржника щодо відсутності у позивачки необхідного стажу під землею для перерахунку пенсії згідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відтак, суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції про допущену відповідачем у спірних відносинах протиправну бездіяльність, яка полягає у розрахунку розміру пенсії позивачки без урахування вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив правильне рішення про задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись статтями 241-245, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року у справі №280/4257/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров