11 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/8785/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2025 ( суддя Ільков В.В.) в адміністративній справі №160/8785/25 за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося до суду з вимогами стягнути податковий борг з платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 до бюджету у сумі 510 342,74 гривень.
В свою чергу, ОСОБА_1 подав зустрічний позов до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, які стали підставою для звернення ГУ ДПС у Дніпропетровській області з первісним позовом про стягнення податкового боргу.
Підставою для звернення з первісним позовом, зазначено про наявність податкового боргу у розмірі 510 342,74 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єкту нерухомого майна, ОСОБА_1 є власником об'єктів нерухомого майна.
Розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по об'єктам оподаткування, які належать ОСОБА_1 за 2021-2023 рік проводився в автоматичному режимі за даними інформаційної - комунікаційної системи ДПС України.
Податкові повідомлення-рішення, контролюючим органом направлялися на адресу: АДРЕСА_1 засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та повернуто до контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання» 04.09.2024 року, отже податкові повідомлення-рішення від 28.06.2024 вважаються належним чином врученими 04.09.2024 року.
Згідно даних інформаційно-комунікаційних систем податкового органу, ОСОБА_1 не перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області як фізична особа підприємець.
Податкові декларації про майновий стан і доходи фізична особа ОСОБА_1 за період з 2020 по 2024 роки до контролюючого органу не надавав.
ОСОБА_1 не надав доказів виготовлення та реалізації промислової продукції, та доказів її виготовлення на спірних об'єктах оподаткування.
Оскільки, не надано підтвердження того, що належне особі нерухоме майно використовувалося при здійсненні промислової діяльності, тому права на застосування пільги відповідно до п.п. «є» п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України у 2021 2023 роках ОСОБА_1 не мав.
Крім того, за даними інформаційно-комунікаційної системи Державної податкової служби України, інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, ОСОБА_1 є орендарем земельних ділянок за які нараховано орендну плату за податковий період 2024 рік.
На час винесення ППР з МПЗ діяв Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 (втратив чинність на підставі Наказу Міністерства розвитку громад та територій № 376 від 28.02.2025), відповідно до якого територіальна громада Синельниківського району віднесені до Межівська селищна території можливих бойових дій з 02.09.2024 року(п. 1.1 частини І розділу І).
Межівської селищної територіальної громади Синельниківського району з 02.09.2024 належала до територій можливих бойових дій, а не територій активних бойових дій, тому відсутні підстави для звільнення позивача від сплати МПЗ за 2023 рік за земельні ділянки площею 31,7676 га (кадастровий номер 1222655100:02:001:0159), що розташована на території Межівської ОТГ та площею 30,0 га (кадастровий номер 1222682200:01:002:0532), що розташована на території Межівської ОТГ.
Враховуючи зазначене, відсутні підстави для звільнення особи від сплати загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2023 рік.
Доводи зустрічного позову зводяться до обгрунтувань про відсутність обов'язку сплачувати податок згідно спірних рішень.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2025 року позов ГУ ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 510 342,74 грн. залишено без задоволення.
Зустрічний адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ГУ ДПС у Дніпропетровській області направило до Третього апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу.
Скаржник зазначає, що відтустні підстави для задоволення зустрічного позову з підстав викладених у апелційній скарзі.
У відзиві ОСОБА_1 просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, відмовивши у задоволенні апеляційної скарги.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Апеляційним переглядом справи встановлено, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єкту нерухомого майна, ОСОБА_1 є власником наступних об'єктів нерухомого майна:- нежиле приміщення адмінбудівлі загальною площею 419,2 м2, за адресою: Дніпропетровська обл., Царичанський р-н, село Прядівка, приміщення 2, дата державної реєстрації права власності 12.12.2017, частка власності 1;- нежитлове приміщення, зерносклад загальною площею 626,1 м2, за адресою: АДРЕСА_2 , дата державної реєстрації права власності 16.03.2021, частка власності 1; - гаражi загальною площею 338,5 м2, за адресою АДРЕСА_2 в, дата державної реєстрації права власності 16.03.2021, частка власності 1;- нежитлове приміщення, пункт технічного обслуговування загальною площею 326,8 АДРЕСА_3 , дата державної реєстрації права власності 16.03.2021, частка власності 1;- нежитлове приміщення, зерносклад, загальною площею 210,9 м,2 за адресою: АДРЕСА_2 , дата державної реєстрації права власності 16.03.2021, частка власності 1.
Відповідно пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України та з урахуванням норм визначених пунктом 102.1 статті 102 ПК України, ГУ ДПС сформовано в автоматичному режимі ОСОБА_1 податкові повідомлення-рішення (форма “Ф») (далі - ППР) за 2021 2023 роки:
- ППР від 28.06.2024 №1560432-2411-0466-UA1202031000001743 за 2021 рік на суму 3 772,80 грн. (нежитлове приміщення, за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 419,20 кв.м.)
- ППР від 28.06.2024 № 1560433-2411-0466-UA1202031000001743 за 2022 рік на суму 4 087,20 грн. (нежитлове приміщення, за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 419,20 кв.м.)
- ППР від 28.06.2024 №1560427-2411-0466-UA1202031000001743 за 2023 рік на суму 11 234,56 грн (нежитлове приміщення, за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 419,20 кв.м.).
- ППР від 28.06.2024 №1560428-2411-0466-UA12140230000057328 за 2023 рік на суму 41 948,70 грн. (нежитлове приміщення (зерносклад) за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 626,10 кв.м.
- ППР від 28.06.2024 № 1560429-2411-0466-UA12140230000057328 за 2023 рік на суму 21 895,60 грн. (нежитлове приміщення (пункт технічного обслуговування), за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 326,80 кв.м.
- ППР від 28.06.2024 № 1560430-2411-0466-UA12140230000057328 за 2023 рік на суму 14 130,30 грн. (нежитлове приміщення (зерносклад), за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 210,90 кв.м.)
- ППР від 28.06.2024 №1560431-2411-0466-UA12140230000057328 за 2023 рік на суму 1133,98 грн. (гаражі, за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 338,50 кв.м.
Розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по об'єктам оподаткування, які належать ОСОБА_1 за 2021-2023 рік проводився в автоматичному режимі за даними інформаційної - комунікаційної системи ДПС України
Розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по об'єктам оподаткування, які належать ОСОБА_1 за 2021-2023 рік проводився в автоматичному режимі за даними інформаційної - комунікаційної системи ДПС України.
Зазначені ППР, контролюючим органом направлено на адресу: м.Дніпро, Чечелівський район, провулок Альпійський, буд. 5А засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та повернуто до контролюючого органу з відміткою “за закінченням терміну зберігання» 04.09.2024 року.
Отже, розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по об'єктам оподаткування, які належать ОСОБА_1 за 2021-2023 рік проводився в автоматичному режимі за даними інформаційної - комунікаційної системи ДПС України.
Податковим органом було надано суду інформацію щодо розрахунку податку на нерухоме майно відповідно до оскаржуваних ППР:
1. ППР від 28.06.2024 №1560432-2411-0466-UA1202031000001743 за податковий період 2021 рік на суму 3 772,80 грн. Об'єкт оподаткування - нежитлове приміщення, за адресою: Дніпропетровська обл., Царичанський р-н, село Прядівка, приміщення 2, загальною площею 419,20 кв.м. Розрахунок податку: 419,20 кв.м.*9,00 грн. = 3772,80 грн., де: 419,20 кв.м - загальна площа об'єкту оподаткування 9,00 грн. - вартість 1 кв.м. - 6000 грн. (мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2021)*0,15% (ставка визначена відповідно до рішення Царичанської селищної ради №844-36/VII від 25 червня 2018 року ).
2. ППР від 28.06.2024 № 1560433-2411-0466-UA1202031000001743 за податковий період 2022 рік на суму 4 087,20 грн. Об'єкт оподаткування - нежитлове приміщення, за адресою: Дніпропетровська обл., Царичанський р-н, село Прядівка, приміщення 2, загальною площею 419,20 кв.м. Розрахунок податку 419,20 кв.м.*9,75 грн. = 4087,20грн., де: 419,20 кв.м - загальна площа об'єкту оподаткування 9,75 грн. - вартість 1 кв.м. - 6500 грн. (мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2022)*0,15% (ставка визначена відповідно до рішення Царичанської селищної ради №844-36/VII від 25 червня 2018 року).
3. ППР від 28.06.2024 №1560427-2411-0466-UA1202031000001743 за податковий період 2023 рік на суму 11 234,56 грн. Об'єкт оподаткування - нежитлове приміщення, за адресою: Дніпропетровська обл., Царичанський р-н, село Прядівка, приміщення 2, загальною площею 419,20 кв.м. Розрахунок податку: 419,20 кв.м.*26,80 грн. = 11 234,56грн., де: 419,20 кв.м - загальна площа об'єкту оподаткування 26,80 грн. - вартість 1 кв.м. - 6700 грн. (мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2023)*0,40% (ставка визначена відповідно до рішення Царичанської селищної ради Царичанського району Дніпропетровської області від 08 липня 2022 року № 1392-16 /VІІІ).
4. ППР від 28.06.2024 №1560428-2411-0466-UA12140230000057328 за податковий період 2023 рік на суму 41 948,70 грн. Об'єкт оподаткування - нежитлове приміщення (зерносклад) за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 626,10 кв.м. Розрахунок податку: 626,10 кв.м.*67,00 грн. = 41948,70 грн., де: 626,10 кв.м - загальна площа об'єктів оподаткування 67,00 грн. - вартість 1 кв.м. - 6700 грн. (мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2023)*1,00% (ставка визначена відповідно до рішення Петропавлівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 27 травня 2021року № 217 -7/VIIІ).
5. ППР від 28.06.2024 № 1560429-2411-0466-UA12140230000057328 за податковий період 2023 рік на суму 21 895,60 грн. Об'єкт оподаткування - нежитлове приміщення (пункт технічного обслуговування), за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 326,80 кв.м. Розрахунок податку: 326,80 кв.м.*67,00 грн. = 21895,60 грн., де: 326,80 кв.м - загальна площа об'єктів оподаткування 67,00 грн. - вартість 1 кв.м. - 6700 грн. (мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2023)*1,00% (ставка визначена відповідно до рішення Петропавлівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 27 травня 2021року № 217 -7/VIIІ).
6. ППР від 28.06.2024 № 1560430-2411-0466-UA12140230000057328 за податковий період 2023 рік на суму 14 130,30 грн. Об'єкт оподаткування - нежитлове приміщення (зерносклад), за адресою: Дніпропетровська обл., Петропавлівський р-н, селище міського типу Петропавлівка, вулиця Миру, будинок 183д, загальною площею 210,90 кв.м. Розрахунок податку: 210,90 кв.м.*67,00 грн. = 14 130,30 грн., де: 210,90 кв.м - загальна площа об'ктів оподаткування 67,00 грн. - вартість 1 кв.м. - 6700 грн. (мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2023)*1,00% (ставка визначена відповідно до рішення Петропавлівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 27 травня 2021року № 217 -7/VIIІ).
7. ППР від 28.06.2024 №1560431-2411-0466-UA12140230000057328 за податковий період 2023 рік на суму 1 133,98 грн. Об'єкт оподаткування - гаражі, за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 338,50 кв.м. Розрахунок податку: 338,50 кв.м.*3,35 грн. = 1133,98грн., де: 338,50 кв.м - загальна площа об'єктів оподаткування 3,35 грн. - вартість 1 кв.м. - 6700 грн. (Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2023)*0,05% (ставка визначена відповідно до рішення Петропавлівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 27 травня 2021року № 217 -7/VIIІ).
Окрім того, за даними інформаційно-комунікаційної системи Державної податкової служби України, інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (далі - ОСОБА_1 ) є орендарем земельних ділянок за які нараховано орендну плату за податковий період 2024 рік , а саме:
31,7676 га (кадастровий номер 1222655100:02:001:0159) - земельна ділянка для ведення фермерського господарства яка розташована на території Межівської ОТГ, договір оренди б/н від 31.12.2012 року (дата закінчення дії- 17.03.2034р.) Орендодавець- Межівська селищна рада, код за ЄДРПОУ 04338428.
Відповідно Податкового повідомлення - рішення від 12.04.2024 року №855869 2415-0410-UA12140150000054570 орендна плата за земельну ділянку складає 76686,68грн.
30,0 га (кадастровий номер 1222682200:01:002:0532) - земельна ділянка для ведення фермерського господарства яка розташована на території Межівської ОТГ, договір оренди б/н від 31.12.2012 року (дата закінчення дії- 17.03.2034р.). Орендодавець- Межівська селищна рада, код за ЄДРПОУ 04338428.
Відповідно Податкового повідомлення -рішення від 12.04.2024 року №855870-2415 0410-UA12140150000054570 орендна плата за земельну ділянку складає 72419,71грн.
97,3741 га (кадастровий номер 1222685500:02:004:0335) - земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства (рілля) яка розташована на території Новопавлівської ОТГ, договір оренди б/н від 31.12.2012 року (дата закінчення дії- 31.12.2037р.) Орендодавець- Новопавлівська сільська рада, код за ЄДРПОУ 04340230.
Відповідно Податкового повідомлення - рішення від 22.04.2024 року №1404939 2415-0410-UA12140190000047361 орендна плата за земельну ділянку складає 179626,28грн.
58,9797 га (кадастровий номер 1222685500:02:004:0336) - земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства (рілля) яка розташована на території Новопавлівської ОТГ, договір оренди б/н від 31.12.2012 року (дата закінчення дії 31.12.2037р.) Орендодавець- Новопавлівська сільська рада, код за ЄДРПОУ 04340230.
Відповідно Податкового повідомлення - рішення від 22.04.2024 року №1404940 2415-0410-UA12140190000047361 орендна плата за земельну ділянку складає 108430,67грн.
Вищезазначені ППР від 12.04.2024 та від 22.04.2024 отримано ОСОБА_1 28.06.2024, про що є відповідний запис у корінцях вищезазначених ППР.
Окрім того, судом встановлено, що керуючись п. 170.14 ст. 170 ПКУ, ГУ ДПС сформовано ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення із загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2023 рік для фізичних осіб (крім фізичних осіб - підприємців) власників земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь (форма МПЗФ) №720111-24/04-63 від 25.04.2024 на суму 75243,65 грн., як користувачу земельних ділянок площею 31,7676 га (кадастровий номер 1222655100:02:001:0159), що розташована на території Межівської ОТГ та площею 30,0 га (кадастровий номер 1222682200:01:002:0532), що розташована на території Межівської ОТГ.
ППР було направлено засобами поштового зв'язку “Укрпошта» рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу платника згідно даних Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, а саме: АДРЕСА_5 та повернуто до контролюючого органу з відміткою “адресат відсутній за вказаною адресою» 31.05.2024 року.
Отже, на теперішній час в інтегрованих картках платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 обліковується податковий борг у сумі 510 342,74 грн, а саме:
заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 98 203,14 грн. згідно вказаних вище ППР;
заборгованість по податку на доходи Фізичних осіб у вигляді мінімального податкового зобов'язання, шо підлягає сплаті Фізичних осіб, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 75 187,30 грн. згідно:
податкового повідомлення-рішення №720111-24/04-63 від 25.04.2024, термін сплати 03.08.2024 року на суму 75187,30 грн.;
заборгованість по орендній платі з Фізичних осіб, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 336 952,30 грн, згідно:
податкового повідомлення-рішення №855870-2415-0410-UА12140150000054570 від 12.04.2024, термін сплати 27.08.2024 на суму 72418,85 грн.;
податкового повідомлення-рішення №855869-2415-0410-UА12140150000054570 від 12.04.2024, термін сплати 27.08.2024 на суму 76686,68 грн.;
податкового повідомлення-рішення №1404940-2415-0410-UА12140190000047361 від 22.04.2024, термін сплати 27.08.2024 на суму 8220,49 грн.;
податкового повідомлення-рішення №1404939-2415-0410-UА12140190000047361 від 22.04.2024, термін сплати 27.08.2024 на суму 179626,288 грн.
Відповідно до ст. 59 ПК України у зв'язку з несплатою до бюджету сум податкового боргу фізичної особи ОСОБА_1 було сформовано податкову вимогу №0026648 1308-0436 від 24.09.2024 року, яка була направлена на адресу платника податків 24.09.2024 згідно з даними ДРФО, а саме на: АДРЕСА_1 засобами поштового зв'язку та повернута 23.10.2024 року з причини: "за закінченням терміну зберігання".
Оскільки у встановлені строки не було погашено податкову заборгованість, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до суду із цим позовом про стягнення податкового боргу.
Здійснюючи перегляд справи в апеляційному порядку в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України, платниками податку (на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Підпунктом 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України встановлено, що об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Згідно із пп.266.3.1, 266.3.2 п.266.3 ст.266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
При цьому, згідно із п.п.266.4.1 п.266.4 ст.266 ПК України, база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів.
Відповідно до п.п.266.5.1 п.266.5 ст.266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Відповідно до пп. 266.7.1. п. 266.7 ст. 266 ПК України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:
а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку;
б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку;
в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку;
г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості;
ґ) за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України, податкове/ податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Спірним питанням в даній справі є відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України податкових повідомлень-рішень в контексті правомірності нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зокрема з огляду на підтвердження/не підтвердження останнім використання такого об'єкта нерухомості у промисловій діяльності.
Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом (пункт 15.1 статті 15 ПК України).
Відповідно до статті 265 ПК України податок на майно складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та транспортного податку та плати за землю.
Статтею 266 ПК України регламентовано елементи податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Згідно з підпунктами 266.1.1, 266.1.2 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
За приписами підпунктів 266.3.1, 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України встановлено пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до підпункту «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України (в редакції, чинній до 22 травня 2020 року) не є об'єктом оподаткування будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств.
23 травня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16 січня 2020 року № 466-IX.
У зв'язку з цим підпункт «є» підпункт 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України викладений у редакції, відповідно до якої не є об'єктом оподаткування будівлі промисловості, віднесені до групи "Будівлі промислові та склади" (код 125 Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B-F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
У 2024 році до цієї норм також внесені зміни, згідно з якими не є об'єктом оподаткування будівлі промисловості, віднесені до класу "Промислові та складські будівлі" (код 125) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B-F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Щодо податкових повідомлень-рішень по заборгованості по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості.
Об'єктами нежитлової нерухомості є:
у податковому повідомленні-рішенні №1560429-2411-0466 UA12140230000057328 від 28.06.2024 року, за адресою АДРЕСА_2 , є нежитлові приміщення, а саме пункт технічного обслуговування, який не є об'єктом житлової нерухомості, і відповідно до технічного паспорту є виробничим будинком;
у податковому повідомленні-рішенні №1560430-2411-0466 UA12140230000057328 від 28.06.2024 року, за адресою смт. Петропавлівка, вулиця Миру, буд. 183д, Петропавлівський район, Дніпропетровська область, є зерноскладом, який не є об'єктом житлової нерухомості, і відповідно до технічного паспорту є виробничим будинком;
у податковому повідомленні-рішенні №1560428-2411-0466 UA12140230000057328 від 28.06.2024 року, за адресою смт. Петропавлівка, вулиця Миру, буд. 183а, Петропавлівський район, Дніпропетровська область, є зерносклади (відсіки №6, 7, 8, 9, 10, 11), які не є об'єктом житлової нерухомості, і відповідно до технічного паспорту є виробничим будинком;
у податковому повідомленні-рішенні №1560427-2411-0466 UA12020310000017431 від 28.06.2024 року, у податковому повідомленні-рішенні №1560433-2411-0466-UA12020310000017431 від 28.06.2024 року, та у податковому повідомленні-рішенні № 1560432-2411-0466-UA12020310000017431 від 28.06.2024 року, за адресою село Прядівка, 2, Царичанський р-н, Дніпропетровська обл, є адмін будівлею.
До того ж, відносно обєктів: №11 зерносклад, загальною площею 210,9 кв.м. за адресою: Дніпропетровська область, Петропавлівський р-н, смт Петропавлівка, вулиця Миру,183д, №12 пункт технічного обслуговування, загальною площею 326,8 кв.м., за адресою: Дніпропетровська область, Петропавлівський р-н, смт Петропавлівка, вулиця Миру,183д, гаражі загальною площею 338,5 кв.м. за адресою: Дніпропетровська область, Петропавлівський р-н, смт Петропавлівка, вулиця Миру,183в, зерносклади (відсіки №6, 7, 8, 9, 10, 11), загальною площею 102,9 кв.м. за адресою: Дніпропетровська область, Петропавлівський р-н, смт Петропавлівка, вулиця Миру,183а - існує іпотечний договір від 24.04.2023 року.
Відповідно до технічного паспорту на зазначені нежитлові приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , такі приміщення є виробничим будинком. (т.1 а.с. 141-180).
У постанові від 17 лютого 2020 року у справі № 820/3556/17, на яку посилається автор зустрічного позву (т.1 ас119), Верховний Суд вказав, що сама по собі специфіка об'єкта оподаткування - наявність спеціального статусу будівлі, а саме статусу будівлі промисловості не може бути достатньою підставою для звільнення від оподаткування. Законодавець пов'язує звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не тільки і не стільки із його статусом (придатністю його застосування у виробничому промисловому циклі господарської діяльності без конкретизації видів промислового виробництва та організаційних форм у яких воно здійснюється), а й з використанням будівлі з метою провадження виробничої діяльності, тобто з використанням такої за цільовим призначенням для виготовлення промислової продукції.
Отже, у контексті зазначеної постанови, підстави оскарження спірних ППР в цій частині є необгрунтованими та помилковими, з огляду на те, що необхідною умовою для цілей підтвердження права на не оподаткування об'єкта нерухомості податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є встановлення використання такого об'єкта в господарській промисловій діяльності.
Суд апеляційної інстанції, переглядаючи обставини справи встановив, що ОСОБА_1 як фізична особа у спірний проміжок часу не здійснював господарської діяльності використовуючи зазначене нерухоме майно.
Доводи зустрічного позову щодо неотримання спірних ППР є необгрунтованими, оскільки матеріалами справи підверджено, що ППР було направлено засобами поштового зв'язку “Укрпошта» рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу платника згідно даних Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, а саме: АДРЕСА_5 та повернуто до контролюючого органу з відміткою “адресат відсутній за вказаною адресою» 31.05.2024 року, а отже податковий орган дотримався процедури направлення повідомлень, що вважається належним повідомленням, тому спірні ППР є узгодженими.
Повідомлень щодо зміни подакової адреси або місця реєстарції ОСОБА_1 судом не встановлено.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.317 КАС України рішення суду щодо задоволення зустрічного позову підлягає скасуванню з ухваленням постанови про задоволення позовних вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2025 в адміністративній справі №160/8785/25 скасувати.
Ухвалити у справі нове рішення, яким у задоволені зустрічного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути податковий борг з платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету у сумі 510342,74 гривень.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 11 грудня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 17 грудня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова