11 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/12116/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 ( суддя Ніколайчук С.В.) в адміністративній справі №160/12116/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Еталонпромбуд" до Державної податкової служби України, , Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Еталонпромбуд" подало до суду позов з вимогам визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 9871109/42923503 від 07.11.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 28.06.2023 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 28.06.2023, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Еталонпромбуд", датою подання її на реєстрацію.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 року позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.
Аргументи, наведені контролюючим органом в обґрунтування вимог апеляційної скарги, фактично аналогічні наведеному у відзиві на позов.
У відзиві позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, відмовивши у задоволенні апеляційної скарги.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
Апеляційним переглядом справи встановлено.
Видами діяльності підприємства за кодом КВЕД є: 41.20 Будівництво житлових та нежитлових будівель (основний); 28.13 Виробництво інших насосів та компресорів; 25.11 виробництво будівельних металевих конструкцій та виробів; 42.99 Будiвництво iнших iнженерних споруд, не включених до iнших категорiй; 43.11 Розбирання та знесення будівель; 43.12 Підготовчі роботи на будмайданчику; 43.21 Електротехнічні та монтажні роботи; 43.22 Монтаж систем водопостачання, опалення та кондиціювання повітря; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.31 Штукатурні роботи; 43.32 Столярні та теслярські роботи; 43.33 Роботи з покриття підлог та облицювання стін; 43.34 Малярські та скляні роботи; 43.39 Інші оздоблювальні роботи; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, не включені до інших категорій; 46.13 Діяльність агентів з торгівлі деревиною та будівельними матеріалами; 46.63 Оптова торгівля технікою для гірничодобутку та цивільного будівництва; 46.73 Оптова торгівля лісоматеріалами, будівельними матеріалами та сантехнічним обладнанням; 46.74 Оптова торгівля металевими виробами, водопровідним та опалювальним устаткованням та інвентарем; 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, лакофарбовими матеріалами та склом у спеціалізованих магазинах; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності та управління; 71.12 Діяльність в галузі інженерних досліджень та надання технічних консультацій у цій галузі; 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та вивчення громадської думки; 33.12 Ремонт машин та обладнання; 33.20 Монтаж промислової техніки та обладнання; 41.10 Розробка будівельних проектів.
23 червня 2021 року між ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЕТАЛОНПРОМБУД» (надалі підрядник та/або позивач) та АТ «ПІВДГЗК» (надалі - замовник) було укладено підряду № 2021/Д/УКС/1454
Відповідно до п. 1.1. Договору № 2021/д/УКС/1454 замовник доручає, а підрядник бере на себе зобов'язання виконати відповідно до кошторисної документації, що додається до цього Договору роботи з капітального ремонту об'єкту РЗФ-2: «Корпус збагачення 1 - 10 секцій, інв. №1000922 (заміна стінового огородження рядів Б/В, секцій №1-4)», а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконані за цим договором роботи.
Відповідно до п. 7.1 Договору № 2021/д/УКС/1454 здача-приймання робіт після закінчення робіт на об'єкті здійснюється відповідно до чинних норм і правил та оформлюється актом (актами) виконаних робіт.
На виконання умов договору № 2021/д/УКС/1454 позивач виконав роботи , що підтверджується рахунком на оплату №8 від 28.06.2023; актом приймання виконаних підрядних робіт №1 за червень 2023 року; інформаційним повідомлення про зарахування кошті №12505 від 11 серпня 2023 року, копії яких наявні в матеріалах справи.
Керуючись умовами договору №2021/д/УКС/1454 , позивач склав податкову накладну №2 від 28.06.2023 на загальну суму 935 505,60 грн щодо виконання робіт за договором №2021/д/УКС/1454 .
Проте 17.07.2023 ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЕТАЛОНПРОМБУД» було отримано квитанцію з ЄДРПН наступного змісту: «ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 28.06.2023 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Пропонуємо надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
З метою проведення реєстрації податкової накладної №2 від 28.06.2023 в ЄДРПН, 03.11.2023 ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЕТАЛОНПРОМБУД» подало повідомлення № 4 від 03.11.2023 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, до якого було додано письмові пояснення щодо сутності проведеної господарської операції, а також додано завірені копії первинних документів, що підтверджували факт здійснення господарської операції.
Однак, 07.11.2023 ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення № 9871109/42923503 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 28.06.2023 року. Відповідно до змісту вищевказаного рішення підставою для відмови в проведення реєстрації податкової накладної № 2 від 28.06.2023 вказано: «- наданням платником податку копій документів складених з порушення законодавства. Додаткова інформація: наявні ризикові операції.».
Для здійснення господарської діяльності позивач отримав дозволи ГУ Держпраці в Дніпропетровській області №1136.19.12 від 31.10.2019, №1137.19.12 від 31.10.2019, декларації відповідності матеріально технічної бази вимогам законодавства з охорони праці від 23.10.2019, ліцензія ДАБІ №26-Л від 14.05.2019.
Підприємство для забезпечення господарської діяльності орендує офісне та виробниче приміщення у ТОВ «ГРАД».
Роботи на підприємстві виконують штатні працівники, що підтверджується штатним розкладом підприємства та декларацією форми ГДФ за відповідний період від 01.06.2023 року та 01.11.2023 року, копії яких наявні в матеріалах справи.
Задля виконання робіт ТОВ “БК ЕТАЛОНПРОМБУД» набувало у власність товари у наступних контрагентів: ТОВ “БУДСЕРВІС ДНЕПР», ТОВ “ВАКУЛА ІНСТРУМЕНТ», ТОВ “МЕРЕЖА МАГАЗИНІВ “ДНІПРО-М», ФОП ОСОБА_1 , ТОВ “КОНТАКТ ПЛЮС KP», ТОВ “УТД СТАНДАРТ» та інші.
Транспортування товарів здійснювалось або на умовах DDP згідно правил Інкотермс-2010 постачальниками товарів, або силами залученими Позивачем, а саме: ТОВ “ТРАНСЛОГІСТІК ЮКРЕЙН», ФОП ОСОБА_2 , ТОВ “НЕОВІЯ ЛОГІСТІК», ФОП ОСОБА_3 .
На думку позивача, в рішенні відповідача 1 № 9871109/42923503 від 07.11.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 30.10.2023 не підкреслено, які саме документи складені з порушенням законодавства з тих документів що були надані позивачем, що стало причиною для відмови в реєстрації податкової накладної № 2 від 28.06.2023.
Здійснюючи перегляд справи в апеляційному порядку в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 (Порядок № 1165) у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Положеннями пункту 10 Порядку № 1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520 (Порядок №520).
У пунктах 4 та 5 Порядку № 520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в
Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Як визначено у пункті 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
-або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
-або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
-або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
За змістом пункту 10 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
-ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
-та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Вирішуючи спір у цій категорії справ слід враховувати, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Проте здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
Крім того, Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Оцінюючи постанову суду першої інстанції, колегія суддів виходить з того, що в даному спорі предметом судового контролю є правомірність рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної.
На цій стадії податкового контролю законодавець не передбачив повноважень контролюючого органу щодо встановлення або оцінки реальності господарських операцій.
Пункт 5 Порядку №520 передбачає можливість подання платником «інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування».
За своїм змістом така норма стосується документів, які безпосередньо підтверджують дані, відображені у податковій накладній, а саме зміст, обсяг, номенклатуру тощо.
Суд першої інстанції правильно виходив з того, що платник надав до контролюючого органу документи, передбачені процедурою розгляду пояснень та документів за результатами зупинення реєстрації податкової накладної.
При цьому контролюючий орган не вказував на їх недостовірність, невідповідність чи недостатність у межах процедури, визначеної пунктом 201.16 ПК України.
При вказанні на надання платником податків копій документів, складених з порушенням законодавства, необхідно чітко деталізувати наступні аспекти: ідентифікація документа (назва, номер та дата документа), у якому виявлено порушення, конкретизація порушення, які саме обов'язкові реквізити відсутні або заповнені неналежним чином (відсутність підпису, печатки, дати, неправильне зазначення назви контрагента або коду ЄДРПОУ), нормативне обґрунтування: конкретна норма закону або нормативно-правового акта, яку було порушено.
Отже, висновки суду першої інстанції щодо неправомірності рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної є законними та обґрунтованими, а зміст апеляційної скарги не спростовує встановлених судом першої інстанції обставин та не підтверджують правомірності застосованого контролюючим органом способу реагування.
З огляду на викладене, колегія судів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції відповідає нормам матеріального права, прийнято з дотриманням норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 в адміністративній справі №160/12116/24 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 11 грудня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 17 грудня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова