29 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11572/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, в якій просить:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції, в Полтавській області, код ЄДРПОУ 40108630, що полягає у невиплаті ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб на суму, що була виплачена на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі №440/6278/23;
- зобов?язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області, код ЄДРПОУ 40108630, здійснити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 нарахування та виплату грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб на суму, що була виплачена на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі №440/6278/23.
Позов обґрунтований тим, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі №440/6278/23 відповідачем 27.06.2025 на картковий рахунок перераховано грошові кошти в розмірі 17,36 грн, 1379,95 грн, 37524,93 грн, та 25.07.2025 на картковий рахунок перераховано грошові кошти в розмірі 3949,08 грн, з яких протиправно відраховано податок на доходи фізичних осіб. Вказує, що податок з доходів фізичних осіб від нарахованої суми підлягав компенсації та такий в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44 “Про затвердження Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу» не був компенсований позивачу.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження), витребувано докази.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.
Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду від 28.10.2025 №369 у зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_2 відповідно до підпункту 2.3.46 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №440/11572/25, за результатами якого суддею з розгляду цієї справи визначено суддю Алєксєєву Н.Ю., що підтверджується протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.10.2025 року.
Ухвалою суду від 03.11.2025 адміністративну справу №440/11572/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії прийнято до провадження. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
ОСОБА_1 з 24.05.2000 проходив дійсну строкову військову службу у Збройних Силах України, з 31.08.2001 зарахований на військову службу за контрактом ВВ МВС України та з 09.09.2006 звільнений в запас Збройних Сил України.
З 18.12.2006 прийнятий на службу в органи внутрішніх справ на підставі наказу УМВС України в Полтавській області від 18.12.2006 № 213.
З 07.11.2015 проходив службу в ГУ НП в Полтавській області та був звільнений зі служби в поліції з 31.08.2020 відповідно до витягу з наказу ГУ НП в Полтавській області № 363 о/с від 31.08.2020 за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі №440/6278/23, залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2025, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні за період служби у Збройних Силах України з 24.05.2000 по 09.09.2006 та з урахуванням суми індексації грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням періоду служби у Збройних Силах України з 24.05.2000 по 09.09.2006 та суми індексації грошового забезпечення. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 07.11.2015 по 31.10.2017. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 при звільненні зі служби грошової компенсації за невикористану щорічну додаткову оплачувану відпустку за стаж служби 17 років за 2018 рік тривалістю 12 календарних днів. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористану щорічну додаткову оплачувану відпустку за стаж служби 17 років за 2018 рік тривалістю 12 календарних днів, виходячи з середньоденного грошового забезпечення станом на день звільнення зі служби.
На виконано рішення суду у справі № 440/6278/23 відповідачем здійснено зарахування грошових коштів 29.05.2025 в сумі 1212,00 грн, 26.06.2025 в сумі 38979,17 грн, 24.07.2025 в сумі 3949,08 грн.
Тобто, 24.07.2025 відповідачем фактично виконано рішення суду та проведено з позивачем повний розрахунок.
У відповідь на запит позивача на отримання публічної інформації відповідачем надано лист від 08.08.2025 №171667 - 2025 зі змісту якого вбачається, що згідно з рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі № 440/6278/23 позивачу нараховано:
недоплачена частина одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням періоду служби у Збройних Силах України з 24.05.2000 по 09.09.2006 та суми індексації грошового забезпечення у розмірі 48798,61 грн та виплачена на картковий рахунок згідно з платіжною інструкцією від 26.06.2025 № 1693 у сумі 37574,93 грн (за відрахуванням військового збору 5% - 2439,93 грн та податку з доходів фізичних осіб 18% - 8783,75 грн);
індексація грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 у розмірі 3375,17 грн та виплачена на картковий рахунок згідно з платіжною інструкцією від 29.05.2025 № 1419 у сумі 1212,00 грн та платіжною інструкцією від 26.06.2025 № 1696 у сумі 1386,88 грн (за відрахуванням військового збору 5% - 168,76 грн та податку з доходів фізичних осіб 18% - 607,53 грн);
грошова компенсація за невикористану щорічну додаткову оплачувану відпустку за стаж служби 17 років за 2018 тривалістю 12 календарних днів у розмірі 5151,22 грн та виплачена на картковий рахунок згідно з платіжною інструкцією від 26.06.2025 № 1699 у сумі 17,36 грн та платіжною інструкцією від 24.07.2025 № 1904 у сумі 3949,08 грн (за відрахуванням військового збору 5% - 257,56 грн та податку з доходів фізичних осіб 18% - 927,22 грн).
Водночас повідомлено, що згідно з роз'ясненням Державної податкової служби України від 02.03.2020 відповідно до п. 168.5 ст. 168 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема поліцейським у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, п. 2 якого передбачено, що грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус, зокрема військовослужбовця, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Оскільки дохід платника податку-фізичної особи, що нараховується (виплачується) податковим агентом на підставі рішення суду, не пов'язаний з виконанням обов'язків несення служби, то сума такого доходу оподатковується податковим агентом податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах без застосування положень п. 168.5 ст. 168 Кодексу.
Позивач не погоджуючись із бездіяльністю відповідача ГУНП в Полтавській області, яка полягає у не проведенні виплати ОСОБА_1 , грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб при виплаті грошових коштів на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі №440/6278/23, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 168.5 статті 168 ПК України суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" членами сім'ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація) визначені Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 (далі - Порядок № 44).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Зазначена в абзаці першому цього пункту грошова компенсація також виплачується іноземцям та особам без громадянства, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця.
Пунктом 3 Порядку № 44 передбачено, що виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Згідно з пунктами 4-5 Порядку № 44 виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Виходячи із системного аналізу цих норм, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат їх доходів. Виплата грошової компенсації здійснюється одночасно з виплатою військовослужбовцям грошового забезпечення та виплачується установами, що утримують військовослужбовців за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 29.04.2016 за № 669/28799, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок № 260).
Відповідно до п. 11 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
У разі звільнення зі служби грошове забезпечення поліцейським виплачується по день їх звільнення зі служби в поліції включно (п. 15 розділу І Порядку № 260).
З аналізу наведених норм вбачається, що суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема поліцейськими, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат їх доходів, виплата грошової компенсації здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення та виплачується установами, що утримуют
військовослужбовців за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Таким чином, у відповідача наявний обов'язок з виплати позивачу грошової компенсації в розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, на суму, що була виплачена на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі № 440/6278/23.
Судом установлено, що відповідачем на виконання рішення рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі № 440/6278/23 позивачу нараховано:
недоплачена частина одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням періоду служби у Збройних Силах України з 24.05.2000 по 09.09.2006 та суми індексації грошового забезпечення у розмірі 48798,61 грн та виплачена на картковий рахунок згідно з платіжною інструкцією від 26.06.2025 № 1693 у сумі 37574,93 грн (за відрахуванням військового збору 5% - 2439,93 грн та податку з доходів фізичних осіб 18% - 8783,75 грн);
індексація грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 у розмірі 3375,17 грн та виплачена на картковий рахунок згідно з платіжною інструкцією від 29.05.2025 № 1419 у сумі 1212,00 грн та платіжною інструкцією від 26.06.2025 № 1696 у сумі 1386,88 грн (за відрахуванням військового збору 5% - 168,76 грн та податку з доходів фізичних осіб 18% - 607,53 грн);
грошова компенсація за невикористану щорічну додаткову оплачувану відпустку за стаж служби 17 років за 2018 тривалістю 12 календарних днів у розмірі 5151,22 грн та виплачена на картковий рахунок згідно з платіжною інструкцією від 26.06.2025 № 1699 у сумі 17,36 грн та платіжною інструкцією від 24.07.2025 № 1904 у сумі 3949,08 грн (за відрахуванням військового збору 5% - 257,56 грн та податку з доходів фізичних осіб 18% - 927,22 грн).
Однак виплату грошової компенсації податку на доходи фізичних осіб одночасно з виплатою відповідної суми відповідач не здійснив.
Суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо відсутності підстав для виплати позивачу грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб, оскільки виплати, з яких утримано податок, не є грошовим забезпеченням і їх здійснення відбулося на виконання рішення суду, тобто такі виплати не пов'язані з виконанням обов'язків несення служби, так як з аналізу приписів пункту 168.5 статті 168 ПК України слідує, що компенсації підлягає сума податку на доходи фізичних осіб, яка утримана не тільки з грошового забезпечення, а й з грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, тобто для виплати військовослужбовцю компенсації податку з доходів фізичних осіб немає значення чи є виплачені суми складовими грошового забезпечення, чи не є такими складовими та чи виплачені вони під час проходження військової служби чи після звільнення зі служби на виконання судового рішення.
Вказана правова позиція також висловлена у постанові Верховного Суду від 25.06.2020 у справі № 825/761/17, від 22.06.2018 у справі № 812/1048/17.
Отже, у спірних відносинах відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, встановлений законом, оскільки протиправно не виплатив позивачу грошову компенсацію в розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого при виплаті на виконання рішення суду грошової компенсації за невикористані відпустки під час служби в поліції, індексації грошового забезпечення та недоплаченої частини одноразової грошової допомоги при звільненні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача Головного управління Національної поліції в Полтавській області, яка полягає у не проведенні виплати позивачу грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб при виплаті грошових коштів на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі № 440/6278/23 та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити нарахування та виплату позивачу грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб на суму, що була виплачена на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі № 440/6278/23.
Отже, позов слід задовольнити у повному обсязі.
Оскільки позивач витрат по сплаті судового збору за подання цього позову не поніс, то відсутні й підстави для розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 40108630) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області, яка полягає у не проведенні виплати ОСОБА_1 грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб при виплаті грошових коштів на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі № 440/6278/23.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації податку з доходів фізичних осіб на суму, що була виплачена на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі № 440/6278/23.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва