Рішення від 29.12.2025 по справі 420/22937/25

Справа № 420/22937/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Прем'єра Трейдплюс» (вул.Миколи Куліша,11-Б,кв.37, м.Херсон, 73020) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (просп..Незалежності,75, м.Херсон, 73022) про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного підприємства «Прем'єра Трейдплюс» до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, за результатом якого позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ: 43995495, адреса: 73022, м. Херсон, пр.-т Незалежності, буд. 75) про анулювання ліцензії на оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (реєстраційний номер ліцензії 990614202401191) від 06 травня 2025 року № 223-рл (внутрішній номер 184417), видану приватному підприємству «Прем'єра Трейдплюс» (код ЄДРПОУ: 43550750, адреса: м. Херсон, вул. М. Куліша, буд. 11-Б, кв. 37, р/р НОМЕР_1 в АТ КБ «Приватбанк»), терміном дії з 04.12.2024 по 04.12.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, щоз метою провадження господарської діяльності Позивачем 04 грудня 2024 року було отримано Ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі за реєстраційним номером 990614202401191, строком дії до 04 грудня 2029 року. 06 травня 2025 року Позивачем через Електронний кабінет платника податків ДПС України було отримано Витяг з розпорядження № 223- рл від 06.05.2025 року. За змістом зазначеного Витягу з розпорядження, ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі прийнято рішення щодо анулювання Ліцензії у зв'язку із порушенням термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання ліцензії; на підставі пп. 42 п. 2 ст. 46 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».Аналіз ст.ст. 16, 17, 42 та 421 ПК України та міжнародно-правових актів свідчить про те, що обов'язковість листування з податковими органами встановлена виключно для фінансового агента, яким Позивач об'єктивно не є. Отже, для усіх інших платників податків листування в електронній формі є правом, а не обов'язком, невиконання якого тягне за собою настання негативних наслідків у виді анулювання ліцензії на оптову торгівлю пальним.

До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позовні вимоги не визнає та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, щозгідно з п.1. статті 46 Закону №3817 дія ліцензії припиняється шляхом прийняття органом ліцензування, який надав відповідну ліцензію, рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності. Згідно з пп.42 п.2 статті 46 підставою для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є: наявність інформації, що ліцензіат не пройшов електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті з дотриманням вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" або не здійснює листування з контролюючим органом через електронний кабінет або контролюючим органом прийнято заяву про відмову отримувати документи через електронний кабінет. Відповідач, вважає, що доводи викладені у позовній заяві ПП «ПРЕМ'ЄРА ТРЕЙДПЛЮС» є необґрунтованими, рішення про припинення дії ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі від 06.05.2026 №223-лр прийнято ГУ ДПС відповідно до вимог законодавства.

Ухвалою суду від 16 липня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що відповідно до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального (Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - ГУ ДПС) було видано ПП «Прем'єра Трейдплюс» ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі за реєстраційним №990614202401191, терміном дії з 04.12.2024 до 04.12.2029.

Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі при опрацюванні інформації щодо відповідності внесення відомостей до Реєстру встановлено порушення ПП «Прем'єра Трейдплюс» вимог пункту 1 статті 42 розділу VІІ Закону №3817 в частині відсутності листування з контролюючим органом через електронний кабінет.

06 травня 2025 року ПП «Прем'єра Трейдплюс» через Електронний кабінет платника податків ДПС України було отримано Витяг з розпорядження № 223- рл від 06.05.2025 року.

За змістом зазначеного Витягу з розпорядження, ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі прийнято рішення щодо анулювання Ліцензії у зв'язку із порушенням термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання ліцензії; на підставі пп. 42 п. 2 ст. 46 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон).

Вирішуючи спір по суті суд керується наступним.

Статтею 1 Закону №481/95-ВР визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Роздрібна торгівля пальним - це діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Згідно з положеннями статті 15 Закону № 481/95-ВР суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Після видачі/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/анулювання відповідної ліцензії.

У разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії (за винятком змін, пов'язаних з реорганізацією суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або зміною типу акціонерного товариства), суб'єкт господарювання зобов'язаний у місячний термін з дня внесення таких змін звернутися до органу, який видав ліцензію, з відповідною заявою.

Орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом трьох робочих днів видає суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.

Згідно з п. 2 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 3817-IX) Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" втратив чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 Закону.

Положення Закону до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням цього Закону (п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3817-IX).

Статтею 46 Закону № 3817-IX визначено підстави та порядок припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності

Так, частиною 1 цієї статті Закону передбачено, що дія ліцензії припиняється шляхом прийняття органом ліцензування, який надав відповідну ліцензію, рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

В силу вимог пункту 42 частини 2 статті 46 Закону № 3817-IX підставою для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є: наявність інформації, що ліцензіат не пройшов електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті з дотриманням вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" або не здійснює листування з контролюючим органом через електронний кабінет або контролюючим органом прийнято заяву про відмову отримувати документи через електронний кабінет.

Частиною 3 статті 46 Закону № 3817-IX визначено, що у рішенні про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності зазначаються:

1) реквізити (номер і дата) рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (дата у форматі ДДММРРРР);

2) найменування та код органу ліцензування, що прийняв рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності;

3) реєстраційний номер ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, дія якої припинена;

4) вид ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, дія якої припинена;

5) реквізити суб'єкта господарювання:

для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ;

для фізичних осіб - підприємців - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), місцезнаходження (адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування), за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємцем), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та/або номер паспорта (для фізичних осіб, які мають право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

для осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи, та осіб, які є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів, - найменування та код уповноваженої особи згідно з ЄДРПОУ і податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 та пунктом 64.6 статті 64 Податкового кодексу України;

для іноземних суб'єктів господарської діяльності - найменування та податковий номер постійного представництва;

6) підстава/підстави та опис підстав (обґрунтування) для прийняття рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності із зазначенням відповідного пункту частини другої цієї статті;

7) строк набрання чинності рішенням про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності;

8) строк і порядок оскарження рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (у тому числі найменування та місцезнаходження податкового органу, який є суб'єктом розгляду скарги, та вид суду, до якого особа може подати позов).

На рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності накладається кваліфікована електронна печатка податкового органу.

Згідно з частинами 4 - 6 статті 46 Закону № 3817-IX рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності приймається:

1) протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання податковим органом відповідних документів (у тому числі рішення суду) та/або виявлення даних/відомостей, що є підставою для припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності згідно з частиною другою цієї статті;

2) у разі припинення дії ліцензії за результатами перевірки податкового органу - не раніше одинадцятого робочого дня за днем направлення суб'єкту господарювання акта такої перевірки;

3) у разі припинення дії ліцензії за заявою суб'єкта господарювання - не пізніше 20 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої заяви органом ліцензування.

Рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності набирає чинності на другий робочий день за днем направлення відповідного рішення платнику податків.

У разі якщо за результатами адміністративного або судового оскарження рішення органу ліцензування про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності рішення прийнято на користь платника податку, то ліцензія, що була припинена таким рішенням органу ліцензування, вважається діючою з дати її припинення.

Орган ліцензування не пізніше наступного робочого дня за днем прийняття рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності:

1) вносить відомості про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального або Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

2) оприлюднює рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності на своєму офіційному веб-порталі/субсайтахвеб-порталу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику;

3) направляє суб'єкту господарювання рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності в електронній формі у порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.

Як встановлено судом, згідно даних про платника податків, що містяться в Електронному кабінеті ПП «Прем'єра Трейдплюс» (ЄДРПОУ: 43550750), орган ліцензування має доступ до відображеної інформації про юридичну особу - платника податків, а також щодо уповноважених осіб. Зазначене підтверджується й направленням 04 січня 2024 року повідомлень про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису, в якому визначено право підпису директора Позивача як керівника та бухгалтера.

Отже, враховуючи те, що авторизація в Електронному кабінеті здійснюється з використанням кваліфікованого електронного ключа, то у розумінні положень Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», ПП «Прем'єра Трейдплюс» пройшло електронну ідентифікацію онлайн.

Суд зазначає, що обов'язковість листування з податковими органами встановлена виключно для фінансового агента, яким Позивач об'єктивно не є. Отже, для усіх інших платників податків листування в електронній формі є правом, а не обов'язком, невиконання якого тягне за собою настання негативних наслідків у виді анулювання ліцензії на оптову торгівлю пальним.

Також твердження в відповідача спростовуються тим, щовідповідачем прийнято рішення щодо анулювання ліцензії у зв'язку із тим, що позивач не здійснює листування з податковим органом в електронній формі, проте все ж таки направляє Витяг з розпорядження через Електронний кабінет, що свідчить про протилежне.

Рішення про анулювання Ліцензії прийнято органом ліцензування із формальним підходом до трактування положень діючого законодавства, внаслідок чого фактично позбавлено Приватного підприємства «Прем'єра Трейдплюс» можливості ведення повноцінної господарської діяльності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

За приписами ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40грн підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Разом з тим, в частині сплати позивачем 2422,40, згідно з платіжною інструкцією № 960 від 24.06.2025 року (загальна сума 4844,80 грн.), суд зазначає, що вказані кошти є надмірно сплаченим судовим збором.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача та повернення 2422,40 грн. судового збору, у зв'язку із надмірною сплатою судового збору за звернення до суду із позовом.

Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства «Прем'єра Трейдплюс» (вул.Миколи Куліша,11-Б,кв.37, м.Херсон, 73020) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (просп..Незалежності,75, м.Херсон, 73022) про визнання протиправним та скасування рішення- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ: 43995495, адреса: 73022, м. Херсон, пр.-т Незалежності, буд. 75) про анулювання ліцензії на оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (реєстраційний номер ліцензії 990614202401191) від 06 травня 2025 року № 223-рл (внутрішній номер 184417), видану приватному підприємству «Прем'єра Трейдплюс» (код ЄДРПОУ: 43550750, адреса: м. Херсон, вул. М. Куліша, буд. 11-Б, кв. 37, р/р НОМЕР_1 в АТ КБ «Приватбанк»), терміном дії з 04.12.2024 по 04.12.2019 року.

Стягнути з Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (просп..Незалежності,75, м.Херсон, 73022) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «Прем'єра Трейдплюс» (вул.Миколи Куліша,11-Б,кв.37, м.Херсон, 73020) судові витрати у розмірі 2422,40грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сороку копійок).

Повернути з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеській області (код ЄДРПОУ 38016923, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Черняховського, 6) на користь Приватного підприємства «Прем'єра Трейдплюс» (вул.Миколи Куліша,11-Б,кв.37, м.Херсон, 73020) сплачений судовий збір за звернення з позовом у справі № 420/22937/25 у розмірі 2422,40 грн. згідно з платіжною інструкцією № 960 від 24.06.2025 року.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст.295 КАС України.

Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст.255 КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко