Рішення від 26.12.2025 по справі 380/21085/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/21085/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 06.09.2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1159/12/8882 від 09.05.2025 року, виданої на ім'я померлого ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 06.09.2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1159/12/8882 від 09.05.2025 року, виданої на ім'я померлого ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 06.09.2019 по день проведення перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Позивач вказує, що з метою реалізації свого права на перерахунок пенсії, ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено та направлено нову довідку про розмір грошового забезпечення померлого годувальника станом на 05.03.2019 року. Зазначена довідка, на відміну від попередньої, включає не лише оклади та вислугу років, а й додаткові види грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, за таємність тощо) та премії, що передбачені Постановою Кабінету Міністрів України № 704.

Звернувшись до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, Позивач отримав відмову. Позивач вважає такі дії пенсійного органу протиправними, посилаючись на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 були визнані нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до Порядку № 45. Скасування цих норм відновило дію попередньої редакції законодавства, яка передбачає право на включення додаткових видів грошового забезпечення при перерахунку пенсій військовослужбовців.

Ухвалою від 23 жовтня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив повністю. Представник пенсійного органу в обґрунтування своєї позиції зазначив, що після визнання протиправними та скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103, Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень, які б визначали нові умови та порядок проведення перерахунку пенсій. Відповідач стверджує, що єдиною законною підставою для перерахунку пенсій є відповідний нормативно-правовий акт Уряду, а наявність самої лише довідки не породжує у пенсійного органу зобов'язання щодо перерахунку. Крім того, Відповідач звертає увагу на те, що Позивач просить здійснити перерахунок на підставі довідки, яка була видана на його особисте звернення, а не в порядку обміну інформацією між державними органами, як це передбачено Порядком № 45, що, на думку Відповідача, є порушенням встановленої процедури.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. Позивач отримує пенсію в разі втрати годувальника (за померлого чоловіка ОСОБА_2 ), яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), починаючи з 06.09.2019 року.

З метою реалізації права на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення, Позивач звернулася до уповноваженого органу. На її звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та видано довідку № 1159/12/8882 від 09.05.2025 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року.

Зазначена довідка включає розширений перелік складових грошового забезпечення. Зокрема, у ній відображено не лише основні види (посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років), але й додаткові види грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, за таємність тощо) та премію. Розрахунок цих сум здійснено у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Отримавши довідку, Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі нових даних про розмір грошового забезпечення годувальника.

Однак, листом-відповіддю Відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку. Свою позицію пенсійний орган обґрунтував тим, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким було скасовано окремі пункти урядових постанов, Кабінетом Міністрів України не приймалося нових нормативно-правових актів щодо зміни розмірів або складових грошового забезпечення військовослужбовців. На думку Відповідача, за відсутності відповідного рішення Уряду, правові підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Крім того, Відповідач у своїй відмові зазначив процедурний аспект: надана Позивачем довідка видана ТЦК та СП на її особисте звернення, а не в порядку обміну інформацією між державними органами, передбаченому Порядком проведення перерахунку пенсій № 45. На переконання Фонду, така довідка не породжує зобов'язань щодо перерахунку пенсійних виплат.

Не погоджуючись із такою бездіяльністю суб'єкта владних повноважень та вважаючи відмову у перерахунку пенсії протиправною і такою, що порушує її соціальні права, гарантовані Конституцією та законами України, Позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується положеннями частини другої статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Спеціальним законом, що регулює умови пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, та членів їхніх сімей, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Питання складу грошового забезпечення військовослужбовців також врегульовано статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII). Відповідно до частини другої цієї статті, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою змінив структуру грошового забезпечення військовослужбовців з 01.01.2018 (згодом змінено на 01.03.2018). Зокрема, Постановою № 704 встановлено нові розміри посадових окладів, окладів за військовим званням, а також передбачено виплату надбавок за особливості проходження служби, за службу в умовах режимних обмежень, премії тощо.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103). Пунктом 1 цієї Постанови передбачалося провести перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням лише трьох складових: розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років.

Однак, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), були визнані протиправними та нечинними.

Суд звертає увагу, що внаслідок набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019), відновлено дію попередньої редакції пункту 5 Порядку № 45, яка діяла до змін, внесених Постановою № 103. Зазначена редакція не обмежувала складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, лише окладами та вислугою років, а передбачала врахування всіх видів грошового забезпечення, у тому числі додаткових видів та премій.

Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 сформував правовий висновок, згідно з яким з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати пенсіонери мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Таким чином, починаючи з 05.03.2019, обмеження щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення при перерахунку військових пенсій втратили силу, а Відповідач отримав законні підстави для здійснення такого перерахунку на основі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення.

Суд відхиляє доводи Відповідача про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсії Позивача через неприйняття Кабінетом Міністрів України після 05.03.2019 окремого рішення щодо умов та порядку такого перерахунку. Суд наголошує, що право на перерахунок пенсії виникло у Позивача в силу закону (статті 63 Закону № 2262-ХІІ) та факту скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до Порядку № 45, які неправомірно обмежували склад грошового забезпечення. Відсутність деталізованого механізму перерахунку в підзаконних актах не може бути підставою для позбавлення особи права на належне пенсійне забезпечення, гарантоване Законом.

Суд зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідне рішення Кабінету Міністрів України, так і відповідна довідка, видана уповноваженим органом (у даному випадку - ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Саме довідка про розмір грошового забезпечення, видана відповідно до вимог Постанови КМУ № 704, є тим документом, який підтверджує зміну розміру та складових грошового забезпечення за відповідною посадою та породжує обов'язок пенсійного органу здійснити перерахунок.

Отримавши від Позивача довідку № 1159/12/8882 від 09.05.2025, яка достовірно підтверджує право на врахування додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премій) станом на 05.03.2019, Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, зобов'язаний прийняти її до розгляду та здійснити перерахунок пенсії. Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями піддавати сумніву відомості, зазначені у довідках, виданих уповноваженими органами, або відмовляти у їх прийнятті з формальних причин.

Відмова Відповідача у здійсненні перерахунку пенсії на підставі наданої довідки нівелює право Позивача на соціальний захист та суперечить правовій позиції Верховного Суду, викладеній у зразковій справі № 160/8324/19. У цій справі Суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 пенсії підлягають перерахунку з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки саме з цієї дати відновила дію норма права, що передбачає такий склад виплат.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області є протиправною. Для відновлення порушених прав Позивача належним способом захисту є зобов'язання Відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення.

Суд, оцінюючи вимогу Позивача про здійснення перерахунку пенсії з 06 вересня 2019 року, виходить з наступного. Як встановлено матеріалами справи, пенсія в разі втрати годувальника призначена Позивачу саме з цієї дати - 06.09.2019.

Суд враховує, що правові підстави для перерахунку пенсій військовослужбовців (та членів їх сімей) з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення виникли з 05 березня 2019 року - з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18. Відповідно до статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Тобто, для осіб, яким пенсія була призначена раніше, таке право виникло з 01 квітня 2019 року.

Однак, у випадку Позивача, пенсія призначена пізніше зазначеної дати (06.09.2019). Оскільки на момент призначення пенсії (вересень 2019 року) вже діяла відновлена редакція нормативно-правових актів, що передбачала врахування усіх складових грошового забезпечення, Відповідач зобов'язаний вже при первинному призначенні пенсії врахувати додаткові види грошового забезпечення та премії. Невиконання цього обов'язку призвело до призначення пенсії у заниженому розмірі.

З огляду на викладене, порушене право Позивача підлягає відновленню з моменту його виникнення, тобто з дати призначення пенсії. Тому вимога про проведення перерахунку саме з 06.09.2019 є цілком обґрунтованою та такою, що відповідає обставинам справи.

Щодо вимоги про виплату різниці між «максимально нарахованим» та фактично виплаченим розміром

Розглядаючи вимогу Позивача зобов'язати Відповідача виплатити різницю між «максимально нарахованим» та фактично виплаченим розміром пенсії, суд зазначає таке. Завданням адміністративного суду є захист порушених прав особи шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень діяти відповідно до закону. Водночас, суд не підміняє собою державний орган (у даному випадку - органи Пенсійного фонду) у питаннях, що належать до їхньої виключної компетенції, зокрема щодо здійснення конкретних арифметичних розрахунків пенсійних виплат.

Оскільки на момент прийняття цього судового рішення перерахунок пенсії ще не проведено, поняття «максимально нарахований розмір» є оціночним і невизначеним. Суд не може наперед встановити конкретну суму, яка буде нарахована, або зафіксувати результат перерахунку до його фактичного проведення уповноваженим органом. Тому формулювання позовної вимоги в частині «максимально нарахованого розміру» є передчасним та юридично некоректним.

Разом з тим, суд, обираючи спосіб захисту, який би гарантував реальне поновлення прав Позивача, вважає за необхідне зобов'язати Відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум. Таке формулювання резолютивної частини рішення є достатнім та ефективним.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Під час розгляду справи Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності своєї відмови у проведенні перерахунку пенсії Позивача на підставі оновленої довідки. Судом встановлено, що право Позивача на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення є беззаперечним і ґрунтується на нормах Закону № 2262-ХІІ та відповідних рішеннях судів, які набрали законної сили. Відмова Відповідача ґрунтується на хибному тлумаченні норм права та ігноруванні обов'язковості врахування довідок уповноважених органів.

Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.

Обраний судом спосіб захисту порушеного права шляхом зобов'язання вчинити конкретні дії є ефективним, відповідає завданню адміністративного судочинства та забезпечує повне відновлення прав Позивача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується положеннями статті 139 КАС України. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 969 грн, що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією. Оскільки суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення, сплачена сума судового збору підлягає відшкодуванню Позивачу в повному обсязі шляхом стягнення її з Відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 06.09.2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1159/12/8882 від 09.05.2025 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 06.09.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1159/12/8882 від 09.05.2025 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

4. У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 969 (дев'ятсот шістдесят дев'ять) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 26.12.2025 року.

Суддя Коморний О.І.