справа №380/25111/25
29 грудня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові заяву Головного управління ДПС у Львівській області до Приватного підприємства «ОСКАРПАРК» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, -
24.12.2025 року о 10 год 52 хв надійшла заява Головного управління ДПС у Львівській області, подана в порядку ст.283 Кодексу адміністративного судочинства України через електронний кабінет сервісу «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС). У вказаній заяві заявник просить підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків ПП «ОСКАРПАРК» (ЄДРПОУ 43618111; місцезнаходження: 79034, м.Львів, вул.Луганська, буд.3).
Заява обґрунтована відмовою у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної планової виїзної перевірки, що стало підставою для винесення рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків від 24.12.2025 року №51694/6/13-01-07-01.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25.12.2025 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами ст.283 Кодексу адміністративного судочинства України; призначено у справі судове засідання з викликом сторін.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на заяву, в якому посилається на те, що ПП «ОСКАРПАРК» було включено до розділу І плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків на 2025 рік, місяць перевірки - грудень, перевіряємий період - з 13.05.2020 року по 30.09.2025 року, код групи платника - 1201, тривалість перевірки 20 днів. Водночас зазначив, що відповідачем до заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків не надано жодного документу, який би підтверджував наявність підстав для включення ПП «ОСКАРПАРК» до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік. На підставі викладеного вважає, що контролюючим органом не доведено, що відповідач відповідає критеріям ризику, що у розумінні п.п.2, 4, 5 розділу ІІІ Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.02.2015 року №524 (далі - Порядок №524), могло би бути підставою для його включення до плану-графіка документальних перевірок, оскільки інформаційно-аналітична довідка щодо діяльності підприємства позивача сформована відповідачем на непідтверджених документально даних, без зазначеного періоду, за який така складена та за якими методиками вираховувався ступінь ризику. Крім того, вказав, що у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа №380/25085/25 за позовом ПП «Оскарпарк» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 26.11.2025 року №6579-пп «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «ОСКАРПАРК» (код ЄДРПОУ 43618111), що, на його думку, свідчить про заперечення підприємством обґрунтованості адміністративного арешту. Просить відмовити у задоволенні заяви повністю.
Згідно з ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Частиною 4 ст.229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Приватне підприємство «ОСКАРПАРК» (місцезнаходження: вул.Луганська, 3, м.Львів, 79034; код ЄДРПОУ: 43618111) зареєстроване як юридична особа 13.05.2020 року та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області.
Відповідно до затвердженого ДПС України плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків на 2025 рік, ПП «ОСКАРПАРК» включено до об'єктів планового податкового контролю на 2025 рік (грудень), як платник податків, що має критерії ризику: рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю; дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у два рази; IP - адреса або електронна адреса, яка використовується платником податків для листування з контролюючими органами, використовується більш ніж сімома платниками податків з обсягами реалізації понад 4 млн. гривень.
Листом Державної податкової служби України від 25.12.2024 року №35848/7/99-00-07-01-01-07 повідомлено Головне управління ДПС у Львівській області про те, що план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік, який сформовано відповідно до вимог ст.77 Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року №524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків», зі змінами та доповненнями, затверджено в.о. Голови Державної податкової служби України Кірієнко Т.П. 24.12.2024 року.
Крім того, вказаний план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік розміщено на вебпорталі Державної податкової служби України.
На підставі наказу Головного ДПС у Львівській області від 26.11.2025 року №6579-ПП «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «ОСКАРПАРК» (ЄДРПОУ43618111) та направлень про проведення перевірки від 10.12.2025 року №№13158, 13159, 13160, 13161, 13162, 13163, 13164, 13165, 13166, 10.12.2025 року було здійснено вихід на податкову (юридичну) адресу ПП «ОСКАРПАРК»: вул.Луганська, 3, м.Львів, 79034.
Під час виходу за зазначеною вище адресою посадових осіб суб'єкта господарювання не встановлено, про що складено акт «Про неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «ОСКАРПАРК» (код ЄДРПОУ 43618111) від 10.12.2025 року №1603/13-01-07-01/43618111.
11.12.2025 року посадовими особами Головного управління ДПС у Львівській області повторно здійснено вихід на податкову (юридичну) адресу ПП «ОСКАРПАРК»: вул.Луганська, 3, м.Львів, 79034.
Однак, при здійснені виходу за вказаною адресою, не встановлено посадових осіб ПП «ОСКАРПАРК», про що складено акт «Про неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «ОСКАРПАРК» (код ЄДРПОУ 43618111) від 11.12.2025 року №1608/13-01-07-01/43618111.
12.12.2025 року Головним управлінням ДПС у Львівській області скеровано запит в Головне управління Національної поліції у Львівській області для встановлення місцезнаходження платника податків.
Листом ПП «ОСКАРПАРК» (вх.№108598/6 від 22.12.2025 року) повідомлено Головне управління ДПС у Львівській області про можливість проведення перевірки за адресою: вул.Луганська, 3, м.Львів, 79034.
На підставі наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 26.11.2025 року №6579-ПП та направлень від 10.12.2025 року №№ 13158, 13159, 13160, 13161, 13162, 13163, 13164, 13165, 13166 про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «ОСКАРПАРК» (код ЄДРПОУ 43618111) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на органи державного податкової служби, за період діяльності з 13.05.2020 по 30.09.2025, щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування)», посадові особи Головного управління ДПС у Львівській області прибули 23.12.2025 року о 10 год. 30 хв. для проведення документальної планової виїзної перевірки за місцезнаходженням ПП «ОСКАРПАРК» (код ЄДРПОУ 43618111).
Директором ПП «ОСКАРПАРК» - Бурих Остап Феодосійович відмовлено в допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки платника податків, посилаючись на дію мораторію на проведення перевірки через дію воєнного стану.
У зв'язку із цим, посадовими особами Головного управління ДПС у Львівській області було складено акт відмови у допуску посадових осіб до проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «ОСКАРПАРК» від 23.12.2025 року №1657/13-01-07-01/43618111. Даний акт підписано та отримано директором ПП «ОСКАРПАРК» з вищенаведеними зауваженнями.
24.12.2025 року о 08 год 28 хв начальником Головного управління ДПС у Львівській області прийнято рішення №51694/6/13-01-07-01 про застосування адміністративного арешту майна ПП «ОСКАРПАРК», яке цього ж дня направлено останньому.
На підставі зазначеного рішення контролюючий орган звернувся до суду із цією заявою про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Пунктом 94.1 ст.94 ПК України визначено, що адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Положеннями підп.94.2.3 п.94.2 ст.94 ПК України передбачено, що арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Відповідно до п.94.4 ст.94 ПК України, арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.
Згідно приписів п.94.5 ст.94 ПК України, арешт майна може бути повним або умовним.
Повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. У цьому випадку ризик, пов'язаний із втратою функціональних чи споживчих якостей такого майна, покладається на орган, який прийняв рішення про таку заборону.
Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.
Пунктом 94.10 ст.94 ПК України встановлено, що арешт на майно може бути накладено рішенням керівника контролюючого органу (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Аналогічні положення закріплено в Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 14.07.2017 року №632.
Зі змісту аналізу вказаних норм слідує, що для вирішення питання, чи є підстави для підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, суд повинен встановити, за яких саме обставин відбувся недопуск платником податків посадових осіб контролюючого органу до проведення фактичної перевірки та, відповідно, чи були законні підстави для її проведення.
Суд звертає увагу, що під час розгляду заяв про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків адміністративний суд здійснює оцінку обґрунтованості рішення контролюючого органу щодо адміністративного арешту майна платника податків шляхом перевірки наявності підстав для прийняття відповідного рішення та правильності юридичної кваліфікації дій платника податків, які стали підставою для прийняття такого рішення.
Оскарження платником податків наказу про проведення перевірки є запереченням обставин, що зумовили звернення податкового органу з відповідною заявою, однак не є спором про право в розумінні п.2 ч.4 ст.283 Кодексу адміністративного судочинства України і не перешкоджає розгляду заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Обґрунтованість причин відмови у допуску посадових осіб податкового органу до проведення податкової перевірки з боку платника податків входять до предмета доказування у справах, передбачених п.2 ч.1 ст.283 Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 23.02.2023 року у справі №640/17091/21.
Також, Верховний Суд у згаданій постанові зазначив, що у разі створення платником податків перешкод у реалізації податковим органом своєї компетенції (права на проведення перевірки за наявності законних підстав) безпосередньо ПК України встановлює право на вжиття способу забезпечення виконання платником податків його обов'язків - застосування адміністративного арешту майна. Відповідно, можливість вжиття цього способу не може ставитися в пряму залежність від оцінки самим платником податків законності підстав для проведення податкової перевірки, відмова у допуску до проведення якої або відмова від проведення якої з боку цього платника податків і передбачені як одна із підстав для застосування адміністративного арешту майна. Це призводить до неможливості розгляду заяви податкового органу в судовому порядку за процедурою, передбаченою ст.283 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як встановлено судом та й не заперечується сторонами, ПП ОСКАРПАРК» не допустило посадових осіб Головного управління ДПС у Львівській області до проведення документальної планової виїзної перевірки.
Згідно з актом відмови у допуску посадових осіб до проведення документальної планової виїзної перевірки від 23.12.2025 року №1657/13-01-07-01/43618111, підставою відмови директор ПП «ОСКАРПАРК» - Бурих Остап Феодосійович вказав дію мораторію на проведення перевірки через дію воєнного стану.
Натомість у відзиві на заяву Головного управління ДПС у Львівській області, ПП «ОСКАРПАРК» змінило свою правову позицію і посилається на те, що контролюючим органом не доведено факт відповідності відповідача критеріям ризику, що у розумінні п.п.2, 4, 5 розділу ІІІ Порядку №524 могло би бути підставою для його включення до плану-графіка документальних перевірок.
Перевіряючи обґрунтованість причин відмови платника податків у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної перевірки, суд враховує таке.
Пунктом 75.1 ст.75 ПК України передбачено право контролюючих органів проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з підп.75.1.2. п.75.1. ст.75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
На підставі п.п.77.1, 77.2, 77.4 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року, крім випадків коли зміни пов'язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.
Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.
Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).
Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.
Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами), установлено з 12.03.2020 року на усій території України карантин із подальшим його продовженням до 30.06.2023 року.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 року №540-IX внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено п.52-2, яким установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18.03.2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім: документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків; документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу; фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.
На період з 18.03.2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Таким чином, вказаними вище нормами передбачено мораторій на проведення документальних планових перевірок платників податків під час дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) з 18.03.2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, тобто до 31.06.2023 року.
Разом з тим, відповідно до п.2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 15.03.2022 року №2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17.03.2022 року, дія п.52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України зупиняється на період дії воєнного, надзвичайного стану.
Так, указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022 року, який діє станом на час розгляду справи.
З огляду на викладене, встановлений п.52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України мораторій на проведення планових виїзних перевірок не діє з 17.03.2022 року - часу набрання чинності Законом України від 15.03.2022 року №2120-IX (на період дії воєнного стану).
Суд установив, що ПП «ОСКАРПАРК» було включено до плану-графіку документальних планових перевірок на 2025 рік, який оприлюднено на офіційному вебсайті Державної податкової служби України 24.12.2024 року.
Дана інформація перебуває у відкритому доступі та не потребує доказування.
Разом з тим, суд враховує, що формування плану-графіка документальних планових перевірок платників податків - юридичних осіб здійснюється відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року №524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» (далі - Порядок №524).
Відповідно п.2 Розділу І Порядку №524, формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної податкової служби України (далі - територіальні органи ДПС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах III-V цього Порядку.
Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.
Пунктом 5 Розділу І Порядку №524 визначено, що план-графік (коригування плану-графіка) складається з планів-графіків (коригувань планів-графіків) територіальних органів ДПС та затверджується Головою ДПС.
Після затвердження Головою ДПС плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальними органами ДПС надаються підрозділу, до функцій якого входить організація роботи щодо формування плану-графіка, засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку, що відповідач, як суб'єкт господарювання, що зобов'язаний дотримуватися принципів належної обачності, мав об'єктивну можливість ознайомитися із вказаним планом-графіком з моменту його оприлюднення.
При цьому, суд звертає увагу, що протягом усього періоду з моменту публікації плану-графіка (24.12.2024 року) і до моменту видання наказу Головного ДПС у Львівській області від 26.11.2025 року №6579-ПП «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «ОСКАРПАРК», останній не вчиняв жодних дій щодо оскарження законності його включення до плану чи надання будь-яких заперечень контролюючому органу. Докази зворотнього в матеріалах справи відсутні.
Така процесуальна поведінка платника податків свідчить про визнання ним правомірності плану-графіка. Заперечення щодо підстав включення до плану, висловлені лише після прибуття посадових осіб Головного управління ДПС у Львівській області для проведення перевірки, розцінюються судом як спроба ухилення від податкового контролю та зловживання правом.
Враховуючи, що на момент видання наказу Головного ДПС у Львівській області від 26.11.2025 року №6579-ПП план-графік був чинним, не скасованим у судовому чи адміністративному порядку та обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС (в силу вимог Розділу І Порядку №524), у контролюючого органу не було правових підстав для невидання наказу про проведення перевірки.
Оскільки судом встановлено, що відповідач без достатніх на це підстав відмовився від допуску посадових осіб Головного управління ДПС у Львівській області до проведення документальної планової виїзної перевірки, факт чого у встановлений ПК України спосіб підтверджено відповідним актом від 23.12.2025 року №1657/13-01-07-01/43618111, суд приходить висновку про обґрунтованість рішення начальника Головного управління ДПС у Львівській області від 24.12.2025 року №51694/6/13-01-07-01 про застосування адміністративного арешту майна платника податків ПП «ОСКАРПАРК».
Водночас суд звертає увагу, що у випадку наявності судового рішення про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту, платник податків не позбавлений можливості звернутися із заявою про його припинення, якщо в подальшому наказ про проведення перевірки буде визнано незаконним.
Будь-яких інших обставин, які б вимагали детальної відповіді або спростування, сторонами у заявах по суті справи не зазначено та з матеріалів справи судом не встановлено.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, розглянувши подані заявником документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заява, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд вважає, що заява Головного управління ДПС у Львівській області є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
За правилами ч.8 ст.283 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду у справах, визначених п. 1-4, 7 цієї статті, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 52, 72-77, 139, 241-246, 250, 270, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
заяву Головного управління ДПС у Львівській області до Приватного підприємства «ОСКАРПАРК» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків задовольнити повністю.
Підтвердити обґрунтованість рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 24.12.2025 року №51694/6/13-01-07-01 про застосування адміністративного арешту майна платника податків Приватного підприємства «ОСКАРПАРК» (ЄДРПОУ 43618111; місцезнаходження: 79034, м.Львів, вул.Луганська, буд.3).
Рішення підлягає негайному виконанню.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.