Рішення від 26.12.2025 по справі 380/23096/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/23096/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом, в якому з урахуванням заяви про уточнення змісту позовних вимог просить

- визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення індексації пенсії позивачу шляхом збільшення мінімального розміру пенсії (14166) з 01.03.2025 року - на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2025 року індексацію пенсії позивачу інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачену ч.3 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» шляхом збільшення мінімального розміру пенсії (14166) з 01.03.2025 року - на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».

Посилається на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 06.05.1997 року отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначила, що з 01.03.2025 відбулася індексація пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова №209), проте позивачу пенсія не була проіндексована належним чином. На переконання позивача, її мінімальний розмір пенсії (14116,00 грн) має бути проіндексований на коефіцієнт збільшення 1,115, але не більше ніж на 1500 грн, чого у спірному випадку відповідачем протиправно не здійснено. Вважаючи вказані дії Управління протиправними, позивач звернулася до суду з цим позовом. Просить позов задовольнити повністю.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що в даному випадку нормами чинного законодавства передбачено індексацію розміру пенсії по інвалідності, визначеної ч.3 ст.54 Закону №796 в редакції Закону №1584, а саме для I групи інвалідності - 6000 гривень; для II групи інвалідності - 4800 гривень; для III групи інвалідності - 3700 гривень; для дітей з інвалідністю - 3700 гривень. Вказала, що основний розмір пенсійної виплати позивача обчислений з 24.03.2024 року у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених ч.4 ст.54 Закону №796 у редакції Закону №230 не підлягає індексації з 01.03.2025 року відповідно до Постанови №209. Враховуючи викладене, вважає, що дії Головного управління є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, законах України. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Ухвалою судді від 01.12.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням клопотання позивача справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як непрацюючий пенсіонер, особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, особа потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія), з 06.05.1997 року отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст.54 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Загальна пенсійна виплата позивача станом на 01.03.2024 року становила 5621,66 грн, в тому числі: 5450,84 грн - розмір пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків (3700 х 1,14 х 1,197 х 1,0796); 170,82 грн - додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа потерпілих ЧАЕС.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 року у справі №380/19946/24, з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2025 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено повністю. Зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію починаючи з 24.03.2024 року відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 року №1-р (ІІ)/2021, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

За наслідками виконання вищевказаних судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій розмір пенсії позивача з 24.03.2024 року становить 14336,82 грн, в тому числі: 14166,00 грн - розмір пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків (2361,00 грн x 6); 170,82грн. - додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа потерпілих ЧАЕС.

Зазначений перерахунок проведено 08.10.2025 року.

29.10.2025 року представник позивача звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести з 01.03.2025 року індексацію пенсії позивача шляхом збільшення мінімального розміру пенсії (14166,00 грн) на коефіцієнти збільшення 1,115.

Відповідач листом від 13.11.2025 року №27080-28921/М-52/8-2300/25 повідомив представника позивача про відсутність підстав для задоволення його заяви.

Уважаючи протиправними дії відповідача щодо не проведення індексації пенсії шляхом збільшення мінімального розміру пенсії (14116,00 грн) на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-XII від 03.07.1991 року.

Відповідно до ст.1 цього Закону, індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. А згідно приписів ст.2, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Обов'язковий характер індексації визначається ст.18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» №2017-III від 05.10.2000 року, у якій встановлено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Згідно з ч.2 ст.19 цього Закону, державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ) розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

25.02.2025 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», пунктом 1 якої встановив, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Згідно з підп.3 п.2 Постанови №209, розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підвищені відповідно до підпункту 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.

Положеннями п.3 Постанови №209 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Аналіз вказаних положень вказує на те, що пенсії по інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені ч.3 ст.54 Закону №796-ХІІ, підлягають індексації у 2025 році із застосовуванням коефіцієнта збільшення 1,115.

При цьому суд врахує, що приписи Постанови №209 не ставлять у залежність право особи, яка отримує пенсію по інвалідності відповідно до ч.3 ст.54 Закону №796-ХІІ, на індексацію пенсії від розміру застосованої розрахункової величини під час обчислення пенсії. Відтак, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про те, що пенсія позивача не підлягає індексації як така, що обчислена у розмірі шести мінімальних пенсій за віком.

Отже, саме вказаний розмір пенсії - 14166,00 грн (до часу його підвищення у зв'язку із збільшенням розміру мінімальної пенсії за віком) - має бути проіндексований із застосуванням коефіцієнта 1,115.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства. Тому, зазначену бездіяльність слід визнати протиправною.

Як наслідок, з метою належного захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2025 року індексацію пенсії позивача по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбаченої ч.3 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», шляхом збільшення мінімального розміру пенсії (14166,00 грн) на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»,та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2025 року.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.

Щодо судового збору, то згідно з п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнена від його сплати, а відтак розподіл на підставі ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення з 01.03.2025 року індексації пенсії ОСОБА_1 по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбаченої ч.3 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», шляхом збільшення мінімального розміру пенсії (14166,00 грн) на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) здійснити з 01.03.2025 року індексацію пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбаченої ч.3 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», шляхом збільшення мінімального розміру пенсії (14166,00 грн) на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.