Рішення від 29.12.2025 по справі 320/3591/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

29 грудня 2025 рокум. ДніпроСправа № 320/3591/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України в особі Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, в якому просив:

-визнати протиправною відмову Міністерства оборони України у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;

-зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у період проходження військової служби безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції на Сході України у період з 09.05.2014 по 22.05.2014, тому має право на призначення йому статусу учасника бойових дій. Проте, звернувшись із відповідною заявою до відповідача, позивач отримав відмову, яку вважає необґрунтованою, тому просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 справу №320/3591/21 передано за підсудністю на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 травня 2021 року прийнято справу №320/3591/21 до провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

30.08.2021 відповідачем надано відзив на позов в якому зазначено, що відповідно до адміністративного позову, ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині - польова пошта НОМЕР_1 , яка не перебуває у безпосередньому підпорядкуванні Міністерства оборони України, позивач не проходив військову службу в апараті Міністерства оборони України, а тому Міністерство оборони України не має владних повноважень, на розгляд матеріалів про визнання учасника бойових дій позивача. Розгляд питання про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій належить до компетенції комісії оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Просив відмовити у задоволенні позову.

17.09.2021 від позивача надійшло заперечення на відзив в якому зазначено, що спірні правовідносини виникли після отримання довідки № 7684 від 27.10.2014 року про безпосередню участь в АТО та наказу командира в/ч НОМЕР_2 пошта № 231 від 29.10.2014 року про звільнення солдата ОСОБА_1 , старшого радіотелефоніста - гранатометника відділення управління взводу управління командира батареї гаубичного самохідно-артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групиз військової служби у запас згідно -пункту «б» частини 8 (за станом здоров'я) статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХП, з 29.10.2014 року виключити із списків особового складу частини з усіх видів забезпечення. При цьому відповідно до абзацу другому пункту 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, шо захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин в розрізі приписів пункту 6 Порядку №413 суб'єктом подання були командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів, які у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані були подати на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах (далі - комісія), у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, в складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, що не було виконано. Таким чином, порушення прав позивача є триваючими станом на момент звернення до суду.

28.09.2021 від відповідача надійшло заперечення на заперечення позивача на відзив, в якому вказано, що як правильно зазначив позивач, саме командир військової частини де позивач проходив військову службу, уповноважений на подання документів, а отже позивачу необхідно було звертатися до військової частини з зазначеним позов, а не до Міністерства оборони України, оскільки позивач не проходив військову службу в апараті Міністерства оборони України, а тому Міністерство оборони України не має владних повноважень, на розгляд матеріалів про визнання учасника бойових дій позивача.

На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 прийнято адміністративну справу до провадження. У задоволенні заяви відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено. Розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Інших заяв по суті справи не надходило.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: село Шмирки, Волочиський район, Хмельницька область) 11.04.2014 на підставі Указу Президента України № 303/2014 від 17.03.2014 року призваний до Збройних Сил України з оголошенням мобілізації, що підтверджується копією витягу з військового квитка.

Згідно наказу командира в/ч НОМЕР_1 -польова пошта (по стройовій частині) № 231 від 29.10.2014 солдата ОСОБА_1 , старшого радіотелефоніста - гранатометника відділення управління взводу управління командира батареї гаубичного самохідно-артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи звільнено наказом командира НОМЕР_4 окремої механізованої бригади від 27.10.2014 року № 48-к з військової служби у запас згідно пункту «б» частини 8 (за станом здоров'я) статті 26 Закону України «Про віськовий обов'язок та військову службу з 29 жовтня 2014 року та виключено із списків особового складу частини, з усіх видів забезпечення.

Відповідно до довідки командира в/ч НОМЕР_1 від 27.10.2014 № 7684 ОСОБА_1 дійсно в період з 09.05.14 по 22.05.14 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерорристичної операції (Донецькій та Луганській області).

Архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 09.11.2020 № 179/1/1628 повідомлено позивача, що в наказі командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 / АДРЕСА_1 / по стройовій частині від 07 травня 2014 року № 102 значиться наступне: «3. Вважати такими, що вибули: 3.1. У відрядження: Нижчепойменованих військовослужбовців, які перебували у відрядженні у військовій частині НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 , - у АДРЕСА_3 з 07 травня 2014 року для виконання завдань за призначенням. З 07 травня 2014 року виключити з продовольчого забезпечення, видати продовольчий атестат…. 2 гаубичний самохідно-артилерійський дивізіон ...1498. Рядовий МАРЯШ /так в документі/ Я.Я. /ініціали не розшифровані, старший радіо телефоніст-гранатометник... Підстава розпорядження командувача військами оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 06.05.2014 року №186/2/3008/32… ТВО командира військової частини - польової пошти НОМЕР_1 майор /підпис, печатка/ ОСОБА_2 ». Згідно з історичним формуляром в/ч пп НОМЕР_1 особовий склад частини в період з 10 травня по 31 серпня 2014 року приймав безпосередню участь в антитерористичній операції.

Архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 09.11.2020 № 179/1/1629 повідомлено позивача, що на зберіганні в архіві знаходяться накази Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (по стройовій частині) з 20 травня 2014 року, накази керівника сектору «А» з 28 липня 2014 року та керівника сектору «Б» з 23 липня 2014 року, в яких, за період травень - грудень 2014 року, ОСОБА_1 , не значиться. Накази Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей), «Про залучення до проведення антитерористичної операції сил та засобів Збройних Сил України», за 2014 рік, на зберігання до архіву не надходили.

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про присвоєння йому статусу учасника бойових дій. До заяви додано копію довідки про безпосередню участь особи у антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності № 7684 від 27.10.2014 року.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24.11.2020 за вих. №116/9/5/3869 позивачу повідомлено про те, що згідно доповіді командира військової частини НОМЕР_6 від 04.11.2020 № 14/11/514 громадянин ОСОБА_1 не проходив службу у військовій частині НОМЕР_6 ( НОМЕР_7 ) та не приймав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у складі вищевказаної військової частини. У військовій частині НОМЕР_6 відсутні будь які керівні документи, які б могли підтвердити або спростувати факт перебування солдата запасу ОСОБА_1 у зоні проведення АТО, оскільки військова частина НОМЕР_8 (пп НОМЕР_1 ) припинила своє існування, керівні документи були здані до Державного Галузевого архіву Мімістерства оборони України м.Київ.

В подальшому, листом від 12.01.2021 №137/02/09.4-21 Міністерство у справах ветеранів України розглянуло заяву позивача від 03.12.2020 щодо встановлення статусу учасника бойових дій та повідомило, зокрема, що міжвідомча комісія не уповноважена розглядати заяви щодо надання статусу учасника бойових дій, які надійшли від громадян.

Позивач вважає відмову відповідача протиправною, яка полягає у неналежному розгляді його заяви про надання статусу учасника бойових дій, у зв'язку із чим, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII).

Відповідно до ст. 5 Закону № 3551-XII, учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551-XII, учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації визначаються відповідно до Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях". Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (далі Порядок №413).

Абзацом 2 пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

За положеннями п. 2-1 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Особам, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією чи Об'єднаним оперативним штабом Збройних Сил України (об'єднаним командним пунктом об'єднаних сил), а також які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.

Підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, перелік яких визначений п. 4 Порядку №413.

Рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку (п. 5 Порядку №413).

Згідно приписів п. 6 Порядку №413, для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 4 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

У відповідності до приписів п. 8 Порядку №413, у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

З наведених норм слідує, що статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям Збройних Сил, які брали участь в АТО. Щодо таких осіб командири військових частин у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівником Антитерористичного центру при СБУ або його заступником), зобов'язані подати на розгляд відповідної комісії довідку за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 Порядку №413. У разі коли місце постійної дислокації військової частини розташоване безпосередньо в районі проведення АТО, документи (довідка за формою згідно додатку 4 та документи, передбачені п. 4 Порядку) командирами подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини.

У разі неподання командиром військової частини документів, необхідних для надання військовослужбовцю статусу учасника бойових дій, останній має право самостійно звернутися до відповідної комісії із необхідним переліком документів.

Суд зауважує на тому, що у матеріалах справи наявна довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України №7684 від 27.10.2014, яка видана командиром Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 на ім'я солдата ОСОБА_1 про те, що він дійсно в період з 09.05.2014 року по 22.05.2014 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції (Донецькій та Луганській областях). Підставою видання означеної довідки визначено наказ командира військової частини пп НОМЕР_1 від 07.05.2014 №102.

Водночас, відомості про направлення командиром Військової частини НОМЕР_1 довідки за встановленою законодавцем формою та документів, передбачених п. 4 Порядку №413, на розгляд уповноваженій комісії для встановлення позивачу статусу учасника бойових дій, у матеріалах справи відсутні.

Судом не досліджуються на предмет правомірності дії (бездіяльність) командира Військової частини НОМЕР_9 , так як вони позивачем не оскаржуються, тому суд не надає їм правової оцінки.

За наведених обставин, позивач має право самостійно звернутися до відповідної комісії із заявою про надання статусу учасника бойових дій та надати при цьому необхідний перелік документів.

Наказом Міноборони від 16.04.2020 року №122 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості (далі Положення).

Пунктом 2 означеного Положення скеровано утворити комісії:

- в Міноборони - з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни;

- в Генеральному штабі Збройних Сил України, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, військових частинах НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , командуваннях видів Збройних Сил України, оперативних командуваннях " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", "Південь", " ІНФОРМАЦІЯ_6 " та " ІНФОРМАЦІЯ_1 " - з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Згідно п. 6 Положення, на Комісію Міноборони покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до п. п. 1 - 5, 7 - 18, 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" осіб із числа, зокрема, військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) Збройних Сил України, які проходять (проходили) військову службу в апараті Міноборони, органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях безпосереднього підпорядкування Міноборони.

На Комісію Генерального штабу покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19, 20, 22 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" осіб із числа, зокрема, військовослужбовців Збройних Сил України, які проходять (проходили) військову службу в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях безпосереднього підпорядкування Головнокомандувачу Збройних Сил України (крім військової частини НОМЕР_11 та командувань видів Збройних Сил України) (п. 7 Положення).

На Комісії командувань видів Збройних Сил України покладається розгляд питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" осіб із числа, зокрема, військовослужбовців Збройних Сил України, які проходять військову службу у видах Збройних Сил України, органах військового управління (крім оперативних командувань та військових частин, їм підпорядкованих), з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях, підпорядкованих видам Збройних Сил України (п. 10 Положення).

На Комісії військової частини НОМЕР_11 та оперативних командувань покладається розгляд питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" осіб із числа військовослужбовців Збройних Сил України, які проходять (проходили) військову службу в військовій частині НОМЕР_11 та управліннях оперативних командувань, з'єднаннях, військових частинах та установах, їм підпорядкованих (п. 11 Положення).

З наведених норм слідує, що позивач повинен був звернутися із відповідною заявою до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні якого перебувала військова частина, у складі якої проходив службу позивач (Військова частина - польова пошта НОМЕР_1 , яка відноситься до комісії оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 »).

З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивач не звертався до жодної з визначених наведеним Положенням комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, натомість мало місце звернення до Міністерства оборони України.

Водночас суд наголошує на тому, що відповідач не уповноважений на розгляд питань про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців Збройних Сил України, натомість відповідне питання може бути вирішене лише на засіданні, у даному випадку Комісій командувань видів Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

За наведених обставин вирішення спірного питання до компетенції відповідача не відноситься, а відтак останній не мав обов'язку приймати рішення за результатами розгляду заяви позивача про призначення йому статусу учасника бойових дій.

Отже, позивач невірно визначив суб'єкта владних повноважень при зверненні із відповідною заявою, тому його права відповідачем не порушено, у зв'язку із чим, законні підстави для визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, у даному випадку є відсутніми.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12.06.2018 року по справі №826/4406/16.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України).

З урахуванням вищевикладеного позовні вимоги задоволенню не підлягають.

За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання адміністративного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Тихонов